Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: reorganizare BURSA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Probleme forum
skija
De ce nu faceti sectiune separata STRICT ptr. cumparari/vanzari AUTOTURISME? Sunt f greu de urmarit anunturile de vanzari autoturisme printre miile de anunturi cu piese si acareturi...

Multumesc.
Markos
E o idee buna. Sa fie asa:

- Vanzari auto
- Vanzari piese si accesorii auto
- Vanzari non-auto
klaus
O sa analizam treaba ca intr-adevar si mie mi se pare o idee buna.
O sa discut si eu cu moderatorii de la bursa ca ei stiu mai bine cum stau treburile pe acolo, si, evident, cu adminii.
einstein1984
Daca tot reorganizam bursa (faina ideea de mai sus, nu zic nu), nu am putea face ceva si cu membri care se inscriu doar pentru bursa? Sau sunt singurul deranjat de activitati din astea?
Markos
Atata timp cat cei mentionati de tine respecta regulile de la Bursa, nu vad cu ce te-ar deranja. Doar e democratie, nu? sleep.gif
Steel Tormentor
Eu mi-as dori si un buton separat "Vezi mesajele noi (fara bursa)" , langa cel consacrat "Vezi mesajele noi" blush.gif
Andy_ACS
Mie mi-ar placea (daca tot se reorganizeaza) ca anunturile de la bursa sa nu mai apara cand apas pe "vezi mesaje noi". De fiecare data jumatate din posturi sunt de la bursa.

LE: Extraordinar, telepatie - Steel Tormentor

Bafta!
Steel Tormentor
gand la gand cu bucurie radmasa.gif
klaus
QUOTE(Steel Tormentor @ 31 Aug 2010, 20:20)
Eu mi-as dori si un buton separat "Vezi mesajele noi (fara bursa)" , langa cel consacrat "Vezi mesajele noi"  blush.gif
*


Aceasta ideea s-a analizat, insa din pacate sunt limitari tehnice, nu de vointa.
l@u
QUOTE(skija @ 31 Aug 2010, 18:56)
Sunt f greu de urmarit anunturile de vanzari autoturisme printre miile de anunturi cu piese si acareturi...

Multumesc.
*




Dar atunci samsarii nu s-ar plictisi?
tatabobu
Klaus, atunci poate ca ar fi o varianta de luat in calcul urmatoarea:
- butonul de "mesaje noi" sa-ti afiseze topicurile de discutii si atat;
- bursa impartita in 3 subforumuri (auto, piese/ accesorii, diverse) si sa fie vizibila doar intrand in forumul/ subforumul respectiv.
Maskatu
Ar fi fost frumos la "vezi mesajele noi" sa apara rubrica si sa iti alegi din ce sectiuni si ce topicuri, vrei sa vezi mesajele noi, dar daca nu se poate, asta e.
SorinCT
Subscriu, ar trebui o organizare mai eficienta a continutului de la bursa. Trebuie o arie speciala pentru dezmembrari, pentru vanzari masini, pentru piese, cereri, etc.
R19/16v
Pana una alta unii vor sa vanda telefoane si chiloti la Bursa, in loc sa le duca la Bursa Non-auto. Voi aveti pretentii sa creati SI mai multe optiuni...?
DragosP
Iar în ceea ce privește multitudinea de posturi de la "mesaje noi", înțelegeți și voi că sunteți băieți deștepți că e vorba și de trafic. Și că, de bine de rău, bursa funcționează și așa, noi încercând s-o ținem cât se poate de curată, da' nu strică nici un ajutor primit de la useri, prin "Report".
b64chr
QUOTE(Maskatu @ 1 Sep 2010, 11:00)
Ar fi fost frumos la "vezi mesajele noi" sa apara rubrica si sa iti alegi din ce sectiuni si ce topicuri, vrei sa vezi mesajele noi, dar daca nu se poate, asta e.
*


Pai cine te pune sa apesi pe "vezi mesajele noi"?
Fa click pe sectiunea care vrei si iti apar mesajele din sectiunea respectiva, in cepand cu cele mai noi.
Interesant ar fi sa poti defini multimea de sectiuni din care sa-ti apara mesajele noi. Dar cum a spus si klaus, s-a mai pus problema si nu se poate tehnic.
Marian66
daca tot reorganizam bursa, se poate ca moderatorii sa intervina si in continutul anunturilor, ca niste aparatori ai bunul simt si al decentei? ma refer la niste anunturi care sfideaza pur si simplu bunul simt, era de ex unul cu un logan, cerea un pret in euro si dupa vreo 3 upuri pune pret nou, in lei, care venea cu vreo 4 mil mai mult decat inainte smile.gif)) altii pun la vanzare niste masini care sunt curcubee efectiv, au cate 3-4 nuante de culoare pe ele si scriu ”stare ireprosabila”...
ca sa nu mai spun de prostul si uratul obicei de a pune preturi cu 3-400 de euro in plus fata de piata (ma refer la acelasi anunti, pe multi i am gasit pe autovit cu alt pret mai mic), ca de, ”e pe forum”. stiu ca nu e prost cine cere, e prost cine da, dar daca vrem sa protejam ”garantia” de care se bucura o masina vanduta pe forum trebuie sa fim atentia
bucatzel
Am mai fost o propunere sanatoasa acum ceva vreme, pe care s-a pus la fel praful. http://www.daciaclub.ro/Propunere-structur...ce-t169161.html

Mie imi placea mai mult aia. Ar fi mai usor pentru multi, daca fiecare sectiune ar avea bursa ei, care sa implice vanzari doar specifice modelului respectiv, si o bursa generala, in care sa se gaseasca ce nu e dacia / reno.

