Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pe unde sa o iau?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Manta B
Salutari colegi!

Am si eu o problema destul de serioasa si anume: planuiesc sa fac un drum Bucuresti-Sighetul Marmatiei cu trenul pana la prietena blush.gif . Am intrat linistint pe la mersul trenurilor si stupoare ohmy.gif : nu exista linie directa Bucuresti-Sighetul Marmatiei(chestie constatata in urma "smecheriei" aleaia de introduci datele si iti arata durata calatoriei si la ce ora sa iei trenul). Am zis ca pana la urma fac drumul din bucati. Dar nu stiam care si cum e. M-am uitat pe harta CFR. Am ramas ca traznit de Barosanu blink.gif : e atat de prost facuta harta ca nu intelegi nimic.

Asadar, poate sa ma ajute cineva si sa-mi spuna de unde si pana unde sa iau trenul, unde sa schimb trenul, cum e mersul cu trenul etc? Ma intereseaza mai mult traseul de urmat ca sa stiu cu cati bani sa ma inham la drum. Fiind drum destul de lung, cate ore poate sa imi ia un drum? Daca se poate, tot ceea ce stiti.

...sper sa nu mai existe vreun topic identic biggrin.gif
Markos
te sui în orice tren, astepti nasu', îl bagi într-un compartiment gol la cafteala&omor si îti povesteste ala cu schite si desene.
Manta B
Nu, pe bune, chiar as avea nevoie de niste ajutor. N-am mai mers cu trenul pana acum
radian
QUOTE(Manta B @ 19 Sep 2010, 19:03)
Salutari colegi!

Am si eu o problema destul de serioasa si anume: planuiesc sa fac un drum Bucuresti-Sighetul Marmatiei ...
*



Wow, esti opreator national. Accepti comenzi si in strainatate? UE non UE?
bmwh548
Mergi la o Gara si intreaba acolo. Mai sunt si companii separate care se ocupa de unele trasee si alea nu apar pe siteul CFR.
radian
Daca esti fumator, uita ca in RO s-a inventat CFRul.
Markos
ar fi acceleratul 1643
Manta B
Da, ma gandisem si eu la asta, insa nestiind macar ruta, habar n-am din ce gara ar trebui sa plec. Stiu doar atat: pentru Giurgiu, trebuie sa plec din gara Basarab. Dar atat. D-aia m-am gandit sa va intreb.
E distanta destul de mare si nu stiu daca exista si companii gen maxi-taxi care sa opereze pe distanta asta


L.E.: Markos, esti cel mai tare! Sa-mi zici cu ce raman dator
aphophis
trebuie sa fie , stiu sigur ca a existat accelerat de sighet-bucuresti. Vezi ca este de la sighet la bucuresti:

http://www.infofer.ro/Trs.asp?idtrv=253943...9/19/2010&lng=1
Markos
QUOTE(Manta B @ 19 Sep 2010, 20:10)
L.E.: Markos, esti cel mai tare! Sa-mi zici cu ce raman dator
*


te anunt la momentul potrivit. îl stii pe asta de-a postat deasupra mea? icon_twisted.gif
aphophis
nu-l stie grecule radmasa.gif
corbex
radmasa.gif radmasa.gif
Laurentziu83
Daca esti salariat, uita ca s-a inventat CFR-ul, asta daca nu vrei sa-ti pierzi jumatate din concediu pe drumuri. Daca esti student, macar ai reducere.

Eu n-am tren direct Galati-Constanta (ba mint, e un personal amarat), si tu vrei pana la Sighet??? radmasa.gif

LE: am intrat pe www.mersultrenurilor.ro si am gasit trenul accelerat 1643 direct Bucuresti-Sighetul Marmatiei. Face cei 606 km in doar 14 ore. radmasa.gif

Maxi-taxi nu iti recomand, merg la fel de incet ca trenul si nu poti sa te duci la buda cand vrei. In trenul ala, sigur iti gasesti un compartiment numai pentru tine, poti sa-l incui cu o curea si ai si camera de dormit.

LLE: a fost grecu' mai rapid.
Mai intru pe site-ul asta pt ca n-am cum altfel sa-mi transport bicicleta. Insa masina ramane pana la urma cea mai buna varianta.
Ake
QUOTE
Pe unde sa o iau?Sfaturi legate de mersu' cu trenu

Deci pot sa-ti dau un sfat legat de mersu cu trenu.
Sa nu te duci nici la gara nici in tren la buda daca vezi vreo fat(z)a mai dubioasa prin preajma. Astfel ai sa faci un topic "Pe unde am luat-o "
Manta B
Student, dar nu am hartiuta aia de la facultate ca deh, e vacanta inca. Sunt si salariat, dar asta e, merita drumul.
Caaaaaat? ohmy.gif

LE: si cum dormitul cum sta treaba?
Cris_Kgs
Daca-l bati pe mecanic ajungi mai repede, 13 ore jumate. icon_mrgreen.gif
radian
Decat sa pierzi atata amar de vreme pe tren, pana la Sighet mai bine cauta aici: http://www.baiamareairport.ro/index.php?ti...zentare&lang=ro (oricum nu cred sa fie diferente semnificative de pret...).

