Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: termen accept plata rca
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Brabus
buna
am si eu o nelamurire si o intrebare:
am fost lovit in spate cam de 1 luna in urma. fiind prima zi de concediu cea de la call center bcr asig mi-a zis sa revin pentru programare cind ma intorc acasa.
zis si facut, sunat programat peste 1 saptamina. deci pina acum 2 saptamini de la accident. am bagat masina la constatarea aia suplimentara (dupa ce demonteaza ei bara si restul) si am mai asteptat inca 1 saptamina ca sa dea acceptul de suplimentare dauna cei de la bcr asigurari. a venit actul de la ei, deci macar am negru pe alb ca au acceptat tot ce au constatat suplimentar cei de la service.
masina a fost reparata (inca o saptamina) si azi m-au sunat de la service ca joi au trimis devizul la bcr asigurari dar inca nu au nici un semn.
temerea mea este in a primi acest accept si intrebarea cam in cit timp ar trebui sa-l primesc. am citit in diferite locuri , inclusiv aici, pe forum, ca perioada legala e de max 10 zile.
dar acolo zice ca de cind dosarul e complet sau cam asa ceva. pot considera dosar complet avind acceptul lor in scris la cererea de suplimentare dauna? faptul ca service-ul a trimis devizul inseamna ca am toate actele?
ramin recunoscator daca ma luminati si pe mine...
multumesc
Marian66
era 30 de zile inainte si acum am auzit ca s a modificat in 10 zile, de cand trimite serviceul si pana dau ei acceptul. de cand e dosarul complet inseamna de cand a trimis serviceul solicitarea pt accept de plata.

totusi, sfatul meu e sa te duci sa ti iei masina si sa nu ti mai bati capul cu astea
Brabus
QUOTE(Marian66 @ 30 Aug 2010, 15:43)
era 30 de zile inainte si acum am auzit ca s a modificat in 10 zile, de cand trimite serviceul si pana dau ei acceptul. de cand e dosarul complet inseamna de cand a trimis serviceul solicitarea pt accept de plata.

totusi, sfatul meu e sa te duci sa ti iei masina si sa nu ti mai bati capul cu astea
*



merci pentru promptitudinea raspunsului.
as lua eu masina insa nu mi-o dau cei de la service pina nu au acest accept de plata...

salut
azi am sunat la asigurari la bucuresti si mi-au spus ca ei au trimis nenumarate mailuri inspectorului zonal ca sa se trimita dosarul la centrala. apoi am sunat inspectorul respectiv care mi-a zis ca el a fost cam prins si ca o sa trimita azi tot. mad.gif
dar nu trebuia sa trimita dosarul in momentul in care masina a intrat in service? mai ales ca cei de la service au trimis dosarul cu suplimentare dauna la bucuresti ...
Brabus
ura!!!!
azi am primit acceptul de plata si am scos masina. pina la urma totul a iesit super.
Marian66
per total cam maxim o saptamana de cand a trimis serviceul actele. sunt serviceuri care trimit actele cand e masina gata, nu cand au "batut in cuie" devizul..

pt viitor, poti sa ti iei masina cand vrei din service, ca tot masina ta e si nu e legata de niciun fel de garantie. au cam acelasi drept sa ti tina masina pana platesc asigurarile pe care l as avea eu sa ti opresc salariul pana imi da nevasta ta banii inapoi smile.gif
klaus
Depinde, ca unele service-uri te mai pun sa semnezi un act care contine pitulit prin text un drept de retentie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.