Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Identificare ambreiaj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
tzepesch
Salut.

Se cere schimbare urgenta a kitului de ambreaj. In schimb fiind masina veche, '82, dar intre timp mai suferind ceva modificari pe la cutie-motor, nu stiu daca a trecut de la 170 la 180.

Am auzit si eu prin vecini ca se poate identifica cumva prin fereastra volantei ce fel de ambreiaj e, de 170, sau 180.

Cum se face?

Multumesc anticipat
klausy78
Acum am venit de la mecanicul meu, si el tot prin fereastra volantei mi-a spus ce fel de ambreiaj am . Eu vroiam sa-mi cumpar unul mai bun (de pe net,sau de la firme specializate). Stiu ca scrie pe placa de presiune ( pe lateral) pe care o rotesti cu ajutorul elicei de la radiator . Insa am sa-l sun un pic mai incolo pe mecanic sa fiu mai sigur .
vladut88
kit ambreiaj 170- prin fereastra se vede doar volanta nu si placa
kit ambreiaj 180- prin fereastra se vede placa si discu de ambreiaj (placa este din fier in general este de culoare aurie sau neagra )
kit ambreiaj 200-prin fereastra se vede placa si discu placa este de aluminiu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.