Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompe aer in benzinarii BUC
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
gabynew1
Acum vro 2 saptamani in week end am dat sa plec la mare pe la 3 dim. M-am oprit pe la toate benzinariile in drum spre autostrada sa gasesc sa bag si eu niste aer ca tragea nitzel dreapta.
Am primi acelasi raspuns pe la toti indiferent de brand:

- a fost furat furtunul
- nu merge pompa / e defect momentan

Nu am bagat de seama, am zis mare coincidenta si asta basta.

Ieri am observat ca aceasi roata e mai moale (deci trebuie reparata) si am repetat cautarea prin zona Berceni, Mihai Bravu, Dristor ( pe acolo am avut traseu).

Fie ca era Mol, Rompetrol, petrol, omv etc toate aveau pompele defecte.

Mi se pare absolut ciudat. Are cineva o explicatie?
Richelieu
Dezinteres?
tribunul
Vezi ca OMV-ul are mai multe in fiecare statie.
ydaniel
asa e.multe mai au si toaletele ff murdare,dar preturi mari la sectorul mancare-bauturi racoritoare-diverse accesorii auto.
george_scala_2004
eu verific la omv...sint butelii portabile...am fost si la mol...numa' ca e doar un compresor si se face coada...
tribunul
Omul avea nevoie de aere nu sa se mictioneze sau sa-si bea cafeaua.
gabynew1
asa-- asa e.
Eu personal o dau in teoria consipiratiei si incep sa cred ca au facut cartel sa nu mai ofere serviciul.
Saint666
La MOL de langa billa titan mergea pompa zilele trecute. Si avea si cap.
IRONICK
QUOTE(gabynew1 @ 30 Aug 2010, 13:27)
Eu personal o dau in teoria consipiratiei si incep sa cred ca au facut cartel sa nu mai ofere serviciul
Asa si? La o vulcanizare ce avea daca bagai aer? Sau acolo era pe bani?
vijelie
n'avea holograma.
argon
1 ron e la vulcanizare, le OMV/Petromv daca trebuie sa bagi 1 atmosfera intr-o roata trebuie sa pui prostia aia la loc de 3-4 ori sa se incarce.
aditã
tre sa fii tu contra mereu!poate si alimentez de acolo...e normal sa iti ofere acest serviciu!
vijelie
Cu 5 lei la Agip iti umfla si soacra.

"e normal sa iti ofere acest serviciu!"
radmasa.gif
george_scala_2004
la petrom ploiesti, ala de pe dn1, ca sa iti dea pistolu' trebuie sa lasi buletinu'...
IRONICK
QUOTE(vijelie @ 30 Aug 2010, 13:53)
"e normal sa iti ofere acest serviciu!"
radmasa.gif
Era unu pe forum care a alimentat de mai multe ori intr-o zi. Si asa, a ajuns cu greu la suma de 50RON.
tribunul
QUOTE(george_scala_2004 @ 30 Aug 2010, 13:54)
la petrom ploiesti, ala de pe dn1, ca sa iti dea pistolu' trebuie sa lasi buletinu'...
*



"uita" sa-l mai aduca si ca sa-i constientizeze pe soferi ca trebuie sa-l aduca, le cere o garantie.
altfel, "uita" unul sa-l aduca si sufera mai multi
gabynew1
cred ca nu m-am facut clar inteles. nu ii bai ca nu mor de 2 ron cat dau la o vulcanizare. Oricum nu puneam eu mana - dadeam 2 ron la un baiat pe acolo si baga el aer.

Aveam si eu o pasarica cu servicii complete.
intram, alimentam, spalam masina, dadeam putin cu aspiratoru, umflam rotile schimbat gladeu'/bradutu si eram gata de drum.


