Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imbunatatire estetica
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Imbunatatiri - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
mkrobert
Culoarea clasica a jantelor n-are nicio legatura cu masina,nu se potriveste cu nimic.Duminica incerc,cu spray-uri,sa vopsesc jantele cu negru mat.Etrierele si tamburii cu rosu.Ati incercat sa faceti asta?Daca iese bine voi pune cateva poze!
bogdanelkva
Poti sa pui poze si daca nu iasa bine.
ramsen
o recomandare dupa ce se usuca vopseaua dale si cu spray cu lac...ca altfel ti se duce vopseaua
mkrobert
Bine,pun poze oricum ar iesi.Am cumparat si lac.Dar acum ma gandesc daca m-am grabit sa cumpar toate cele necesare si daca nu era mai bine sa accept pretul unui profesionist:150 RON pentru cele 4 jante.Materialele cumparate de mine au costat 85 RON.Probabil satisfactia si mandria o sa fie mai mare daca le fac eu.Eu si un prieten mai priceput,recunosc!
Valy90
Parerea mea ar fii ca ar iesi mult mai bine daca le-ai vopsit in 2 culori: gri si negru. Adica janta sa o faci neagra si spitele gri sau invers, cum iti place tie.
gabitzu'
Parerea mea ar fi sa pui pozele alea mai repede ca sunt chiar curios cum ies...spor la treaba!
mkrobert
Gata!Am terminat si sunt multumit de ce am realizat!N-a plouat,n-a batut vantul(foarte tare),nu s-a scurs(multumita prietenului Dan cu mana usoara).Asadar,iata-le!Laudati-le sau denigrati-le!
bolidu
Nu am inteles deloc de ce ti-ai vopsi jentile de aliaj negru sau orice alta culoare... daca vrei jenti negre de ce nu iti pui de tabla si gata.
GrOzOy
Macar buza o faceai rosie si era cu totul altceva.
Iulikk
Au iesit frumos.
@restu': stiti vorba aia: nu te poti kka pe gustu' omului.

PS: arata urat cu caucioace mai intalte....
AdiZ
Mi se pare mie sau e cam ridicata de fata? Ai schimbat de curand amortizoarele?

Au iesit foarte bine, si eu m-am gandit sa le fac negre cand mi-am vopsit jantele, dar am ajuns la concluzia "arata" mai mici daca le faci negre, asa ca le-am vopsit crom, si sunt foarte multumit de rezultat biggrin.gif
mkrobert
Pentru Bolidu:cumpar anvelope de iarna si le pun pe alea de tabla.
Pentru GrOzOy:Aveam si alternativa asta dar costa doua milioane si din spray nu poti sa faci si buza rosie,e greu de acoperit cu scoci,multe cute,multe curbe.
Pentru Iulikk:mare dreptate ai cu gustul omului.Cauciucele inalte sunt pentru drumurile din Romania.
Pentru AdiZ:Nu le-am schimbat ca am masina de doua luni.N-am apucat sa fac inlocuiri de piese.Inca nu e cazul,merge acceptabil!
Maskatu
QUOTE(mkrobert @ 17 Sep 2010, 17:46)
Culoarea clasica a jantelor n-are nicio legatura cu masina,nu se potriveste cu nimic.Duminica incerc,cu spray-uri,sa vopsesc jantele cu negru mat.Etrierele si tamburii cu rosu.Ati incercat sa faceti asta?Daca iese bine voi pune cateva poze!
*


Culoarea "clasica" a jantelor de aliaj este foarte in regula si se incadreaza perfect cu toata gama de culori ce se regaseste la solenze.

QUOTE(mkrobert @ 19 Sep 2010, 20:39)
Pentru Bolidu:cumpar anvelope de iarna si le pun pe alea de tabla.
Pentru GrOzOy:Aveam si alternativa asta dar costa doua milioane si din spray nu poti sa faci si buza rosie,e greu de acoperit cu scoci,multe cute,multe curbe.
Pentru Iulikk:mare dreptate ai cu gustul omului.Cauciucele inalte sunt pentru drumurile din Romania.
Pentru AdiZ:Nu le-am schimbat ca am masina de doua luni.N-am apucat sa fac inlocuiri de piese.Inca nu e cazul,merge acceptabil!
*


Mai bine dadeai un ban in plus si iesea ceva mai placut ochiului. Dupa parerea mea nu se incadreaza negrul asta la jantele de aliaj. Sare foarte tare in ochi si nu se imbina deloc cu rosul masinii tale. Daca dadeai un contor rosu cred ca se schimba treaba. Puteai sa scoci si cu spray buza rosie, daca pregateai suprafata bine inainte, nu aveai probleme. Suprafata in cauza nu este foarte mare, drept urmare nu cred ca ar fi aparut "coji de portocala" sau urme de gazare.
crick
Exista vreo pasta ceva la culoarea jantei de aliaj pentru a astupa zgarieturile mai adanci?(gen kit de reparatii)
AdiZ
Exista kit pentru jante...

