Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ajutor Calatorie spre Amsterdam
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
skija
Salut,

Fiind proaspat posesor de verigheta, vreau sa plec spre Amsterdam, cu loganul din dotare, cu oprire prin Germania.

acum, intrebarea... Gasesc moteluri/hoteluri fara sa fac rezervare? Adica sa merg spre nu stiu ce oras si am chef sa ma oresc, gasesc ceva? Din cate am auzit, orice orasel are si o pensiune/motel.. dar as vrea sa stiu sigur...

eu am pe GPS POI-urile din tarile prin care trec.. sunt de ajuns?



asta ar fi ruta (si vreau o oprire in germania)
cmandrei
Salut,

Acum 5 ani cam asa am facut si noi si am gasit. Util cred ca ar fi totusi sa cauti putin pe net, eventual dupa ce ai facut "o forma" a treseului pe viamichelin, daca nu ai altceva instalat pe pc si in functie de "cam pe unde" ai vrea sa opriti noaptea sa cauti locatii de cazare prin apropiere.
Acum depinde cat de actualizate sunt si Poi-urile si cate sunt.

Spor,
sqryn
sfatul meu fa-ti etapele in functie de cat chef ai de condus in o zi si rezervarile de acasa.
moteluri si hoteluri gasesti dar poti sa ai surprize la pret sau sa umblii o ora doua in plus dupa ele. ceea ce dupa o etapa de 7-800 de km nu prea e funny.
daca tot esti in luna de miere opreste in budapesta, viena, bratislava, salzburg si köln.
daca nu vrei sa opresti in salzburg mergi pe A3, e mai drept si nu asa aglomerat ca A8
daca treci prin salzburg poti sa faci un ocol in münchen, iti recomand un restaurant cu preturi ok, mancare buna traditionala si bere ieftina wink.gif
Fratzica
QUOTE(skija @ 4 Oct 2010, 11:03)
acum, intrebarea... Gasesc moteluri/hoteluri fara sa fac rezervare?

eu am pe GPS POI-urile din tarile prin care trec.. sunt de ajuns?
*



Da si da smile.gif

skija
in principiu vreau sa fac opririle la dus in Linz si Würzburg. La intoarcere nu m-am gandit.. Probabil Dormund, Melk si Sibiu... smile.gif
Fratzica
Sa va echipati bine de ploaie pentru ca in perioada asta cam ploua incontinuu.
murfi
In perioada asta ai sa gasesti fara probleme, iti recomand sa iesi de pe autostrada pana in ora 22:00 si sa mergi 5-10 km spre orasele mici unde vei gasi sigur un motel/hotel. Ai sa gasesti si pe autostrada dar sunt mai scumpe si de proasta calitate.

Vezi ca in Amsterdam este foarta scumpa parcarea (minim 24 eur/zo) si daor duminica poti gasi cateva locuri fara plata in vest dupa muzeul Van Gogh. Iti recomand sa folosesti p+r pentru 6 eur/zi si ai si 2 (sau mai multe in functie de numarul de pasageri din masina) bilete de transport in comun incluse (vezi ca din cand in cand, trebuie sa-ti muti masina, in functie de parcare poti sa o lasi neatinsa pana la 4 zile..)
skija
ok.. la dus imi rezerv.. intoarcerea o facem la noroc...
ipiq
QUOTE(sqryn @ 4 Oct 2010, 10:33)
sfatul meu fa-ti etapele in functie de cat chef ai de condus in o zi si rezervarile de acasa.
moteluri si hoteluri gasesti dar poti sa ai surprize la pret sau sa umblii o ora doua in plus dupa ele. ceea ce dupa o etapa de 7-800 de km nu prea e funny.
daca tot esti in luna de miere opreste in budapesta, viena, bratislava, salzburg si köln.
daca nu vrei sa opresti in salzburg mergi pe A3, e mai drept si nu asa aglomerat ca A8
daca treci prin salzburg poti sa faci un ocol in münchen, iti recomand un restaurant cu preturi ok, mancare buna traditionala si bere ieftina wink.gif
*


In bratislava in 2 ore n-ai ce vedea. in afara de parlamentul si castelul de pe deal nu prea e nimic. In salzburg in afara de 3-4 strazi comerciale si casa lu' Mozart iarasi nu ai ce vedea...

