Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Turometru Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
superstrutz
dupa bord si toate cele am ajuns la ceasurile de logan, am fost ieri pe la vopsitorie sa vad ce face masina, si am luat si ceasurile de logan cu mine sa vad cu lucreaza, dupa prima cheie, turometru indica vro 2000 RPM desi dupa sunet nu cred ca sare de 1000,

vro explicatie ?
iuliano_smile
Da...pentru ca trebuiesc juamtate de impulsuri:p
superstrutz
esti sigur ca jumate sau e doar o parere ?

normal ar fi sa indice corect, ambele fiind in 4 timpi si 4 cilindri, daca gresesc sa ma corecteze cineva
Muttley
Topicul cu bordul nu-ti ajungea?
bosolanu_
Pai nu e deloc normal sa mearga.
Studiaza modul de functionare al senzorului de turatie de logan, apoi pe cel de dacie (daca ai injectie desi nu cred) sau semnalul pe care il primesti pt turometru de la bobina de inductie (pt cea pe carburator). Asta ca sa stii cu ce se mananca ce vrei tu sa faci.
Apoi cauti un mic circuit ,sau ti-l construiesti, care din 4(sau cate impulsuri per rotatie completa a motorului primesti tu de la motor/computer de injectie) sa-ti faca 2(sau la jumate din cate primesti tu).
Sper ca ti-am fost de ajutor si ca ai inteles ce vreau sa spun (nu prea ma pricep la explicat).
Bafta
superstrutz
tot la un divizor cu 2 am gandeam si eu in caz ca nu se poate regla, da am carburatie, si o sa folosesc integratul 4017 ca si pt senzorul de viteza, ms de raspunsuri

@muttley, topicul cu bordu era cu bordu, asta e cu turometru,
smecheras
intreb si eu aici ca nu am gasit ceva asemanator.
am o nova gti, merge sa ii pun bord(ceasuri) de logan? ce modificari mai trebuiesc facute? va merge kilometrajul si turometru? martorii nu ma intereseaza in mod special desi cred ca ii pot face functionali pe unii. Cred ca in locul ecranului trebuie sa pun un ceas ceva nu? sau merge sa il fac sa arate km? se schimba ceva ca sa indice si el?
multumesc anticipat

p.s am bord de supernova
bv-08-fgm
superstruz- revenind la topicul cu bordul,lai inceput da nu ai pus poze cu finalu......
evolio
aaaa nu vreau sa fac pe desteptule da ceasuri de logan pe dacie old time se merita? sau e vorba de vreo nova k nu imi dau seama oricum mi se pare aiurea

21 Oct 2010, 18:23:
aha acu am citit descrierea si bordul de logan se potriveste ca nuca in perete pe 1310 da ma rog daca tie personal iti place........... glare.gif
superstrutz
nu au ajus pozele cu finalul pt ca acum o luna jumatate dupa ce masina a fose vopsita, la 2 zile dupa ce am scos-o s-a trezxi un adormit sa intr in mine...asa ca pozele vor mai intarzia
superstrutz
reinvii topicu, problema s-a rezolvat dupa ce am schimbat bobina de inductie indica appx ok, ar mai trebui schimbate si fisele, a mai montat un forumist ceasuri de logan si ii merge la fel de ok. numai bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.