Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Intamplare ....
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Alex4u
Am fost astazi...la imormantarea unei rude mai indepartate... blink.gif blink.gif dupa ce am luat pe bunicamea de la autogara..am plecat la cimitr..ajuns acolo era o aglomeratie de nedescris...am lasat-o si eu in parcarea din fata unui bloc..la 11 ziua era goala parcarea....asta fiind langa cimitir..dupa ce am intrat am si inteles de ce era aglomeratie..erau 3 bucati de decedati..in fine....termin pe la 2 jumate...ma duc la masina..vad ca sunt blocat de un matiz...cred ca erau 10 cm intre usa mea si masina lui..... huh.gif deci pe stanga nici gand sa intru...nu sunt nici unu micutz...pe dreapta nu mi se descuie....si incep si astept si astept...trece vreo 30 minute...degeaba..opresc un taximetrist il rog sa sune el...degeaba...si ma apuca niste nervi si incep sa zbier cat pot si sa ii umplu frigideru..dupa vreo cateva vorbe de dulce..apare o tanti pe balcon si incepe sa urle la mine sa vorbesc frumos...ii zic sa vina sa isi mute masina sa pot pleca ca trecuse deja juma' de ora..si incepe sa imi spuna ca e locul ei de parcare..ii explic frumos cat pot tipa eu de jos ea la etajul 2...ca nu a platit pentru locul ala ..si imi spune ea mie ca sa ma urc pe partea dreapta..ii spun cat de urat am putut ca nu se descuie usa si degeaba..am mai stat inca vreo jumate de ora in care am urlat cat am putut..mi-am bagat si mi-am scos ...din tot neamul ei de la maimuta pana in prezent..si apare barbasu banuiesc..si ala sa faca gura...il injur si pe ala..si amenintca ii sparg parbrizul..dupa vreo ora si 15 minute se gandeste si vine sa imi deblocheze masina...sa pot pleca....ce parere aveti?? ce ati fii facut in locul meu...ca sunt plin de nervi..si asa ma simt rau din cauza unei raceli ce nu imi trece...... mad.gif huh.gif
cosmin_2300
As repara usa pe dreapta!
corbex
Stii bancul cu "fac ce-a facut tata"?
DMP
Faceai rost de vreo 4 - 5 indivizi dornici sa te ajute (sa bea o bere) si ii mutai aleia masina cat sa intri in a ta.
Alydor
si de ce scrii cu bold? blink.gif
112 si in 10 minute ii ridica masina cu platforma. Plus amenda plus puncte de penalizare. Chiar daca are triunghi pe locul de parcare


Suma respectelor, Alydor
Sudsemnatu
QUOTE(cosmin_2300 @ 7 Sep 2010, 16:24)
As repara usa pe dreapta!
*



haha. puteai sa chemi politia smile.gif
george_scala_2004
nu stiu...sa fi lasat masina mai departe de cimitir ? nedumerire.gif sa fi lasat in parbriz un biletel cu numarul de telefon - pentru cel/cea/cei care parcau in locul in care a fost lasata masina ? asteapta nervos.gif ai fi evitat toate cele de mai sus...
B30KDT
sunat la politie,chiar daca avea locul platit ,tot puteai sa parchezi pe el deoarece erai pana in ora 16 sau 18 nu stiu exact cand se considera parcare de resedinta ceva de genu si nu ai dreptu sa parchezi pe el
corbex
Locul meu, de exemplu, e autorizat si platit 24 din 24. Dar nu-i la strada. Alea s-ar putea sa se inchirieze cum zici tu.
Alydor
QUOTE(B30KDT @ 7 Sep 2010, 16:29)
sunat la politie,chiar daca avea locul platit ,tot puteai sa parchezi pe el deoarece erai pana in ora 16 sau 18 nu stiu exact cand se considera parcare de resedinta ceva de genu si nu ai dreptu sa parchezi pe el
*


pai pana la urma are sau nu?



