Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Litoralul romanesc
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
pedrovl
In afara de topicul pe care l-am deschis despre Muntii Romaniei il propun si pe acesta daca nu va suparati. Unde credeti ca e cel mai bine de mers la Marea noastra la preturi decente? Pe internet sunt o gramada de oferte dar din pacate cele mai atractive nu au preturile inca afisate (sunt in curs de negociere cica) iar eu nu am mers niciodata pe baza unei plati facute anticipat. As vrea sa merg cu familia si sa nu mai stau sa caut ca in alti ani pana gasesc ceva convenabil la fata locului, motiv pentru care caut de acum si sunt dispus sa si platesc in avans dar nu am incredere in site-urile de pe net. Voi cum procedati? In occident toata lumea isi planifica concediile chiar cu un an inainte si vreau sa intram si noi in randul lumii. Ce parere aveti? Se poate si la noi? Cunoasteti ceva pensiuni linistite, aproape de mare pentru familii?
Manuel
Mai e un topic pe tema asta la http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=6269
Anyway, io am gasit ceva interesant la http://www.plaja.ro/vila_delfinariu.htm
Am vorbit in principiu, astept factura proforma.
tarzy
QUOTE(pedrovl @ 19 May 2005, 11:11)
In afara de topicul pe care l-am deschis despre Muntii Romaniei  il propun si pe acesta daca nu va suparati. Unde credeti ca e cel mai bine de mers la Marea noastra la preturi decente? Pe internet sunt o gramada de oferte dar din pacate cele mai atractive nu au preturile inca afisate (sunt in curs de negociere cica) iar eu nu am mers niciodata pe baza unei plati facute anticipat. As vrea sa merg cu familia si sa nu mai stau sa caut ca in alti ani pana gasesc ceva convenabil la fata locului, motiv pentru care caut de acum si sunt dispus sa si platesc in avans dar nu am incredere in site-urile de pe net. Voi cum procedati? In occident toata lumea isi planifica concediile chiar cu un an inainte si vreau sa intram si noi in randul lumii. Ce parere aveti? Se poate si la noi? Cunoasteti ceva pensiuni linistite, aproape de mare pentru familii?
*




daca nu te deranjeaza sa stai la cort iti recomand Gura Portita, anul trecut postarea cortului pe plaja era free, exista acces la WC+Dusuri (fara apa calda) tot free, papica era la preturi OK (cam 5-600k masa buna 2 feluri+bere ptr 2 persoane), nasol la apa ca cea de la robinet nu-i potabila iar la vanzare se gasea doar la PET de 0,5Kg la 25k - asa ca va trebui sa cari ceva rezerva de la inceput. oricum berea la draft era 15-25k dar banuiesc ca ai si kinderi.

se mai adauga si un cost suplimentar la traversarea lacului cu vaporasul aprox 150k/persoana si parcarea masinii cam 50k/zi.


pedrovl
QUOTE(C.M. @ 19 May 2005, 09:40)
Mai e un topic pe tema asta la http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=6269
Anyway, io am gasit ceva interesant la http://www.plaja.ro/vila_delfinariu.htm
Am vorbit in principiu, astept factura proforma.
*




Au afist preturile la Vila Delfinariu? Merci. O sa ma uit si eu.

tarzy, la Mare nu stau la cort , la munte insa e altceva. pe litoral trebuie facut 2-3 dusuri pe zi de cate ori vin cu copilul de la plaja. La munte insa e altceva. Multumesc oricum.
maddan
Am platit eu, pentru doua persoane, la Olimp, hotel Craiova, urmatoarea suma:
5.600.000 lei, pentru 23-29 iunie, cu bonuri de 200.000 lei/persoana/zi incluse.
Prin agentia Blue Line (la hotel Ambasador) ai reducere de 10% la preturile de catalog daca platesti integral pana la 31 mai a.c.
Pentru 29 iunie - 4 iulie platesti 6.100.000 pentru doua persoane, in aceleasi conditii.

LATER EDIT: am atasat si poze. Hotelul este decent, are 2 stele, ieftin si linistit. Vin multe familii cu copii. La fel si la hotelul Slatina, de langa el, la aceleasi preturi.
Numai pentru cunoscatori... wink.gif
Manuel
QUOTE(pedrovl @ 19 May 2005, 11:20)
Au afist preturile la Vila Delfinariu? Merci. O sa ma uit si eu.

