Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante tabla Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2
need_alex
Buna seara!

Stie cineva unde as putea gasii si eu 4 jenti de tabla de logan, sh, ca noi sunt cam scumpe.
In Bucuresti, m ar interesa.

Ca vreau sa-mi fac roti de iarna, sa nu mai dau cauciucurile jos, de doua ori pe an.
Va multumesc!
bobo77
La noi pe forum la bursa ai catat?
need_alex
m-am uitat, dar nu am vazut, sunt doar electronice, animale si alte "prostii" de vanzare acolo ...
bobo77
http://www.daciaclub.ro/-VAND-jante-Logan-...ml#entry2655059
Eu am gasit ceva doar la o simpla cautare...mai foreaza si tu.
need_alex
Multumesc, am sa mai caut eu!
Andy_ACS
Ca idee - jantele de tabla SH se vand undeva in jurul a 50 ron bucata, mai mult eu nu cred ca merita.
Cel mai bine e sa cauti la dezmembrari, acolo ai sansele cele mai mari.
Incearca sa gasesti persoane care dezmembreaza Logan (pe net, in ziar) si cu siguranta o sa aiba si jante.

Bafta!
einstein1984
Pe la Mioveni gasesti noi la vreo 70 de lei.
argon
cu bon, sau ciordeala SRL?
einstein1984
Nu stiu, dar nici nu am intrebat cate facturi ai la anvelopele alea furate SH de le tot cumperi.
bossake
prin vitan(autovit) stie cineva la ce pret se invart?
einstein1984
150 de origine, 100 de ASAM.
bossake
mersi pt raspuns cred ca weekendul asta o sa dau o fuga. stii cumva sau stie cineva cum e cu jantele de tabla facute de asam?
sunt ok? adica mi-e sa nu se strambe mai repede ca cele de origine sau ceva de genul asta.
bradone
o cunostinta a cumparat din Vitan cu 140 ron/buc jante de origine, cu montaj si echilibrat incluse; daca iei din alea de 100 ron, si mai platesti si montajul, cam tot la aceeasi valoare cu cele de origine ajungi
CriSTI68
eu am gasit la 50 ron bucata sh la dezmembrari in stare buna, merg pentru anvelope de iarna
bicosu
Cristi, spune-mi si mie unde ai gasit jantele alea. As avea si eu nevoie de 4. Mersi!
einstein1984
QUOTE(bossake @ 23 Oct 2010, 00:07)
mersi pt raspuns cred ca weekendul asta o sa dau o fuga. stii cumva sau stie cineva cum e cu jantele de tabla facute de asam?
sunt ok? adica mi-e sa nu se strambe mai repede ca cele de origine sau ceva de genul asta.
*


A luat un coleg, insa inca nu sunt pe masina. Eu nu m-as incurca cu ele, ar fi prima piesa de calitate pe care o produc... in rest toata lumea ii injura.
annem
Jantele ASAM sint chinezesti.
bobo77
Si eu am aceeasi parere decat ASAM mai bine originale SH, ca noi sunt cam scumpe cel putim mie asa mi se par pentru niste jante de tabla.
CriSTI68
@bicosu dupa IMGB este un dezmembrari pe dreapta cum te duci spre comuna berceni
cosmin_b
salut
eu am luat de la un magazin din targ 4 jante noi ,de origine, cu 530 ron.
doua au un ET 50, iar celelalte doua au ET 43; eu ma gandesc ca nu as avea nicio problema daca le pun pe masina: ET 50 pe fata si ET 43 pe spate
einstein1984
Ar fi spatele mai lat decat fata. Si nu ai mai putea utiliza rezerva.
argon
ce treaba are rezerva?
einstein1984
Sa mergi tu cu o janta cu ET43 si una de ET 50 pe aceiasi punte. Dar nu in acelasi judet cu mine.
argon
Ce are?
einstein1984
doh.gif Am uitat, conceptul de ET nu-ti este familiar. Daca zic offset e mai bine? Sau faptul ca o roata ar fi cu 7 mm mai departe de centrul caroseriei decat ailalta?
Asta in conditiile in care orice producator auto recomanda sa schimbi in perechi frane, amortizoare si anvelope, ca sa fie echilibrata franarea pe aceasi punte?
argon
Te-am intrebat ce are, nu ce inseamna ET. Ce are daca merge cu rezerva pana la vulcanizare si e cu 0,7 cm mai iesita sau intrata? iti zic, eu, nici nu iti dai seama. mai bine vezi-ti de cricu ala sa nu ajunga vaselina pe el, ca-ti da cu levieru in bot cand faci pana radmasa.gif
cosmin_b
salut

