Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [Probleme transmisie,cred]
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
capo
Salut,aveti habar cand merg la ralanti sau cand schimb vitezele se aud niste zgomote ciudate ceva de genul '' clanc,clanc'' ce ar putea fi ?planetare ,tampoane motor,sincer totul pare in regula.m-esc.
velceani
Salut,

ai verificat bieleta inferioara? de obicei de la ea e. Poti sa o verifici usor... pui mana pe carcasa filtrului de aer si incerci sa misti fata - spate. Daca motorul are joc si se misca usor trebuie schimbata..

Spor..
dry.gif
CIPTUNING
Iarasi...? biggrin.gif
http://www.daciaclub.ro/tampoane-cutie-vit...te-t171346.html
ramsen
vorbeste cu canea_dragos si vezi ca si el are la fel...si cred ca a si gasit solutia la problema lui si de unde era buba
canea_dragos
clanck-clanck-ul poate fi de la mai multe cauze cum ar fi:
- ambreiaj(cand salti piciorul brusc de pe ambreiaj face clanck...e normal), dar atunci cand salti piciorul mai si smuceste poate fi ceva pe la arcurile discului sau placa de presiune e ovalizata
- bieleta antibasculare(cand vrei sa pleci ceva mai repede simti cum se misca motorul destul de mult, adica se rupe cauciucul bieletei si aceasta face clanck), de asemenea la faza asta e posibil sa-ti atinga si cutia in scut, de unde rezulta alte zgomote
- planetara(cand vrei sa pleci dupa ce ai dat cu spatele, sau invers, in momentul cand incepi sa dai drumul la ambreia se aude un clanck metalic, insotit de o foarte mica smucitura simtita destul de bine in schimbatorul de viteze), de asemenea la orice schimb de viteza in momentul cand dai drumul la ambreiaj si accelerezi face clanck insotit de o smucitura a schimbatorului, cand mergi subturat si accelerezi, frana de motor si apoi iara accelerezi face clanck-clanck si simti cum se misca ceva pe sub masina, iar schimbatorul zici ca e melesteul din mamaliga

Ca sa verifici daca intr-adevar e de la planetare sa zicem cand schimbi pe a doua sau a treia da drumul doar la ambreiaj ca si cum faci frana de motor, iar dupa o secunda accelereaza, si daca smuceste un pic si/sau mai face si clanck(cum este cazul meu) e clar, ai o planetara dusa.

La mine 100% e o planetara, dar din pacate nu stiu care deoarece eu am simtit la mana si aud ca ar fi cea de pe partea mea, adica stanga, mecanicul din service CREDE ca e dreapta cu joc intre ea si capatul de planetara.

Ieri mi-a venit o idee: daca suspend eu pe rand cate o roata si dau drumul sa mearga singura in viteza 1 sau 2 si apas brusc, iau piciorul si apas iara pe acceleratie n-ar trebui sa faca acel clanck-clanck planetara respectiva?
Adica gandesc logic si din experienta se va invarti doar roata suspendata multumita satelitilor, astfel cand voi auzi clanck-clanck voi sti exact ca acea planetara e de vina. Bineinteles frana de mana trasa, pietre la roti, iar masina va sta pe pavele din beton si nu doar pe cric ca o ia la fuga:D

P.S. la mine in viraj stanga bate o planetara, din ce mi-am dat eu seama bate planetara stanga, mecanicul din service mi-a zis cu toata convingerea ca e dreapta, adica la viraj stanga bate dreapta si invers. Zilele astea am sa ma invart in cerc si am sa fiu atent sa vad care bate, chiar o sa pun pe cineva sa conduca in timp ce eu stau in dreapta.
bogdanelkva
QUOTE(canea_dragos @ 9 Sep 2010, 17:23)
- ambreiaj(cand salti piciorul brusc de pe ambreiaj face clanck...e normal), dar atunci cand salti piciorul mai si smuceste poate fi ceva pe la arcurile discului sau placa de presiune e ovalizata
*


Obiceiul asta il aveam si eu,luam piciorul de pe ambreiaj si dupa o fractiune calcam acceleratia.in momentul ala simteam o smucitura.acum pisc un pic acceleratia inainte de a lua piciorul de pe ambreiaj si nu mai smuceste.asa eram obisnuit... smile.gif
canea_dragos
o foarte mica smucitura sa zicem se simte oricum, e normal, in schimb la mine fie ca accelerez cand dau drumul la ambreiaj, fie ca dau drumul si accelerez dupa aia masina smuceste o data destul de bine si face clanck, daca merg cu spatele incet si am luat piciorul de pe acceleratie catusi de putin smuceste si face clanck-clanck, vreau sa accelerez iara iara face si tot asa

mai adaug ca in mers pe accelerare nu accelereaza chiar lung, ci putin in hatzuri(putin sesizabil), iar intre 60-80 cu a patra si 80-100 cu a cincea schimbatorul se misca in continuu rapid fata-spate, in rest sta fix
capo
astazi am verificat toate tampoanele,sunt ok apoi am suspendat pe rand rotile la fel ca si Dragos si tind sa cred k planetarele sunt de vina la mana asa nu se simte dar in sarcina se aude acel clanc metalic apoi in viteza 1 am miscat-o fata spate si se aude in dreptul rotilor (ambelor roti)acel clanc dar culmea in viraje inca nu bat,aveti habar prin Buc. niste preturi la planetare de origine as vrea,oricum ma apuca dragostea cand ma gandesc.

