Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Gradinita si Cand sa-l dau la scoala pe pitic?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
nairam
Piticania a crescut si acum are 4 ani si 4 luni. Trebuie sa mearga la gradinita asa ca l-am inscris. Bineinteles la gradi particulara cu engleza, germana, bazin, balet (dansuri), arte martiale (fara contact mai mult pentru sport/miscare) Directoarea de la gradinita a spus sa-l bagam la grupa mijlocie urmand ca mai apoi sa faca grupa mare, grupa pregatitoare si abia apoi sa mearga la scoala. Asta ar insemna sa mearga la scoala la varsta de 7 ani+3 luni+ 2 saptamani. Conform sitului Ministerului Educatiei la varsta de 6 ani impliniti ar trebui sa fie deja in clasa I. Tabelul oficial.
Este o discutie destul de veche dar mereu actuala. Unii spun ca sa-l las sa mai copilareasca 1 an, altii ca nu domne sa mearga la scoala.
Ca urmare am fost la scoala din aporpiere pentru un sfat "avizat" dar... surpriza acolo am fost bagat in ceata si mai tare pentru ca respectivii (secretara + alti profesori) au spus ca ar trebui la 6 ani dar este prea mic asa ca nu este nici o problema daca merge la 7 ani. Am replicat exagerand un pic: "doamna nu ma aresteaza astia daca nu il dau la 6 ani?" iar raspunsul a fost: "nu nu nu este nici o problema pentru ca la 6 ani sunt prea mici" Stiind din auzite ca risti ceva amenzi... Dar nu sunt convins ca risti amenda daca nu-l dai la 6 ani sau risti amenda daca nu-l dai deloc....

Astept de la voi pareri, cometarii legate atat despre mersul la scoala cat si despre gradinite, particulare, de stat.
Am uitat sa spun .... Plange cand il las la gradinita si ne tot intreaba cand NU o sa mai mearga la gradi.... Socializeaza un pic mai greu, nu vrea sa manance la gradinita cu copiii, abia dupa 2 zile a acceptat sa se aseze pe scaunel iar de la activitati inca nu prea participa ci doar se uita dar merge abia de 1 saptamana si cred ca o sa se obisnuiasca.

Merced
Eu zic sa-l dai la scoala mai mic, mai degraba decat mai mare. Mai bine sa invete lucruri impreuna cu ceilalti, decat sa stie dinainte si sa iti inchipuie din copilarie, involuntar, ca el e mai destept. Parere personala si evident subiectiva.

Cat despre "gradi", stai linistit, socializeaza mai greu dar e copil si o sa-si faca pana la urma prieteni. Imi aduc aminte in copilarie ca singurii marginalizati erau cei care se comportau cu adevarat ciudat. Era unu' de chitaia si zicea ca e soarece, intr-adevar abia prin clasa a VII-a a inceput sa-si faca prieteni.
Dar cred ca nu e cazul la tine.
Asa ca din punctul asta de vedere stai linistit. E o schimbare, o sa inteleaga si vor veni zilele cand o sa te roage sa-l duci la "gradi".
koldun
7+
OAP
7+

@Marced: daca nu ai cumva o pregatire in psihologia copilului as fi un pic mai rezervat cu explicatiile detaliate; no offence please biggrin.gif
argon
QUOTE(Merced @ 1 Oct 2010, 09:32)
Era unu' de chitaia si zicea ca e soarece, intr-adevar abia prin clasa a VII-a a inceput sa-si faca prieteni.
*



ai fost coleg cu pilif? ohmy.gif
Merced
Nu, era unu' care se comporta asa, a plecat prin alta scoala si ani mai tarziu l-am reintalnit. Mi se pare ca a ajuns mare "automatist", desi abia lega doua vorbe si mai mult chitaia. Si mai cunosc cazuri. Chiar, daca ma uit pe pozele din clasa intaia, observ ca au ajuns mai bine aia care nu luau coronite, decat aia care luau.