Hmmm, Daca Manta B din Bucuresti si-a extins teatrul de operatiuni pana in Maramures, oare, cu ce s-o ocupa seful de promotie, aka Manta A???
Markos
QUOTE(aphophis @ 19 Sep 2010, 20:15)
nu-l stie grecule  radmasa.gif
*


Manto, ai PM!
Muttley
QUOTE(Manta B @ 19 Sep 2010, 20:10)
L.E.: Markos, esti cel mai tare! Sa-mi zici cu ce raman dator
*


Pai e simplu: daca iei trenu' ala de pleaca la 17:30 si ajunge a doua zi la 7, cu alte cuvinte a doua zi la 12 cel mai probabil, ii esti dator cu una lenta, fara multa chinuiala?
corbex
QUOTE(radian @ 19 Sep 2010, 20:19)
Hmmm, Daca Manta B din Bucuresti si-a extins teatrul de operatiuni pana in Maramures, oare, cu ce s-o ocupa seful de promotie, aka Manta A???
*


MantaA are tarile UE, Manta B restul, plus ex sovieticele.
Manta B
Lume, nu ma duc sa il fac zob pe unu(desi daca m-as gandi, numarul 1 pe lista mea e la 20 de km de Sighet), ma duc si eu la fata.

Muttley, n-am inteles nimic....
Markos
QUOTE(Manta B @ 19 Sep 2010, 20:18)
LE: si cum dormitul cum sta treaba?
*


iei la cuseta.

vorbeste cu 4x4, pentru asa un drum e nevoie de sendviciuri, ceai la termos, niste cozonac sau chec. bine, el le-a luat pe avion, dar ideea e aceeasi.
Laurentziu83
QUOTE(Markos @ 19 Sep 2010, 20:23)
iei la cuseta.
*


Adica se incuie singur intr-un compartiment, ca hacceleratu' ala n-are vagoane cu asa ceva.
La cat de goale au ajuns trenurile acum, la cat de multi sunt cei ce frecventeaza trenul asta, sigur gaseste un compartiment gol.
Trenul de intors, 1644, are vagoane de dormit. Probabil la Sighet o fi fabrica de asa ceva. radmasa.gif
bmwh548
Iei si o centura de castitate, asa...preventiv.
einstein1984
www.autogari.ro Cu autocarul e aproape la fel de comod si posibil mai ieftin. Garantat mai rapid.
Manta B
Stati sa inteleg si eu o treaba...
In primul rand, se doarme in compartiment, nu?
Apoi, trebuie neaparat sa nu stau pe langa persoane mai....dubioase(ca sa nu zic zburatoare)
Acum am descoperit si eu: vreau-nu vreau, o noapte o petrec in Sighet...
Muttley
Ce n-ai inteles? CFR declara ca faci 14 ore. In realitate ai sa faci mult mai mult, cum ale Romaniei cai ferate sunt in paragina.
Deci urmand sfatul grecului, te chinui de-ti iese pe nas, promit. Iar datoria lui fata de el... intelegi tu.

Ia avionul.
Markos
QUOTE(Manta B @ 19 Sep 2010, 20:23)
ma duc si eu la fata.

da' mai aproape n-ai gasit? ca mai repede ajungi la tokyo paravion.
einstein1984
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Sep 2010, 20:25)
Adica se incuie singur intr-un compartiment, ca hacceleratu' ala n-are vagoane cu asa ceva.

*


Daca nimereste la vagon etajat n-are nici compartimente.
Laurentziu83
Da-da-da, vezi sa nu. La ultimul drum cu maxi la Iasi, am facut 5 ore (pe 270 de km), de la Vaslui incolo soferul lua toti autostopistii, de imi venea sa-l dau jos si sa conduc eu. De atunci m-am lecuit de transportatori privati de la noi.
Am mai spus, in tren, fata de alte mijloace de transport, ai loc kklau. Macar atat.

