Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Chiuloasa de 1400 pe bloc de 1300?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
dany3l_sk
Se poate pune o chiuloasa de 1400 pe un bloc motor de 1300 fara sa ii scada din putere? Daca nu se poate face ceva sa vina in parametri normali? Sa mai iau din chiuloasa de 1400?
dany3l_sk
deci sa inteleg ca fac o treaba de toata frumusetea:) Imi mai ramane doar sa vad daca mai pot sa fac ceva cu chiuloasa de 1300 care a fost rectificata odata... ma gandesc ca doar supapele sunt de vina. Imi trepideaza si pe gaz si benzina de ceva vreme intre 1200 si 2000 de nu pot sa merg cu masina in oras fara sa schimb la 3000... Ceva pareri aveti sa`mi dati si mie va rog? Am gasit pe net supape master germany si evacuare si admisie. Se merita calitatea lor fata de cele romanesti?
schumi_86
Salut! In primul rand vreau sa-ti zic ca poti pune chiuloasa de 1.4 pe blocul de 1.3 fara nici o problema,acelasi lucru l-am facut si eu in primavara si nu am avut nici o problema pana acum.

Am alezat din ea 1mm si merge brici,am schimbat supapele de evacuare cu unele noi deoarece acolo aveam si problema,aveam o supapa cu coada stramba,nu stiu cum se strambase si aveam cam aceleasi simptome ca si tine la masina,nu puteam sa merg constant cu ea,supapa respectiva se misca f.greu pe ghidul de supapa.Eu am avut noroc ca am gasit chiuloasa la cineva nou nouta,nefolosita si prin alezarea ei am acum raport de comprimare bun,chiar merge mai bine ca inainte.Poti sa pui supape Master,eu tot din astea am pus si nu am probleme. Uite iti las si linkul cu pozele cu chiuloasa inainte de montare ca sa iti faci o idee,bafta si spor la treaba!

http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627622185. http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627622184. http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627622187
Muttley
Sigur si-a facut o idee cu pozele alea.
schumi_86
Se descurca el cu zoom-ul,apar marite da poate sa le vada.
Muttley
Esti hot, ai editat. Inainte erau de 3 pixeli pe 4.

Edit: referitor la ce scria renotgo intr-unul din likurile puse de mine... Luati chiulasa de 1.4 si masurati-i cota maxima a suprafetei camerei de ardere. De obicei, camera de ardere e inscrisa-n alezaj din ce am observat eu. Daca va da mai mare de 73mm, atunci teoria lui sta in picioare.
dany3l_sk
Va multumesc pentru raspunsuri. Am sa o masor si o sa iau 1mm din ea daca nu putin mai mult poate 1.5mm mai ales ca merg numai pe gaz mai tot timpul si din cate am citit pe forum nu as avea probleme de gen detonatii la gaz, poate astfel o sa traga si masina mai bine si sa imi mai scada si mie putin consumul... Numai bine biggrin.gif Am sa revin cu informatii dupa ce reusesc sa termin chiuloasa si sa o montez pe masina.
Ov
si cum s-au dat destule linkuri, aici se inchide
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.