din cate stiu eu ecartamentul spate < ecartament fata ( 1 cm ) ; d-aia m-am gandit sa pun et 43 pe spate; treaba asta se intampla doar iarna; rezerva are cauciuc de vara, ca atare o voi folosi pana la prima vulcanizare;
sau schimb 2 jante noi de origine et43, cu 2 jante ante noi de origine et50; scuze pt off topic
einstein1984
EU zic sa-ti iei 4 jante ET50. Mult mai sanatos.
cosmin_b
pai am 4 noi noute, nefolosite; dar decat 2 au et 50; et 43 pe ce loganuri sunt?
einstein1984
PE Loganul Clio si Loganul megane 1.
cosmin_b
stie cineva daca logan ph2 sau sandero au jante cu alt et decat et50? ma intriga faptul ca jantele cu et43 pe care le am au pe ele eticheta DACIA ; inseamna ca le folosesc pe un model..
daciafan
eu folosesc jante ET43 echipate cu pneuri de iarna pe logan ph1
cica au fost pe un logan ph2
cosmin_b
azi am vazut un logan ph2 cu jante de tabla , fara capace; m-am dus special sa cintesc ce scrie pe jante:ET 43; deci, dacia foloseste/a folosit si acest model de jante ;
o sa incerc sa mi le schimb pe cele cu et 43 la magazin; sa vad daca mai are ai daca vanzatorul e de acord; cert e ca el mi-a vandut 4 jante pt logan....

multumesc pt raspunsuri...
need_alex
ET 43 au numai loganurile diesel ph2 si s-ar putea si ph1.
tzeegunoo
Eu am ph2 laureate 1,4 si tot ET43 sunt jantele. Cel putin rezerva este ET 43 , capacele nu le-am mai dat jos sa verific.
Daca gasesc jante cu et 50, e vreo problema, daca sunt toate 4 pe 50?
DMP
Cele cu ET 50 vor veni cu 7 mm mai spre interior fata de cele cu ET 43, la fiecare roata.
Cred ca nu sunt probleme.
einstein1984
tzeegunoo, e bine sa fie toate la fel. Eu in manual le-am vazut ca ar trebui sa fie ET50 toate (cel putin faza 1, faza 2 nu am verificat).
OAre ET43 or fi alea fara bara stabilizatoare?
tzeegunoo
Nu are bara stabilizatoare. Nu stiu daca asta e regula sau nu. Eu as vrea jante pentru cauciucurile de iarna( doar 3 si sa folosesc rezerva), dar am vazut ca cele cu et 50 sunt mai raspandite. Cu et43 nu am vazut anunturi.
einstein1984
Rezerva ta e cu ET43?
tzeegunoo
Rezerva e cu et43. Celelalte 4 nu le-am verificat , dar nu cred ca sunt diferite.
Andrei C.
Poate e rezerva mai subtire decat rotile normale si restul au ET50. Cel putin asa sper (ca am luat ET50 pentru iarna).
Va anunt cand ma lamuresc.
tzeegunoo
ET-ul nu face o roata mai subtire sau mai groasa, ci mareste sau micsoreaza distanta dintre roti , pe aceeasi punte. Sper ca nu au modificat ceva la ph2 astfel incat o roata cu ET50 sa atinga pe interior undeva.
Andrei C.
Da, stiu. Probabil ca pot fi montate ET50, dar as vrea sa am totusi o aprobare cat de cat oficiala ca nu genereaza probleme - (spre exemplu stabilitate).

Am verificat. Atat roata de rezerva cat si celelalte sunt ET43 la masina mea (am dat jos un capac).
Am sunat si la vocea clientului sa vad daca pot folosi ET50, au spus ca imi raspund luni pe email.
Nu am gasit specificata treaba asta nici in manual nici in certificatul de inmatriculare nici in cartea de identitate.
einstein1984
Tare sunt curios ce raspuns primesti.
BZN
Da' jantele Alium de pe Prestige, ce ET au?
user123
La mine (prestige 2006) sunt cu ET 50 ( mai putin rezerva de tabla care e intradevar de 43 ).......idem la celelalte 2 ( 2005 ) insa de tabla ( nu stiu rezervele de cat sunt ) ......
einstein1984
Jantele de aliaj cred ca au mai toate ET50. Cel putin alea Sinaia ale mele, Bran-urile unui coleg si alea 4 noi ale lu doctoru.
BZN
Alium are ET43, am verificat eu azi. Idem rezerva.
einstein1984
QUOTE(einstein1984 @ 2 Oct 2010, 09:59)
Exista vreun logan vandut din fabrica cu jante cu offset ET43? Sau alea sunt doar pentru clio 3?
*


Io am intrebat mai demult. Cum naiba se folosesc jante cu ETul ala de 2 ani si nu a zis nimeni nimic pe forum?
Daca afla dr-mke ca se pot mari ecartamentele cu 14 mm, vinde toate 8 jantele si ia din astea pe ET43.
bossake
QUOTE(user123 @ 5 Nov 2010, 22:32)
La mine (prestige 2006) sunt cu ET 50 ( mai putin rezerva de tabla care e intradevar de 43 ).......idem la celelalte 2 ( 2005 ) insa de tabla ( nu stiu rezervele de cat sunt ) ......
*


la mine prestige 2007 jantele de aliaj nu stiu cat sunt dar rezerva e 50. doctorul zicea parca ca 50 sunt si jantele de aliaj;
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.