QUOTE(skija @ 4 Oct 2010, 10:42)
in principiu vreau sa fac opririle la dus in Linz si Würzburg. La intoarcere nu m-am gandit.. Probabil Dormund, Melk si Sibiu... smile.gif
*


Alege alte locatii cu mai multe obiective turistice daca tot te opresti (parerea mea). In Linz nu e nimic, in Wurzburg la fel. La Melk in 2 ore vizitezi manastirea cu tot cu urcat/coborat de pe autostrada... Te poti opri in Munchen (vezi Alianz arena, sediul BMW, centrul vechi etc)
Eu cand am venit de la Amsterdam am venit dintr-o bucata pana in Arad (cu 3 pauze de 10 min de pipi). Foarte obositor, nu recomand...
namidee
La capitolul n-ai ce vedea as include si Dortmund. In general orasele mari germane au cam fost distruse de razboi. Sa-ti dau totusi ceva idei unde mai ai cate ceva de vazut: Mainz/Wiesbaden in zona Frankfurt, Wurzburg e ok, Bonn am inteles ca e fain, Linz mi-a placut, Aachen e frumos dar un pic afara din drum. Prin Olanda ar mai fi Aarnhem si Utrecht (Utrecht mie mi-a placut probabil cel mai mult din Olanda).

Drum bun!
PaulT
Un oras pe care nu l-as rata ar fi Salzburg. Din ce am vazut ai ales traseul de iesire din tara prin Craiova-Timisoara. Nu crezi ca ar fi mai scurt si mai indicat Sibiu-Arad? Si eu te-as sfatui sa alegi de acasa etapele si sa faci si rezervarile. Asta te poate scuti de o alergatura la fata locului, dupa cateva sute bune de km la volan.
skija
mda.. o iau pe Sibiu-Arad prin tara... asa a calculat viamichelin.. conteaza doar ce fac de cand intru in Austria... si asta incerc sa fac.. sa stabilesc exact ceea ce am de vazut pe traseu...

ce ziceti de intoarcerea prin: Bruxel-Luxemburg-Munchen-Arad.. Cu dormit in Bruxel si Munchen (suntem 3 soferi)

PS: in ce tara se mai folosesc viniete si/sau taxa de autostrada? Ungaria si mai care?
dumid
Am vazut ca vrei sa te opresti la Wurzburg. Iti recomand uramatorul hotel care este pe autostrada. Am dat de el din intamplare. Este detinut de romani, are 4 stele veritabile. Eu am fost in 2008 si era totul nou: Hotel Aurora, 91093 Hessdorf.
Fratzica
QUOTE(skija @ 5 Oct 2010, 00:17)
PS: in ce tara se mai folosesc viniete si/sau taxa de autostrada? Ungaria si mai care?
*


In Ungaria si Austria. Vezi ca iti apar pe ViaMichelin toate taxele.
ipiq
cum 3 soferi? iei si amanta cu tine in luna de miere? radmasa.gif

vezi ca vigneta de Austria o poti lua cu 10-15 lei de la Petromul din Nadlac. Baietii de acolo colecteaza de la soferii ce se intorc in tara vignetele nelipite pe parbriz si ti le vand tie ieftin. Si eu cand ma intorc in tara le-o las sa o vanda mai departe...

Daca tot treci pe langa Budapesta de 2 ori e pacat sa nu te opresti o ora sa vezi parlamentul si sa te urci sus pe deal sa vezi panorama orasului...
skija
Budapesta zic eu ca merita mai mult si o sa fug intr-un weekend prelungit sa stau doar acolo...

