Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aripa lovita, unde sa o repar?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2
Fluc
Salutare!
Tocmai au trecut 6 luni si 6000 km de cand am masina si iata ca a aparut si primul incident. Am gasit-o in parcare cu aripa fata stanga infundata. Nu e prea tare infundata dar m-am uitat si e cam greu de ajuns la locul respectiv pentru a o putea indrepta.
Va rog sa va dati si voi cu presupusul la cateva aspecte. Pe unde e mai usor de ajuns la lovitura? Din cate am observat eu cred ca cel mai simplu e de dat jos aparatoarea pentru roata. Sper sa nu sara vopseaua cand o indreapta. Mie teama ca la dunga e posibil sa sara . Astept si parerea voastra.

O alta intrebare este: cat naiba im vor cere astia in service? Merita sa bag polita de la CASCO? Eu as spera sa scap cu cateva sute de mii. Ce ziceti?

Incerc sa atasez si niste poze. Sper sa se vada.
rdu
Baga casco ca de aia dam bani si nu mai fi suparat :mai devreme sau mai tirziu toti patim cite ceva.
MoneyTalks
Vezi mai intii in service cit iti cer. Daca nu ai reducere la casco, baga pe casco. Daca ai reducere, vezi cit e reducerea, ce pierzi daca folosesti casco si daca iesi sau nu in cistig.

Daca nu stii, scrie aici preturile: cit costa in service, cit platesti casco, ce reducere ai la casco. Si vei afla daca e mai rentabil sa dai bani din buzunar sau sa o repari pe casco.
Fluc
Mersi de imbarbatari. Abia miercuri am timp sa merg la service, asa ca pana atunci nu pot da niste lucruri concrete. O sa studiez tot ce ati zis si voi vedea.
Mai astept pareri cu privire la modul in care se ajunge la lovitura.
bomicabomic
Pai iti da arupa jos ca sa ti-o indrepte. Vopseaua oricum ai face sare si deci ti-o si vopsesc. Te costa cam 5 mil, parerea mea.
Dar cu ce a lovit-o si cine? Trebuie sa mergi si la politie inainte de a merge la service?
Sony
E preferabil sa o schimbi, deoarece asta, inevitabil, va capata chit daca o pastrezi.
osirus

Colega,ai dusmani?Ca prea e lovita ciudat si in asa fel sa nu se poata repara usor blink.gif ,nu se vede urma de cauciuc sau alta vopsea,cel putin din poze asta am vazut.Cel mai bine dai o tura pe la unele service-uri sa vezi preturi si vopseaua o procuri tu,si eu zic ca nu costa mai mult de 1.5 mil.reparatia........o sa trebuiasca vopsita toata aripa!Daca te duce mai mult,baga pe casco sau gaseste pe cineva care sa "te loveasca"in zona aia si faci reparatia pe asigurarea lui.......asta ca sa nu umbli la casco daca e o suma mai mica.
Zetu
Da si eu zic sa te duci la service si sa le pui pe casco sa nu te zgarcesti ca nu merita...Cam 5 mil iti ia ...si nu cred ca exista reducere la CASCO asa mare ...plus ca daia iti faci casco ...sa-l folosesti nu ca sa ai anu viitor reducere 100.000
carman
QUOTE(Sony @ 16 May 2005, 21:16)
E preferabil sa o schimbi, deoarece asta, inevitabil, va capata chit daca o pastrezi.
*



Subscriu si eu la idee. Numai printr-un miracol poti scapa fara ciocan si chit. Fa tot posibilul sa o schimbi. E mai sanatos pentru o masina asa noua. Succes maxim !