Suma respectelor, Alydor
Cris_Kgs
Eu il chemam pe B, Manta B.
Markos
si io la fel. pleca cu Matiz cu tot.
Alex4u
pai este la strada parcarea...nu este marcat absolut nimic...si am intrebat-o daca plateste pentru el si a spus ca nu dar ea parcheaza acolo de 2 ani...usa se descuie..dar am un fel de antifurt prins..si oricum trb sa intru in masina sa il pot deschide deci...politia ma gandeam sa o chem dar daca cand vedea ca sun la politie isi tragea masina..ce mai faceam??? stiu ca un prieten a facut acelasi lucru si a chemat politia comunitara care a rugat pe respectivul sa mute masina...ca nu intra in domeniul lor sa dea amenzi sau altceva :-??
CGDBZ
Zi multumesc , ai scapat ieftin .Mie mi-a scris pe aripa dreapta cateva litere , cred ca a vrut sa scrie sa o parchez la mine acasa dar probabil mai trecea lume pe strada si nu a putut sa scrie tot , scrie doar ACAS si un Z pe capota , cu cheia binenteles sad.gif . Eu de cine sa ma iau , sunt doua blocuri cu 10 etaje in zona .
b76bgaarh
nu da poate sa fie consemnat incidentul... si daca dai in judecata poti sa obtii ceva bani...

oricum astia sunt cei mai mari babuini... nu au loc platit dar au gura mare... cel mai simplu merge cu: tu parchezi in fiecare seara aici.... cine crezi ca are de suferit mai mult...
DMP
Urmaresti cine parcheaza constant pe locul ala si ii lasi si tu un mesaj cu cheia. Ceva de genul: Nu am inteles ce ai vrut sa zici cand ai zgariat Dacia galbena.
Alex4u
pai stiu cine parcheaza este matizul ei..un matiz culoare aramie
CGDBZ
Eu nu am cum sa depistez cine parcheza de obicei acolo findca zona e foarte aglomerata , e langa piata centrala din Buzau, se plimba multa lume pe acolo .Nu cred sa parcheze cinava numai in locul ala , poate parca cu ani buni in urma cand nu era asa aglomeratie .Oricum in Romania te poti astepta la orice.
DMP
Pai atunci, intr-un loc d-asta cu frecus zilnic cum e parcarea de langa o piata, cine sa stea mai nene sa iti lase mesaje pe aripa si sa se semneze ca Zoro pe capota?

Poate le ai din alta parte ...
bion
QUOTE(corbex @ 7 Sep 2010, 16:31)
Locul meu, de exemplu, e autorizat si platit 24 din 24. Dar nu-i la strada. Alea s-ar putea sa se inchirieze cum zici tu.
*


Se reinchiriaza din 7 in 7 ani si daca e la strada sau pe aleea din spate. De la biserica poti sa capeti fara plata biggrin.gif icon_mrgreen.gif
Alex4u . repara-ti usa smile.gif
CGDBZ
Nu ca acolo locuiesc si cand am venit acasa nu am gasit loc decat la vre-o trei blocuri de al meu si am fost plecat cateva zile din oras masina ramanand acolo . Cand m-am intors am gasit-o zgaraiata . De obicei daca nu gasesc loc la blocul meu si trebuie sa plec din oras o duc la taicamiu la bloc ca la el e loc dar atunci eran cam grabit .
Maskatu
@initiator: daca aveai o super nova sau alt hatch back intrai prin portbagaj si gata, fara batai de cap. biggrin.gif
QUOTE(Alydor @ 7 Sep 2010, 16:26)
si de ce scrii cu bold? blink.gif
112 si in 10 minute ii ridica masina cu platforma. Plus amenda plus puncte de penalizare. Chiar daca are triunghi pe locul de parcare
Suma respectelor, Alydor
*


in ce tara? Pentru chestii de genul asta cred ca se ocupa comunitarii si pana cheama platforma trec 2 saptamani.
DragosP
QUOTE(Maskatu @ 7 Sep 2010, 17:15)
in ce tara? Pentru chestii de genul asta cred ca se ocupa comunitarii si pana cheama platforma trec 2 saptamani.
*