@mkrobert: Daca iti surate ideea de contur rosu, vezi la o firma de colantari, s-ar putea sa te ajute cu treaba asta, si la un pret acceptabil. Autocolantul e rezistent, am vazut pe net ceva firma din US care comercializa asa ceva, dar la un pret mult prea mare.
Si eu am acceasi dimensiune la cauciucuri, dar nu e asa inalta masina, de aceea intrebam de amortizoare, ca a venit vremea sa le schimb si eu, dar ma gandesc serios sa le reconditionez pe astea de pe masina.

Stie cineva prin Cluj-Zalau de ceva atelier care se ocupa cu asa ceva. As vrea sa o las mai jos putin.
abc
mie unul nu-mi place ,fara suparare ..zici ca e aro unsure.gif


ar fi trebuit sa vopsesti doar exteriorul spitei,si sa vezi cum s-ar fi vazut combinatia...

eu ma gandeam sa le cromez radmasa.gif radmasa.gif
Alex_Nanu
Arata bine negre dar arata mai bine cu buza rosie. Si eu ma gandeam sa le fac negre dar am renuntat la idee pt ca nu stiu cat o sa tine vopseaua pe jante si nu vreau sa risc. Astept parerile voastre la jantele mele
GrOzOy
Asa da wub.gif . Si negrul ala la jantele de mai sus la care s-ar mai adauga buza rosie ar arata frumos decat inecate asa mellow.gif
ionelpopa83
QUOTE(mkrobert @ 17 Sep 2010, 16:46)
Culoarea clasica a jantelor n-are nicio legatura cu masina,nu se potriveste cu nimic.
*


Ai dreptate wink.gif
QUOTE(mkrobert @ 19 Sep 2010, 17:14)
Asadar,iata-le!Laudati-le sau denigrati-le!
*


Banuiesc ca s-ar fi vazut mai bine daca masina era alta culoare, mai inchisa :negru, bleu-marine, etc
QUOTE(GrOzOy @ 19 Sep 2010, 18:22)
Macar buza o faceai rosie si era cu totul altceva.
*


Posibil, dar modelul acesta de jante nu prea se preteaza la vopsire (modificare)
QUOTE(AdiZ @ 19 Sep 2010, 18:45)
Mi se pare mie sau e cam ridicata de fata? Ai schimbat de curand amortizoarele?
*


Probabil a facut poza dupa ce a coborat masina de pe cric, pentru ca un cauciuc de 175 nu inalta masina asa tare, diferenta este de aprox. 7 mm si nu cred ca este asa vizibila wink.gif
alex_DNK
rog si eu un coleg care se pricepe in photoshop sa imi faca si mie jantele pe alb..ma bate gandul sa le fac albe.. merci frumos
mkrobert
Se pare ca nu te-a ajutat nimeni cu jantele albe astfel incat te sfatuiesc sa le "colorezi" chiar tu,la propriu!Sigur iti va placea ca va fi munca ta.Vei pierde cateva ore dar merita.
ciprianeduard
Eu zic ca va arata mai bine cu alb...
tanase_claudiu89
mie unu nu prea-mi place pe negru.....eu am la a mea pe gri ...stoc.....si mi se par cele mai ok ...ca si la clio ...
Oricum,gusturile nu se discuta,
orice munca facuta de tine,este laudabila.
romanvs
Arata urat rau jantele de Scala vopsite in negru.
Cred ca dau bine jante mutispita sau cu spite subtiri vopsite negru si de dimensiuni mai mari.
Ca un exemplu :[attachmentid=1627720731]


Eu mi-as vopsi jantele in rosu pt ca ,eu cred,ca ar da bine la culoarea mea.
Sursa de inspiratie:
Ce parerea aveti?
[attachmentid=1627720760]
cristianrobert
mie mi se par oribile rosii,
Daedalus
E prea rosu.

