Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Televiziunea de la noi
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Muttley
Din ce se vede-n filmuletul de mai jos, ar fi vorba de o televiziune publica.
Eu unu' ma incapatanez sa cred ca televiziunea ar trebui sa fie un mijloc de educare a maselor. Episodul de mai jos le-ndobitoceste, promoveaza ura intre oameni, insultele, gandirea simplista, stalcirea gramaticii, comportamentu' si limbajul trivial si de mahala (vezi prezentatorul).



De acord, anumite televiziuni cauta audienta. Aici ar trebui sa intervina un arbitru extern, care exista-ntr-o vreme sub forma CNA-ului ala.
Mai exista CNA?
tribunul
O emisiune de genul asta cred ca ne reprezinta cel mai fidel.
4x4
Tu vezi la ce te uiți?

Se cheamă KANAL, de acolo provine materialul și tot acolo se îndreaptă.

Vorba unui de pe youtube la adresa unui scandal televizat:

"asa ceva nu are cum sa lipseasca de la tv...vreti prostie, prostie primiti"

Nu te mai uita la TV, eu îl deschid doar pentru HBO sau pentru un documentar de pe Discovery sau National Geografic , restul = gunoi.
Muttley
QUOTE(4x4 @ 11 Sep 2010, 14:16)
Nu te mai uita la TV......
*


Eu nu ma mai uit la TV de ani buni.

Problema grava-i ca se uita altii si iau drept model in viata ce vad acolo.
Mai intreb o data: mai stiti ceva de CNA-ul ala?
Ultima oara am auzit de ei intr-o "melodie" a unei formatii foarte apreciate (spre regretul meu personal) de la noi, Parazitii. "Jos cenzura" se chema melodia si cred ca a avut mare succes.

Sper ca-s multumiti acum, ca a disparut cenzura aia.
sorin1983
Astea sunt vechi...
kog
eu am ramas oripilat de "divertismentul " TV din ultima vreme, atat de impresionat am fost incat televizorul a devenit suport de macrameuri. Pur si simplu mi se face greata de ce vad, spre exemplu Botezatu' cu emisiunea lui. Se urmareste o indobitocire a poporului pe toate mijloacele, incepe din scoala, care a ajuns o rusine si se continua acasa cu TV, Statul are nevoie de cat mai multe oi, oameni ingusti fara pretentii. Are sa se ajunga in situatia de acum 100 de ani cand invatatorul din sat nu avea voie sa le citeasca taranilor ziarul.
Markos
în audiovizual si în presa scrisa functioneaza impecabil legea cererii si a ofertei.

asta vor berbecii, asta se vinde - pai fix asta primesc. din pacate.

ceneaul ala exista si împarte amenzi, da-s fix pix. mai mult decat atat nu poate face, nu are puterea necesara. daca ar avea-o, ar urla toata presa ca e dictatura.
Muttley
QUOTE(Markos @ 11 Sep 2010, 14:32)
în audiovizual si în presa scrisa functioneaza impecabil legea cererii si a ofertei.
*


Aha, atunci asta e motivul pentru care...
QUOTE(tribunul @ 11 Sep 2010, 14:08)
O emisiune de genul asta cred ca ne reprezinta cel mai fidel.
*


Si d-aia-n alte tari emisiunile de la TV mie-mi par chiar interesante, decente si educative. Ca cererea vine din partea unor oameni mai decenti si mai educati sleep.gif

Pai in cazul asta, educarea maselor in a cui sarcina revine? A scolii? A conducatorilor, a vedetelor locale?
Markos
scoala ar trebui sa fie primul si principalul factor educativ. din pacate, de ceva vreme s-a ales praful de ea. efectele le vedem peste tot în jurul nostru.
Muttley
QUOTE(Markos @ 11 Sep 2010, 14:32)
ceneaul ala exista si împarte amenzi, da-s fix pix. mai mult decat atat nu poate face, nu are puterea necesara. daca ar avea-o, ar urla toata presa ca e dictatura.
*


Si parca-mi amintesc (vag) ca la un moment dat era CNA-ul asta responsabil de-nchiderea OTV-ului. Si tot parca din cauza lui a fost interzisa difuzarea de manele la TV. Si mai apareau ocazional texte pe ecran de tipul "Postul PRO TV a fost amendat pentru cutare chestie, conform nu stiu cui".

Acu' OTV a revenit, manelele behaie pe toate posturile si au si canal TV dedicat, amenzile nu mai sunt mediatizate... Deci o fi ramas ca institutie, dar atat, in rest a disparut.
Markos
QUOTE(Muttley @ 11 Sep 2010, 14:56)
Si mai apareau ocazional texte pe ecran de tipul "Postul PRO TV a fost amendat pentru cutare chestie, conform nu stiu cui".