El vorbea de orașele cu o cantitate muuuult mai mică de mitici. wink.gif
giany911
De asta evit sa las masina in locurile marcare ca atare. Nu stiu cum dau peste un cetatean d-asta foarte posesiv, si prefer sa n-am de-a face cu ei. Am mai avut eu o patanie d-asta si am reusit sa mananc bataie. Acum s-a intamplat, oricum nu mai ai ce-i face.
Shush
Nici nu trebuie sa vina politia, daca individul vede ca suni si il mai si rogi sa vorbeasca cu politistul la telefon isi muta masina instant.
Totusi era suficient sa claxonezi de cateva ori, nu trebuia sa injuri !
Si pe mine m-a blocat unul si efectiv refuza sa isi mute masina desi nu am vorbit deloc urat si mi-am si cerut scuze. Intre timp si-a mai si chemat 3-4 prieteni de parca nu putea sa ma bata singur in caz de ceva radmasa.gif L-am sunat pe tata, m-a intrebat ce masina are, i-am spus ca Golf 2 si a zis ca daca nu se da sa plec cu tot cu masina lui happy.gif ca ii cumparam alta. Am zis totusi ca e prea extrem, am sunat la politie si l-am rugat sa vorbeasca cu politistul. In 2 secunde a mutat masina.
alxemanuel
am intalnit si eu oameni dinastia, sunt atat de batuti in cap in cat nu trebuie sa iti prinzi mintea cu ei, un telefon la 112 si gata, ai rezolvat problema.
Eu cand o parchez pe un loc rezervat , las frumos numarul de tel in geam si daca vine omul inainte sa plec, da un apel si am mutat-o, fara alte discutii
Markos
QUOTE(Shush @ 7 Sep 2010, 19:27)
Nici nu trebuie sa vina politia, daca individul vede ca suni si il mai si rogi sa vorbeasca cu politistul la telefon isi muta masina instant.

Sigur...

De obicei nu blochez masini parcate pe locul meu. Prima oara trec cu vederea. A doua oara ridic un stergator. De-abia a treia oara blochez (daca e vorba despre aceeasi masina, desigur).

Suna aia la politie, era pe fir cu ei cand am coborat s-o las sa plece (habar n-aveam ca sunase la aia, evident).
- Da doamna (vorbea cu o operatoare 112), m-a blocat si nu vrea sa ma lase sa ies, nesimtitul!..
- Curva proasta esti tu.
- Ati auzit, m-a facut curva!
- Pardon.. (ridicand tonul sa ma auda si aia de la pulitie), nu-i adevarat, am zis CURVA PROASTA! Rog a se consemna!

Cred ca era aia pe jos de ras biggrin.gif Oricum, nesimtita mai mare ca asta de-a sunat la 112 n-am vazut în viata mea.
Alex4u
pai nu aveam cum sa claxonez ce nu intelegi ....nu aveam cum sa deschid usa..am rugat un taximetrist sa sune de cateva ori degeaba..nu a aparut nimeni...dupa ce am injurat a aparut...
radian
Incerc sa mi te inchipui cum stai singur in fata blocului si injuri isterizat, scanand toate ferestrele, doar doar te-o baga cineva in seama... biggrin.gif

Daca as fi locuit in blocul ala, cred ca te-ai fi ales cu un pahar de apa rece in cap sa te mai racoresti nitel.

Apropo, usa din dreapta e defecta, ma rog, nu-i normal dar asta e, dar ai masina sport?
Markos
are berlina, nu le poate descuia pe cele din spate.

iar la aia din fata dreapta a pus un antifurt, a specificat icon_mrgreen.gif
radian
Oricum nu mi se pare normal, ca toti locatarii din bloc sa-i suporte istericalele fiindca un idiot i-a blocat masina pe stanga si are usa defecta pe dreapta...
Alex4u
Pai ai dreptate dar am asteptat langa masina 30 minute apoi am claxonat cu ajutorul unu taximetrist am mai asteptat daca nu apare....fii sigur ca ma spiona pe dupa perdea:( sa vada doar doar incep sa ii car picioare la masina....si daca se descuia pe dreapta nu este normal sa ma blocheze...pun si o poza sa vedeti ce si cum smile.gif
Serje
Casele cate etaje aveau?
radian
Parcare: matiz, eu, solenta... biggrin.gif
Alex4u
nush dar erau case noi facute garaj...etc..:|
Manta B
Suna ciudat insa....ii faceam zob geamul de la usa sofer, o scoteam din viteza, lasam frana de mana jos si o departam de masina. Si sa faca tambalau! Daca de vorba buna nu a inteles, ce sa-i fac? Mai are si locul de parcare aiurea....sa zica merci ca tu esti baiat de comitet. Eu de mult ii faceam geamul zdrente.
Sau:
Taceam malc "bine frate, e ca tine". Dar cu prima ocazie ii blocam masina de nu mai putea sa iasa. Si lasam sa faca gura pana cand obosea. Chiar nu observa ca e singura masina parcata aiurea? blink.gif
radian
QUOTE(Manta B @ 7 Sep 2010, 22:46)
...Chiar nu observa ca e singura masina parcata aiurea? blink.gif
*



