Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ai grija virus!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum > Probleme administrative
Pages: 1, 2
romankovarik31
Eu trebuie să te avertizez, aveți un virus pe site-ul, subliniază Norton! excl.gif
Markos
cica si AVG.

avastul sta cuminte taci.gif
romankovarik31
HTTP Suspicious Executable Image Download
http://static.reno.ro/uploads/post-19210-1223489641.jpg
Acest lucru este periculos!
george_scala_2004
nici comodo nu zice nimic... blink.gif
rtBK
nici microsoft nu zice nimic... sa inteleg ca m-am infectat? laugh.gif ... nu s-a mai intamplat de mult o sa fie amuzant smile.gif
bion
Avira doarme si sforaie sad.gif
xcss
La mine AVG nu zice nimic.
marian-j
Atat Kasperski al meu de acasa cat si Avast-ul de la munca(ambele cu licente in regula si cu upgrade-urile la zi!)tac mâlc! blink.gif
rtBK
atunci a fost neutralizat ph34r.gif laugh.gif
klaus
You should throw away your crappy antivirus. That one is a foxit reader install file, is no danger.
Markos
oricum, ai grija la virus! biggrin.gif
Merced
Ce-mi plac mie antivirusii care alerteaza la orice nimic. rolleyes.gif
romankovarik31
astfel încât să încerce să găsească un membru al clubului care a Norton dacă el arată, de asemenea, el arată pe site-ul Norton, în cazul în care prezența de adware, malware-ului, etc, este doar informațiile că a existat o problemă, dar dacă nu de descărcare, astfel încât nici un pericol smile.gif
Fratzica
Roman, google translator is a piece of crap smile.gif Try writing in English if you can.
Markos
ciudat, eu l-am înteles perfect mellow.gif
bygy007
la mine nodul nu zice nimic
xcss
Anyway, Roman, thanks for your concern! smile.gif
victor.vajoi
Si la mine detecteaza virus. Zice asa
xcss
Bon. Opera nici macar nu ia in considerare amaraciunea aia de LinkScanner. In IE, situatia sta astfel:
[attachmentid=1627651506]

Adica zero barat.
romankovarik31
Nu pot judeca dacă acest lucru este foarte periculos, admin ar trebui să știe cât de periculos este și dacă da, cum să o rezolvați, descărcați proces Norton (Norton 360, Norton Internet Security) și încercați să-l smile.gif

25 Aug 2010, 22:57:
these problems and thus do not understand, but my admin should try to contact the company that manages a Web site or download another antivirus program (such as Norton mentioned), there is a trial version, otherwise I do not know
Batrânul
Hoax?!? cu ochiul.gif
adip
QUOTE(romankovarik31 @ 26 Aug 2010, 06:42)
Nu pot judeca dacă acest lucru este foarte periculos, admin ar trebui să știe cât de periculos este și dacă da, cum să o rezolvați, descărcați proces Norton (Norton 360, Norton Internet Security) și încercați să-l smile.gif
Roman, I don't think there's anything that admins should do about this file.
Actually, you should try to download the file from http://static.reno.ro/uploads/post-19210-1223489641.jpg onto your computer, *without opening it*, then scan it with Norton or whatever AV software you have installed. Chances are, the scanner won't find anything suspect with that file, which is just a self-extracting installation package for some software called Foxit Reader.
Good luck and keep us posted with your findings.
DrK
chiar nu suna nimanui asta a reclama la NAV?
klaus
Ba da, numai ca s-a dovedit ca reclama a devenit antireclama, ca da alarme false...
vis-a-vis
Ce-i ala antivirus? nedumerire.gif
AlexV
Cei de la adserver au investigat problema si este o falsa raportare a unui virus. Pt AVG un simplu update de baza de date corecteaza eroarea. Pentru norton probabil este similar. La mine a functionat si dupa update nu mai primesc atentionarea.

Altis
QUOTE(vis-a-vis @ 27 Aug 2010, 10:42)
Ce-i ala antivirus? nedumerire.gif
*



Mie Bdf-ul nu imi zice ni9mic... licentiat de altfel. La munca, acasa merg pe incredere dupa cum bine zice Cristache.
maytow_airis
Avast,la mine detecteaza:

Infection: JS:Redirector-BJB [Trj]
klaus
o fi pe serverul de publicitate problema.
Eu care am blocate publicitarele din browser, nu am aceasta problema desi folosesc tot avastul
BoR
QUOTE(maytow_airis @ 29 Dec 2013, 22:28)
Avast,la mine detecteaza:

