Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident, auto fara RCA
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
BZN
Situatia e in felul urmator: A avut loc un accident in care au fost implicate sapte masini. Cinci dintre ele erau parcate regulamentar... Conducatorii celorlalte doua au fost gasiti vinovati, doar unul avand asigurare RCA.
Cum se procedeaza in acest caz, a mai trecut cineva printr-o situatie asemanatoare?
Stiu ca in astfel de cazuri se poate apela la Fondul Victimelor Strazii (FVS).
Cine trebuie contactat prima data, (actele de la Politie exista) asiguratorul sau FVS?
bucatzel
Apoi, cine-i norocos si are casco... cred ca-i va fi mai simplu asa.


Altfel, suna-i si intreaba-i http://www.fpvs.ro/contact.html
BZN
Gasisem si eu, oricum ,multumesc.
Ma gandeam ca poate a mai trecut vreunul prin asa ceva, poate stie cineva cum e mai bine de actionat... unsure.gif
C a t a l i n
Pai primul lucru care se cuvine e o bataie buna celui fara RCA... smile.gif
Richelieu
Am si eu o nelamurire: FVS se judeca cu vinovatul dupa ce despagubeste victima?

22 Sep 2010, 18:29:
QUOTE(C a t a l i n @ 22 Sep 2010, 18:27)
Pai primul lucru care se cuvine e o bataie buna celui fara RCA... smile.gif
*


Desi nu imi place, ma vad nevoit sa-ti dau dreptate.
BZN
Stiu sigur ca DA! Asa ca, isi incaseaza "bataia". biggrin.gif
Richelieu
Sa intelegem ca tu aveai una dintre masinile parcate. Ai daune mari?
M i h a i
QUOTE(C a t a l i n @ 22 Sep 2010, 18:27)
Pai primul lucru care se cuvine e o bataie buna celui fara RCA... smile.gif
*


de ce bataie ?isi revine pe urma...trebuie castrat...... pt cei care fac accidente bauti....daca sunt bauti praf si conduc perfect pana la destinati este treaba lor..dar daca fac accident...jos oooooole'
BZN
QUOTE(Richelieu @ 22 Sep 2010, 19:32)
Sa intelegem ca tu aveai una dintre masinile parcate. Ai daune mari?
*


Din fericire, nu sunt implicat direct. E totusi vorba de cineva foarte apropiat. sad.gif
Oricum, promit sa va tin la curent.
BZN
La prima vedere e ok. S-a mers la FVS, nu mai e cazul sa se abordeze si asiguratorul deoarece va face asta Fondul. Ramane sa se faca o expertiza, apoi suma calculata va fi virata in contul pagubitului.
Acum ramane de vazut ce suma se stabileste ca despagubire, daca ea va acoperi in totalitate reparatia masinii, sa speram ca da.

Daca e asa si patesti un astfel de eveniment, e mai bine pentru pagubit ca vinovatul sa n-aiba RCA... laugh.gif Primesti banii jos si apoi iti faci masina.
O sa vedem cat va dura toata "distractia".
sorin1983
Eu nu am avut decat incident in 2... eu si idiotul fara asigurare rca.
Am sunat la fpvs, le-am trimis pe mail toate actele(copii dupa proces verbal, talon,rca, buletin). Au deschis dosar de dauna, dupa cateva zile a venit un expert--de la o firma colaboratoare care doar asta face--acasa(masina era netransportabila-aici au fost de inteles, adica nu au cerut sa ma duc cu masina la ei) si a notat toate daunele, cu explicatii si tot tacamul. Mi-a dat o copie cu daunele gasite urmand ca el sa faca un calcul total (manopera plus piese).
Suma lui a fost 5900 ron, fpvs a aprobat 5000 ron. Asta e treaba lor de ce.
Daca nu esti multumit poti sa refuzi si sa te duci cu facturi de service dar nici atunci nu esti sigur ca vei fi despagubit conform facturilor. De preferat sa te multumesti cu ce iti dau ei.
Trebuie sa ai un cont la o banca pe persoana fizica(Cel care e pagubit in dosar) ca sa iti vireze banii. Timp total(masinile inmatriculate in RO, cetateni romani) 2 luni.
Nu stiu cum e la voi dar daca s-a deschis dosar de dauna trebuie aflat cum stiu cei de la FPVS ce procent e vinovat ala cu rca si ce procent ala fara.
Sunt deschisi la dialog, coopereaza, sincer nu am stiut ca mai traiesc in Romania.
Mi-au spus ca e mult mai simplu daca masinile sunt inmatriculate in ro si daca cetatenii sunt romani... la cele inmatriculate afara se poate duce termenul si aproape de un an(de la un prieten stiu).
Ei va dau banii cash si dupa aceea mai greu dar sigur isi recupereaza banii de la cel fara RCA.
BZN
In acest caz, daca s-a stabilit ca ambii sunt raspunzatori de producerea accidentului, poate exista o alta proportie de vina, alta decat 50% - 50% ? unsure.gif
BZN
Abia acum cateva zile cei de la Fond au platit partea lor, jumatate din suma. Constatarea daunelor s-a facut la nu mai putin de 90!!! de zile de la data producerii accidentului. Sa vedem cat mai dureaza pana se vor vira in cont si ceilalti 50%. Poate vor vrea si ei sa mai faca vreo constatare, cine stie...? unsure.gif
sorin1983
cam mult timp.... nu ati sunat la ei? sa vedeti daca au adormit?
BZN
Ei nu. Au doar doi angajati, se pare ca au fost ambii in concediu. dry.gif
In fine, cred ca treaba s-a complicat si din cauza faptului ca au fost doi vinovati, unul asigurat si altul nu...
BZN
Inca nu s-a virat in cont cealalata jumatate din suma. asteapta nervos.gif Este peste puterea de intelegere a unui om normal...
Marian66
adica vrei sa zici ca FPVS a virat jumatate de suma (deci pt ala care nu avea RCA) si firma care il asigura pe celalalt nu a virat inca? adica ai luat banii mai repede de la cel fara rca?
BZN
Exact.
St
LA CSA ai incercat? Asiguratorul a depasit cu mult termenul legal in care trebuia sa solutioneze problema.
BZN
Am facut sesizare si acolo. M-am lamurit si de aia, n-au dat niciun semn.
BZN
Gata, azi s-a virat si restul de bani.
Totul a durat 5 luni!!!
adi_ar
Felicitari si multumiri pentru informarea consecventa!

Consider potrivit ca aici se inchide, pentru a nu devia in alte discutii.
Daca mai exsta completari de facut, rog PM!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.