Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RCA + diverse - in vama
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
ovipoli
In data de 14.09.2010 voi pleca in Grecia (Thassos) prin Serbia si Macedonia cu Loganul si cu prietena. Nu neaparat in ordinea asta. Daca cineva a facut recent ruta asta rog un PM cu adresa de mess. Acum, stiu ca se poate trece pe la sarbi si macedonieni doar cu cartea de identitate, fara pasaport.
Am citit pe acest forum despre unele probleme cu cartea verde. Daca ma poate cineva ajuta cu un sfat despre RCA, la care firma de asigurari sa mi-o fac sa nu am astfel de probleme. Mie si asa imi expira in data de 9 sept. deci oricum trebuie sa-mi fac alta.
O alta intrebare pe care o am e urmatoarea :
Masina este pe numele prietenei mele, dar eu conduc. Tinand cont ca ea va fi cu mine, banuiesc ca la vame nu voi avea probleme. Totusi, as vrea sa stiu pe ce nume se face asigurarea, tinand cont ca eu conduc, ea nu are permis.
Alta nelumurire :
O sa am la mine camera video, aparat foto, laptop. Trebuie sa procedez intr-un anumit fel ca sa nu am probleme pe la vami dus-intors ? Adica sa le declar...etc ?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri pe care le astept.
gibonu
Du-te linistit ca nu vor fi probleme.

Daca te ajuta cu ceva, eu am RCA la Groupama si nu am avut nici o problema cu el in Serbia, nici la masina, nici la motocicleta.
La Groupama, Cartea Verde care insoteste RCA-ul este valabila in Serbia si Macedonia si bineinteles restul UE.
Adica, ca sa intelegi mai bine, SRB si MK nu sunt barate.
RCA-ul se face pentru vehicul, nu pentru persoana.
Deci se va face pe numele proprietarului din talonul masinii.
Cel putin in Serbia nu te intreaba nimeni de laptop si aparat foto.
Chiar cred ca s-ar soca vamesul sarb daca ii spui ca vrei sa le declari.

In Macedionia nu stiu, pentru ca n-am fost.

Drum bun.
drrond
Vezi ca la vama romaneasca in vara s-a gasit un vames mai tipicar sa-mi ceara:
-pasapoartele(CI)
-permisul
-talonul
-rovigneta
-talonasul rovignetei
-chitanta rovignetei

Chitanta n-o aveam la mine, ptr. ca pe talonasul(cotorul) rovignetei ni se spune sa-l avem doar pe acesta nu si chitanta. Dupa ce i-am spus asta si mi-a zis ca este contraventie, pur si simplu nu am mai zis nimic; s-a uitat la copii si apoi a zis ca putem pleca de data asta. Ca voia "ceva" s-au chiar asa este nu stiu. Stiu ca nu m-am luat cu el si am scapat.
gibonu
@ drrond
Actul de identitate ti-l cere in orice vama, deci nu mi se pare nimic ciudat in asta.
Permisul poate nu ar fi necesar sa ti-l ceara, dar mie mi-a fost cerut in multe vami.
Talonul masinii ti-l cer pentru verificare, adica sa vada ca masina nu este furata, ca nu figureaza in vreo baza de date.
Dupa mintea mea, granita dintre RO si SRB, cred ca are un regim mai special, fiind in acelasi timp si granita a UE.
Taxa de drum probabil ti-o cer din motive de criza economica.

Control riguros poti gasi si in alte locuri, nu numai la grantia RO-SRB.
Anul trecut, la marea granita intre Liechtenstein si Austria (iesirea din Liechtenstein si intrarea in Austria), austiacul ne-a pus sa tragem masina in afara benzii de mers, ne-a cerut toate actele (Carte Verde, permis, talon, pasaport, desi initial ii dadusem buletinul) plus ca ne-a controlat bagajele din portbagaj.
drrond
Pai nu mi s-a parut exagerat ca mi le-a verificat, in afara de chitanta rovignetei, care indiferent ce s-ar spune ( legal vorbind ) mi s-a parut o mare exagerare! E adevarat ca nu a insistat de aceea nu m-am suparat prea tare pe el. Am povestit asta ptr. cei ce vor mai pleca, ptr. ca de acum incolo eu unul voi purta ( cu mandrie...) si respectiva chitanta.
ovipoli
Inca o intrebare : La vame am nevoie de altceva in afara de : certificatul de inmatriculare, permis de conducere, carte verde ?
Adica am nevoie de CARTEA DE IDENTITATE a masinii ? Sau asigurarea CASCO ?
drrond
Nu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.