P.S. Da' ce-a facut bai nene boul care ti-a lovit-o !? A dat cu capul in ea ??
Hentiu
Inlocuit aripa fara discutii, Casco fara discutii. De aia exista Casco. Punct.
asarban
Politie>Casco>Service!
Si gata!
marafetu_80
Si eu aqmgasit masina in parcare sgariata de un biciclist neatent pe ambele portiere si infundata pe nervuri , am fost la politie si acum astept sa ma duc la service , traiasca Casco.
Fluc
Dusmani de care sa stiu nu am. Eu cred ca vreun dobitoc a vrut sa vada cat de rezistenta e tabla la logan.

Am vorbit cu un tinichigiu si a zis ca e posibil sa o indrepte. Da aparatoarea de la roti jos si o indreapta cu niste papuci de cauciuc. Exista insa riscul sa sara vopseaua si atunci am pus-o. Tb vopsita.

Referitor la CASCO am vb aseara cu agentul meu si mi-a zis ca la anu am o reducere de 15% din asigurare. Anul asta am platit 260 euro deci 15% - 40 euro. Daca mi-ar schimba aripa complet n-as ezita sa bag CASCO, dar mie frica, ca imi dau astia aripa jos si baga ciocane in ea si pe urma chit cat cuprinde.
Parca n-as vrea chit pe masina de pe acum.

Azi dupa masa sau maine dim ma duc pe la service sa vad ce zic astia. Sunt din Rm Valcea si de dealerul nostru de aici nu prea am auzit lucruri bune. Oricum incerc sa vad ce zice.
marafetu_80
Nu merita coane , pt 40 euro te trezesti peste cativa ani ca mai dai o caruta de bani , asta e si eu sunt in aceeasi postura , portiere indoite de un copil nesupravegheat care a vrut sa se creada Tony Hawk ,si nu ca mi-a zgariat vopseaua da . mi-a infundat si portierele exact pe nervura . mad.gif mad.gif mad.gif mad.gif
MoneyTalks
QUOTE(Fluc @ 17 May 2005, 06:42)
Referitor la CASCO am vb aseara cu agentul meu si mi-a zis ca la anu am o reducere de 15% din asigurare. Anul asta am platit 260 euro deci 15% - 40 euro.

Fii atent ca nu e chiar asa de mult. Ai reducere de 15% dar din suma pe care o vei plati cind expira contractul asta. Iar atunci suma totala va fi MAI MICA decit ai platit acum, deoarece valoarea masinii este mai mica. Eu spun ca vei plati cam 200 euro pentru anul viitor, iar 15% se aplica la cei 200 euro, nu la cit ai platit acum. Deci reducerea e mai mica de 40 euro daca nu folosesti casco.

Vezi sa nu ai cumva franciza la casco, pentru ca nu ai rezolvat mare lucru. Si daca tot folosesti casco, incearca sa schimbi aripa cu totul.

Bafta!
Charlton
Si eu mi-am gasit aripe stanga fata lovita clar de pumn , in parcare , dupa niste "investigatii" adica ceva banutii la aurolacii din parcare a-m aflat ca era tot un aurolac care nu era din zona.
De fapt tipul venea la masina , cerea 1000-5000 lei , nu-i dai , lovea cu pumnul sau cu piciorul in masina .
Mi-am adus aminte ca a venit si la mine sa ceara , nici nu apucasem sa ma dau jos din masina si a inceput sa traga de portiera , nu mi-a placut gestul si nici fata lui , era nou in zona.
El de fapt ai gonea pe ceilanti copiii care te ajutau sa-ti duci bagajele la masina contra unei sume de bani.
Asa ca m-au ajutat sa dau de individ , si cu ocazia asta i-am scapat de " concurenta", nu va spun ce "capace" a suportat individul .
M-am dus la un tinichigiu , mi-a demontat aparatoarea de plastic , si cu un lemn invelit intr-o carpa mi-a scos infundatura , se mai observa ceva dar vag , cost 200.000 lei.
ady624
Pe mine m-a lovit cineva in pasajul rotii din spate dreapta si mi-a indoit aripa pe ambele parti ale unei ranforsari. De aceea, aripa are in mijlocul zgarieturii/infundarii o zona care nu este infundata.
La service au zis ca se indreapta cu un aparat "electric" si se revopseste toata aripa.
Credeti ca ar trebui sa cer schimbarea ei? E vorba de aripa din spate.... sad.gif

Adrian
Fluc
Charlton zi si mie daca ai avut atins si dunga de la aripa. Mie acolo mie frica, ca o sa sara vopseaua.

