Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sistem de inchidere hayon...are 1 sau 2 "cuie"?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
daniel87
Buna ziua. Am si eu o nelamurire. Am achizitionat acum vre-o 4 luni o solenza si zilele astea incercand sa scap de troncanelile hayonului am vazut ca sistemul de inchidere are 2 bucse fixate in portbagaj si doar 1 "cui"pe hayon ( nu stiu exact cum se cheama chestia care intra in bucsa respectiva in timpul inchiderii) care intra doar in una din cele 2 bucse.
Mentionez ca este o gaura langa "cuiul" de pe hayon si in care se pare ca ar fi fost ceva infileltat. Sa fi fost al 2-lea "cui" prins acolo?

Multumesc

klaus
Solenza are din fabrica un singur "cui" pe hayon si bucsa aferenta cu suport pe caroserie.
Maskatu
@daniel87: probabil fostul propietar a vrut sa mai monteze inca un cui + bucsa aferenta insa a renuntat la idee. Din fabrica, dupa cum a spus si klaus, solenza are un singur cui si o singura bucsa aferenta cuiului.
daniel87
Multumesc f. mult pentru lamuriri.
Acum trebuie sa mai citesc pe aici pe forum cum sa scap de troncanitul de la hayon, dar asta-i alta mancare de peste.

Ps: se intampla ceva daca mergi mult timp cu bucse stricate la o roata si neinlocuite la timp? ( am cam 3000 km de cand trancane iar cat de curand voi inlocui aceste bucse).
canea_dragos
Normal ca are...se va uza bara de torsiune in zona bucsilor terminate, plus ca te va umple de nervi din cauza zgomotului. In caz ca sunt bucsile de la bascula vei observa ca nu mai e asa de stabila masina in mers.
JOHN123
Eu am alta, sa-i zicem, problema: e normal sa tin rasucita cheia in timp ce ridic haionul ? (ca altfel nu se deschide, de cand am haion nou, nu mai am actuator- ca, de, baietii din service n-au vrut sa fiu si-n caruta si-n teleguta) biggrin.gif
shake
nu e normal , a mea de cand am cumparat'o cand dau de ea face clanc si parca sare in sus smile.gif
abc
john ,tie nu-ti sta deschis butucul ? ca eu asta am inteles..
canea_dragos
Jhon123 stai linistit in privinta ca trebuie sa tii cheia rasucita pana apuci sa salti putin de hayon. Exact la fel am patit si eu pana sa-mi montez actuator. Ia incearca sa lasi putin mai jos incuietoarea si sa mai desfaci foarte putin cele 2 tampoanele din parti, astfel portbagajul sa se inchida fix, putin de tot apasat pe el, nu trantit din pod si ai sa vezi cand o sa rotesti de cheie va face clanc, portbagajul va "sari" foarte putin in sus, dar suficient cat nu va mai trebui tinuta cheia pana il salti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.