Mai apar si acum, dar mai rar.

Apropo de KanalD ala, gasesti aici recordul national.

Despre amenzile de anul asta gasesti pe saitul lor. Sumele sunt prea mici pentru a speria pe cineva.
Muttley
Mdea, se pierde si CNA-ul in negura justitiei romanesti. Amenda (ca sa fie acolo sanctiune ceva) si liber.

E complicata treaba, nu se vrea cenzura ca ingradeste libertatea. Numai ca dup-aia, libertatea duce la degradare. Kkt.
4x4
QUOTE(Markos @ 11 Sep 2010, 13:54)
scoala ar trebui sa fie primul si principalul factor educativ
*



GREȘIT

Mai întâi trebuie educați părinții și doar apoi poți să le educi odraslele.

Școala începe în familie.
Markos
pai si pe proaspetii parinti de azi cine-i mai educa?
tribunul
Societatea.
4x4
QUOTE(Markos @ 11 Sep 2010, 14:08)
pai si pe proaspetii parinti de azi cine-i mai aduca?
*



Pentru ăia nu mai există speranță.
Markos
Societatea este suma indivizilor.
4x4
Îmi este milă de profesori, mai ales aceia din licee.
tribunul
Exact, daca vezi in stanga si-n dreapta ca toti arunca hartia la cos, o arunci si tu, daca vezi c-o arunca pe jos, pe jos o arunci si tu.
corbex
Vad eu ca plingeti dupa putina dictatura ! Si eu. De aia nu-l injur pe marinal. Nu chiar pentru toate.
Ala se pricepe la apa sarata, astia, doar la apa de ploaie.
tribunul
Daca ar fi dupa mine as interzice accesul pe forum a celor care scriu in felul urmator.
Aici nu-i vorba de o simpla gresala gramatica, vedeti cum scrie pe "aman2".

QUOTE(DaciaFWE @ 9 Sep 2010, 14:52)
ai ideie cat ma costa sa le schimb pe aman2 sa nu am surprize? multumesc ptr raspuns biggrin.gif...asta sa rupt cand au puso pe cric cei de la vulcanizare smile.gif)
*


Muttley
QUOTE(corbex @ 11 Sep 2010, 15:14)
Vad eu ca plingeti dupa putina dictatura !
*


Ba, io-s tanar, prost si neinformat.
Dar la cate reusesc sa vad prin ceata din fata mea, consider ca s-a ajuns in faza-n care doar asta ne mai salveaza ca natie.
Markos
Referitor la CNA, ar mai fi de spus ca Biblia lor este Legea Audiovizualului. Cu ea lucreaza. Asta a fost adoptata în parlament în 2002 (Legea 504). Cei nu foarte tineri îsi aduc aminte cu siguranta ca a fost un întreg tambalau cu legea asta, interesele politice si financiare fiind foarte mari. A iesit asa cum a iesit, cu ea defilam.

Apropo, numirile în CNA se fac tot conform algoritmului politic.
tribunul
Prighena vrea un CNA si in presa scrisa si on-line.
corbex
Asa ceva nu se poate pentru ca sa fie permis! N-o sa mai gasim Click gratis, n-o sa mai vedem fata de la pagina 5, n-o sa mai stim cind are ciclu Andreea Esca. Infiorator !
Markos
QUOTE(corbex @ 11 Sep 2010, 15:25)
n-o sa mai stim  cind are ciclu Andreea Esca. Infiorator !
*


aia nu-i la menopauza? huh.gif
Serje
QUOTE(Muttley @ 11 Sep 2010, 14:45)

Si d-aia-n alte tari emisiunile de la TV mie-mi par chiar interesante, decente si educative. Ca cererea vine din partea unor oameni mai decenti si mai educati sleep.gif

Pai in cazul asta, educarea maselor in a cui sarcina revine? A scolii? A conducatorilor, a vedetelor locale?
*



Normal emisiuni educative ar trebui sa fie la TVR, ca deaia suntem obligati sa platim abonamentul, da acolo vedem monologurile lu' primu' betiv al tarii.
Restul sunt televiziuni comerciale... cam greu sa le impui sa faca educatia oamenilor, ca ar da faliment toate.
Normal de educatia maselor trebuie sa se ocupe statul, prin scoala, televiziune publica... si apoi vor fi obligate si restul televiziunilor sa dea materiale de calitate, ca altfel ar da faliment.
pastrama
QUOTE(Markos @ 11 Sep 2010, 13:54)
scoala
*