*



Cu placere smile.gif
Au afisat preturile dar trebuie sa te grabesti. Am vorbit de vreo 2 zile si tot e incerta situatia. Se pare ca au multe solicitari si locuri putine.
Stefan.A
QUOTE(tarzy @ 19 May 2005, 12:11)
daca nu te deranjeaza sa stai la cort iti recomand Gura Portita, anul trecut postarea cortului pe plaja era free, exista acces la WC+Dusuri (fara apa calda) tot free, papica era la preturi OK (cam 5-600k masa buna 2 feluri+bere ptr 2 persoane), nasol la apa ca cea de la robinet nu-i potabila iar la vanzare se gasea doar la PET de 0,5Kg la 25k - asa ca va trebui sa cari ceva rezerva de la inceput. oricum berea la draft era 15-25k dar banuiesc ca ai si kinderi.

se mai adauga si un cost suplimentar la traversarea lacului cu vaporasul aprox 150k/persoana si parcarea masinii cam 50k/zi.
*



As vrea si ceva cazare la Gura Portitei. Am inteles ca exista ceva pe acolo. Any ideea??
tarzy
QUOTE(Stefan.A @ 19 May 2005, 14:21)
As vrea si ceva cazare la Gura Portitei. Am inteles ca exista ceva pe acolo. Any ideea??
*



a doua din google
http://www.turismdelta.ro/portita.htm

Stefan.A
QUOTE(tarzy @ 19 May 2005, 17:27)


'sar'naaaa
ma bate un gandac pt la vara
Manuel
Astia de pe plaja.ro sunt cam neseriosi. N-am primit raspuns inca, asa ca am gasit alta oferta la o agentie locala: 12 zile de pe 24 iulie la Hotel Florica in Venus, 2 stele, TV + frigider incluse, 10.200.000 lei 2,5 persoane. Daca sunteti prin zona in perioada aia, poate ne vedem la o bere smile.gif
pedrovl
Tocmai m-am intors de la Mare dupa un sejur de 10 zile in statiunea Venus . Pentru ca nu am profitat niciodata de calitatea mea de bugetar la stat anul asta am incercat "marea cu degetul" . Am luat 2 bilete la Venus - hotel Claudia 2 * la pretul de 2.250 .000 de persoana cu 3 mese incluse si am plecat pe 12 iulie. iata cateva impresii:
Incep cu cele mai putin bune pentru ca sunt destule televiziuni care "ajuta " la imaginea litoralului romanesc incheind orice comentariu cu partile rele. Eu am sa inchei cu cele bune pentru ca oricum sunt mai multe.
Aspecte mai putin placute:
1. Hotelurile de Sindicat (gen Hotel Claudia) sunt neintretinute exclusiv datorita unor directori imbecili care fura pe rupte
2. Curatenia care se face zilnic este de fapt o pseudo - maturare (nu au aspiratoare - incredibil)
3. Parcarea este foarte scumpa (300.000 lei = 10 zile ) fara sa ai un loc clar si fara paza ( nu sunt probleme cu hotii dar totusi....unde se duc banii?)
Mancarea oferita este cam putina dar buna si nu-ti ofera nici macar un pahar cu apa de chiuveta.
Aspecte bune sau foarte bune:
1. Chiar daca am stat la un Hotel de bugetari modest, apa calda nu lipseste, personalul este discret si dragut, restaurantul este bun
2. Infrastructura in judetul Constanta este din ce in ce mai buna, as putea spune impecabila pe ruta Constanta - Mangalia atat pe 4 benzi cat si pe toate strazile si stradutele din statiuni care sunt marcate corespunzator si arata asa cum trebuie.
2.Plajele sunt din ce in ce mai intretinute si curatite zilnic in aproape toate statiunile. Cosurile de gunoi sunt peste tot dar bineinteles ca exista "ciobanii mioritici" care se simt mai bine daca arunca pe jos si cand se intorc acasa spun ca litoralul e jegos.
3. Exista fast food-uri sau restaurante din ce in ce mai frumoase unde se poate manca mai mult decat decent in conditii de igiena maxima.
4. Jandarmeria si Politia sunt prezente fara sa te agreseze cu prezenta si controale nejustificate ca in alti ani
5. Hotelurile particulare chiar daca unele sunt modeste arata impecabil
6. Statiunile scumpe ca Mamaia sau Neptun sunt din ce in ce mai aproape de occident si sunt totusi accesibile si celor mai modesti ( ex. o pizza la trattoria "il Calcio" in centru la mamaia este 140 de mii sau o salata imensa arhisuficienta este 100 mii si nu mai poti manca altceva)
7. Pretul la distractii este destul de accesibil daca nu se exagereaza (telegondola cu 50 mii este chiar just)
8. Locuri de parcare sunt si fara bani in conditii optime