MoneyTalks lamureste-ma cu o treaba. Eu am platit cam 3.8% din valoarea asigurata -aproape 7200. La anu voi plati tot 3.8% din valoarea asigurata? Dar valoarea asigurata scade, deci voi plati mai putin chiar daca am incidente?
Charlton
Da , la tine este putin mai complicat ca este partea de sus , la mine a fost c-am la mijloc , nu a ajuns la dunga .
Cand umblam sa-mi indrept aripa , niste prieteni mi-au spus ca exista si posibilitatea da aplicare a unei ventuze pe locul infundat, dar pana la urma mi-a rezolvat tinichigiul aripa , bineinteles a lucrat usor deoarece ai era frica sa nu sara vopseaua .
ady624
Mie la IPSO mi-au spus ca pot indrepta tabla cu un aparat. Evident, cu ventuze si probabil o pompa ceva de presiune pentru a mentine ventuzele pe tablă, urmat de o tragere a tablei în exterior. După aceea se pune - au zis - un strat foarte fin de chit. Nu au voie să pună strat mai gros de nu știu cât... 1mm sau ceva asemănător. Ulterior se revopsește TOATĂ aripa. Șeful de acolo mi-a fost coleg de liceu. Tind să îl cred.

Mașina se va repara pe asigurarea ASIBAN a Oltcitului care m-a "împins".
Cei de la ASIBAN nu au vrut să-mi schimbe janta însă s-a rezolvat ușor după ce mi-au dat de la service hârtie că janta conține lipsă de material și nu se poate repara.
MoneyTalks
QUOTE(Fluc @ 17 May 2005, 08:49)
MoneyTalks lamureste-ma cu o treaba. Eu am platit cam 3.8% din valoarea asigurata -aproape 7200.  La anu voi plati tot 3.8% din valoarea asigurata? Dar valoarea asigurata scade, deci voi plati mai putin chiar daca am incidente?

Procentul pe care il vei plati va fi tot de 3.8% (daca nu creste cumva, dar nu din cauza ca ai folosit casco) dar va fi la o valoare asigurata mai mica (scade valoarea masinii). Si la suma care rezulta iti aplica reducerea de 15% dar numai daca nu ai beneficiat de casco. Odata ce ai beneficiat de casco (fie si un singur leu), reducerea dispare (nu stiu daca maresc si procentul de asigurare) si o iei de la zero, ca si cum ai fi la primul casco. Reducerea dispare oricum numai de la reinnoirea contractului.

Intreaba-ti agentul de asigurare, te va lamuri mai bine.

Eu am folosit casco la vechea masina (schimbat parbriz si far crapate de pietricele de pe drum) si mi-am facut calculul asta. Mie mi-a meritat sa folosesc casco, deoarece suma pe care as fi platit-o ar fi fost mult mai mare decit reducerea pe care am pierdut-o.
Sony
La Asirom valoarea asigurata evolueaza in felul urmator: in al doilea an 90%, al treilea an 80%, al patrulea an 70% si in al cincilea an 60%. Mai departe nu mai stiu.
Fluc
QUOTE(Sony @ 17 May 2005, 12:17)
La Asirom valoarea asigurata evolueaza in felul urmator: in al doilea an 90%, al treilea an 80%, al patrulea an 70% si in al cincilea an 60%. Mai departe nu mai stiu.
*


