Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Proiect woofer(incinte) 200mm pt spate Dacia Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
iulius
Intr-un lant audio toate componentele sistemului audio trebuie sa fie de calitate pt un sunet de calitate, asadar nici una din componente nu trebuie sa se abata de la reguli.
calitatea nu inseamna intotdeauna putere si nici puterea nu inseamna calitate
puterea aduce de la sine distorsiuni, auto oscilatii, rezonante pe frecvente nedorite , etc.
Deschid acest topic in ideea ca cei ce au cunostinte de incinte acustice vor contribui la dezvoltarea acestui "proiect"
eu unu personal m-am saturat de incintele de 2 sau 3 cai care se gasesc pe piata
parerea mea este ca se strica mult prea repede .. (probabil sunt subdimensionate, ca sa nu zic proaste !)
nu iti poti da seama de un cas' sau cd ce o fi el daca este bun sau rau, atata timp cat incinta nu te ajuta ...
am sa prezint in cele ce urmeaza o idee de la care sa plecam, probabil mai mult ca sigur vor mai fi si altele
eu zic ca sunt bine venite! cu cat mai multe cu atat mai bine
astept mesterii sa vina cu idei si solutii
va multumesc si sunet de calitate! biggrin.gif
dragosmanea
Personal consider ca metoda ta nu e buna, vei avea f multi basi si inalte, medii ioc. Deci cred ca ar merge daca bagi si un difuzor de medii. La ce vrei tu sa faci acum vei avea un sunet stil butoi si tiuiala.

Mai degraba pui difuzoarele sus si le lasi incinta acustica
iulius
ok
fiecare are dreptul la o parere,
dpmv:
fata: inalte, medii (este dificil sa obtii bass in usi)
spate: bass, inalte (spatiul iti permite)
constructiv plecam de la ideea ca: nu vreau sa se intervina asupra caroseriei decupaje, rugina, sau slabirea structurii de rezistenta
"deci" trebuie sa ne folosim de gaurile deja existente fara alte modificari
difuzorele(W) vreau sa aiba diametrul de 200mm
dragosmanea
Dap, asta pentru cei din fata, dar la cei din spate ce se va auzi? si iti spun din experienta ca se va auzi destul de nasol sa vina dintr-o parte medii si dintr-o parte basii....
dragosmanea
Uite la ce m-am gandit eu...pe spate se pot pune difuzoare de 16 cm fara a taia din tabla. Deci, se pun difuzoare capabile de 16 cm, dar trebuie sa le facem incinte, nu? Caci volumul de 510 litrii cat are portbagajul e imens chiar si pt difuzoare de 20cm. Buuunn, uite ideea mea constructiva atasata. Daca nu merge din PAL, se poate improoviza dintr-un castron de plastic destul de tare. Se baga inauntru vatelina sau burete si se prinde in 4 suruburi de "buza" castronului. Tot buza se da cu silicon sau mastic pentru etansare. Ce ziceti?
hit_adi
O idee de subwoofer in portbagaj:
-se inlocuieste mocheta cu un placaj;
-se intoarce roata de rezerva astfel incat sa genereze spatiu concav ;
-se fixeaza difuzorul de placaj, pe dedesupt, deasupra concavitatii rotii de rezerva;
-pentru ca sunetul sa iasa, ori se practica mai multe orificii mici in placaj, ori se practica un orificiu cat diametrul difuzorului si se acopera cu un grilaj;
cristimm
Mai oameni buni, treaba nu e chiar asa de simpla cum credeti voi: iei niste difuzoare cat mai mari, le trantesti intr-o cutie si mai dai cateva gauri sa iasa sunetul.

Daca vrei sa iasa ceva ca lumea cutiile trebuie calculate in functie de parametrii difuzorului ales (Fs, Re, Qms,Qes, etc). Exista pe net nenumarate programe care fac acest lucru. Succes. smile.gif

dragosmanea
Eu am facut doar o schita, nu am facut inca calcule, si chiar daca as face nu as posta pentru ca fiecare model de difuzor are alte caracteristici. Dar, daca aplici schema mea, chiar si cu o constructie "dupa cum arata mai bine" se va auzi mai bine decat fara nimic in spate si folositi cei 510 litri ai portbagajului.
mil
uite ce am de gand sa fac eu:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...955733&st=420&#

pentru difurile de 13 cm o sa aplic regula de 3 simpla pentru redimensionarea incintei... trbuie tinut cont si de faptul ca niste difuzoare amplasate orizontal (cele din spate) se aud altfel decat unele verticale...o solutie poate intermediara ar fi amplasarea unor boxe de +1OW DIN 4 ohmi (aveti prin casa de la un pick-up sau mag) in portbagaj...cu boxe din astea se aude civilizat intr-o camera, nu vad de ce intr-o masina nu...
Sony
@mil, civilizat se aude si cu niste boxe de calculator acasa, dar in masina suna aiurea. Masina are o acustica foarte diferita fata de o camera, dar s-ar putea ca incinta de lemn sa aiba un rol pozitiv.
cristimm
Uitati aici un program de calculat incinte:

