Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: returnare produs in 30 zile
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
C@talin
Am un prieten care si-a luat o camera foto nikon dslr d3000 ,o are de 1 saptamana jumate,da nu prea ii convine ceva la ea,ca nu filmeaza si nu stie bracketing si ar dori sa o returneze si sa plateasca diferenta de pret pana la un nikon D90.

Stiam ca ar fi o lege care sa o invoce la magazin sa iii permita returnarea de produs in 30 de zile,da nu mai stiu care e.
Care ma ajuta sa-l lamuresc pe prieten smile.gif ? ca nici el nu se pricepe si nu are pe nimeni sa-l indrumeze.
Ca pe net am gasit o lege care iti permite sa returnezi produsu da in 10 zile,daca e luat de pe net,asta e luat din magazin.cu cash.
corbex
Asta-i valabil, cred, pentru comertul virtual.
StefanT
Doar produsele comandate si/sau cumparate on-line se pot returna in maxim 10 zile, cele din magazin se pot de obicei returna in max 48 h daca exista proceduri interne care sa permita lucrul acesta.

Nu prea are ce sa faca.
C@talin
acuma ar trebui sa fie si pentru comertu de magazin,ca aparatele sunt tot mai complicate si e greu pana afli cum lucreaza toate functiile aparatului respectiv si trebuie sa fie o lege cu returnare.
argon
QUOTE(StefanT @ 17 Sep 2010, 20:27)
cele din magazin se pot de obicei returna in max 48 h daca exista proceduri interne care sa permita lucrul acesta.
*



parca exista lege in acest sens, nu trebuie nici o procedura interna.
StefanT
Si comerciantii ce sa faca cu acea marfa returnata in stare nevandabila?
Ar fi frumos sa cumparam cate ceva, folosim 2-3 saptamani si apoi mergem sa returnam produsul si sa ne luam banii inapoi pe motiv ca nu stiam exact ce face...

17 Sep 2010, 20:33:
QUOTE(argon @ 17 Sep 2010, 20:32)
parca exista lege in acest sens, nu trebuie nici o procedura interna.
*


Esti dragut sa imi arati si mie exact despre ce este vorba? Mersi
corbex
Mi se pare ca e o lege, dar se refera doar la monitoare.
bmwh548
Pai zi-i sa se uite pe actele pe care le-a primit cand a cumparat-o. La componentele electronice unele magazine accepta varianta upgradeului, duci componenta "veche" se calculeaza o taxa de depreciere si diferenta pana la componenta pe care o vrei tu. Daca o duci in primele 30 de zile taxa de depreciere e zero. Stiu ca asa am facut eu cu o placa video (mai demult). Intreaba la magazin.
StefanT
god_hand.gif
Marius97fer
eu m-am dus la altex cu un cuptor cu microunde a doua zi. nu-i convenea lui mama cum se deschidea.

aia m-au luat ca nu mai au ce sa faca, ca nu imi pot da altul... cand le-am zis ca exista lege in sensul asta si ca sunt obligati fie sa imi schimbe produsul fie sa imi dea banii inapoi fara nici un fel de intrebari. pana la urma a venit un bizon cu epoleti pe umeri de era sef pe acolo si a inteles ca nu e de gluma cu prostu' (recte eu) si mi-a schimbat kktu de cuptor.

legea e pentru 48 de ore de la data cumpararii. eu asa stiu.
corbex
QUOTE(StefanT @ 17 Sep 2010, 21:44)
god_hand.gif
*



Cred ca asta era legea de care-mi aminteam:

QUOTE(StefanT @ 21 Nov 2007, 00:12)
La categoria "copil" nu ar putea intra si un student care sta la camin cu un 14'' obosit tare, fara culori normale?  090.gif  plange.gif  worship.gif
*


Are multe anexe
StefanT
Asta era acum 3 ani de zile, imediat dupa ce imi murise tatal si eu nu aveam alt venit decat pensia de urmas din care nu imi permiteam prea multe. Daca dup-aia mi-a ajutat D-zeu si imi permit ce imi permit acum e alta poveste. Pana una-alta o ardeti aiurea pe tema asta.
Marius97fer
lumea te-a iertat dar nu te uita. asta e eticheta ta forever. monitor.
StefanT
Nu stau eu in eticheta de pe DaciaClub, insa doream doar sa fac o mentiune pentru cei care au deschis monitorul mai tarziu...
einstein1984
c@taline, daca nu e nimic in neregula cu aparatul si nimeni nu i-a promis la cumparare ca ar filma sau ar face braketing nu vad de ce sa il primeasca inapoi.
corbex
greata.gif
(Nu ma strimbam la tine, Einsteine!)
C@talin
pana mea c-am nasol. mellow.gif
in us de exemplu poti returna produsu innapoi daca e ,dupa cateva zile parca 1 luna.da nustu ce sa zic.
corbex
Poti incerca sa cazi la pace cu ei cumparind un altul, mai scump, care sa faca si ce spui tu. De obicei merge, ei nu pierd nimic, mai iau un ban in plus.
Muttley
QUOTE(StefanT @ 17 Sep 2010, 22:12)
Asta era acum 3 ani de zile, imediat dupa ce imi murise tatal si eu nu aveam alt venit decat pensia de urmas din care nu imi permiteam prea multe. Daca dup-aia mi-a ajutat D-zeu si imi permit ce imi permit acum e alta poveste.
*