Intrebarea e procentul e acelasi?
Sony
Te referi la procentul altei societati de asigurari? Cred ca cel mai bine e sa-l intrebi pe asybo2002 aici: http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=7921
Daxx
Fluc, nu exista nicicum varianta sa scapi cu doar citeva sute de mii..cel putin 4-5 milioane te va costa povestea, asa cum au mai spus si ceilalti. Eu am avut 2 portiere si o aripa (spate) de vopsit (indreptat ff putin, dar trebuia revopsire) si a ajuns in prima faza 19,5 mil, apoi au mai "taiat" pina la vreo 14,5 mil..Asta dupa ce CASCO a zis ca tariful la manopera era mult prea mare.Precizez ca masina a fost facuta intr-un service de reprezentanta (nu Dacia)..
ady624
Oameni buni, în cazul meu ar trebui să cer schimbarea aripii spate? Știu că este o teroare să o schimbe pe toată și s-ar putea să fie mai bine să nu. Aveți poze mai sus. Aștept un răspuns, mulțumesc în avans.
B31AYZ
QUOTE(ady624 @ 17 May 2005, 18:17)
Oameni buni, în cazul meu ar trebui să cer schimbarea aripii spate? Știu că este o teroare să o schimbe pe toată și s-ar putea să fie mai bine să nu. Aveți poze mai sus. Aștept un răspuns, mulțumesc în avans.
*



Daca exista sanse , mai bine o schimbi . Nu se merita chit pe masina noua .
bomicabomic
Dar sudura? Aaa se merita?
Sony
Decat chit mai bine rugina peste vreo 2 ani! wink.gif
ady624
Problema mare este că aripa spate nu se schimbă așa ușor... se decupează mult și mai rău, se sudează. Una este să pui un chit pe o suprafață bine degresată și alta este să pui aparatul de sudură. Am fost programat pe 30 la service și prietenul meu de acolo a zis că vreau să se repare, nu să se schimbe smile.gif

Care ar fi avantajele/dezavantajele chitului?
Rețineți că el mi-a arătat că nu are voie să încarce cu chit ci că trebuie să îndrepte și nu are voie să pună mult chit, au niște cote anume maximale... impuse de Renault.

Mulțumesc anticipat
Sony
Daca iti pune un strat fin de chit nu sunt probleme. Necazuri apar la straturi groase deoarece chitul are coeficient de dilatare diferit si la schimbarile de temperatura se crapa.
Fluc
Am fost la service- reprezentant Dacia. Verdict scurt 2-2.5 mil. Se indreapta lovitura si se vopseste toata aripa.
Mi-a zis ca doar manopera e 1.5 mil + vopsea 700k. Fara comentarii.
Sunt programat vineri dimineata la 8.00- dupa masa o iau acasa.
Cred ca o sa-mi iau liber ca mie teama ca nu cumva baietii sa umple cu chit gaura si sa o vopseasca. Ce credeti... sunt in stare de asa ceva ? Nu pre as avea chef sa stau pe ei toata ziua.
ady624
Mie mi-au zis ca dureaza 2-3 zile.
Vopsesc tot si se baga la cuptor.

Asa o fi??!
milgn
QUOTE(ady624 @ 17 May 2005, 09:30)
Pe mine m-a lovit cineva in pasajul rotii din spate dreapta si mi-a indoit aripa pe ambele parti ale unei ranforsari. De aceea, aripa are in mijlocul zgarieturii/infundarii o zona care nu este infundata.
La service au zis ca se indreapta cu un aparat "electric" si se revopseste toata aripa.
Credeti ca ar trebui sa cer schimbarea ei? E vorba de aripa din spate.... sad.gif