@OAP: Am zis ca e o parere subiectiva si personala. E obligatoriu sa fie succinta?
OAP
QUOTE(Merced @ 1 Oct 2010, 10:44)
E obligatoriu sa succinta?
*


ce?
Marty
QUOTE(Merced @ 1 Oct 2010, 09:32)
Era unu' de chitaia si zicea ca e soarece, intr-adevar abia prin clasa a VII-a a inceput sa-si faca prieteni.
*

Prietenii fiind o vedere de la Amara si o broasca calcata de autobuz. Se pare ca respectiva prietenie i-a declansat genialitatea ulterioara, serios contestata si batjocorita de altii!

Mariane, ma, pe mine ma dadura la scoala la 6 ani jumate si se gindeau daca sa ma mai tina vreun an p-acasa. Aproape ca se convinsesera sa ma mi tina da' au cedat insistentelor mele (Doamne, ce copil prost!).
Mai am o vecina-n bloc care l-a dat pe copil la scoala pe la 8 ani (neimpliniti, da' nici mult nu mai avea). Ce-i drept, copilu' era destul de prostovan.
kum
Mi-aduc aminte de junioru' meu, cand l-am dus la gradinita, vreme de vreo luna si ceva plangea cand il ducea bunica-sa dimineata! Cand ajungea in clasa, intai spunea politicos Bunaa Diimiineaataaa! apoi incepea sa planga! Plangea vreo 10 minute, apoi ii trecea! Asta la inceput, la grupa mica! Dupa ce a trecut acea perioada, nu a mai avut nici un stres cu gradinita!
Merced
QUOTE(OAP @ 1 Oct 2010, 10:53)
ce?
*



Am corectat. Parerea sa fie succinta. Prefer sa argumentez, chiar daca poate n-am dreptate decat sa arunc vorbe.
radian
Fara a avea nicio pregatire in domeniu, daca as fi in locul tau l-as da la scoala de la 6 ani. Eu am inceput clasa Ila 6 ani si 6 saptamani, si n-am avut niciun motiv sa regret.
argon
Educatoarea de la grupa mare pregatitoare iti spune cel mai bine daca e OK sa-l dai la scoala mai repede, nu membri Daciaclub.
Merced
argoane, mai are pana la scoala. Totusi nu mi-as pune speranta in parerea unei educatoare. My two cents!
argon
siu ca mai are..educatoarea de atunci va stii cel mai bine daca va face fata de la 6 ani, sau sa mai stea un an.
Merced
Depinde ce educatoare este. Dar multe n-au treaba cu domeniu, sunt un fel de "membri Daciaclub", doar ca au resposabilitate. wink.gif
bucatzel
QUOTE(nairam @ 1 Oct 2010, 10:27)

Am uitat sa spun .... Plange cand il las la gradinita si ne tot intreaba cand NU o sa mai mearga la gradi.... Socializeaza un pic mai greu, nu vrea sa manance la gradinita cu copiii, abia dupa 2 zile a acceptat sa se aseze pe scaunel iar de la  activitati inca nu prea participa ci doar se uita dar merge abia de 1 saptamana si cred ca o sa se obisnuiasca.
*



Lasa-l sa planga. Preferi sa planga cand o merge la scoala?
Toate chestiile astea de integrare in alte grupuri ii vor prinde foarte bine.
La fel, peste ani si ani, ii vor prinde al naibii de bine taberele.

Cat despre varsta de la care sa mearga la scoala... Am avut si colegi veniti de la 6 ani, si de la 7 ani. Same shit. Singura diferenta pe care o va simti e ca daca merge de la 6 ani, va termina scolile cu un an mai iute, si va incepe sa munceasca cu un an mai iute. Pentru un an in plus in cartea de munca nu cred ca merita tongue.gif
apunake
QUOTE(nairam @ 1 Oct 2010, 09:27)
...... gradi particulara cu engleza, germana, bazin, balet (dansuri), arte martiale ...
Astept de la voi pareri, cometarii legate atat despre mersul la scoala cat si despre gradinite, particulare, de stat.
*


