Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
1310CL
Salutare:)

Poate o sa va para un pic ciudata intrebarea:
Am o intrebare,e posibil sa schimb bord cn3 tip scoica cu bord de 1310 TX?tip fara turometru.
StefanT
Nu stiu, este un subiect chiar nou. Sa vedem ce zic colegii ca sunt sigur ca nu s-a mai discutat.
Spor
freddybb
da in principiu e posibil dar spune-mi si mie de ce?
1310CL
Pai am un bord de TX care nu a fost folosit prea mult,arata ca nou aproape,si al meu e putin crapat,si indicatoarele decolorate,la fel si numerele de la kilometri...si de aia voiam sa vad daca se potriveste sau nu:d

Mai astept pareri:D smile.gif
Alexio
Poti sa pui pe Dacia si bord de Ferrari asa cum si pe Ferrari poti sa pui bord de Dacia.

Instrumente necesare: gandire, creativitate si notiuni de electrica auto.
1310CL
Trebuie sa aduc improvizatii?ca am vazut pe dacii mai vechi de prin 80 si,borduri mai noi,cn4 sau scoica,au acelasi sistem de prindere?
bv-08-fgm
ala iti merge fara probleme,nu ai nimica de modificat,il dai jos pe al tau si il montezi pe ala in aceasi suporti,instalatia electrica este la fel.
1310CL
Doar turometru trebuie eliminat...nu?

@bv-08-fgm:ms smile.gif
Snoopz
Nu neaparat.
Daca este bordul fara ochiuri,poti pune ceasurile de la al tau.
Eu am fost la remat si mi-am luat niste ceasuri noi noute(asa par si isi fac treaba )de pe un bord mai vechi.
Tu trebuie sa te ocupi de prindere ,dupa..pui ceasurile;butoanele si toate accesoriile de pe asta al tau.
1310CL
Asta e problema..ca sunt sterse ceasurile..si nu stiu poate trec la cele de tx...deocamdata e bun si tip scoica:D o sa vad cum o sa fac..
Snoopz
Cauta la dezmembrari.
Eu am luat cu 40ron(ceasurile complete si sunt tipla)
Noroc!
bv-08-fgm
poti sa pui si ceasurile fara turometru,e alegerea ta acuma,oricum trebuie sa montezi ceasurile pe bord inainte sa montezi bord,ca dupaia te chinuie
TXzamora88
eu zic ca poti fara probleme sa il pui .....acuma treaba este doar sa incerci spor
1310CL
Mersi:Po sa revin cu update-uri,cand ma apuc de treaba.
bv-08-fgm
toata treaba se face in 30-40 min,e simplu de pus
valentin_carlan
QUOTE(bv-08-fgm @ 7 Sep 2010, 22:46)
toata treaba se face in 30-40 min,e simplu de pus
*



fii putin mai detaliat te rog!

poti sa spui macar unde sunt suruburile care il tin si cate sunt? si ce altceva mai terbuie demontat pe langa el?

eu vreau sa schimb blocul de comanda/reglare aer si cred ca se face doar prin demontarea completa a bordului, asai?
nelu_1985
Nu-i chiar asa simplu de schimbat, ma refer la tip, nu la tabloul propriuzis, cele cu turometru au 3 mufe si cel fara turometru de TX are doar 2 mufe in care difera ordinea firelor;
Daca cauti pe forum o sa gasesti niste scheme de-a lui Diaconuliviu cu aranjarea firelor in mufe la trecerea de la tabloul de TX la cel cu turometru, doar ca tu vrei invers.
...Si totusi e destul de complicata operatiunea, trebuie sa cauti 2 mufe de la o instalatie veche de TX, sa demontezi de tot bordul, apoi are si minusuri tabloul ala, nu are turometru, nu are indicatoare de temperatura lichid reacire si presiune ulei etc; parerea mea ar fi sa cumperi de la remat/dezmembrari un tablou de bord la fel ca asta al tau si il inlocuiesi doar.
bv-08-fgm
ceasurile le poti pune pe ale tale ca se potrivesc,si valentin bordul ala are 6 suruburi prinse pe stalp(in laterale)3 pe o parte 3 pe alta,are o tija la mijlocul bordului prinsa intr-un surub de 6 si mai are sus sub grila de dezaburire a parbrizului daca nu ma insel 5-6 suruburi.
valentin_carlan
QUOTE(bv-08-fgm @ 4 Oct 2010, 12:30)
ceasurile le poti pune pe ale tale ca se potrivesc,si valentin bordul ala are 6 suruburi prinse pe stalp(in laterale)3 pe o parte 3 pe alta,are o tija la mijlocul bordului prinsa intr-un surub de 6 si mai are sus sub grila de dezaburire a parbrizului daca  nu ma insel 5-6 suruburi.
*



maine dimineata vreau sa ma dau la el.
Dupa ce desfac toate suruburile pot sa il trag 10 cm (pentru a schimba blocul comanda/reglare aer) fara sa fiu nevoit sa deconectez cabluri, mufe si alte minuni??
de partea electrica imi e cel mai frica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.