Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Benzinarie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
mihai230
Salut. Am pus martea astea benzina 95 de 100 ron de la Lukoil de pe Turnu Magurele, e pe langa CET Progresu. Am reusit sa fac 169 de Km in afara si in oras si acul indicator de la nivel rezervor s-a dat ca draq in jos. Acum dupa estimarile mele cred ca mai am vreo 8 litrii de benzina in rezervor. Can am alimentat era consumata rezerva si era aprins martorul luminos. In conditiile in care voi putea sa fac pana la 200 km cu 100 ron - aprox. 22,3 litrii inseamna ca am un consum de peste 10. E normal sa se intample asa ceva? Sa fie benzina asa proasta? Multumesc.

Am bujiile noi, filtru de aer. Ceva idei?
ageana
Chiar crezi ca poti estima atat de exact? Ma foarte indoiesc. Crezi ca indicatorul ala e extraordinar de precis?
Daca vrei sa vezi consumul cat mai exact, incearca metoda plin-plin, nu estimari si beculete galbene de la bord.
PaulT
Eu nu pricep de ce ar trebui sa fie benzina proasta... Atata timp cat motorul functioneaza bine benzina nu e proasta. Asculta sfatul lui ageana si lasa estimarile... Vrei calcul de consum, aplica metoda plinului.
bogdanelkva
Benzina nu ar fi proasta doar pentru tine.Mai sunt zeci,sute care alimenteaza de la aceeasi pompa.Deci,verifica consumul dupa cum se zice mai sus. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.