Recomand si neste muzica la drum:
radian
QUOTE(Manta B @ 19 Sep 2010, 19:28)
... se doarme in compartiment, nu?...
*



Cand s-o umple tot vagonul cu intreprinzatori rurali care-si duc marfa la piata + navetisti + toata fauna specifica, pe langa faptul ca n-ai loc sa te intinzi nici nu prea-ti mai vine sa inchizi ochii (desi, sigur ti-ai inchide nasul daca ai putea...). Poate daca-ti faci o eticheta "Manta B" si-o atarni deasupra capului sa stie lumea la ce sa se astepte in caz ca le vien vreo idee creata...


Pe bune, vezi ofertele la transport aerian, si daca totusi optezi pentru CFR, obligatoriu ia-ti la tine cateva sticle de votca sa te imunizezi la tot ceea ce-ti ofera CFRul bonus la bilet.
Ake
Cat costa trenul? Ca la Tarom, pana la Baia Mare sunt bilete incepand cu 482 RON (dus intors). Si face o ora si douazeci.

ORAR: LMMJV BUC 20:55 - BM 22:15, BM 6:20 - BUC 7:40 ATR 42

dupa aia trebuie sa gasesti un maxi taxi fo 60km. (nu exista tren direct)
vi_escu
Să ne rugăm ca amicul Manta B să supraviețuiască aventurii. popa.gif
Sigur va avea ce povesti nepotilor, poate și nouă!
Muttley
Cred ca dezbatem ce nu trebuie.
Manta, e prima oara cand te-ntalnesti cu faturca? Schimb de poze ati facut inainte? Nu de alta, da' sa stii daca are rost sa si cobori din tren.
Ake
daca ma iau dupa autogari.ro, nici maxi-taxi nu e de la Baia-Mare la Sighetu Marmatiei (sa mor io, asta e un fel de Vladivostok romanesc) la orele alea. Tot cu trenul tre sa mergi. Sau cu masina. Sau sa-ti gasesti o iubita, mai aproape, la Paris de exemplu.
Markos
QUOTE(Muttley @ 19 Sep 2010, 20:55)
Nu de alta, da' sa stii daca are rost sa si cobori din tren.
*


pai e capatu' acolo mellow.gif
bygy007
oricum trenul se intoarce inapoi blush.gif , nu mai coboara
Laurentziu83
@MantaB: da una mai aproape n-ai gasit si tu?

Din proprie experienta, relatiile astea la distanta nu tin. Nu de alta, da' contin prea multa abstinenta, ca sa zic asa.
Muttley
Exista secsciat.
Markos
sta lumea calare pe topicu' asta radmasa.gif
Manta B
Am analizat treaba si pana la urma tot varianta cu trenu ramane. Sa vezi joaca naibii daca gresesc vreo etapa de drum.
@Laurentziu83: ce Dzeu sa fac daca s-a mutat cu familia acolo? Asta e, merg pana la capatu tarii.
@Muttley: Nu, ne-am mai vazut. Ma rog, nu intru in detalii...dar merita. Sa zicem ca Skija mi-a mai dat tupeu cu pasul lui...
argon
asta nu e aia cu emailu de dinimeatsa ca care te logodeti odata?
bmwh548
QUOTE(Markos @ 19 Sep 2010, 21:22)
sta lumea calare pe topicu' asta  radmasa.gif
*



Pai cand e vorba de MantaB tu ce crezi? Tine-ti prietenii aproape si pe MantaB si mai aproape, ca daca ajungi sa te tina el... wacko.gif
Merced
Sms...

bmwh-ule, tu te bucuri ca nu are prietena la Iasi, stim noi. icon_mrgreen.gif
Manta B
presupun argon ca intrebi daca e tipa caruia ii dau in fiecare dimineata(+seara) mesaj. Da, ea e.
argon
seara e de noapte buna sau erotic?
Laurentziu83
QUOTE(Manta B @ 19 Sep 2010, 21:25)
@Laurentziu83: ce Dzeu sa fac daca s-a mutat cu familia acolo? Asta e, merg pana la capatu tarii.
*


In asa hal i-ai terorizat? biggrin.gif
Manta B
Nu, e de noapte buna. Nu ma pasioneaza domeniul "erotic"
@Laurentziu83: pe ta-su l-as teroriza un pic.... icon_mrgreen.gif
Merced
Cum adica nu te pasioneaza? huh.gif
bmwh548
QUOTE(Merced @ 19 Sep 2010, 21:28)
bmwh-ule, tu te bucuri ca nu are prietena la Iasi, stim noi.  icon_mrgreen.gif
*



Pai de ce crezi ca am sarit si eu cu un sfat? Daca era vorba sa vina la Iasi ma faceam ca ploua.

PS: stai ca nu tre sa ma facca chiar ploua dry.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.