Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iesire prelungita cu masina din tara
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
SwatKat
Tata are parte de plecari dese in Italia, practic sta mai mult pe acolo. Asa ca a plecat si cu masina (in leasing, cu procura). Calatoriile in RO le face cu avionul, asa ca masina sta in Italia.

Intrebarea este daca mai exista vreo conditie sa se intoarca in tara cu masina la un interval de timp (3,6 sau tzispe luni) sau e totul OK? Asta dpdv al legislatiei (vama/frontiera etc), desi mi s-ar parea normal sa nu fie probleme, insa vreau sa fiu sigur pe ce-i zic.

Multam.

adi_ar
2 ani - ITP
Restul depinde de legislatia italiana. Si la noi ar trebui inmatriculate in Romania, conform legii, dupa 3 luni de la intrare.
SwatKat
Adi, multumesc de raspuns.
Danezu
Daca nu este cetatean italian nu are de ce sa inmatriculeze masina. Este in comunitatea europeana,poate sta cat doreste, atat timp cat are ITP,RCA (carte verde) valabile.

Bafta!
murfi
Nu-i asa, fiecare tara are legislatia ei si isi protejeaza cetatenii.
Daca ai rezidenta in tara respectiva trebuie sa inmatriculezi masina acolo dupa caatva timp si sa platesti taxele tarii respetive...

Daca tatal tau sta acolo fara rezidenta (legal sau nu) atunci n-are de ce sa-i pese ca masina sta pe acolo cu anii atata timp cat este asigurata si are ITP-ul la zi.
Laurentziu83
Sunt o groaza de romani plecati la munca in Italia sau Spania care au acolo masinile inmatriculate pe Romania si nu isi mai bat capul cu asta, intrucat este mai ieftin sa circuli cu masina inmatriculata Ro (nu platesti decat RCA, care poate fi si sub 400 de lei anual, si impozit in Ro decat inmatriculata acolo unde platesti sute de euro), cu cartea verde valabila acolo.
Cand vin odata pe an in tara, reinnoiesc RCA-ul si, dupa caz, ITP-ul, platesc impozitul la adresa din RO si au terminat balciul.
Atata timp cat la vama nu inregistreaza nimeni intrarea sau iesirea respectivei masini din tara, practic nu intereseaza pe nimeni pe teritoriul carei tari este folosita acea masina.
Altceva e cand masina circula in afara spatiului UE, iar la vama este inregistrata in sistemul centralizat al fiecarei tari si apare imediat in sistem respectiva masina (ca si utilizatorul, dealtfel) la o noua vizita.
Mie vamesii, moldoveni sau ucraineni, imi pot spune de cate ori a intrat masina mea in respectivul stat si cate zile a figurat intrata acolo, ceea ce nu se intampla cand circuli in spatiul UE.
SwatKat
Am inteles. E OK. Mersi
PhilipMorris
Si cei din spatiul UE isi pot da seama daca ai iesit sau nu din tara dupa ultima rovinieta platita. Ea trebuie sa fi fost cumparata de cel mult trei luni la una din localitatile de intrare in tara. In afara de nemti care nu isi bat capul cu cate masini le calca pragul, restul te pot prinde la un control amanuntit smile.gif De-ai si pastreaza cred sistemul cu roviniete si nu pun taxa fixa in combustibil.
mmxii
Si ce te faci cu tarile unde nu se achita vinieta ? Germania, Belgia, etc ?
namidee
In ciuda a ceea ce s-a scris pe aici, nemtilor chiar le pasa: daca esti rezident in Germania si circuli cu masina mai mult de tranzit, se cere sa platesti taxa (impozit auto) si dupa un an sa inmatriculezi masina. Am fost oprit de politie si intrebat specific de problema asta. Nu stiu cum o fi in Italia, probabil nu sunt la fel de stricti in a impune legea.
argon
QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2010, 20:56)
Sunt o groaza de romani plecati la munca in Italia sau Spania care au acolo masinile inmatriculate pe Romania si nu isi mai bat capul cu asta, i


aiurea, e invers, toti si-au luat masini inmatriculate acolo, de aia vezi asa multe la noi.
Danezu
Nu prea mai au acum,multi le-au inscris in bulgaria smile.gif
argon
poate la voi, la mine nu vezi de Bulgaria in fiecare zi...
clr
Fratele meu a fost in Romania acum o luna special sa-si cumpere si sa-si inmatriculeze masina aici si a plecat cu ea in Italia. Si-a facut ITP pe 2 ani si trebuie sa aiba grija sa reintre in timp util in posesia RCA/carte verde dupa 1 an.
Este muuuult mai avantajos asa, in Italia la Peugeot 106 cu motor de 1L platea carte verde 330 Euro la 3 luni wacko.gif
sqryn
in mod normal nu sunt probleme. nu te verifica nimeni la granita cand ai intrat sau cand nu. in nicio tara, inclusiv romania vigneta nu e obligatorie, nu te obliga nimeni sa circuli pe drumuri nationale/autostrazi.
problemele pot aparea de la autoritatile locale pe motivul impozitelor, esti obligat sa declari masina la oficiul respectiv daca ai resedinta/domiciluil mai mult de x luni in o tara. se aplica si in ro si in alte tari.
legea asa este. e ca depasirea vitezei, merge de cateva ori dar si cand te prind nu scapi fara amenda.
o alta problema poate interveni de la asigurare, in caz de accident se poate ajunge la refuzul platii daunelor daca asiguratorul se prinde ca de fapt masina nu sta in tara.
restul sunt speculatii si supozitii, o poti da la intors cand te opreste politia, poti baga o minciuna, ce se intampla apoi tine de bafta fiecaruia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.