Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Turometru dacia solenza 1.9D
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
bogdan103
Va salut. In primul rand vrau sa-i felicit pe cei de la reprezentanta dacia pentru profesionalismul lor. Nu spun care reprezentanta dar se stiu ei. Am dacia solenza 1.9 diesel. In ultima vreme nu imi mai indica kilometrajul si vitezometrul(am postat doua topicuri mai demult in acest sens). Am fost la profesionistii de la reprezentanta si mi-au spus ca trebuie schimbat bordul. Urmand sfaturile adevaratiilor profesionisti de pe daciaclub, am umblat eu la traductorul de viteza si am descoperit acolo problema, aveam un fir rupt, lucru pe care profesionistii de la dacia nu l-au vazut. le-am legat si lucrurile sunt ok, in mare, deoarece turometrul tot nu functioneaza. De unde isi primeste informatia acesta....unde credeti ca ar putea fi problema?Multumesc
bogdanelkva
Cumva de la senzorul de turatie? smile.gif
Ala ar trebui sa stii unde e...
bogdan103
Eu asta nu inteleg!Unde este senzorul turatie, este acelasi lucru cu traductorul de viteza???
lilon_77
salut...din cate stiu senzorul de turatie transmite la calculator informatia iar acesta iti da turatia in bord.....eu cred ca e de la calculator....nici la mine nu merge turometrul sad.gif
bogdan103
Cred ca am rezolvat. Nu este de la calculator deoarece daca nu ar primi informatie la UCE motor nu ar merge deloc masina. Problema este cablajul de la UCE la bord. Voi incerca sa o repar si revin cu informatii. Am gasit senzorul turatie multumita pozelor lui Klaus. biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.