Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: mari probleme...
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
AleXuTzU_Tau
cam de 1 luna a inceput sa o ia masina razna......am inceput sa intreb in stanga si in dreapta diverse persoane....soferi/mecanici/.etc....in primul rand sa va zic ce are masina........cand sta la relantiu,....incepe sa scada in ture si da sa moara motoru...dau sa plec cu ea....treapta 1 pe la 1500 2000 de ture incepe sa tremure , daca o calc brusc tremura de zici ca se rupe in 2-o....in treapta 2 face si mai grav...si daca o las usor sa urce in ture incepe sa prinda viteza dar daca o calc brusc tremura grav....si la fel face si in celelalte trepte......sa nu mai zic ca atunci cand dau drumu la aer deabia plec cu ea .......daca ma poate lamuri si pe mine cineva....exact ce are......din auzite am auzit asa.......(sofer - ca este defect un injector...........mecanic - ca s-ar putea sa fie de la sonda lambda sau de la catalizator...........mecanic - injectoare infundate.)......BAFTA
ramsen
detaliaza mai mult simptomele tale...
$$ilvviu
Poate ar trebui sa cureti motorasul pas cu pas
ionutiulia
taticu, este cazul sa schimbi pompa de benzina.daca nu ai schimbat-o niciodata,sau sa o demontezi si sa o cureti.sau pt un raspuns mai sigur,spune-ne ce ai schimbat la ea pana acum sau daca ai schimbat ceva?vor veni si raspunsurile.
is76ben
scoti pompa de benzina si ii cureti sita dupa care o probezi afara punand-o intro sticla de 2 l taiata cu apa in ea dak are presiune treaba e ok,dak nu schimbo.de la 175 ron numai pompa (nu Bosh mde Romania)
AleXuTzU_Tau
QUOTE(ionutiulia @ 23 Aug 2010, 11:58)
taticu, este cazul sa schimbi pompa de benzina.daca nu ai schimbat-o niciodata,sau sa o demontezi si sa o cureti.sau pt un raspuns mai sigur,spune-ne ce ai schimbat la ea pana acum sau daca ai schimbat ceva?vor veni si raspunsurile.
*




sa incep sa scriu ce am schimbat la ea pana akm de cand o am de 3 ani smile.gif)

planetare
bielete de directie de 2 ori
bucse bascule
pivoti bascule
capete de bara
disctributia
roti
bujii
macara elec.dreapta
motorasu pas cu pas curatat de 3 ori pana akm


si mai sunt

uragan
Verifica si catalizatorul , pompa de benzina , corpul clapeta .
AleXuTzU_Tau
asta mai am de verificat ...dar dupa ce o sa termin cu accidentu....ca m-a lovit un destept in spate si maine o bag in service....si dupa ce o scot terbuie sa repar caseta de directie si cele ce cauzeaza proasta conduita a masinii la drum...smile.gif)

multumesc celor care m-au ajutat cu raspunsuri la intrebarea pusa de mine smile.gif cheers.gif
romanvs
Decat sa intrebi toti mecanicii de cartier ,care majoritatea stiu sa repare doar masini vechi cu ciocanul ,mai bine mergi si pune-o pe tester.

In plus fata de ce ti-au zis colegii de mai sus ,eu iti zic sa verifici si canistra de carbon.
canea_dragos
pe la bujii, fise si bobina de inductie ai aruncat un ochi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.