http://www.linearteam.dk/default.aspx?pageid=winisd

mil, fara suparare dar m-ai facut sa rad cu regula de 3 simpla.
mil
acu' ...asta e smile.gif daca tu crezi ca programul cela nu are la baza tot felul de empirisme, treaba ta smile.gif

ma rog regula de 3 ar fi fost aplicata civilizat la puterea sunetuui...nu la wati RMS...adica 25 W RMS = 1.5 *8W RMS
luci974
O idee buna vine de la Citroen c4 cu subwoofer JBL . La logan ar merge in zona cheii de roti.
livoasca
Salut
QUOTE(cristim @ 17 May 2005, 08:41)
Uitati aici un program de calculat incinte:

http://www.linearteam.dk/default.aspx?pageid=winisd

mil, fara suparare dar m-ai facut sa rad cu regula de 3 simpla.
*



Intr-adevar, regula de trei simpla si proiectarea incintelor sunt cam ..paralele. Eu m-am jucat un pic cu facut incinte si, din cate am vazut si citit: in masina este intr-adevar altceva, diff-urile de sub de masina sunt facute oarecum special, ca si alegere a parametrilor, pentru a putea fi folosite in mod nepretentios in masina, unde nu ai intotdeauna prea multe posibilitati. De aia majoritatea boxelor auto sunt facute pt a functiona bine cu volum de aer mare(adica portbagajul) . Nici nu e asa de rau: obtii o incinta inchisa cu volum de aer mare, adica frecventa de rezonanta joasa.

Daca se folosesc insa diffuri "normale" sau chiar cu pretentii Hi-Fi, atunci merita in orice caz facuta o proiectare cum se cuvine a incintei. Desi, dupa parerea mea, nu merita efortul si nici complicatiile constructive: mai bine iti iei niste boxe auto bune + un subwoofer.



dydycom
din ce s-a discutat singura varianta buna ar fii prima cu conditia ca dif originale de pe spate sa ramana dar sa fie excitate printr-un filtru de medii inalte>200hz izolate de incinta suwooferului iar incinta celor 2...pt ca vor fi 2 woofere sa fie individuala si calculata.....
e mult de munca si nu stiu daca merita dar....spor la treaba astept noutati
bogdan20
Pun si eu o intrebare nevinovata este cineva pe forumul asta care sa ne poata explica in detaliu cum se monteaza un subwoofer.
dydycom
vrei sa fii un pic mai explicit....ca din intrebarea ta eu ti-as raspunde asa: se aseaza in portbagaj, se fixeaza, legi fire le sii dai tare:)
sparky
Eu chiar am apelat la solutia enuntata mai sus (cu boxele de pick-up) si am pus in portbagaj 2 boxe Tesla de 15 wati si 4 ohmi care spre surprinderea mea ofera un bass naucitor mai ales pt ocupantii banchetei din spate. Normal ca faderu este dat 2-3 fata (in functie de cum vreau sa aud inaltele la o melodie) si restul pe spate.
Normal ca o sa imi pun difuzoare in spate insa pana adun bani......
In ceea ce priveste sub-wooferu pe mine ma tenteaza unul activ care pur si simplu se leaga la baterie cu siguranta pe fir (desi si el mai are o siguranta) si nu mai ai bataie de cap cu statii,compatibilitati etc
atemika
QUOTE(sparky @ 22 May 2005, 14:59)

In ceea ce priveste sub-wooferu pe mine ma tenteaza unul activ care pur si simplu se leaga la baterie cu siguranta pe fir (desi si el mai are o siguranta) si nu mai ai bataie de cap cu statii,compatibilitati etc
*





