Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Senzor lumina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
Ciorapel
Salutare.

Am prin dulap un montaj (exact ca cele care se folosesc pe geamanduri) care stie si sa inchida un circuit atunci cand intensitatea luminoasa scade sub o anumita valoare. Functioneaza la 12v, este facut profesional pentru ca de el depinde buna navigatie a vaselor si poate si viata unor oameni (adica ma pot baza pe el), dar intrebarea e :

merita sau nu ?

Montajul il am deja, trebuie doar pus pe masina.
dacia_slk
Pune-l, frate, de ce sa nu-l pui? Iti va aprinde automat farurile, cand se
insereaza si le va stinge automat cand se lumineaza, nu?

Eu merg mereu cu faza mica aprinsa, fie ziua, fie nopate. Mi se aprinde
automat, imediat ce incepe alternatorul sa bage curent. Deci, cat timp
demarorul e actionat, farurile sunt stinse, imediat ce motorul incepe sa
se invarta pe la vreo 3-4-500rmp, mi se aprinde faza scurta.
Ciorapel
Eu am f. multe modificari la partea electrica, si mi-e teama sa umblu si mai adanc, si din aceasta cauza intreb daca renteaza.

Nu e decat de luat un + de contact din rigleta de sub bord, si de suntuit blocul de lumini printr-un releu care va fi actionat de acest montaj.

Alte pareri mai are lumea ?
dacia_slk
Ce atata filozofie? Il vrei sau nu-l vrei pe masina?

Ce-i asa de greu sa montezi senzorul si un releu? Cateva fire, cativa
papuci si gata! Mai mult timp vei pierde cu prinderea papucilor pe fire
decat cu alte halea. Da' io cred ca lenea-i buba, bat-o vina! biggrin.gif wink.gif
Ciorapel
Daca fac poze cu manunchiul de fire care tranziteaza bordul/masina mea, o sa observi ca e si alta problema laugh.gif .


[editat]

Idee de buton aveti unde sa-l pun ? Sa nu fac tiganii cu butoane puse in carcasa-volan.
ovy_geo93
poti pune un buton de bord,ca cel de la dezaburire de la luneta,si stergi cu servetele umede marcaju alb de pe buton
Ciorapel
Gasesc la REMAT sau la piese auto ? (fara revenire, normal)
ovy_geo93
parca era vreo 5 lei in magazin,mai demult,oricum e pana in 10 lei,si in plus il poti si ilumina odata cu aprinderea becurilor de pozitie
Alexio
Am avut si eu chestie din aceea... ce sa zic, interesanta insa am dat-o jos caci pot aprinde si singur luminile.

Ce as vrea eu sa modofit este sa am flashurile ca la masinile straine, nu cand am faza scurta sau cea lunga sa dau de maneta aia sus jos, este aiurea.
Muttley
QUOTE(Ciorapel @ 2 Oct 2010, 19:15)
merita sau nu ?
*


Evident ca NU.

Daca circulai cu masina-ntr-o tara normala, in care sa NU fie obligatorie faza scurta aprinsa in toiu' zilei pe drumurile de la nationale in sus, ar fi meritat.
Dar circuli in Romania, deci mai tare te-ncurca.
Ciorapel
@alexio bloc de lumini de Logan, alta solutie nu cred.

@Muttley cam 90% din timp circul urban

... concluzia e ca nu cred ca-l montez biggrin.gif

Multumesc mult de raspunsuri !

[edit]

Mie mi se pare normala lumina de zi; m-am obisnuit asa, si cand vreau sa intru in depasiri si vine o masina fara faruri aprinse, te cam deruteaza putin ... cel putin asta mi se intampla mie.
Alexio
La naiba cu blocu de logan.
ghitza
poti pune si de nova sau supernova nu neaparat de logan,bafta
Alexio
SN si Nova au flasul cum avem noi spalatorul de la parbriz? Adica tragi de el spre tine si flashuieste chiar daca esti pe faza lunga?
ghitza
exact
si eu caut sa imi pun caci m-am saturat sa trag de ea in sus
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.