Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sticla far logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
cosminzcv
vreau s fac si eu o modificare l faruri si nu stiu daca se scoate sticla d l far,ma poate ajuta cine,mai bine intreb decat s fac prostii,ms mult drumuri bune !!!
god
Uite aici detalii: http://www.daciaclub.ro/Faruri-ca-noi-t138480.html
klaus
acolo e vorba de dsn, care are sticla de sticla la far, nu plastic.
Andyno
la fel este si la logan....cauta pe daciaclub.ro
argon
La fel este ce? oare cum se face policarbonatul ala din farul de Logan daca-l prajesti pe aragaz? dry.gif

klaus
QUOTE(argon @ 24 Sep 2010, 12:27)
La fel este ce?  oare cum se face policarbonatul ala din farul de Logan daca-l prajesti pe aragaz? dry.gif
*

Eu zic ca esti insidios. Cum adica cum se face? Nu auzi ca e ca pe DSN? Ce e asa neclar?
Jack Daniel's
QUOTE(Andyno @ 24 Sep 2010, 01:33)
la fel este si la logan....cauta pe daciaclub.ro
*


La Logan e un plastic. wink.gif
Bogyciu
Exista pe youtube destule filmuletze in care se explica exact cum sa dai "sticla" unui far jos. Daca nu ai incredere si nu vrei sa faci paguba pe masina ta, mergi la un atelier de tinichigerie, reparatii caroserii si cauta un far cu urechi rupte sau alte defecte pe care ei de obicei le arunca si incerci.
Jack Daniel's
Oare vrea sa ii puna leduri ca la Audi? blink.gif
Serje
Dsign parca si-o desfacut farurile, daca bine tin minte. Cauta aici: http://www.daciaclub.ro/B-48-C-U-P-Logan-1...PI-t134882.html
CriSTI68
am desfacut eu.... trebuie incalzite bine cu un pistol cu aer cald, dar cu grija sa nu topesti geamul de la far ( dry.gif ) masticul ala este foarte al dracu pe care l-au folosit astia de la fabrica, cauta sa te joci pe un far stricat inainte ca sa vezi cum sta treaba, eu am tiganit un far mai terminat si m-am potolit cu desfacutul geamului smile.gif
rayn3
Fara sa rupi ceva la ele(carcasa sau dispersor) n-ai sa reusesti.....In primul rand geamul(cum ii zici tu), in domeniu i se spune dispersor, la Logan este din plastic(mai exact policarbonat alb-transparent rezistent la UV tongue.gif). In al doilea rand, la montarea dispersorului de carcasa(faza finala), pe carcasa exista un canal, in care se insereaza un adeziv(care adera foarte intre materialul carcasei(PP) si materialul dispersorului (PC)), asa ca nu prea se poate. Evident ca veti vedea ca sunt si niste clipsuri intre cele doua. Acelea sunt puse pentru o prefixare, asta pana cand se va intari acel adeziv. Se foloseste aceasta metoda(cam najpa) din doua considerente:
1. Etansarea farului(la praf/apa)
2. La defectarea unei componente din far, producatorul are interesul sa vanda tot farul si nicidecum componente din cadrul lui(asta-i mersul, firmele trebuie sa castige. Oricum este foarte dificil sa furnizeze piese de schimb la un far spre exemplu).

Stiu ca un prieten de-al meu, a rupt multe din astea, tot incercand sa le demonteze, niciunul nescapand crapat sau spart/rupt. Monteaza kit-uri xenon.

Am lucrat in cadrul firmei care produce farurile pentru Dacia, nu pentru divizia Automotive, dar le-am studiat si am vazut procesele, asadar stiu cum se fac. La stopurile spate, este si mai dificil de scos dispersorul(geamul rosu), intrucat cele doua piese se monteaza prin sudare prin ultrasunete(deci adio demontare ulterioara). In cazul de fata, varianta propusa mai sus(cea cu incalzirea la aragaz sau aer cald) pica din start, intrucat vei deforma/arde plasticele...

In concluzie, daca te gandesti sa faci o astfel de operatie, gandeste-te de doua ori, eventual sa ai bani de un far nou(complet)....tongue.gif
Flavinho
De desfacut se poate sigur pentru ca sunt destui cu lupe bixenon deja, insa ma indoiesc ca e f simplu.Asa cum recomanda cineva mai sus cel mai bine ar fi sa iei un far chiar daca e spart si sa te antrenezi cu ala ca e pacat sa le strici pe cele de pe masina.
alex_ph27
pana la urma ai reusit? smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.