Manta, acuma nu te supra prea tare pe mine, dar ce vina are matizul ca are un proprietar tampit?
cosmin_2300
Tinand cont ca te-a blocat intentionat, eu urcam prin dreapta (deh, mie-mi functioneaza corect incuietorile biggrin.gif), scoteam masina, o puneam perpendicular cu usile ei si "scapam" ambreiajul wink.gif . Bara la Cielo este destul de tare cat sa nu fie probleme (nici macar nu se zgaria, poate doar sa se fi rupt suportul de numar) si cei 100 lei pierduti cu prima de asigurare mai mare ar fi fost o pierdere insignifianta smile.gif
Markos
QUOTE(Manta B @ 7 Sep 2010, 23:46)
Suna ciudat insa....ii faceam zob geamul de la usa sofer, o scoteam din viteza, lasam frana de mana jos si o departam de masina. Si sa faca tambalau! Daca de vorba buna nu a inteles, ce sa-i fac? Mai are si locul de parcare aiurea....sa zica merci ca tu esti baiat de comitet. Eu de mult ii faceam geamul zdrente.

Nu suna deloc ciudat. M-asteptam totusi sa zici ca-i dadeai foc, aveam oaresce pretentii de la tine sad.gif
Richelieu
Nici Manta B nu mai e ce-a fost. sad.gif
Markos
Ca mi-am adus aminte, veste buna: vecinul meu manelist a fost externat smile.gif

O fi el în carucior si o manca cu paiul, important e ca respira, vede cu ochiul stang si aude cu urechea dreapta. Doctorul a zis ca e un miracol smile.gif
C@talin
da ce a patit ?
sa intalnit cu tine cand erai beat 04.gif ?
Markos
nu ma. cu MantaB frustrat.gif
C@talin
damn mellow.gif trebuie sa am grija deacuma cand ies pi strada
Manta B
Neah, nu i-as fi dat foc deoarece asta ar fi insemnat ca si masina de langa Matiz sa fie afumata. Asa, joaca cu batul pe geamul omului. Si stati linistiti, sunt cuminte, da si cand ma apuca......
Alex4u
QUOTE(Manta B @ 8 Sep 2010, 08:09)
Neah, nu i-as fi dat foc deoarece asta ar fi insemnat ca si masina de langa Matiz sa fie afumata.  Asa, joaca cu batul pe geamul omului. Si stati linistiti, sunt cuminte, da si cand ma apuca......
*



..intrebi cat e halatu unsure.gif
bion
Oricum esti cam prea odihnit daca te marcheaza problema dar ai talent la desen ai fi vreun nepot de van Gogh. Acu ce ai facut cu iarba ca zici "era";ai smuls-o de nervi?Strada aia principala e sens unic?; ghena are pubele din alea eco? Nu de alta dar vreau sa am o vedere de ansamblu a catastrofei . Groaznic wacko.gif
Cris_Kgs
QUOTE(Alex4u @ 7 Sep 2010, 20:56)
Pai ai dreptate dar am asteptat langa masina 30 minute apoi am claxonat cu ajutorul unu taximetrist am mai asteptat daca nu apare....fii sigur ca ma spiona pe dupa perdea:( sa vada doar doar incep sa ii car picioare la masina....si daca se descuia pe dreapta nu este normal sa ma blocheze...pun si o poza sa vedeti ce si cum smile.gif
*



Da' cimitiru' nu il vad pe schita. popa.gif

8 Sep 2010, 15:35:
QUOTE(Manta B @ 8 Sep 2010, 08:09)
Neah, nu i-as fi dat foc deoarece asta ar fi insemnat ca si masina de langa Matiz sa fie afumata.  Asa, joaca cu batul pe geamul omului. Si stati linistiti, sunt cuminte, da si cand ma apuca......
*


.......... te apuci sa cauti persoane
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.