In concluzie , ca sa nu va plictisesc dupa ce am vazut toata Europa de-a lugul anilor pot sa va spun ca ma bucur ca si la noi se poate petrece un concediu frumos la preturi bineinteles mai mici decat oriunde si in conditii din ce in ce mai bune. Singurele puncte la care romanul mai are de invatat sunt: Calitatea serviciilor care inca lasa de dorit si civilizatia unora care pot cumpara din orice librarie un "Ghid de buna purtare" .
delya
Eu am fost in week-end la Vama Veche, unde era full si asa ca am dormit in 2 Mai la o vila foarte draguta, nu are fatada terminata , dar inauntru este curat si ok. Se numeste vila Andreea , proprietarii sunt foarte draguti, exista parcare, curte , sala de mese (mese cu bancute din lemn) intr-o alta cladire , exista bucatarie unde poti sa-ti faci o cafea dimineata sau la cerere ti se pot asigura si mesele. Fiecare camera are baie . 800.000 pe noapte. Nr. de tel: 0241.743.668 si 0723.059.580
Marx
Un topic care ma intereseaza in mod direct, cu atat mai mult cu cat sambata dimineata voi pleca spre litoral. Personal sunt interesat de un loc unde este mancare buna si ... "nepiperata" la pret, in Eforie Nord.
In rest...pentru toti un concediu placut...chiar daca e f.f. scurt... (6 zile).
dacicuss
Hmmm...Eforie...exact in perioada 20.06-3.07 au fost niste amici la mare acolo. patru persoane, 2 adulti si 2 kinderi.A doua seara dupa ce au ajuns, au iesit la o terasa au halit ceva si noaptea i-au dus cu salvarea la spital: toxiinfectie alimentara. Noroc ca barbatu-su n-a mancat nimic la terasa, deci era unul "intreg". Cica s-a umplut spitalul in noaptea aia cu cazuri similare. Credezi ca organele in drept au luat vreo masura? Aiurea, au facut amaratii astia scandal, presa etc dar s-a musamalizat totul cu ceva plicuri cu bani.Cunostintele noastre au stat 3 zile in spital, conditii mizere, a 3-a zi au iesit pe propria raspundere si va dati seama ca nu mai aveau nerv de litoral...au venit acasa.
Minunata tara si popor ! Din astfel de motive sfatuiesc: Duceti-va, oameni buni, in alta parte ! Obligati-i prin absenta voastra sa-si schimbe mentalitatile, obiceiurile, sa invete ce-i aia bun simt si respect.
Si pe urma, mi se pare prea scump pentru buzunarul meu litoralul nostru ! ...Sau am prea mare respect pentru munca mea si rezultatul ei, banii, pentru a-mi bate juc de ei aruncandu-i aici !
andu911
incercati sa mancati la restaurante un pic mai scumpe, spre ex in Eforie...nu neaparat la Europa, dar o puteti face la Astoria, Union, Acapulco...locuri cu renume..
Ciumonk
Vama Veche,StufStock(muzica e de kkt,stiu,dar conteaza sa fii impreuna cu prietenii),plimbat prin alte statiuni...
pedrovl
Costinesti - Terasa restaurant autoservire POP DAN - se mananca super bine (150k de om)
Venus - Sumer Time autoservire - se mananca perfect 130k de om
Saturn - Pizza Antik - 80 -100k o pizza impecabila
Neptun - Spring Time - 45k o salata super suficienta alturi de un cotlet de 70k (oricum e curat si se mananca super)
Neptun - La doua Butoaie - 150k de om
Olimp - Terasa Briza Marii (chiar pe plaja) - spaghete 80k, Tochitura dobrogeana 120k super marfa dar un pic cam mici portiile
Mamaia - Tratoria "Il Calcio" - 130 - 170 k o pizza pericol de buna si salata la 110 k pe care nu o poate manca o persoana
Mamaia - Pizza Napoli - cool
Constanta - cea mai tare pizzerie cum urci din portul Tomis si se bifurca drumurile la Muzeul de istoria amrinei
Constanta - La Scoica pe Bulevardul Mamaia (e mai greu de gasit si e full la orice ora dar e cel mai tare restaurant dupa parerea mea. Se mananca orice si este accesibil ca preturi.