Sunt curios de ce acest serviciu dispare. poate lucreaza cineva in domeniu si ne poate informa si pe noi.
george_scala_2004
QUOTE(tribunul @ 30 Aug 2010, 14:07)
"uita" sa-l mai aduca si ca sa-i constientizeze pe soferi ca trebuie sa-l aduca, le cere o garantie.
altfel, "uita" unul sa-l aduca si sufera mai multi
*



ah, nu nu ma refeream la acest aspect. l-am inteles. ma refeream ca aerul era...functional ! de vina sa fi fost (si) sistemul asta ?
vijelie
QUOTE(aditã @ 30 Aug 2010, 12:53)
Aveam si eu o pasarica cu servicii complete.
*

wub.gif
C@talin
dama de companie biggrin.gif
gabynew1
lol tru ... nu mi-a trecut prin cap.
vijelie
Normal, tu prin servicii complete intelegi niste aer in gume. wacko.gif
OAP
QUOTE(argon @ 30 Aug 2010, 13:52)
OMV/Petromv daca trebuie sa bagi 1 atmosfera intr-o roata trebuie sa pui prostia aia la loc de 3-4 ori sa se incarce.
*


Poate la deva ca-i aerul mai rarefiat...
bygy007
nu mai bine sa ai un compresor , nu costa asa de mult
kum
Pai compresoru' nu ofera servicii complete doh.gif
OAP
QUOTE(bygy007 @ 30 Aug 2010, 15:26)
nu mai bine sa ai un compresor , nu costa asa de mult
*



ba costa, uite aici

http://www.kaeser.com/
sorin1983
QUOTE(vijelie @ 30 Aug 2010, 14:27)
Normal, tu prin servicii complete intelegi niste aer in gume.  wacko.gif
*


Si cam ce vroiai in plus? Una mica in spate la peco?
argon
la unu de i-ar fi trecut prin cap sa tina o pom[a cu manometru in portbagaj..toti numa cauta de nebuni la benzinarii..daca se poate sa fie si baiatu acolo sa nu se aplece.
bolidu
La mine in sat pordon oras e 50 bani de roata si nu pun mana pe jegurile alea... De obicei la mine asta e modalitatea de a scapa de maruntul cae se acumuleaza prin masina.
aditã
QUOTE(vijelie @ 30 Aug 2010, 12:53)
Cu 5 lei la Agip iti umfla si soacra.

"e normal sa iti ofere acest serviciu!"
radmasa.gif
*


ce e asa amuzant?sau razi de plictiseala? biggrin.gif
Muttley
Sunteti fantastici, sa mor io.
Na, nu vorbesc in numele lui.
Mi s-a-ntamplat in cateva ocazii relativ recente sa ma duc in Bucuresti la diverse benzinarii sa umflu rotile la masina. Cel mai damboulea a fost p-undeva pe Fundeni unde am reusit sa aduc roata desumflata aproape pe janta. M-am dus inauntru si i-am intrebat p-aia de nu este aer comprimat, mi-au zis ca e defect. Si de ce nu scrie pe o placuta "Defect" i-am intrebat. Au ridicat din umeri.

Intr-adevar, toate-s busite.
Motivul buselii lor - dezinteresul.
Motivul pentru care nu se repara - in Romania, daca ai obligatia sa oferi un serviciu si n-o faci... nu se intampla nimic.
Mai mult, daca impartasesti si altora din nemultumirea ta, de exemplu p-un forum, ti se dau solutii alternative. Devenim tot mai inraiti, iar mirosul de rahat din latrina de tara in care ne scaldam a-nceput (pe nesimtite) sa ne placa.
Filip
Eu am un manometru rusesc de la @Ydaniel, foarte bun, si o pompa de bicicleta. Mai aveam o pompa de picior cu manometru incorporat, dar nu mai indica bine manometrul, si am o pompa electrica cu alimentare la priza de 12 v, dar nu o folosesc pt. ca nu am curent la scrumiera (nu e firul legat). In fine, daca se vrea se poate. La mine cel mai aiurea a fost intr-o zi cand am zis sa fac presiunea la roti, si la roata dreapta fata cand am scos mustiucul de la pompa, s-a blocat ventilul cu tamburusul in jos, si s-a desumflat roata. Am pus rezerva, am mers la vulcanizare, dat bani pe schimbat valva, echilibrat roata si montat pe masina. Vreo... 13 lei toata distractia. smile.gif
corbex
Filipe, inteleg ca ai mai multe pompe. Cind ai dat ultima oara o pompa? rolleyes.gif
Filip
Acum am valvele bune, nu pierd presiunea. smile.gif Dar eu nu ii inteleg pe cei care au o masina, si nu au o pompa. Pai pompa aveam si la bicicleta, independent de tata. Pt. bicicleta si pt. minge. La masina am pana si cheie dinamometrica pt. strans chiuloasa. Pai asa mi se pare normal, sa ai scule, daca ai un AGREGAT, sa ai si scule pt. intretinere. Aveam si un redresor, dar l-a imprumutat tata unui prieten, si ala se face ca nu-l mai gaseste. Nu era home-made, avea o carcasa portocalie, indica tensiunea, mai multe chestii... Oricum... vreau sa-mi iau un redresor, ca nu se stie. Poate imi fac o afacere din reconditionat baterii de masina. smile.gif
sorin1983
Ai bucsat valva? Pierdeai presiune?
apunake
QUOTE(vijelie @ 30 Aug 2010, 12:53)
Cu 5 lei la Agip iti umfla si soacra.