3 soferi.. nu.. dar sunt eu, sotia si coputerul de bord tongue.gif (mai merge un cuplu cu noi... ne place in mai multi.. sa calatorim... tongue.gif )
ipiq
sa nu incurci nevestele dupa cateva fumuri in Amsterdam tongue.gif
sqryn
pentru münchen iti recomand cazare la ETAP HOTEL Muenchen City Sued
il gasesti pe site-ul de la lantul de hoteluri etap
* Hotelcode : 3087
* Anzahl Zimmer : 90
* 1 bis 2 Personen

Adresse :
Tegernseer Landstrasse 174 A
81539 MUNCHEN
GERMANY

Tel : (+49)08969798640
Fax : (+49)08969798645

GPS-Koordinaten:N 48° 6' 27.17'' E 11° 34' 46.33


e aproape de centru (10 min cu metroul) statia de metrou la 3 min de mers pe jos si ai si parcare gratis in zona pe stradutele laterale daca te hotarasti sa nu parchezi in garaj. mic dejun 5 eur de persoana parca

pentru masa de pranz/seara recomand
http://www.braeustuben.de/index.php
Augustiner Bräustuben
Landsbergerstr.19 | 80339 Munich
Tel: +49 89 507047 | Fax: +49 89 5022569

parerea mea sincera, nu poti sa vezi totul in un concediu, iti trebuie min 3 saptamani daca vrei sa vezi o gramada de orase si tari. alege cateva orase care ti se par mai interesante si fa etapele mai scurte (max 500 de km) dupa granita. Asa o sa mai poti sa intelegi ceva din peisaj si sa nu fii terminat dupa 10 ore de mers cu masina.
Pentru prima oprire, daca nu vrei sa opresti in budapesta incearca totusi la bratislava sau viena. 3-4 ore iti ajung pentru centru in ambele orase.
tot ca sfat, de pe autostrada nu vezi nimic, nu conteaza pe unde mergi, conteaza unde opresti wink.gif

@ipiq, de acord ca nu iti ia mult sa vezi orasele respective dar nu uita ca sunt totusi in luna de miere nu la campionatul mondial de vizitat orase. mai stau la o masa, mai beau o cafea, se mai relaxeaza dupa sofat, observa mai bine atmosfera. e cam aiurea sa faci turism ca asiaticii cu camera in fata si bifat pe harta cea au vazut.
Mihai Cazac
O minima planificare da sanse mai mari unui concediu pentru ca acesta sa fie placut.
Eu zic sa-ti alegi locurile unde stai, sa-ti rezervi cazare atat la dus cat si la intors, sa le alegi upa preferinte, mai citesti review-uri, mai te familiarizezi cu imprejurimile, obiectivele turistice, etc. In acest fel o multime de probleme sunt rezolvate si te poti bucura mai in tihna de ceea ce te inconjoara. Eviti felurite surprize cum ar fi o camera neincalzita, sau galagioasa, sau nepotrivita din alt punct de vedere, sau micul dejun lipsa sau dimpotriva impus, si destule altele.
Ca o chestie personala, eu nu m-as duce cu inca o familie intr-o masina atatia km; disconfortul poate fi destul de mare, si e pacat sa strici o prietenie pentru banii de benzina. Dar aceasta e o parere pur personala, si practic numai imi inchipui cum ar putea fi, nu am trait niciodata experienta pe distante atat de lungi si poate ar fi mai bine sa-i intrebi pe cei care au mai facut asa ceva.
Drum bun, concediu placut, si "Casa de piatra"
skija
gata.. plecam... rezervat doar in Amsterdam, 3 nopti... restul.. vedem noi... smile.gif

Nu stiu traseul, nu stiu nimic... mergem orbeste, la noroc, la intamplare... cum o fi... (mai mereu am facut asa...).

O sa va povestesc la intoarcere ce si cum...


BAFTA!
skija
a 3-a zi in Amsterdam.... mmm... bunnnn... frumos... vreme buna.

Amsterdamul ar trebui sa fie numit oficial CAPITALA CAPITALELOR. Parerea mea...

Ne-am oprit in Wurzburg. Frumusel orasul, curat si romantic... au un mare castel pe o colina, iar pe la baza colinei trece Mainul. Este un oras gen Sighisoara, care are si o zona industriala. Au reprezentanta RENAULT-DACIA unde nu au vrut sa-mi schimbe un cauciuc, ptr. ca trebuia sa cumpar 4. M-au trimis la un service de roti, de unde am cumparat cu 62E un cauciuc de iarna Continental (pe drum am observat ca unul din cauciucuri are o gaurica in lateral- era ciupit- si a trebuit sa-l schimb.).
Am ajuns cu bine in Olanda (si aici exista vignieta) si am intrat in Amsterdam pe o autostrada cu 5 benzi pe sens (impresionant).
Stam la un hotel la marginea orasului, aproape de raul Amstel si facem cam 15 min cu metroul pana in centru.

