Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Motor renault seria F pe berlina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
bosolanu_
Salutare,
Urmeaza in curand sa-mi cumpar un r19 16v din germania pentru motor, sa-l montez pe berlina mea, si vreau sa-mi fac un plan de bataie.
Singura problema pana acum la care nu am gasit solutia niciunde pe forum sau pe net este urmatoarea:
- Ce galerie de evacuare se potriveste pe motor si pe coloana de dacie, asta daca se potriveste vreuna... trebuie facuta una custom sau se potriveste cea de pe F9Q (papuc diesel)?
Daca mai aveti intrebari cu referire la subiectul F7P pe 1310 postati aici sa vedem toti rezolvarile samd.

P.S. Nu ma trimiteti pe 4tiuning ca nu-mi place acolo, prea mult care-si dau cu parerea dar nu stiu sa desfaca o bujie si sa o curete.
Muttley
Da' macar aia stiu despre ce este vorba.
bosolanu_
Eh tot trebuie sa fie cineva si aici care stie, din cate stiu eu sunt destul de multi cu 1.8 16v(F7P).
Offtopic: App.. superba treaba ai facut cu motorul ala.
tmkrf
ia legatura cu User'u Florinel 86` iti poate da el detalii
argon
Pentru 135 de cai pe Dacie iti trebuie multe alte modificari daca vrei ca primul pom sa nu fie al tau.
bosolanu_
eh.. Eu stiu ce-mi trebe si cum trebuie ranforsata si mai ales franele schimbate cu totul si etc. O sa mai am intrebari si cu referire la alte chestii, dar acum cea de care sunt cel mai curios e cea de mai sus.
Ms pt informatii, o sa iau legatura cu el, si daca e de acord o sa postez sa vada si altii.
anndi
Pai galerie de dacia nu se potriveste. Cea de papuc nici atat. Galeria motorului vine drept in jos, nu pleaca putin oblic ca la dacie.Poti folosi galeria originala fara probleme. Mai ai solutia sa iti faci serpisori.
payty
QUOTE(argon @ 17 Sep 2010, 11:34)
Pentru 135 de cai pe Dacie iti trebuie multe alte modificari daca vrei ca primul pom sa nu fie al tau.
*




da' gordini (ala de 145 de cai) ce modificari asa de multe avea(ma refer la altele decat motor)? ca in afara de cateva table in plus la caroserie (vreo 2 la lonjeroane si inca vreo doua parca undeva la o imbinare in spate) si de frane cu discuri pe spate nu stiu sa fi avut altele.
bucatzel
Discuri ventilate pe fata.
payty
da, dar nu cred ca intra in pom ca nu are discuri ventilate. poate doar daca se duce la vreun raliu si incinge franele la rosu smile.gif

PS:

Am gasit si modificarile de caroserie: am gresit, sunt 6 table in total, nu doar 4.

4x4
QUOTE(bosolanu_ @ 16 Sep 2010, 22:03)
sau se potriveste cea de pe F9Q (papuc diesel)?
*



vezi că stai cam prost cu documentația, papucul diesel a fost echipat cu F8Q.

Ai aici, pe detestatul 4tuning două proiecte interesante:

Cu F7P http://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dac...cia-15-jbj.html

Cu F2P http://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dac...-ag-88-pva.html de la pagina 31
einstein1984
QUOTE(payty @ 17 Sep 2010, 16:44)
da' gordini (ala de 145 de cai) ce modificari asa de multe avea(ma refer la altele decat motor)? ca in afara de cateva table in plus la caroserie (vreo 2 la lonjeroane si inca vreo doua parca undeva la o imbinare in spate) si de frane cu discuri pe spate nu stiu sa fi avut altele.
*


Arcuri si amortizoare?
argon
Sa nu comparam o caroserie/lonjeroane sanatoase de Renou gordini, cu una de Dacia 1310 de dupa 2000 facuta din tabla la reducere, care daca o parchezi cu o roata pe bordura poti baga dejetul pe langa chederul de la parbriz si vezi afara.
Muttley
QUOTE(4x4 @ 17 Sep 2010, 17:10)

Jura-te ca-ti place ce vezi acolo.
DannY_SmekeruL
eu nu m*-as jura ca imi place ce vad acolo, deoarece cunosc si masina, cunosc si proprietarul.in afara de motor eu nu vad nimic bun.
uite o poza cu galeria de evacuare pentru f7p.
Florinel 86`
Va salut,poza cu galeria motorului lui Morcov este cea mai accesibila de facut,cat despre cel care vrea sa-si bage un F7P pe dacie,ca prim sfat este sa lucreze la frane si stabilitate pe urma la motor....ca doar dihania asta are 136 de cp care mai trebuiesc si opriti...numai bine si spor la munci Bosolanu....
bosolanu_
Super.. mi-ati aratat si spus exact ce-mi trebuia. Va multumesc smile.gif
Si stati linistiti ca n-o sa ma infig prin stalpi sau parapeti sau fundurile altor masini la semafor, o sa am eu grija cum sa o reconstruiesc. Treaba cu galeria era o simpla curiozitate mai mare.. ca sa-i zic asa.
4x4
QUOTE(DannY_SmekeruL @ 17 Sep 2010, 20:54)
eu nu m*-as jura ca imi place ce vad acolo, deoarece cunosc si masina, cunosc si proprietarul.in afara de motor  eu nu vad nimic bun.
uite o poza cu galeria de evacuare pentru f7p.
*



Unde mai pot găsi informații despre această mașină. Pare făcută "ca la carte" ohmy.gif
DannY_SmekeruL
pe 4tuning o cauti sau dai pe guugle search cu ag 70 rno.
Numai bine
djalex_bolidu
QUOTE(4x4 @ 17 Sep 2010, 16:10)
vezi că stai cam prost cu documentația, papucul diesel a fost echipat cu F8Q.

Ai aici, pe detestatul 4tuning două proiecte interesante:

Cu F7P  http://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dac...cia-15-jbj.html

Cu F2P  http://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dac...-ag-88-pva.html de la pagina 31
*



O oarecare corectie..motorul de pe masina mea este F3P.Nu cred ca asta era important dar am precizat!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.