Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: foi de arc pe dacia pauc 1.9 diesel
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
alycrys_20
buna.sint nou pe forum si am o problema ca sa ai spun asa.papucul meu este din 2005 1.9 diesel cu 2 locuri sisint nemultumit de foile de arc care le am ,tin sa mentionez ca le-am skimbat pe cele originale si am pus o pereche de foi de arc tocmai din cauza ca cele originale erau slabe si am vrut altele care sa nu coboare asa de repede la o greutate de 500 kgdar nici de acestia nu sint multumit.ce sa fac ca sa ridic masina de fund in sus ?
XMihai
gasesti un set de arcuri, speciale, care se pun peste acele foi, aceste arcuri sunt ca cele de la dacia normala, dar mai mici in diametru si in inaltime. o sa revin cu poze sa vezi, dar abia peste o saptamana, ca atunci merg acasa si-ti pot face poze sa vezi.
alycrys_20
revin cu o nelamurire,am observat ca pe unele papucuri pe spate au un fel bucse antiruliusi acestea au si o distanta mai mare intre roata si caroserie,sint mai ridicate.care este rolul acestor bucse si dca ajuta la ceva?
sobolan
sau le splinguiesti pe cele existente....la forja wink.gif
bv-08-fgm
hai sa va zic io o metoda mul mai simpla si eficienta smile.gif
am un unchi are la fel ca tine un papuc diesel din 2005 cu 2 locuri,punea 500kg si era lasat de spare rau,am luat 2 tampoane de pe un saviem (de fata) si le-am pus in locul celor existente pe masina,i-am lasat distanta intre tampon si arc in jur de 5-7 cm,acuma daca mergi cu ea goala se comporta ca din fabrica,cand pui greutate se lasa pana pe acele tampoane si dupaia acolo ramane,am testat cu 2300 kg si credema nu ziceai ca ai atata greutate pe ea.

o sa fac 2 poze cand vine pe la mine si o sa le postez(decat sa schimbi arcuri sau sa adaugi foi sa poti incarca masina si cand mergi cu ea goala sa trancane din toate incheieturile mai bine asa)
alycrys_20
alte idei?la ora actuala masina cind nu este incarcata sta perfect dreapta ,nu are pozitia mai ridicata de spate cum am vazut la alte papucuri.care ar mai fi metoda sa o inalt de spate dar sa nu se si lase la greutate?
alycrys_20
alte pareri ,idei orice care sa ma ajute sa ridic masina de spate ,sint binevenite,sau sint prea putini posesori de papuc pe acest forum ?
vladut88
baga 2 foi de arc de tv (rocar) dar va fi foarte rigida
alycrys_20
si esti sigur ca o va ridica de spate cind nu este incarcata?
se potrivesc ca si dimensiuni?
vladut88
latimea este aceeasi dar sunt mai groase eu la remorca am 3 foi de aro 10 2 de dacie papuc si 2 de tv si fac fata la 2400 kg
o va tine ridicata cand este goala dar va fi foarte rigida
bara aceea care ii peste punte ii bara de stabilizare
4x4
Deci pentru a ridica spatele existã soluții diverse. Dar pentru fațã?

Ce putem face?
bv-08-fgm
da o cautare prin forum si poate gasesti ceva :|
alycrys_20
si alta metoda de a o ridica-o de spate fara sa dau din nou foile jos ar fi?
bv-08-fgm
metoda care ti-am dato io mai sus e mai buna,si ai si putin de munca
toti-fan
Se poate asa
alycrys_20
unde gasesc asa ceva ?care este denumirea?da-mi si detalii te rog,material,rezista la greutate?
toti-fan
http:/

/www.sasuspension.com.au/images/library_images/header02.jpg

18 Sep 2010, 18:39:
http://poze.anunturigarla.ro/poze_mari/Per...a5d2b2ceb22.jpg
S-au asa ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.