Ce frumos e in Amsterdam. Si acum am o teorema: Teorema lui Skija: In Amsterdam, timpul se dilata, pe bune.

Intoarcerea maine: Amstrdam-Melk (dormim in Melk). Melk - Pandorf (luna de miere, sotia, cumparaturi). Melk - Arad (sa vedem pe unde dormim) si apoi Bucuresti. sad.gif

Ce frumos e la Amsterdam...
leinad
Nu uita sa-ti iei un sabot drept suvenir....si niste bulbi de lalele smile.gif

tatabobu
Vezi ca alea "negre" ies mov. Mai bine-ti iei un "home grow kit" 04.gif
sqryn
si neaparat incearca space cookies peacefingers.gif
namidee
Bine ca nu i-ai zis sa incerce o tanti din vitrina wink.gif.
sqryn
e cu nevasta mai slap.gif naughty1.gif
skija
bah.. numai lalele visati... am luat de toate...

Amsterdamul mi s-a parut BABILON. la ce dezmat e acolo... nebunie... superb!


Am ajuns acasa, cu portbagajul plin, cu bicicleta luata din Austria, cu blugi de la Parndorf si bulbi de lalele si alte ierburi magice din tarile reci...

La ce control am avut la Nadlac, puteam sa cumpar un Coffe Shop cu totul din Amsterdam...

La intoarcere am dormit la Melk, la baza castelului cu 80e.

Frumoasa excursia, dar scurta... Bafta!
sqryn
stai linistit ca se fac controale prin sondaj. nu numai la romani ci si la nemti imediat dupa granita. te opresc, te intreaba daca ai ceva, daca li se pari suspect abia atunci incepe distractia, bagaje jos, caini antrenati si treburi de genul. mai bine lipsa.
ce mi s-a parut mie interesant pisoarele alea din mijlocul strazii
ipiq
bre, daca ziceai mai repede iti dadeam o bere in arad, si iti si aratam hotel ieftin si bun...
daca mai ai ceva urme de canepa prin bagaj si nu ai ce face cu ele da-mi un pm radmasa.gif

apropo: mai is gagici in vitrina? acum vreo 5 ani erau da' cica au desfiintat cartierul rosu...
namidee
Au desfiintat pe naiba. Anul trecut erau tot acolo. Cica au renuntat la ciupercile alea halucinogene dupa ce unul a luat cam multe si s-a crezut Batman: a sarit de pe un bloc si-a dat ortul.
skija
femeile mai sunt.. majoritatea romance dupa figuri... serios..

Treaba cu ciupercile a stat altfel.. si-au dat seama ca nu pot controla cantitatea de substanta halucinogena din ciuperci si d-aia le-au interzis... d-aia exista 20 de feluri de iarba... ptr. ca sunt recolte controlate... nu se fumeaza asa.. de capu lor.. e "jmecherie"... Pacat.. ciupercile erau funny rau... he he.. tineretea...

Pisoarele sunt de 2 feluri.. niste "melci" si niste "plusuri" gen: + . Din melc nu te vezi.. dar din plusurile astea.. cam da... mai rau ptr. femei...

Ptr. tinerii rebeli si fara prejudecati recomand Amsterdamul...
horhel
amsterdam ... 111.gif
cine nu a fost pe acolo sa se duca...pana nu vezi nu crezi
liviu2004
cum se mai merge pe a3 in germania? aglomerat?
namidee
In zona Wuerzburg au terminat de extins o bucata. Multe lucrari pe portiunea Frankfurt-Wurzburg. Se merge relativ fluid dar nu foarte repede.
skija
fluid pe dracu'... am pierdut vreo 2-3 ore dupa ce am trecut de Frankfurt... spre Nord.. e jale zona aia.. da' macar la aia se lucreaza...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.