Acuma nu te supăra, dar daca cineva m-ar pune să stau 8 ore pe zi între niște garduri și mi-ar băga pe gât engleza, germana, bazin, balet și arte marțiale cred că aș ceda nervos destul de rapid.
Cred că cel mai bine este de aplicat sfatul lui Creangă: "Dacă-i cal să tragă, dacă-i popă să citească și dacă-i copil să se joace".
Așa că spun cât mai târziu, nu-i strica copilăria cu germană, engleză și balet. Mai ales că e și băiat, totuși nu-l umili chiar în halul ăsta. Dacă chiar e nevoie să facă mișcare dă-l la un sport mai bărbătesc, nu karate și balet. La cinsprezece ani ce o să povestească din copliăria lui? Cum se ducea el la balet și ce "pas de deux" făcea? Să fim sobri....
Cât despre beneficiile școlii, cine are curaj să susțină că reușita în viață este legată de notele la caligrafie și educație antreprenoriala?
Așa că lasă copilul să își trăiască copilărila, să spargă geamuri și să scrie pe pereți. Și ține cont că educația de fapt se face în familie, nu de cine știe ce educatoare semiretardă care se crede Steiner.
cosmin_2300
QUOTE(Merced @ 1 Oct 2010, 11:17)
argoane, mai are pana la scoala. Totusi nu mi-as pune speranta in parerea unei educatoare. My two cents!
*


up.gif
Educatoarea cu siguranta nu o sa-ti spuna sa duci copilul la scoala, MAI ALES ca este vorba de o gradinita particulara (deci trebuie sa manance si burta lor ceva)!
@nairam: tu ti-ai trimite un client acasa stiind ca poti sa mai storci de la el ceva bani?
ady77
Baietelul meu e cu vreo 2 luni mai mare ca al tau, dar nu mi-am pus problema (pana acum) cand sa il dau la scoala. Acum, daca tot ai deschis subiectul tongue.gif , cred ca o sa il dau la scoala, dupa ce termina grupa mijlocie, mare si cea pregatitoare, deci la 7 ani si ceva, nu la 6 si ceva, dar urmeaza sa ma consult si cu educatoarea.
Legat de adaptare, al meu a fost si la cresa(cand se trezea dimineata primul lucru pe care il spunea era: "Nu merg la copii") si la grupa mica la gradinita, dar abia acum imi spune ca ii place la "gradi" si ca si el merge la servici, la gradinita.
tkx
QUOTE(apunake @ 1 Oct 2010, 11:49)
Mai ales că e și băiat, totuși nu-l umili chiar în halul ăsta. Dacă chiar e nevoie să facă mișcare dă-l la un sport mai bărbătesc, nu karate și balet. La cinsprezece ani ce o să povestească din copliăria lui? Cum se ducea el la balet și ce "pas de deux" făcea? Să fim sobri....
*



baletul chiar daca nu pare e fosrte solicitant fizic, poate chiar mai solicitant decat alte sporturi "barbatesti". nu vad de ce l-ar umili cu baletul.

si van damme tot cu balet a inceput...
corbex
Fara nici o pregatire in domeniu, dar cu experienta de fost copil saritor de garduri, zic sa-l dai la 7+.
Fa-i si tu cadou un an de copilarie, doar esti tac-su, nu Boc !
OAP
QUOTE(apunake @ 1 Oct 2010, 11:49)
Așa că spun cât mai târziu, nu-i strica copilăria cu germană, engleză și balet.