Adrian
*


am avut si eu prob asemanatoare la aripa spate.la fel am zis si eu cu schimbatul,DAR:
1.cei de la asigurari nu au nici un interes sa-ti schimbe ceva atata timp cat se poate repara.din cate am mai discutat cu agentii constatatori se schimba o portiune din caroserie daca si numai daca aceasta este perforata!!(asa am schimbat bara fata:am dat intr-un stalp si s-a perforat un pic cat sa vezi prin ea)
2.cei din service o sa-ti spuna (daca vrei sa o inlocuiesti pe banii tai) ca pentru a schimba aripa spate trebuie taiata,nu se poate demonta ca cea din fata si ca sa te convingi uite-te cum e imbinata jos la prag-prin sudura!o eventuala resudare ar putea duce la coroziune in timp
3.eu iti spun sa stai linistit ca va iesi ca noua!daca masina are cateva luni,se va vedea la inceput ca e revopsit(ca doar e noua vopseaua) ,dar se va uniformiza rapid-culoarea e aceeasi stai linistit.
4.sa fii atent cand o ridici din service(sa nu fie scursa vopseaua unde s-a vopsit,sa nu fie lovita masina etc.)
bafta!
ady624
La aceeasi concluzie am ajuns si eu.

Pe 30 când o vor rezolva va avea 1 lună și jumătate. chiar 3 săptămâni.
Nu cred că cei de la service se supărau să schimbe aripa. Ei au zis că nu se schimbă, se repară. Și parcă nici eu n-aș vrea să se schimbe... trebuie tăiată caroseria, sudată, etc. Mai mare ocaua....

Vă țin la curent de cum iese....
ophaeliu
ceau,

am reusit si eu marea performanta de a-mi perfora bara din fata la Preference (partea neagra) pe o portiune de 10 cm.
Intrebarea e daca e rentabil sa o schimb pe CASCO sau pe banii mei?
cat costa o bara noua?

mersi.

QUOTE(milgn @ 17 May 2005, 21:02)
am avut si eu prob asemanatoare la aripa spate.la fel am zis si eu cu schimbatul,DAR:
1.cei de la asigurari nu au nici un interes sa-ti schimbe ceva atata timp cat se poate repara.din cate am mai discutat cu agentii constatatori se schimba o portiune din caroserie daca si numai daca aceasta este perforata!!(asa am schimbat bara fata:am dat intr-un stalp si s-a perforat un pic cat sa vezi prin ea)
2.cei din service o sa-ti spuna (daca vrei sa o inlocuiesti pe banii tai) ca pentru a schimba aripa spate trebuie taiata,nu se poate demonta ca cea din fata si ca sa te convingi uite-te cum e imbinata jos la prag-prin sudura!o eventuala resudare ar putea duce la coroziune in timp
3.eu iti spun sa stai linistit ca va iesi ca noua!daca masina are cateva luni,se va vedea la inceput ca e revopsit(ca doar e noua vopseaua) ,dar se va uniformiza rapid-culoarea e aceeasi stai linistit.
4.sa fii atent cand o ridici din service(sa nu fie scursa vopseaua unde s-a vopsit,sa nu fie lovita masina etc.)
bafta!
*


Nobel
QUOTE(milgn @ 17 May 2005, 19:02)
am avut si eu prob asemanatoare la aripa spate.la fel am zis si eu cu schimbatul,DAR:
1.cei de la asigurari nu au nici un interes sa-ti schimbe ceva atata timp cat se poate repara.din cate am mai discutat cu agentii constatatori se schimba o portiune din caroserie daca si numai daca aceasta este perforata!!(asa am schimbat bara fata:am dat intr-un stalp si s-a perforat un pic cat sa vezi prin ea)
2.cei din service o sa-ti spuna (daca vrei sa o inlocuiesti pe banii tai) ca pentru a schimba aripa spate trebuie taiata,nu se poate demonta ca cea din fata si ca sa te convingi uite-te cum e imbinata jos la prag-prin sudura!o eventuala resudare ar putea duce la coroziune in timp
3.eu iti spun sa stai linistit ca va iesi ca noua!daca masina are cateva luni,se va vedea la inceput ca e revopsit(ca doar e noua vopseaua) ,dar se va uniformiza rapid-culoarea e aceeasi stai linistit.
4.sa fii atent cand o ridici din service(sa nu fie scursa vopseaua unde s-a vopsit,sa nu fie lovita masina etc.)
bafta!
*