10 Sep 2010, 16:19:
aha ce ma mira este faptul k de masina asta chiar am avut grija inainte am avut o dsn pe care o rupeam in doua si nu avea nici o treaba cu planetare ambreiaj doar k avea multi '' greierasi'' altfel am fost foarte multumit de ea ca masina.
canea_dragos
un clanck mic se aude cand e in viteza oprita si misti de roti, se aude angrenajul pinioanelor in cutie....e normal....dar daca se aude in mers cand accelerezi-decelerezi-accelerezi si tot asa clanck-clanck si simti sub masina ca se misca ceva e de la planetara

495 ron planetara stanga magazin Dacia de pe Mihai Bravu, zona Obor, pentru dreapta nu stiu acolo, dar la Iatsa Campina e 480 ron
canea_dragos
ieri am suspendat pe rand cate o roata din fata si am lasat sa mearga atat la relanti cat si accelerata normal si uneori in suturi in treptele 1 si 2...degeaba...se aude clanck-clanck la fiecare roata suspendata...din pacate cu capul in motor se aude destul de incet acel clanck-clanck(in masina se aude foarte bine) deoarece e prea mult zgomot de la motor, in schimb cand accelerez se bruscheaza prea tare motorul si cutia,implicit schimbatorul de viteze, noroc ca am tampoane noi

cand mergea la relanti schimbatorul statea fix si masina merge frumos fara nici cea mai mica smucitura, cum dadeam sa accelerez facea clanck si smucea, cum nu mai acceleram iara clanck si smucea putin...daca acceleram/nu mai acceleram/acceleram iara facea clanck-clanck-clanck

este posibil sa faca asa din cauza planetarei drepte, adica sa aiba joc intre planetara si capul de planetara? sau poate sa fie de la planetara stanga unde intra in cutie, adica la tripoda?
lilon_77
salut.....eu am o solenza diesel.....la mine apare urmatoarea ''buba''.in treapta a2a si a3a atunci cand iau piciorul de pe acceleratie fara sa calc ambreiajul se simte un 'soc' (smucitura)ca sa zic asa destul de deranjant(a) blink.gif ....trebuie de fiecare data sa calc ambreiajul inainte de a deccelera...tind sa cred ca bieleta rasucita e defecta....am schimbat-o destul de des si m-am saturat de ea....proaste piese.. mad.gif
canea_dragos
pe accelerare se mai produce acel soc?

daca da ar putea fi ca la mine o planetara
lilon_77
dragos asta e problema...se intampla numai la deccelerare acea ''smucitura''.....dupa asta masina intra in frana de motor....accelerez iar nu se simte nimic....iau piciorul de pe acceleratie dureaza 1 secunda si are loc ''buba''.... excl.gif .....am un presimtire ca ar fi cablu de acceleratie....presupun... blink.gif
canea_dragos
inteleg...tot ce e posibil, poate agata cablul cum se intampla si la cel de ambreiaj si de-aia

inca nu am ajuns la mecanic sa vad exact care planetara e, dar ieri m-am gasit cu un vecin si i-am aratat si lui si din prima mi-a zis ca e o planetara, deoarece face un bum cand debraiez si mai si cloncane cateodata, smucind cutia, implicit schimbatorul de viteze
serviccom
Am avut si eu problema celebrului clanc-clanc si am crezut ca e de la bieleta antibasculare. De ceva vreme am gasit burduful de la planetara dreapta rupt, si cand sa il schimb am gasit joc in capul de planetara, am avut 2 planetare de rezerva si am lut un cap de la una care dupa montare nu mai avea nici pic de joc.
E, treaba misto e ca nu am mai auzit clanc-clancul ala si mi-am dat seamaacum o saptamana ca nu mai il aud. Am incercat in frana de motor pana la o turatie joasa, apoi am accelerat puternic, draci nu mai face nimic.
Deci planetarele care au un pic de joc, incep si clantane, daca in viraj bate, deja e terminata.
Iara sunetele te pacalesc in masina, esti convins 100% ca se aude din dreapta, dar aproape 100% problema e pe stanga, asa ca aveti grija ce schimbati, verificati bine.
Exemplu un rulment pe spate cand uruie (vajaie), daca il auzi pe stanga, mai mult ca sigur rulmentul defect e pe dreapta biggrin.gif . Se face rezonanta in caroserie in partea cealalta.
canea_dragos
serviccom ai perfecta dreptate...la o masina orice sunet

ma bucur ca s-a descoperit ca acel clancnk-clanck e de la o planetara si nu la vreun tampon motor sau bieleta antibasculare, adica exact ca si problema care o am eu...si eu sunt 100% convins ca de la o planetara e...din pacate nu stiu care, de aceea marti merg cu ea la o cunostinta care e mecanic

in service-ul Dacia din Campina mecanicul mi-a aratat un mic joc intre capul de planetara si planetara dreapta, mai adaug ca pe viraj stanga bate o planetara...teoretic ar fi dreapta, practic poate fi chiar stanga...marti desfac ambele planetare si vad care are joc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.