Ce mi-as fi dorit sa-mi fi stricat cineva copilaria cu germana si engleza wink.gif ...va scriam din Frankfurt acuma... tongue.gif ...cat despre balet .."drop it down"... icon_mrgreen.gif
corbex
Apetenta pentru engleza s-a stins odata cu copilaria? rolleyes.gif
argon
QUOTE(OAP @ 1 Oct 2010, 11:20)
Ce mi-as fi dorit sa-mi fi stricat cineva copilaria cu germana si engleza  wink.gif ...va scriam din Frankfurt acuma...
*



ne-ai fi trimis si o poza..
user posted image

Marty
argoane, vezi ca iar ai gresit saitu'!!! Nu esti pe feizbuc, 'te naiba!
ArtVandelay
Eu m-am dat de 6 ani si la gradinita am fost doar 1 luna
vijelie
@nairam
Pui carul inaintea boilor, ai un copil de 4 ani tinut in casa si tu iti faci griji despre ce se va intampla peste 2-3 ani.
Momentan ar tb, zic eu, sa va concentrati pe o adaptare cat mai usoara in colectivitate, mai ales ca primul an de colectivitate e de regula cel mai nasol dpdv medical (viroze, pneumonii, boli ale copilariei). Nu e musai sa fie asa, dar sunt sanse mari.
In rest, cu scoala, argon a zis f bine ce a zis.
tribunul
Dintr-o luna, o saptamana la gradinita, 3 acasa....cam asta-i raportul pt. un copil cocolosit.
vijelie
Sau cu un sistem imunitar mai slabut, ca nu-s toti la fel.
PaulT
Pitica mea este de aceeasi varsta(4 ani si aproape 3 luni). La gradinita am dat-o de anul trecut(acum este in grupa mijlocie) iar la scoala intentionez sa o trimit la 6 ani si 2 luni, adica imediat dupa terminarea grupei mari.
yoncv
Eu mi-am dat fata la scoala la 6 ani si o luna. Acum e in clasa a 5-a si niciodata n-a avut probleme din cauza varstei mai mici fata de alti copii din clasa. Dar nu toti copiii sunt la fel, asa ca nu te baza pe sfaturile altora. E copilul tau, tu il cunosti cel mai bine.
PaulT
Exact. Oricum, hotararea finala se ia atunci, in functie de cum se prezinta situatia. biggrin.gif
Stefan.A
cea mare o am in clasa a V-a iar cea mica doar ce a trecut de 4 ani..

se cam hotaraste cu 1 an inainte, daca vrei sa mearga la o anumita scoala..o anumita clasa, invatatoare, etc..

si io am trilema cu 6 vs 7, deci continuati, continuati

b64chr
Decat un an de "libertate" la 6-7 ani, cred ca e de preferat un an liber pe la 25, dupa faculta.
My two cents.
ady77
QUOTE(Stefan.A @ 1 Oct 2010, 14:45)
cea mare o am in clasa a V-a
*



Pai spune-ne tu, cum ai procedat cu cea mare?
yoncv
QUOTE(Stefan.A @ 1 Oct 2010, 13:45)
se cam hotaraste cu 1 an inainte, daca vrei sa mearga la o anumita scoala..o anumita clasa, invatatoare, etc..
*


La mine asa a fost
Merced
QUOTE(b64chr @ 1 Oct 2010, 14:58)
Decat un an de "libertate" la 6-7 ani, cred ca e de preferat un an liber pe la 25, dupa faculta.
My two cents.
*



Da, ce chestie ar fi si asta.
Sincer, la 25 de ani, UN AN LIBER? "Faculta" daca nu e medicina sau nu se repeta ani peste ani se cam termina pe la 22 chiar, in cazul in care e de la 6 ani la scoala primara. Urmeaza un master deja obligatoriu, dar cum se face la noi acum, sa fim seriosi, poti sa lucrezi lejer deja 8 ore pe zi.
Sa stai un an liber la 25 de ani mi se pare o idee tare tare proasta. Dracu' eu daca stau trei-patru zile liber mi se face scarba sa reiau rutina, daca as sta un an, al dracu' care ar mai lucra vreodata.
Liber, la pensie. Daca o apuc. Sau daca castig la Loto. Daca joc. Altfel, pas...