am un logan rosu passion pe care l-am lovit lateral de un stalp mic dintr-o parcare rezultatul : portiera stanga spate a capatat o mica gaurica practic s-a perforat tabla, portiera stanga fata este putin infundata in partea de jos sub bara din plastic si pragul pe o portiune de 20 cm infundat in dreptul portierei stanga fata. Din cate am inteles casco trebuie sa inlocuiasca portiera gaurita. intrebare: trebuie inlocuita toata usa sau numai fata de usa?
Sony
Ti se inlocuieste doar fata de usa.
Fluc
Am fost azi cu masina in service. Am stat doar 1 ora. Mai mult a durat sa imi dea jos aparatoarea de la roata. De indereptat s-a indreptat relativ usor. Aproape nu se mai vedea. Totusi am sa o si vopsesc. Mi-au dat cu chit si luni ma duc sa o vopsesc. Am amanat-o pe luni ca vopsitoru lor cel mai bun nu era azi la munca. Sper sa nu am pb cu nuanta. Ziceau ca albastru meu e cel mai pretentios la vopsit.
barney
salut baieti,
am si eu o problema: asta iarna mi-a cazut o bucata de ghiata pe capota si mi-a indoit capota pe o suprafata cam de 10 cm2, dar ce-i mai grav mi-a crapat si vopseaua. Asta se intampla la inceputul lui martie. TRebuie sa o fac pana nu se agraveaza si mai mult situatia.
Spuneti-mi si mie ce vopsea imi trebuie (apropos masina e verde cameleon), de unde o pot procura (sunt din Brasov) si cum pot sa trag tabla in afara (fiindca e infundata - nu prea tare, si nu vreau sa bag chit). Mentionez ca e pe capota, chiar in dreptul usii soferului pe margine, iar vopseaua a crapat.


Please help....
Ma duc saptamana asta sa fac constatarea dar tot nu stiu cum am sa fac sa trag tabla inapoi. De vopsit am sa o vopsesc la un service unde cunosc pe cineva si se va face la un cuptor cald.

PS: am CASCO, dar nu vreau sa merg la dealer fiindca sunt degeaba aia : au anunt in ziar ca angajeaza tinichigiu, deci e clar ca sunt varza + plus ca mi-au facut numai probleme aia de la dealer la ridicarea masinii.


Revenind la intrebare: Cum pot sa trag tabla inapoi la pozitia initiala ?
milgn
@barney:omule de ce vrei sa aplici metoda "hei-rup!!!"?iar chestiile astea cu cunostinte mi se par toatal aiurea:are el fix vpseaua asta care ,inte noi fie vorba ,e ff pretentioasa???ce garantie ai ca va iesi bine????
ai casco!!
bun am inteles faza cu dealerul ,dar in brasov sunt doi!
io in locul tau m-as duce si la sfantu gheorghe ca e cel mai aproape de bv cu casco in dinti ,dar la dacia .
bafta
n.vasiliu
Pt un accident mai adevarat cu Dacia Logan va recomand www.teraforum.ro/accident si pt a vedea poze de la reparatii www.teraforum.ro/accident/reparatii . A fost la un moment dat un topic dar a fost sters de moderatori admini , ma rog. Daca vreti detalii sau poze cum a iesit reparatia, suneti-mi si continuam aici
Alecs_TGA
ady 624
su eu am avuto lovita in pasajul rotii tot cam ca tine!!! si au facut-o bine nu se vede nimic nici in lumina!! DAR nu imi place cum au vopsit-o adica are efect dinala de coaja de portocala!!!!!
si am gasit o noua infundatura pe usa din spate si m-am dus la casco si sa imi faca usa si am vb la service ca o scot si pe aia !!
te sfatuiesc sa te duci la TOP LAC in militari bulevardul iuliu maniu fata in fata cu BGS!!
sunt cam cei mai buni din bucuresti la vopsitorie si tinichigerie!!!!!!!
Anakin