uhmmm in sfarsit am reushit cate ceva in materie de sonorizare ... un kenwood 4x50 mp3 o mie si una de functiuni (prea complikate pentru un necunoscator ca mine ) .. avand doar un preferance deci boxe doar pe fata .. deocamdata le-am pastrat .. optand pentru un sub-woofer legat direct din baterie cu siguranta pe fir si siguranta de intrare .. daca nu ma inshel este 2x200 (repet nu ma pricep) cu statie amplif sau cum ii mai zice .. cert este ca peste woofer mai am montat un aparat maricel huh.gif .. urmand ca in zilele viitoare cand mai adun ceva banuti .. sa skimb si boxele fata (kenwood sau pioneer am in vizor) ceva de minim 60W si pe spate pentru a nu decupa tabla ceva de 16 ca diamentru (?) vazand o chestie dragutza cu tweetere si inka niste bazaconii in jur de 5 milioane si ceva .. scot bine .. insa nu retin exact cat a spus meseriasu .. huh.gif pana acum distractia asta m-a costat in jur de 1 mie si ceva de euro .. 16 mil kenwoodu si inca vreo 30 wooferul si statia/amplif-ul .. si ma declar oficial FALIT . astept acum sa adun iarasi bani sa schimb si boxele fata si sa montez spate .. oricum pana acum sunt super incantat de rezultat .. am sa fac si ceva poze zilele acestea ..
Pentru cine e interesat toata marfa este luata de la magazinul audio de langa trocadero/capircio pentru constanteni biggrin.gif
oh and btw s-a dus garantia biggrin.gif biggrin.gif
kurupt
Nu anteleg un lucru: De ce vreti difuzor pt spate? Pui un set de difuzor in usa din fata [pe componente, nu coaxiale] si un woofer in portbagaj, si ai un sunet superior fata de coaxial fata + spate! Daca la masinile care castiga concursuri ajunge set fata+woofer voi de ce vreti dif si in spate? Suna prost? Daca ai dif de genul Xplod & co nu e de mirare, mai ales deca sunt coaxiale, iar daca ai set pe componentei suna prost pt ca nu ai suficienta putere in Head Unit, care in cel mai fericit caz baga 10W pe canal real fata de 50W cu care te aburesc firmele! In acest caz ai nevoie de un amplif pt setul din fata. Daca vrei si bas, mai pui un woofer in portbagaj, si daca ai cumparat un amp pe 4 canale ai rezolvat problema. Pe 2 canale legi setul din fata si pe celalalte doua legi wooferul in mod bridged. Si gata.
QUOTE
distractia asta m-a costat in jur de 1 mie si ceva de euro .. 16 mil kenwoodu si inca vreo 30 wooferul si statia/amplif-ul .. si ma declar oficial FALIT

Nu te supara dar la pretul asta trebuia sa ai un sistem complet decent de calitate...
Uita de Pioneer si de Kenwood in privinta difuzoarelori, mai bine ia ceva mai bun de ex DLS, Infinity, Hertz, Ground Zero... Si nu lua coaxiale pt fata, trebuie sa pui dif pe componente [inalte separat de dif de medii] iar in spate nu trebuie sa pui nici un dif daca ai pus deja woofer. Dar repet la banii astia trebuia sa ai un sistem complet cu componente de firma! Nu inteleg de ce ai luat un Head Unit asa de scump daca nu le folosesti fuctiile ce ati ofera in plus fata de una care te costa jumate de pret? La Kenwooduri asa de scumpe se leaga de obicei 2-3 amplifuri de calitate cu dif pe masura cu condenzatori... Altfel ai aruncat banii degeaba pt ca nu iti ofera nimic in plus fata de una cu 7 milioane.
Sper ca nu vati suparat, dar vad ca sunteti cam dezorientati cu Hi-Fiul de masina.
madkat
iulius...
sa ma scuzi dar cu ideea ta n-ai pic de medii...
sub dak vretzi e bine o cutie de o forma cat mai simpla... de ex in spatele banchetei spate.
daca il pui pe lateral e super complicat ca va avea o suma de fatzete cutia deci sunetul va ricosha in draci...
la C4 cred ca au calculat la el in draci ca sa se auda asa bine cu forma aia ciudata
cristimm
In legatura cu forma incintelor acustice am citit pe undeva un studiu din care reiesea ca forma cilindrica este cea mai proasta (atentie amatori de sub-uri gen tub). Urmeaza forma de cub si ea cu rezultate foarte proaste, apoi paralelipiped (majoritatea boxelor). Cele mai bune forme erau cele mai ciudate si cu linii curbe culminand cu sfera care dadea rezultatele cele mai bune.
madkat
de acord dar trebuie calculate la sange... ca sa iasa... e mult mai simplu cu o cutie paralelipipedica...
evident daca ai chef, timp, bani, etc. potzi sa incerci...
dj_oracol
am si eu o intrebare...am de unde lua 12v pe un amperaj aceptabil pt un amplificator de mica putere , stiu eu cam 30 A in spate in porbagaj fara sa-mi trag de prin fatza din circuit ...nu are o preechipare pt bricheta in porbagaj cum au alte masini straine ca nam vaz nik da na poate o fi ascuns pe undeva!! vesiunea loganului e "kiss" !! ms blush.gif dry.gif
free_fiber
Daca ai nevoie de 30A, trebuie sa tragi cablu direct in baterie (folosind un fir gros).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.