Totusi sa nu se inteleaga ca mi-am schimbat parerea. Pentru copil scoala nu reprezinta stres, cel putin nu aia primara. Eu ma duceam cu placere in fiecare zi in clasele I-IV. La varsta aia ai timp sa faci si scoala, sa fi si liber. wink.gif
rue
faza buna aia cu anul de libertate. de unde stiti ca nu isi ia un an de libertate intre anul 3 si anul 4 de faculta :-)) sau mai multi ani... am vazut de astea.
si eu sunt in dilema: fata mea are 4 ani si jumatate si e in grupa mijlocie (nu plange ca are formarea facuta: cresa un an si grupa mica, fara cocolosiri masive).
Va face 6 ani in grupa mare -martie si va putea merge la scoala peste 6 luni.

in iarna pe munte am intrebat pustimea in tabara de schi cum e mai bine: a fost un cor care zicea ca e mai bine mai tarziiiiuuuuuuuuuu!
eu unul, am mers de la 6 ani si 3 luni si nu am avut probleme, doar ca am putut sa mi iau permisul doar dupa bac si nu am putut merge legal cu masina la scoala... ;-)
Mai e avantajul ca nu stresezi copilul in clasa a 12 cu majoratul, e deja majorat in a 11 a.

Parerea mea este ca daca esti tolomac tot aiurea iti merge la scoala si de la 6 si la 8 ani.
de obicei cocolositii stau cel mai prost, aia rasfatati, necertati etc...
Ei sunt dificil de controlat si la gradinita.

un amic l-a dat pe copil la 6 ani si ceva fara sa mai faca pregatitoarea.
daca esti putin egoist faciu la fel. scapi de el mai repede pe urma si te poti pensiona anticipat. cum zicea Boc? 65 de ani? 65 -34=31 de ani.
Problema e ca dupa legea asta o sa ma roage nepotii sa ma pensionez. ca naiba!!
vijelie
Cateodata ma si mir cum de-au avut inima parintii mei sa ma dea la scoala la 6 ani si 10 zile.
bucatzel
QUOTE(Merced @ 1 Oct 2010, 15:50)

Sa stai un an liber la 25 de ani mi se pare o idee tare tare proasta.

*



Deviem rau, dar subscriu. E o idee proasta, daca va lucra in domeniul in care a invatat. Daca face geografia turismului ca sa devina agent de vanzari, e un cadou bun de absolvire tongue.gif
Merced
Da' pana la urma daca vrea sa se faca agent de vanzari cu ce dracu' il ajuta orice facultate. Eu daca as avea o firma de distributie m-as uita la alte lucruri cand as angaja un agent de vanzari, diploma mai la urma.
Ma rog, deviam intr-adevar, s-a mai discutat si prin alte locuri.
Eu totusi imi mentin parerea, un an liber la varsta asta se gestioneaza greu. Cunosc vag pe cineva care a ramas fara loc de munca pe la vreo 28 de ani asa, dar a avut un an de somaj baban ca avusese salariu mare. Abia abia s-a mai "urnit" sa mearga la munca, asta ca nu mai avea bani sa-si plateasca rata la masina. wacko.gif
apunake
QUOTE(Merced @ 1 Oct 2010, 14:50)
Da, ce chestie ar fi si asta.
Sa stai un an liber la 25 de ani mi se pare o idee tare tare proasta. Dracu' eu daca stau trei-patru zile liber mi se face scarba sa reiau rutina, ....

....Pentru copil scoala nu reprezinta stres, cel putin nu aia primara. Eu ma duceam cu placere in fiecare zi in clasele I-IV. .....
*


Something is very wrong here.

On topic: având în vedere calitatea învățământului național, ideea de home schooling mi se pare din ce în ce mai atrăgătoare. Din păcate, trebuie să înregimentezi copilul de mic, nu cumva să scape cu creierul nespălat și nu cumva să dea faliment industria națională a meditațiilor.