Amu' inteleg ca e de munca cu nemiluita, dar de la structurarea initiala si pana acum, s-au schimbat multe. Iar mai incolo, va fi si mai greu.
R19/16v
@Marian66 daca eu vreau sa vand azi un pix cu 1 leu si peste un an cu 100 de lei e treaba mea, marfa mea. Nu-ti convine - nu cumperi!

Noi nu intervenim asupra anunturilor!
DragosP
QUOTE(R19/16v @ 16 Sep 2010, 13:36)
Noi nu intervenim asupra anunturilor!
*


...Noi doar le ștergem dacă este evident că-s chestii ilegale p'acolo.
cristio_79
Legat de ce a zis @einstein, pe alte forumuri nu poti deschide topic la bursa decat daca ai minim 3 luni vechime si de la 25 sau 50 de postari in sus. Vad ca pe DC multi se inscriu doar pentru ca vand diverse.
Si as mai veni cu o idee, up-urile la bursa sa fie odata la 7 zile, nu 24 de ore.
Iulikk
E prea mult 7 zile, deja dupa 24 de ore anuntul este in pagina 3-4 la bursa auto.
R19/16v
Pentru asta exista Searchul.
bucatzel
QUOTE(Iulikk @ 16 Sep 2010, 15:31)
E prea mult 7 zile, deja dupa 24 de ore anuntul este in pagina 3-4 la bursa auto.
*



Din cauza ca si ceilalti dau UP tot o data la 24 de ore, nu din cauza avalansei de anunturi noi tongue.gif

Daca combini asta cu o bursa separata pe sectiuni, cred ca nici nu mai e nevoie de search
and_rei
eu sunt de acord cu up la 7 zile.

@si mai vin cu o idee zic eu chiar foarte buna.Sa nu poti deschide topic nou pana nu ai un anumit numar de mesaje sau minim 2-3 luni pe forum.E plin forumul de topicuri noi,duplicate.
kxz
up la 7 zile e prea mult, majoritatea se vor descurca sa dea up mai repede, o schimbare de pret, o adaugare de foto, informatie, un comentariu al unui prieten, etc...

oricum bursa acum e o mare tampenie, cea auto macar in doua sectiuni daca ar fi, masini si piese, si ar fi un mare pas inainte.

QUOTE(klaus @ 31 Aug 2010, 18:24)
O sa analizam treaba ca intr-adevar si mie mi se pare o idee buna.
O sa discut si eu cu moderatorii de la bursa ca ei stiu mai bine cum stau treburile pe acolo, si, evident, cu adminii.
*


merge greu analiza?
DragosP
Nu dăm de Tudor.
argon
Asta e scuza? inactiv de aproape 2 ani sunt doua posibilitati, ori i se rupe de forum, si atunci nu aveti de ce da de el, ori e in loc cu verdeata si atunci nu mai aveti cum sa dati de el.
R19/16v
That's our story and we're sticking with it!
DragosP
Și totuși, la noi hotărârile se iau în unanimitate. Ai uitat argon?
Markos
Puneti-l pe argon moderator la bursa. Sa raspunda de o sectiune noua, "Gunoaie sehas-ca-noi".
Marty
Ca care voi?
kum
Ca ei toti! sleep.gif
argon
QUOTE(Markos @ 22 Nov 2011, 14:32)
"Gunoaie sehas-ca-noi".
*



vorbeste'n numele tau.
A l e x
QUOTE(R19/16v @ 22 Nov 2011, 13:13)
That's our story and we're sticking with it!
*



Sticking TO it. Daca tot folosim engleza, s-o folosim corect.
cristio_79
QUOTE(kxz @ 22 Nov 2011, 11:02)
up la 7 zile e prea mult, majoritatea se vor descurca sa dea up mai repede, o schimbare de pret, o adaugare de foto, informatie, un comentariu al unui prieten, etc...
*


Pe alte forumuri nu e mult. Imi mentin parerea ca userii noi sa nu poata deschide noi topicuri daca nu au minim 2 - 3 luni vechime sau un minim de 25 - 50 de postari.
Si un exemplu de organizare al sectiunii de anunturi: [attachmentid=1627769026]
bella
Degeaba...se pare ca nu (mai) intereseaza pe nimeni.
vladandrei
Se mai intampla ceva cu organizarea sectiunii de Bursa?
Chiar era o propunere foarte buna cea cu individualizarea masinilor de vanzare in Bursa fata de restul anunturilor!

Chiar si cu Search-ul, tot gasesti o gramada de anunturi de piese si dezmembrari, cand ar fi mult mai simplu sa fie un sub-forum unde sa se vada exact ce masini sunt de vanzare.
UXE
Trebuie facut un script nedumerire.gif
silvanu96
S-a cam umplut cu anunturi de Dacia1300... mad.gif
Adrian Frigo
Păi...da.Și? huh.gif
silvanu96
Pai suntem pe forum Reno.
bucatzel
Poate tu.

mai sunt si unii de pe daciaclub.ro p-acia.
MuciX
Probabil s-a uitat de faptul ca unele arii sunt comune intre cele 2 forumuri, printre care si bursa.
DragosP
Sau nu s-a știut.
Bicicleta galbena
QUOTE(silvanu96 @ 2 Oct 2017, 10:44)
S-a cam umplut cu anunturi de Dacia1300... mad.gif
*



Si aia tot un Reno e la baza, deci putin respect pentru batrani, va rugam wise_guy.gif biggrin.gif



silvanu96
Nu am stiut ca bursa e comuna.
Scuze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.