Infection: JS:Redirector-BJB [Trj]
*


Si la mine se intampla la fel.
paul_p
Interesant e ca doar la cei cu Avast apare problema.
Ori Avast e foarte bun, ori e foarte prost.
harby ;))
QUOTE(klaus @ 29 Dec 2013, 22:34)
o fi pe serverul de publicitate problema.
Eu care am blocate publicitarele din browser, nu am aceasta problema desi folosesc tot avastul
*


cum se blocheaza ?
si la mine aceasi problema , vad mereu avastu deschis cu alerta de virusi.
klaus
cu adblock-ere
vali1971ro
Infection Blocked
URL: http://sputnik.aamedia.ro/www/delivery/ajs.php?zoneid
Infection: JS:Redirector-BJB [Trj]

tongue.gif
nikuniku
si la mine este aceeasi problema
Iulikk
Poate ar fi cazul sa va luati un antivirus.
aurelyan
KIS nu zice nimic...probabil unele programe sunt prea paranoice.
bygy007
nici nodu 5 nu zice nimic
luciank
Aceeasi problema si la mine cu antivirus Avast
[attachmentid=1627925428]
paul_p
E clar, e cazul sa renuntati la avast si sa va instalati un antivirus serios.
Markos
"Scutul web avast!.." nedumerire.gif
cristio_79
Eu folosesc Opera pentru a intra pe forumuri. Am blocat acel site intrand la Tools-Advanced-Blocked content si am introdus site-ul acolo. Nu mai am probleme. In IE si Chrome nu mi-am batut capul cum se blocheaza.
cielo99
Se pare ca si la mine face avastul galagie. O fi virus sau nu? Sau e nebun avastul, vad ca altele nu fac figuri.
maytow_airis
S-a rezolvat la mine cu IObit Malware Figter v2.2.1 Pro.
M-am lasat pe mana lui,am facut tot ce mi-a indicat. L-am lasat sa scaneze si m-am dus la somn. In primele 15 min imi gasise o problema. Am dat sa rezolve singur problemele,si sa inchida PC ul, si am mers la nani. Acum intru pe site fara probleme. Este un virus nasol...undeva. Am avast 2014.9.0.2008,a gasit el ceva acolo....dar il baga maereu in carantina. Deci e bun antivirusul....
corbex
Unii antivirusi inventeaza probleme ca sa-ti arate cit de destepti si eficienti sint. Si cit esti de amenintat de criminalitatea cibernetica. Si cit de fara griji ai sta instalind versiunea platita a numitului antivirus care, in mod miraculos, nu te mai deranjeaza cu mesajele alea timpite si inutile.
skeleton919
Si la mine la fel detecteaza Avast free edition.

Infection: JS:Redirector-BJB [Trj]

Ar fi civilizat sa se rezolve problema asta intr-un fel.
paul_p
Doar de tine depinde. Ia-ti un antivirus serios, nu unul care da alarme false.

<span class='edit'>7 Jan 2014, 13:45:</span>
QUOTE(maytow_airis @ 5 Jan 2014, 05:25)
S-a rezolvat la mine cu IObit Malware Figter v2.2.1 Pro.
M-am lasat pe mana lui,am facut tot ce mi-a indicat. L-am lasat sa scaneze si m-am dus la somn. In primele 15 min imi gasise o problema. Am dat sa rezolve singur problemele,si sa inchida PC ul, si am mers la nani. Acum intru pe site fara probleme. Este un virus nasol...undeva. Am avast 2014.9.0.2008,a gasit el ceva acolo....dar il baga maereu in carantina. Deci e bun antivirusul....
*


Aha, deci tu ai devirusat forumul.
Daca a disparut avertizarea cu virusul de pe forum dupa ce ti-ai scanat calculatorul personal si ai mers la nani, e clar, antivirusul tau e foarte bun si forumul avea o problema.
maytow_airis
biggrin.gif Foarte tare asta!!!
Un virus nasol,faceam referire ca "am luat eu ceva,de undeva",dar nu am precizat ca forumu-ul are ceva.
Si as lua alt antivirus mai bun,dar sincer nu avut bani decat de acesta.
corbex
Pune AVG. E si versiune free.
skeleton919
Revin cu ceva informatii. Avast da o alerta cand intru pe forum. Am luat un bilet de suport de la avast si le-am scris de problema, deoarece ma intereseaza sa nu fiu infectat cand intru pe reno.ro. I-am intrebat doar daca amenintarea e reala sau nu. Si am primit raspuns si chiar rezolvarea. Eu personal nici nu stiu cu ce se mananca:

"Hello,

The problem is with the ad server OpenX. Every version prior to 3.0.2 has a bug which allows SQL injection.

If you are administrate this site, first update the server to the latest version. Then you must clean the database:

1. Stop the ad-server
2. Remove all the files under /var/cache
3. The affected tables in mysql are named 'audit' and 'zones' (plus prefixes in front if you use them)
4. Open the admin panel and for each of the zones:
4.1. Click on the 'Advanced' tab and remove the malicious script from the prepend/append fields, then save the changes
4.2. For each of the zones, there would be a record in the 'audit' table cotaining the script in the 'details' field. Delete these records and you are fine - Avast should stop complaining anymore.

Miroslav Jenčík
Technical Support Engineer
AVAST Software a.s.

Ticket Details
Ticket ID: KRP-730-73481
Department: Virus and FP reports
Type: Communication
Status: On Hold
Priority: Normal"

O asemenea problema nu se rezolva schimband antivirusul, sau blocand reclamele. Inseamna ca doar o ocolim.

Cred ca problema trebuie rezolvata de catre un administrator al "www.reno.ro".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.