Cu cât trece mai puțin prin școala oficială cu atât mai bine. Îmi pare rău, dar decât să meargă la o grădiniță care are poza lui Decebal pe perete mai bine stă acasă. Și culmea că nici educatoarea sau directoarea nu înțeleg stupizenia acelei poze. Pentru ele e educație în spiritul valorilor naționale.
Merced
Tie ti-ar fi convenit sa stai un an degeaba la 25 de ani? Altii aveau copii de scoala generala la varsta aia. happy.gif
YO4RLP
Părerea mea este să vezi ce face copilul la grădiniță. Și al meu era destul de avansat încă de la grupa mijlocie încât discutam cu soția încă de atunci despre școală...
Dar avea două educatoare tinere și inimoase care nu se mulțumeau numai cu ceea ce făceau în clasă, îi scoteau destul de des la tot felul de vizite și excursii, îi implicau în tot felul de activități practice, cu participarea părinților, încât acum, la două săptămâni după începera școlii, mă întreabă învățătoarea de unde știe atâtea lucruri (la prima oră de desen, a desenat ...o galaxie!)
dragoselu
Depinde de cat de bine reactioneaza la stimulii cognitivi (cat de inteligent raspunde la intrebarile care i se pun, de istetimea sa pe parcursul unui joc de perspicacitate, vedeti cat este de curios ca sa afle noi lucruri; poate aveti vreun vecin care este profesor de gimnaziu sau cel mai bine de clasele I-IV si l-ar putea lua intr-o zi la scoala si apoi cereti-i sa va expuna comportamentul copilului la orele la care a "asistat", stiu eu, o lectie de zoologie sau de fizica unde poate vedea cum se desfasoara un experiment sau chiar o lectie introductiva la o limba straina... mergeti cu el la Palatul Copiilor si rugati-l pe profesorul de dansuri sa-l primeasca la o ora (al meu cand aude muzica populara, danseaza pe rupte! biggrin.gif ) , sau ii place sa vorbeasca incontinuu in franceza, engleza sau rusa, imi pune intrebari pana "ma blocheaza" si are abia 2 anisori impliniti).
Daca se "acomodeaza" cat de cat cu viata de scolarel, eu zic ca merita sa-l dati la 6 ani la scoala, de ce sa "stagneze" un an, cand el ar putea invata mai mult despre viata? Acum nu vreau sa se supere cei care spun ca e mai bine sa fie dat de la 7 ani la scoala, nicidecum copilul nu are vreun deficit intelectual : "Daca e cal sa traga, daca e popa sa ceteasca si daca e copil sa se joace..." Dar una e sa-l educi acasa si alta e sa-l educi si acasa si sa fie educat si intr-un colectiv de copii, se va integra mai usor in societate mai tarziu, va fi mult mai sociabil, ii puteti pregati din timp chiar aptitudinile de a fi leader... Nu vreau sa fiu nicidecum pedagog sau profesor acum, suntem doar colegi de forum, dar incercati sa va "tineti" copilasii intr-o "aura" a cunoasterii, a deprinderilor, daca e curios sa vada cum merge o masinuta electrica, aratati-i motorasul, reductorul cu pinioane care amplifica miscarea celei mai mici rotite dintate spre pinionul cel mare, explicati-i simplu, nu ii "inabusiti" curiozitatea, daca are talent, va pricepe desigur ce ii explicati... smile.gif Faceti excursii "tematice": "Astazi vizitam sau vedem unde lucreaza tati sau mami sau nanu sau nana... Saptamana urmatoare vizitam o stana ca sa vedem cum se face branza sau smantana... Sau vizitam o ferma de struti etc. etc.
adip
QUOTE(apunake @ 1 Oct 2010, 23:04)
On topic: având în vedere calitatea învățământului național, ideea de home schooling  mi se pare din ce în ce mai atrăgătoare. Din păcate, trebuie să înregimentezi copilul de mic, nu cumva să scape cu creierul nespălat și nu cumva să dea faliment industria națională a meditațiilor [...] Îmi pare rău, dar decât să meargă la o grădiniță care are poza lui Decebal pe perete mai bine stă acasă.
E o prostie sa tii copilul acasa, trebuie sa intre in colectivitate cat mai repede. Spiritul de competitie, lucrul in echipa, capacitatea de a prezenta ceva in fata celorlalti, de a-ti face prieteni, toate astea nu le inveti acasa, ci la scoala. Mai ales in primii ani de scoala e mai putin important ca puradelul sa fie cel mai bun la toate materiile, cat mai degraba sa socializeze cu succes, sa fie dezinvolt.
Pentru cei cu dilema 6 vs. 7 ani: ma gandesc ca exista niste teste in functie de rezultatul carora se poate decide daca cel mic e bun de scoala sau nu, atat dpv intelect cat si afectiv.
Stefan.A
si in afara de evaluarea copilului (pe care un educator de gradi bun o poate face in grupa mare - are si instrumente pt asta), conteaza si grupa de gradi in care e..

