Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bocand /bate cand accelerez! Ajutor
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
thor_3pm
Salut. Am o SuperNova din 2001 model rapsodia, sunt foarte multumit de ea ca masina, consuma putin, merge bine, este o masina ok pt cineva care nu are foarte multe pretentii in concluzie este o masina practiva, adevarat ca este cam rigida si zgomotoasa dar cu putina rabdare si multa banda adeziva se mai poate ameliora din zgomote. Masina este cumparata cam de 7-8 luni, am facut revizia cand am cumparato iar acum o luna am schimbat bucs bara stabilizatoare si un pivot pe dreapta. De cand am luato am avut insa o problema care eu nu ii dau de cap, am fost la diverse ateliere auto (ciclop,meridia....) si nimic. In mers cand accelerez se aude un bocanit, troncanit constant, cand masina este in miscare dar eu nu mai accelerez nu se mai aude nimic merge lin, dar cand ciupesc putin acceleraria zgomotul reapare mai ales canda fortez ( adica daca an 30Km/h si schimb in a-4-a si accelerez se aude destul de suparator), mentionez ca in curba planetarele nu bat.Stiu ca planetarele mai pot sa bata si in linie dreapta dar doar daca aceste sunt foarte varza, iar eu am ferficat la service planetarele si sunt ok.

Am cautat pe forum despre aceasta problema, am folosit functia de cautare dar fara rezultat, in cazul in care s-a mai discutat despre aceasta problema pe forum, iar eu nu am gasit imi cer scuze.

poate ma poate ajuta cineva cu un sfat in aceasta problema. Va multumesc !!!
mafiozzo
nu te supara, da la 30 la ora in a 4a ce ai vrea? sa iti fluiere rotile?
thor_3pm
30km/h in a-4-a a fost doar un exemplu de solicitare mare a motorului, din cauza asta era si in paranteza......Evident ca nimeni nu merge cu 30 km/h in treapta a-4-a constant, este o treapta mult prea mare pentru viteza de 30 km/h. Repet, problema la mine nu este cand am 30,50,80km/h in a-4,a-3.....la mine problema este generala indiferent de ce viteza am si in ce treapta sunt cand accelerez troncane.....Multumesc
bogdanel88
am avut si eu la solenza aceasta problema.....este tripoda de la unele din planetare.la mine a fost de la dreapta
thor_3pm
Si la mine se aude tot din dreapta dar nu sunt foarte sigur din cauza asta nici nu am specificat din ce parte vine zgomotul. Imi poti spune cat te-a costat si ce implica aceasta reparatie, pe poate reconditiona planetara sau se schimba cu totul sau doar tripoda??? Mai poate fi si alta cauza a zgomotului??? Multumesc mult
avram1987
vezi sa nu fie tomponul hidroelastic k la mn era rupta o bucata si avea aceleasi simptone
puiu82
Bieleta anti-rasturnare motor,suporti motor sau........toba finala atinge in punte la plecari mai bruste.
Bafta!
thor_3pm
nu stiu exact unde sa ma uit ca sa vad daca este ceva rupt la acel tampon, nu stiu unde se afla, m-am uitat pe la motor si dedesubt si am vazut ca nu este nici un tampon rupt, dar poate nu am stiut unde sa ma uit, daca imi poti spune orientativ cam pe unde se afla ma uit si poate acolo sunt ceva probleme...Multumesc

5 Sep 2010, 14:39:
la bielete la bucs, capete de bara totul este ok am fost decurand cu ea la service si am schimbat cate ceva, din punctul de vedere al mecanicului care a umblat la ea nu mai sunt probleme la articulatie, la amortizoare......iar de la toba nu cred ca este pt ca nu troncane doar cand plec mai brusc, troncana in mers cand accelerez chear daca accelerez foarte putin si foarte usor. De la cutie nu cred sa fie pt ca merge bine nu vibreaza intra usor in viteze totul este ok. Multumesc....
dumi81
Tamponul hidroelastic il gasesti daca ridici capota si te uiti in partea dreapta a masinii imediat in vecinatatea suportului de amortizor, daca ai AC conductele de la sistem il ocolesc exact inainte de a trece pe langa suportul amortizor, este din metal, iar in interior este din cauciuc si in centru prezinta un surub pe care este prins un suport de aluminiu al motorului, el este prins de sasiu cu patru suruburi. Verificarea se face tragand de motor in sus deoarece acel surub din mijloc,ce tine suportul motor se rupe din cauciucul in care e incastrat. Dar in ceneral cam tot ce tine de supoti motor, cutie induc zgomote numai la accelerari bruste in primele momente, daca la tine zgomotul persista tot timpul accelerari, in cazul in care aceasta se face constant tine de rulare: planetara,anvelope poate chiar si rulment.

Iar exeplul dat de tine este irelevant, daca la 30 Km/h schimbi in treapta a IV-a nu fortezi motorul,il subturezi si e normal sa auzi tot felul de zgomote.

Cum se comporta daca ai 70Km/h in treapa a V-a si accelerezi constant pana la 120 sa zicem? zgomotul persista pe toata durata accelerarii?

Astept vesti
thor_3pm
Am sa ma uit la acel tampon sa vad in ce stare se afla, la mine zgomotul este constant nu conteaza viteza, am fost sapt trecuta pana la Constanta si am mers cam 5-10 minute cu 150-160km/h intentionat sa vad daca la viteza se mai aude si se aude, dar daca nu o mai accelerez nu se mai aude nimik chear daca in momentul acela masire ruleaza cu viteza mare (140) merge lin si fara zgomot. Cauciucurile pe fata sunt noi au cam 1luna iar cele pe spate sunt cam 80%. unghiul este facut rotile sunt echilibrate.....nu stiu ce poate sa aiba. Multumesc
serviccom
Verifica tobele sa aiba toate elementele de prindere bune si sa nu treaca aproape de caroserieca se misca in moment ce accelerezi, poate chiar scutul motor sa fie stramb si sa loveasca in catalizator sau motor, se intampla des, mai ales daca stii ca ai lovit ceva cu scutul.
thor_3pm
Multumesc mult pt sfaturi, maine ma ocup de problema asta, bine ce tine de competenta mea si de cunostintele mela care in materie de mecanica nu sunt foarte multe, dar invat din mers si prin experimente sper doar sa nu stric ceva icon_mrgreen.gif . am sa revin cu vesti si poate rezolv problema, dar daca este legata de planetara sau ceva mai complicat trebuie sa merg iar la service. poate stiti voi un serice sau un mecanic mai priceput. multumesc mult maine revin cu vesti
Hacker
Planetara, eu asta cred ca e, lanetara care bate in linie dreapta, deci dusa tripoda dinspre cutie.
Maskatu
O tripoda noua de uzina costa o galagie de bani, daca nu ma insel, si nu se gaseste foarte usor. In orice caz ar trebui remediata problema pentru ca daca crapa tripoda, iese uleiul din cutie si ...
serviccom
Planetarele se uzeaza mai greu in partea dinspre cutie, de obicei pe partea cu roata cedeaza ca e fortata la maxim in viraj complet, dar nu e imposibil sa fie si de acolo.
Madalin_Craciun
TOBA smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.