Aveti de unde alege calitate la preturi bune dar trebuie sa va orientati. Astia pusi pe japca dispar incet, incet.
cristyyy2003

Deci pana la urma locuri de cazare ieftina si buna nu exista pe litorarul ro?
NU de alta, dar eu peste fix 2we, cand are si nevastamea liber, vreau sa trag o fuga pana la mare 2 zile, asa de racoreala.
asarban
2 Mai- La micul Golf
2 Mai - Terasa Cristina
Mangalia - Peach Pit
Mangalia - Cofetaria President
Mangalia - Cafe del Mar (un fel de Ruby Tuesday)
cristyyy2003
QUOTE(asarban @ 29 Jul 2005, 09:24)
2 Mai- La micul Golf
2 Mai - Terasa Cristina
Mangalia - Peach Pit
Mangalia - Cofetaria President
Mangalia - Cafe del Mar (un fel de Ruby Tuesday)
*



Adevarat graiesti. Cafe Del Mar este super misto...ca si preturi, ca si calitate....este super buna pizza acolo.

Dar cazare?! blink.gif
asarban
Cazare? Casa Margo in 2 Mai
Si sa-mi fie rusine ca nu am trecut-o si pe lista de haleala
cristyyy2003
Sa'ti fie 243.gif ....ca eu oricum de cazare intrebasem tongue.gif
Oricum foarte buna si lista pe care ai enumerat'o.
Un numar de telefon de acolo?
Se poate!?

SPOR!
asarban
Casa Margo
0723249405
Lexy
O adresa mai exacta de la Cafe del Mar-Mangalia se poate?

Eu am mancat anu' trecut la un restaurant aproape de un mic muzeu arheologic(cred)..si era super misto si ca look si ca pret!
asarban
Pai acolo ai mancat!
E langa H President! Adica vis-a-vis
H President e ala cu muzeu
Lexy
Mercic!
Valentine
Un loc bun pana in 50 de euros / 2 persoane (camera dubla) / zi neaparat cu AC stie careva? Oriunde mai putin in Eforie smile.gif Multam mult!
vv
hotel Hora/Balada, Saturn.
Valentine
QUOTE(vv @ 30 Jul 2005, 14:38)
hotel Hora/Balada, Saturn.
*


Multam, dar deja m-am intors smile.gif Tot in Saturn am fost pana la urma. Erau cele mai decente preturi la chestiile cu AC, si nu era nici prea aglomerat.
cabanos ticalos
Olimp si atata.
Hotel Oltenia**. Vechi dar curat, mocheta de acum 20 de ani, fiecare hol are alta culoare, dar merge.
Mancare - e o terasa la strada, aproape de drumul spre gara, pe partea cu plaja, chiar langa terenul de tenis, tot pe acolo este si cel de minigolf.

Alta statiune nu mai suport, pe bune. Aglomeratie, manele, tarani.
Adrian_Solenza
Vreau si eu daca aveti un nr de tel al unei pensiuni, vile, hotel de pe litoral care ma poate caza 2 zile: vineri si sambata seara... Sau doar sambata (nu stiu cand scap de la servici vineri)...
Nu caut sa stau ieftin, dar nici prea scump! Intentionez sa ma duc cu iubita si nu vreau sa ma duc acolo si sa incep sa caut cazare... Mi se pare aiurea! Se poate un raspuns rapid? Pe undeva pe unde ati fost voi.. Un nr de tel.. Cat mai repede

MERCI!
madalina
Nu iti poate garanta nimeni ca gasesti camera libera.

Intra pe plaja.ro, pensiuni-vile.ro, vileonline.ro etc si gasesti vile, pensiuni, hoteluri, cauti datele de contact - in pagini aurii, daca nu apar pe siteuri si iti faci rezervare.

Eu am fost in urma cu saptamani in cap aurora, ola hotel crista - 1.500.000 camera, curat, mobilier nou, tv, frigider, fara AC (www.hotelcristal.ro, www.hotelopal.ro, hotelul de alaturi)

Adrian_Solenza
Merci frumos!
nick58
A fost cineva pe plaja privata intre Venus si Saturn? mellow.gif
bogdan_2008
Despre plaja de la Corbu si cazare aici ceva informatii? Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.