..adica, daca 25 de copii de la gradi pleaca la scoala in anul x, ar trebui sa o cam dau si pe fiica-mea, chiar daca de abea face 6 ani (repet, daca are si evaluarea ok).

poate sa fie frustrant pt ei sa ramana in gradi in timp ce colegii din ultimii 3 ani merg la scoala

oricate luni peste 6 ani conteaza, la mine e mai la fix asa, ca s-a nascut in sept....deci va fi 6 sau 7, clar
tribunul
QUOTE(adip @ 1 Oct 2010, 17:41)
E o prostie sa tii copilul acasa, trebuie sa intre in colectivitate cat mai repede.
*



Este discutabila.

Daca dai un copil de 3 ani la gradinita si este intr-o grupa cu peste 40 copii crezi ca este un lucru bun?

Ce crezi ca poate sa faca o educatoare cu 40, cu o ingrijitoare la 2 grupe.

Nici macar afara nu-i scoate, iar daca face pe el nu-l schimba, il tine asa.

Sa nu mai zic de mancare, ca nu sta nimeni sa-i ajute, daca mananca singur bine, daca nu ... ramane flamand, nu sta sa-l ajute sa manance.

Cum crezi ca face ordine educatoare? URLAND.

Sa nu mai zic ca o sa imbolnaveasca, o sa fie mai mult racit dacat sanatos.
Richelieu
QUOTE(dragoselu @ 1 Oct 2010, 17:29)
al meu cand aude muzica populara, danseaza pe rupte!  biggrin.gif  , sau ii place sa vorbeasca incontinuu in franceza, engleza sau rusa, imi pune intrebari pana "ma blocheaza" si are abia 2 anisori impliniti.
*


Eu zic sa le ceri adminilor sa infiinteze frenci cornăr si sa postezi numai acolo impreuna cu ala micu.
apunake
QUOTE(Merced @ 1 Oct 2010, 15:13)
Tie ti-ar fi convenit sa stai un an degeaba la 25 de ani? Altii aveau copii de scoala generala la varsta aia.  happy.gif
*


De exemplu eu corespund la ambele criterii: am stat niste ani "degeaba" acasa si la 25 de ani aveam si copii de scoala generala. Din cate vad faci parte dintre persoanele care considera ca a avea servici este esential in viata. N-ai servici, n-ai viata si, horribile dictu, stai degeaba.

Iar parerea mea despre sistemul scolar s-a format in toti anii astia in care a trebuit sa stau sa inghit toate ineptiile unui sistem osificat si incapabil sa deschida pofta de cunoastere. Atentie, vorbesc despre sistem nu despre faptul ca exista unii educatori merituosi (si rari, din pacate) care merita toata stima noastra si care inteleg ca cel mai important este sa formezi capacitatea de invatare iar nu sa favorizezi memorarea mecanica si descarcatul de referate de pe net.

Desigur ca este preferabil ca un copil sa stea in colectivitate din multe motive pe care nu le discutam aici. Dar sistemul romanesc, imi pare rau dar nu e chiar optiunea mea de pe primul loc.

Asa ca lasati copii sa se joace cu alti copii si nu ii mai bombardati cu optionale.

De exemplu perla perlelor: sa ceri copiilor de clasa a VIIa sa vorbeasca despre mitul erotic din Calin file de poveste. DE CLASA A VIIA. Stiti care a fost concluzia unui elev: a venit Fat Frumos si i-a rupt panza fetei de imparat. Si a luat insuficient, desi a fost genial.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.