Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Boschetare Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
1310CL
Salut smile.gif

Sper sa fi postat unde trebuie:D

Vreau pe viitor sa imi antifonez dacia,si am vazut la mai multi ca au pragurile din cap pana in coada,negre huh.gif ei spun ca au "boschetat-o" sunt incepator in asa ceva,daca imi puteti explica mai bine in ce consta acest procedeu si daca il recomandati..
Muttley
De obicei se foloseste urzica. Da' daca e trecut sezonul, merg si ramuri de brad, varza, salata verde.
Se piseaza bine verziciunile pana se obtine o pasta. Asta se aplica pe praguri si contraaripi, si-n general in locurile predispuse la aparitia ruginii. In timp, din cauza oxidarii clorofilei, aceasta-si schimba culoarea-n negru, de aici coloritul intunecat.

PS: a se evita in perioada imediat urmatoare aplicarii sa se expuna masina la animale ierbivore. Mie mi-a lins pragul stang o vaca, iar din cauza limbii sale aspre, s-a luat si vopseaua in acea zona.

Succes!
aditã
radmasa.gif radmasa.gif suepeeeeeer tare radmasa.gif
vdaniel
QUOTE(Muttley @ 10 Sep 2010, 13:36)
.

PS: a se evita in perioada imediat urmatoare aplicarii sa se expuna masina la animale ierbivore. Mie mi-a lins pragul stang o vaca, iar din cauza limbii sale aspre, s-a luat si vopseaua in acea zona.

Succes!
*



Mama-asta nu o stiam / Acceasi problema si la mine, doar ca la mine a fost vorba de aripa fata stanga.

Aaaa si de roata dreapta spate- dar aici il suspectez pe GICA ( cainele) ca si-a facut nevoile pe roata
bucatzel
QUOTE(Muttley @ 10 Sep 2010, 14:36)
PS: a se evita in perioada imediat urmatoare aplicarii sa se expuna masina la animale ierbivore. Mie mi-a lins pragul stang o vaca, iar din cauza limbii sale aspre, s-a luat si vopseaua in acea zona.
*



Bre, da' pesemne voua vi se pare ca io n-am nimic mai bun de facut decat sa curat muci de pe monitor, ha? tongue.gif

On-Topic.

Boschetare.
Denumire "de cartier" a renumitei operatiuni de antifonare. Implica:
Curatare de rugina.
Inlocuirea / repararea reperelor prea afectate de rugina.
Grunduire temeinica.
Strat de antifonare. Foarte populara e smoala la pasul asta.
Vopsire, pentru stabilizare / protectia stratului de antifonare.

Praguri vopsite in negru.
Marea majoritate a alora care isi antifoneaza masinile, traiesc cu parerea ca se pricep la toate, si in consecinta au simt artistic. No, si daca tot au murdarit pragurile cu smoala, si daca tot se murdaresc constant de la uleiul bagat in praguri, s-au gandit sa vopseasca pragurile negre, sa nu se mai vada jegul. Daca-i intrebi... "arata mai bine". Daca ma intrebi... da' mai bine nu ma intreba.
emy_yig
QUOTE(Muttley @ 10 Sep 2010, 13:36)
De obicei se foloseste urzica. Da' daca e trecut sezonul, merg si ramuri de brad, varza, salata verde.
Se piseaza bine verziciunile pana se obtine o pasta. Asta se aplica pe praguri si contraaripi, si-n general in locurile predispuse la aparitia ruginii. In timp, din cauza oxidarii clorofilei, aceasta-si schimba culoarea-n negru, de aici coloritul intunecat.

PS: a se evita in perioada imediat urmatoare aplicarii sa se expuna masina la animale ierbivore. Mie mi-a lins pragul stang o vaca, iar din cauza limbii sale aspre, s-a luat si vopseaua in acea zona.

Succes!
*


bai cred ca de asta mai toate daciile au probleme cu rugina.ele nu au nici o vina vacile sunt responsabile cu rugina.......... radmasa.gif
oricum foarte tare faza
Muttley
Ba, da' voi credeti ca mananc aiurea? mad.gif
Click!!!

Noroc c-am fugarit-o, ca-i placea tare jivinei. Tura aia mi se pare ca folosisem lucerna, era inebunita incornorata. Putin mai avea si-mi smulgea pragul din suduri.
ment
De termenul asta nu am mai auzit, oricum e o taranie smile.gif.
Toate rabl.. pardon daciile cu pragurile facute negre arata aiurea, pur si simplu pentru ca par si mai "inaltate" smile.gif, mai ales noaptea.

Macar presupun ca e practica operatiunea, unde iese rugina, mai arunci niste negreala.
1310CL
Poate vara viitoare o sa mi-o antifonez si eu,deocamdata nu am probleme asa mari cu rugina...

@Muttley:Frumoasa TLX-a,si mai are si animal appeal:>:))

Mersi celorlalti pentru raspunsuri:D smile.gif
Muttley
Bine ca nu te-ai suparat.
Fa un search dupa "antifonare", sunt puzderie de topicuri cu informatii utile.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.