Sunt cei mai buni dar au si niste scoruri blink.gif !...de mai bine nu!Acum depinde ce preferi!
Fluc
Am fost ieri si mi-am luat masina de la vopsitorie. Mi-a placut cum a iesit si am plecat multumit. Spre seara a dat o ploaie torentiala.
Dimineata SURPRIZA pe toata aripa am gasit numai crculete cerculete. Nu mi-au uscat cretini bine vopseaua si de la ploaie au ramas urme- pb in lac.
Am fost la service adineaori si au zis ca iese cu un polish. Ma duc maine la 2 sa o faca.
Ce ziceti de lucru asta? O sa iasa bine cu polishu?

PS: Toata reparatia a costat 3.1 din care cam 1.9mil materiale si 1.2 mil manopera.(pe factura scria la manopera 10% reducere )

Pentru cei interesati -- o aripa costa 1.6 mil la care cred ca se adauga vopsirea ei.
tazzz
Fluc: asa am patit si eu...numai ca eu am avut vopsita si aripa si capota...am luat masina din service, arata ca scoasa din tipla, dupa vro 3 zile au urmat inca vreo 4 ploioase...dupa ploaie am spalat-o, s-o pot admira in voie si tot asa, numai cerculete pe aripa si pe capota...dar nu au iesit la polish...

iar capac la toata intamplarea, in dimineata zilei in care vroiam sa ma duc sa le fac scandal mi-a zgariat-o un copil pe capota si pe aripa, da zgarietura adanca...unde ma mai duc sa le cer revopsire cand am ditai zgrietura? sad.gif
Fluc
Am fost ieri si au plisat aripa. Sunt multumit de rezultat. Mi-a fost teama sa o sapal ca ma gandesc ca atunci cand or da cu jet de apa sa nu mai pateasca naibi ceva. Mai astept cateva zile si o spal. Oricum pot sa zic ca a iesit relativ bine. Astept sa o spal sa vad daca e diferenta de nuanta.
Fluc
Nu ar mai fi nimic de spus, asa ca topicul se poate inchide.
ady624
Am fost la IPSO si am si ridicat masina.

La prima vedere, vopsirea arata OK.
INSA.... e alta culoare! Adica e mai inchisa. Exista vreo sansa ca in cateva zile culoarea sa devina la fel cu restul masinii? Au bagat-o la cuptor la ora 18 si la ora 20 m-au chemat sa o iau. Deci vopseaua este foarte proaspata.

A doua intrebare... Aripa lovita ( http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...pe=post&id=9325 ) a fost indreptate perfect. Ei spun ca s-a indreptat iar stratul de chit are cam 0.5 mm. Eu am bagat mana in spatele pasajului rotii si exista inca umflatura in locul unde a fost lovita.
Exista cumva doua straturi de tabla in acea zona? In fata rotii din spate, intre roata si usa din spate? Daca da, e posibil ca ei sa fi indreptat doar tabla exterioara... Insa eu nu cred ca sunt doua straturi, fapt ce ar duce la concluzia ca acolo am o tona de chit...

Ce parere aveti?

Multumesc anticipat
adytu
QUOTE(milgn @ 17 May 2005, 19:02)
am avut si eu prob asemanatoare la aripa spate.la fel am zis si eu cu schimbatul,DAR:


Masina mea e tot Cameleon si mi-a plesnit-o un bou in usa. Suprafata e mica (100cm2) si indoitura abia vizibila, dar am inteles de la service ca procedeul e acelasi indiferent de aria afectata. Intrebari:
1. E nevoie sa stea mai multe zile la ei? Mi-au zis s-o las acolo si vin a doua zi s-o iau. Parca n-as arunca-o asa in "gura lupului".....Am inteles ca se usuca repede.
2. Cum a iesit dupa revopsire? Culoarea asta e pretentioasa.
TIA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.