Baaaa, deschideti unu' geamu', ca puuuuteeeee!!!!!!!!! radmasa.gif ))))))))))
einstein1984
Pai nu zic sa nu-l returnezi, dar sa ai un motiv (cumparat de pe net si nu semana cu poza, nu face ce scria in reclama ca face, etc). Asa cumpar un Dslr, fac 1000 de poze in vacanta si-l duc inapoi in 2 saptamani ca nu-mi place durata de viata a bateriei. La anu "cumpar" din alt magazin si folosesc scule de 2500 de lei fara sa ma coste un leu.
Bine, cu internetu din ziua de azi si tovarasul ala al tau nu putea sa afle ce face inainte sa marce banu. blush.gif
@corbex, Si aia din magazin ce fac cu aparatul care e folosit?
cosmin_2300
1) nu stai in U.S.
2) am inteles ca nu-ti merge tasta "space" ... da cu tasta "-" ce ai de o folosesti cand nu trebuie?
C@talin
calmeazate ma:)

17 Sep 2010, 22:26:
QUOTE(corbex @ 17 Sep 2010, 22:22)
Poti incerca sa cazi la pace cu ei cumparind un altul, mai scump, care sa faca si ce spui tu. De obicei merge, ei nu pierd nimic, mai iau un ban in plus.
*


pai asta e si idee ca d90 e mai scump ca d3000 cu cateva milioane bune. deci nu vad de ce nu ar merge.aparatu e nou tzipla. smile.gif
einstein1984
Daca-l doneaza pe ala vechi il scap eu de el.
Merced
Depinde de magazin. Legal nu sunt obligati sa-l primeasca inapoi, daca vor ei sa faca un favor, e partea a doua. Ma rog, pare doar ca e un favor, de fapt le iese ceva ca altfel nu fac asta.
Muttley
Ontopic, pe langa faptul ca n-are cine sa-l "indrumeze" pe stefanel cel amarat spre cea mai apropiata groapa si sa-i arate fundu', voi in afara de "bai bulangiule, io-te ce zice legea", alta abordare nu stiti?

C@calin, zi-i pretenarului asa - sa se duca la magazin, sa-i explice cu sinceritate si bun simt persoanei de la relatii cu clientii ca a ajuns sa-si cumpere o camera foto pe care el o considera capabila, dar odat-ajuns acasa a constatat ca nu-i ofera ceea ce urmarea, iar ca mai departe ar dori cu amabilitatea si intelegerea d-iilor sale s-o schimbe cu un model mai bun care sa-i satisfaca nevoile. Daca intervine mica probabilitate ca angajata de la relatii cu clientii sa il stie personal pe StefanT si sa fie suparata pe viata, sa solicite politicos ocazia de a i se adresa si directorului magazinului. Care da-l dracu', n-are cum sa-l stie pe fiu' ploii. Si se rezolva. Garantat as indrazni sa spun.
Alydor
iote ba ce zice legea in conformitate cu OG 130/2000, in termen de 10 zile lucratoare de la cumparare, puteti returna produsele cumparate fara nici o explicatie- valabil pentru comertul electronic si 48 de ore pentru comertul traditional. Am cumparat de la metro un set de scule electrice acu vo 2 ani, am ajuns acasa si am constatat ca bormasina pe baterii avea un defect, mai precis cuplul nu putea fi reglat. M-am intors inapoi a doua zi si le-am zis ca imi vreau banii inapoi, aia s-au uitat la mine, au zis ca ok, si gata... mi-au dat banii inapoi, m-am dus la selgros si mi-am luat de acolo un alt set mai bun.


Suma respectelor, Alydor
Markos
QUOTE(C@talin @ 17 Sep 2010, 21:24)
Am un prieten care si-a luat o camera foto nikon dslr d3000 ,o are de 1 saptamana jumate,da nu prea ii convine ceva la ea,ca nu filmeaza si nu stie bracketing si ar dori sa o returneze si sa plateasca diferenta de pret pana la un  nikon D90.

Stiam ca ar fi o lege care sa o invoce la magazin sa iii permita returnarea de produs in 30 de zile,da nu mai stiu care e.
Care ma ajuta sa-l lamuresc pe prieten smile.gif ? ca nici el nu se pricepe si nu are pe nimeni sa-l indrumeze.
Ca pe net am gasit o lege care iti permite sa returnezi produsu da in 10 zile,daca e luat de pe net,asta e luat din magazin.cu cash.
*


io as vrea sa stiu cine ti-a scris textul asta huh.gif
Merced
Iti aduci aminte cum faceai tu pe grecul? Asa face si el pe analfabetul. wink.gif
C@talin
radmasa.gif
einstein1984
Mai are ambalajul original?
C@talin
Tot cutie etc smile.gif da e din Braila.
La luat de acolo ,am uitat de la ce magazin exact .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.