La ce Agip mai precis? icon_mrgreen.gif
Muttley
QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 21:58)
Eu am un manometru rusesc de la @Ydaniel, foarte bun, si o pompa de bicicleta.
*


Sa dea D-zeu si maica D-lui si tot cardu' de sfinti din icoanele de deasupra patului tau sa trebuiasca vreodata sa umfli o roata DE MASINA, fie ea si cu un amarat de 155/80/13 cu pompa de bicicleta.

QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 22:00)
Dar eu nu ii inteleg pe cei care au o masina, si nu au o pompa.
*


Mai exista si masina prietenei (stiu, notiune abstracta), care poa' sa aiba si vulcanizare cu tot cu angajat in portbagaj, tot n-ar sti ce sa faca cu ea.
Si mai exista masina de serviciu, iar pompe, compresoare, chei de 13... nu se obisnuieste.

QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 22:00)
Pai asa mi se pare normal, sa ai scule, daca ai un AGREGAT, sa ai si scule pt. intretinere.
*


Si dupa neuronii tai frigizi, cam cat ar cantari sculele astea pentru agregatu' ala? 20, 50 kg? Sa-ti zic cati bani din bugetu' vilei de pe plaja arunci pe geam la mia de km cu consumul mai mare din cauza balastului in plus?
ydaniel
QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 21:00)
Oricum... vreau sa-mi iau un redresor, ca nu se stie. Poate imi fac o afacere din reconditionat baterii de masina. smile.gif
*


nu cumpara!
asteapta laugh.gif
radian
QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 20:58)
Eu am un manometru rusesc de la @Ydaniel, foarte bun, si o pompa de bicicleta. Mai aveam o pompa de picior cu manometru incorporat, dar nu mai indica bine manometrul, si am o pompa electrica cu alimentare la priza de 12 v, dar nu o folosesc pt. ca nu am curent la scrumiera (nu e firul legat). In fine, daca se vrea se poate.
*