Cat despre cele negre .. fa-le buza rosie ori cu spray-ul ori cu colant. Cu buza rosie ar iesi mai bine decat daca le lasi asa, dupa cum iti si spun multi pe aici. Nu pot sa zic ca sunt oribile, dar daca nu le dai buza rosie, in mers, cred se confunda cu cele de tabla smile.gif Mai bine zic eu ca mergea un gri grafit asa..
augustin87r
Nu am vazut o tiganie mai urata decat Clima neagra cu jante rosii...
Maskatu
Pe solenza arata cam ciudat spre batator la ochi. Ar merge ceva mai discret si finut.
andreiy
De mare angajament combinatia: geamuri ionizate, jante si oglinzi rosii.
Recomand!
totaldeacord
nu cred ca e o idee prea buna sa vopsesti jantele...parca arata a ceva badaran....albe poate ar arata bine...dar negre si rosii nu. asta e parerea mea..acum faceti cum credeti...eu unul sunt pentru original...biggrin.gif
ORIJINAL21
QUOTE(Alex_Nanu @ 19 Sep 2010, 23:10)
Arata bine negre dar arata mai bine cu buza rosie. Si eu ma gandeam sa le fac negre dar am renuntat la idee pt ca nu stiu cat o sa tine vopseaua pe jante si nu vreau sa risc. Astept parerile voastre la jantele mele
*



as vrea sa fac si eu margina asa cu rosu. este spray , vopsea sau marker??? ce ai folosit???
Maskatu
Marker? wacko.gif Glumesti nu?
argon
Recomand jante galbene.
Maskatu
Nu nu nu. Nu galbene, orice alta culoare, numai galbene nu. biggrin.gif
bnedea
Probabil ORIJINAL21 s-a referit la marker din ala cu vopsea pentru retusat zgarieturile de pe caroseria auto. Cred ca merge si ala, la motociclete am vazut si un fel de banda adeziva pe buza jantei. Cel mai sfant e tot cu vopsea.
Am vazut acum cateva saptamani o supernova la vanzare in Autovit, argintiu metalizat si cu jantele de aliaj in 3 spite, vopsite in aceeasi vopsea cu caroseria, arata excelent.
C a t a l i n
Plm, a curs nițel marker-ul.
cristio_79
Voi aveti prea mult timp liber.
ORIJINAL21
la dunga asta ma refer... [attachmentid=1627722917] .
nu la photoshop-ul care l-ai facut tu la misto sa ma iei in ras. mad.gif
chiar mi-as dori sa ii dau si eu o margine deasta cu rosu.(eu momentan mi-am vopsit jantele negre.
cred ca s-ar vedea foarte frumos smile.gif
argon
Gasesti niste borduri rosii, si le freci pana devin asa.
C a t a l i n
Dunga aia dă bine când ai anvelope cu talon mic... nu e cazul Daciei.

Maskatu
Asa era si moda cu "racing stripes"... dadeau bine pe anumite masini, masini exclusiviste cu multi cai putere, dar romanu' din spirit tomberonistic, a "pus" racing stripes pe toate cazaturile bune de duse la remat.
marius80_eugen
Dungi rosii si alte modele gasiti la magazinele de motociclete . Sunt seturi pentru doua roti , la vre-o 50 ron . Gasiti si fosforescente si alte culori , sunt un fel de colant , dar sunt rezistente la spalare si temperaturi de orice fel . Acum pretul de 1 mil pt toate rotile ... s-ar putea sa fie cam mare , dar totul depinde ce gusturi aveti . Pentru jante de 16-18' decente si anvelope pe masura , 100 ron nu inseamna nimic .
Tinand cont de faptul ca ar trebui sa fie DOAR o imbunatatire estetica ... totul depinde de gusturi . Vopsirea cu rosu a capacelor si a prezoanelor arata oribil . Mai bine vopsesti etrierii si va arata mai bine .
Esteticul la jantele de 14 ... sunt timp pierdut , dar daca treceti la 15 - 16 ... incepe sa fie alta "mancare de peste" .
C a t a l i n
Dacă se trece la jante de 15 - 16 atunci discurile de frână rămân prea mici și iar arată penibil.
marius80_eugen
La 15' arata decent , nu e diferenta mare , DAR aici vb pur teoretic si estetic , pentru ca nu sfatuiesc trecerea pe 15' la SLZ .
Maskatu
Cu jante pe 15 Deja mergi pe burta pentru ca nu-s legale. Si iar iti complici viata...
andreiy
QUOTE(C a t a l i n @ 20 May 2011, 08:24)
Dacă se trece la jante de 15 - 16 atunci discurile de frână rămân prea mici și iar arată penibil.
*



Cu jante de 15, discul va arata ca in cazul pozei postate de tine:
[attachmentid=1627722997]
C a t a l i n
Da, da, dream on!
alex_DNK
QUOTE(C a t a l i n @ 19 May 2011, 14:20)
Plm, a curs nițel marker-ul.
*


multumesc, in special pentru inimioare si stelute...
la prima vedere arata ok jantele pe alb.
C a t a l i n
Păi sunt în ton cu stopurile negre, de sinucigaș.
alex_DNK
nu sunt negre...asa au iesit in poza
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.