Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: calorifer sau altceva
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
micri
cand dau drumul la caldura mi se aburesc rau geamurile si imi scade nivelul din vas.oare de unde sa fie?
Cioby92
Ai caloriferul fisurat sau picura un unul din furtune la intrarea in calorifer, apa/antigelul se evapora de unde rezulta aburul si tot din acea cauza iti scade nivelul in vas.

PS Daca ai antigel, aburul trebuie sa fie "uleios"(cred ca zic bine)
deceneu32
Pierzi lichid de racire.
besche
Da drumul 10 min la caldura la maxim si dupa aia vezi daca mai ai abur.
Alex4u
sigur este caloriferul...si eu pateam dupa ce am bagat antigel si dadeam drumu la aeroterma se umplea masina de un abur oarecum inecacios....trb sa il schimbi...nu gasesti uneori si apa jos in masina?
paul-tm
Salutare. Pe masina am calorifer de aluminiu cu marginile de plastic . Si cred ca din cauza lui nu am caldura in masina.
Am gasit la un prieten un calorifer de aluminiu pare sa fie. E de dacie caloriferu?
Oare o fi mai bun dacat cel de aluminiu cu capeti de plastic?
Mersi
Tiberiu-Andrei
Da, e de Dacie.Dar nu e el vinovatul pentru faptul ca n-ai caldura.
Termostat-sistem etans-calorifer curat-aerisire corecta a sistemului.Daca astea sunt ok e imposibil sa n-ai caldura.Optional, "izolarea" caloriferului.
Kiraly
verifica daca functioneaza robinetul la incalzire sub capota la tur.eu cred ca ala e de vina ca nu tine prea mult timp.schimba-l la un robinet de apa sau de gaz.

5 Oct 2010, 10:36:
am o problema: ventilatorul merge dar baga caldura numai la parbriz nu pot sa schimb sa baga la bord in fata.am bord CN intrebarea mea este ce fel de calorifer am si numai un singur ventilator?
bygy007
vezi ca la cn directionarea aerului e facuta un sistem de actionare cu vacum gasesti date pe forum
Kiraly
aa de aia vine spre bord teava transparenta...
bygy007
e un furtun care se leaga pe undeva pe la servofrina
Kiraly
dada mersi mult Bygy007 am gasit topicul.cred ca nu ma umblu prea mult cu chestia asta blochez si eu capacul sa baga aer si in centru
paul-tm
Oare cu ce sa spal caloriferu ala din poza? Merge cu detartant?
Calofieru trebuie sa il schimb, am modelu ala cu fagure de aluminiu si am multe lamele( fagure) indoite.
Caloriferu din poza cred ca e mai bun decat ce am pe masina.

La masina nu am probleme: robinetu este bun, termostat vernet care functioneaza bine, electroventilator, aeroterma model nou cu debit marit. Apa se incalzeste la 80-85, compartimentu e izolat de anu trecut. Caldura da putina, mai mult in partea dreapta sus la parbriz acolo unde este aeroterma.

A avut taicamiu o dacie 82, dadea masina aia o caldura de faceai baie in masina.
Se zicea ininte ca erau dacii care decand au iesit de pe poarta fabricii nu dadeau caldura. Oare chiar asa era?
Kiraly
eu nu recomand detartrantul..baga furtunul in calorifer si vezi daca circula apa prin el.si daca apa va fi curata atunci nai treaba cu el pune pe loc
retro-activ
Salutare.

Am descoperit că pierd apa de răcire la calorifer (Dacia 1300), și l-am scos din locaș. Am localizat spărtura: la îmbinarea dintre țevile de cupru și cutia aceea din plastic de la capăt, dinspre robinet.
Văzând că gaura e serioasă, am demontat capătul și am găsit niște rămășițe din ceva de cauciuc, precum și o tablă găurită de rugină.
Până găsesc alt calorifer la dezmembrări (și dacă găsesc), ce soluții am pentru reparație?
Știu că se poate suplimenta încălzirea cu o altă aerotermă, dar asta e o altă poveste.
retro-activ
Mulțumesc pentru link.
Între timp. am găsit la dezmembrări un calorifer în stare bună, și l-am montat. Era mai rapid așa.
Dar am studiat link-ul sugerat, și poate îmi va fi de folos în viitor. Sunt soluții ingenioase.
GR 03 ZUG
Am eu calorifer de caldura nou, original la 120 lei/buc. Am mai multe bucati.
0727.263.057 Catalin
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.