Mai nene, cat de calic poti sa fii sa cari dupa tine 3, 4 pompe in portbagaj cand o verficare a presiunii la un atelier te costa cat o sticla de apa minerala. In orice caz, vorba lui Muttley, mult mai putin decat carburantul ars in plus pentru plimbarea balastului.
Filip
Muttley, dar deja am umflat cu pompa de bicicleta toate 4 rotile. Bine, le-am dus de la ~1.8 la 2.2 atmosfere. Oricum nu e mare lucru. Si am umflat cu pompa de bicicleta si roata "pe janta". Cu 100 de pompe roata e umflata. Intr-adevar cand ajunge la presiune normala, e mult mai greu sa bagi aer, dar se poate, stai linistit, nu mi-e frica de munca sau efort fizic, chiar daca am un fizic de trestie. smile.gif
Richelieu
Sunt situatii in care mai e nevoie sa dai o pompa prin padure.
Filip
Oameni buni, eu nu car atatea scule IN MASINA. In masina am coarba, crucea si roata de rezerva, pompa, manometru, trusa de prim ajutor, vesta reflectorizanta, extintorul, (triunghi n-am, ghinion), actele si O TRUSA MICA DIN PLASTIC in care am cheile uzuale, patent, cheie reglabila, surubelnita cap cruce, o surubelnita mecanica, un ciocan mic, ma rog, d-astea de bun simt pt. o dacie, prin bord am un multimetru digital parca). A, si am o cutie cu becuri (halogen faza lunga/scurta), becuri de semnal, de ceata, becuri din bord, o cutie cu vaselina si o cutiuta de vitamina C plina cu sigurante. Si inca un borcanas cu piulite de prezon si diverse surubele + antifurtul pt. piulitele antifurt de la roti. Chestii de bun simt, nimic exagerat! smile.gif
bygy007
QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 22:00)
Acum am valvele bune, nu pierd presiunea. smile.gif Dar eu nu ii inteleg pe cei care au o masina, si nu au o pompa.
*


pai decit sa dau la pompa , mai bine bag compresoru nu? , e mai util , daca tu vrei sa faci sport nu am nimic impotriva smile.gif
OAP
QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 22:00)
Dar eu nu ii inteleg pe cei care au o masina, si nu au o pompa.

pentru ca nu merita sa ai pompa. Un cauciuc tubless iti ofera posibilitatea sa ajungi la benzinarie, vulcanizare etc. daca nu , pui rezerva....simplu nu?
Muttley
Si uite asa mai phute Filipu' inca un topic, il face muci, iar la moderatori ploua.


QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 23:28)
Si am umflat cu pompa de bicicleta si roata "pe janta". Cu 100 de pompe roata e umflata.
*


Sa ai noroc in viata ta asa cum zici tu acum adevarul?
La o roata pe janta, trebuie FIX 200 de pompe AUTO pentru a ajunge la 2 atmosfere. Vorbesc de pompa auto, cu volum de cateva zeci de ori mai mare decat al pompei de bicicleta.
Recapitulare:
- pompa auto 200 pompe;
- pompa bicicleta 3-4mii pompe, insa Filip reuseste cu 100.

Filip, copil nereusit, orice om normal prefera sa umfle o roata cu ajutorul unui compresor, pentru ca operatiunea de a actiona pistonul unei pompe de cateva sute de ori este inlocuita de a sta degeaba. Topicul asta este despre ceea ce scrie-n titlu, foarte elocvent de altfel, nu despre ce kkturi ai tu prin masina. De ce nu vrei tu odata sa te duci si sa ne lasi?
george_scala_2004
QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 23:36)
Oameni buni, eu nu car atatea scule IN MASINA. In masina am coarba, crucea blink.gif  wacko.gif si roata de rezerva, pompa, manometru, trusa de prim ajutor, vesta reflectorizanta, extintorul, (triunghi n-am, ghinion), actele si O TRUSA MICA DIN PLASTIC in care am cheile uzuale, patent, cheie reglabila, surubelnita cap cruce, o surubelnita mecanica, un ciocan mic, ma rog, d-astea de bun simt pt. o dacie, prin bord am un multimetru digital parca). A, si am o cutie cu becuri (halogen faza lunga/scurta), becuri de semnal, de ceata, becuri din bord, o cutie cu vaselina si o cutiuta de vitamina C plina cu sigurante. Si inca un borcanas cu piulite de prezon si diverse surubele + antifurtul pt. piulitele antifurt de la roti. Chestii de bun simt, nimic exagerat! smile.gif
*



@flp ce faci tu cu crucea ? ti-o cari singur ?
Shush
De cand cu azotul mai baga cineva aer in anvelope ? happy.gif
tatabobu
Da, cei care nu pun botu' la toate prostiile.
sorin1983
pe cand xenon in roti?
bygy007
in general azot undeva pe la 78% restu alte gaze
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.