QUOTE(tribunul @ 11 Sep 2010, 14:09)
Societatea.
*


Asa ceva nu egzista la noi.
Scoala e pentru prosti, nu mai ie la moda, acuma e cul sa stai pe mess si feisbuc. Cine mai are timp sa-nvete?
Iar societatea...e fix pla.
zax
QUOTE(Muttley @ 11 Sep 2010, 15:16)
[...] consider ca s-a ajuns in faza-n care doar asta ne mai salveaza ca natie [...]
*



QUOTE(corbex @ 11 Sep 2010, 15:14)
Vad eu ca plingeti dupa putina dictatura ! Si eu. De aia nu-l injur pe marinal. [...]
*



Si eu mai cochetez cu ideea de dictatura (poate militara, nu economica) pentru ca m-am saturat de anarhia asta ce jigneste numele de democratie dar hai sa fim seriosi... nimeni n-o sa faca o dictatura pentru a face bine tarii. Uitati-va la discutiile lu' dom' presedinte cu profesorii, cam cat de interesat e sa faca sa functioneze sistemul de invatamant (bine, si in general cam orice sistem din tara asta, medical, de justitie, economic).

Iar cu televiziunile, numai astea nationale sunt asa mizerabile. Am vazut acum ceva ani o emisiune de stiri la un post local din Piatra Neamt si era cu totul diferita. Stirea era stire nu poveste ca la nationale, tonul reporterului era calm, egal nu isteric. Dar aia probabil ca n-aveau concurenta (pe plan local iar cu nationalele nici nu incercau sa concureze) si isi permiteau sa fie relaxati. Televiziunile nationale insa trebuie sa ofere senzational ca sa-si asigure audienta... si daca n-ai senzational faci, prin tonul cu care dai stirea, prin imagine - il pui pe natarau sa vorbeasca isterizat, incaltat cu cizme de cauciuc dintr-o balta si sa spuna ca inundatiile sunt devastatoare si s-a rezolvat. Romanul nu mai observa ca apa aia abia de-i ajunge pana la glezne si ca valurile-s facute de unu' c-o lopata, accepta orice i se spune, ganditul e un efort prea mare...
brigada_diverse
QUOTE(Muttley @ 11 Sep 2010, 14:16)
Ba, io-s tanar, prost si neinformat.
Dar la cate reusesc sa vad prin ceata din fata mea, consider ca s-a ajuns in faza-n care doar asta ne mai salveaza ca natie.
*




atunci daca sunt mai multi care gandesc asa, sper sa plec repede de aici...

trebuie ordine si disciplina....amenzi grase si o lege bine pusa la punct. NU DICTATURA....nu mai faceti confuzii....

referitor la TV...de juma de ora schimb posturile si nu am pe ce post sa ma uit...ori stiri politice(si mi-e greata sa le mai vad mutrele astora), ba manele, ba alte panarame...rar un film de calitate....

corbex
Fara sa-ti dai seama, tot despre dictatura vorbesti ! Dictatura legii.
Ce te mai ascunzi dupa desht!
brigada_diverse
Prin dictatură se înțelege un regim politic în care societatea nu mai dispune de mecanisme capabile să controleze puterea politică și, prin urmare, un popor este condus forțat de către o persoană, un partid, sau un grup de oameni.

Dictaturile de regulă nu țin cont de drepturile omului, scopul lor fiind menținerea puterii.

Spre deosebire de democrație, în dictaturi nu există alegeri libere, nici opoziție recunoscută de către putere.

Din punct de vedere marxist, prin dictatură se înțelege o formă a dominației unei sau unor clase sociale într-o anumită orânduire socială. Dictatura se exercită pe plan politic, economic și ideologic; în orânduirile bazate pe exploatarea capitalistă (dictatură burgheză), ea îmbracă diferite ipostaze: relativ moderate (monarhia constituțională, republica parlamentară) sau discreționare (dictatură personală, dictatură militară, dictatură fascistă).


vorbesc despre lege, nu dictatura....si totusi ar trebui sa avem la conducere niste oameni capabili, constienti, competenti , corecti, bla bla.......

ar trebui pur si simplu sa se aplice legea...
neumann
QUOTE(Markos @ 11 Sep 2010, 14:32)
în audiovizual si în presa scrisa functioneaza impecabil legea cererii si a ofertei.
*



Esti convis de treaba asta?

Ai vazut care sunt conditiile sa primesti un digibox de-ala prin care se masoara audienta, deci sa fi parte a esantionului statistic?

Trebuie sa te uiti la tv minim 4 ore pe zi, in fiecare zi! Pai normal ca masoara doar comportamentul primatelor si iau decizii in functie de el...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.