Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Incarcare GPL
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
draku
s-a lovit cineva vreodata de imposibilitatea incarcarii cu GPL ?
mai exact:
am incercat ieri sa incarc la 2 statii cu GPL (Crimbo si Agip) si a fost imposibil....
intrau cam 3 l, apoi se bloca ceva si nu mai intra nimic in butelie...
omul de la Agip mi-a spus ca, daca nu s-a umblat de mult la rezervor (si asa e) trebuie "degazat", adica scoasa presiunea din el, la un service specializat GPL...
a auzit cineva de asa ceva?
se poate rezolva din supapele de pe rezervor sau chiar trebuie mers la service?
B31AYZ
QUOTE(draku @ 20 May 2005, 10:26)
s-a lovit cineva vreodata de imposibilitatea incarcarii cu GPL ?
mai exact:
am incercat ieri sa incarc la 2 statii cu GPL (Crimbo si Agip) si a fost imposibil....
intrau cam 3 l, apoi se bloca ceva si nu mai intra nimic in butelie...
omul de la Agip mi-a spus ca, daca nu s-a umblat de mult la rezervor (si asa e) trebuie "degazat", adica scoasa presiunea din el, la un service specializat GPL...
a auzit cineva de asa ceva?
se poate rezolva din supapele de pe rezervor sau chiar trebuie mers la service?
*



Da , am auzit de asa ceva .S-a pus gaz cam prost in butelie.Trebuie sa te duci unde ai montat instalatia sau la alta firma de GPL sa scoti presiunea .Alta posibilitate mai e sa lasi contactul pus ca sa iasa presiunea prin electovalve dar cu grija sa nu arzi bobina .Eventual o dezactivezi .Bafta.
fstoica
am si eu o intrebara legat de insataltiile pe gaz.
cum e mai bine sa instalezi fultunul de la gaz la un carburator
-cum il monteza ei initial cu flanse
-sau sa dai gaura in carburator
intreb aici pentru ca nu am gasit in alta pare pe acest forum sa se discute prea mult despre instalatiile pe gas.
daca stie cineva sa-mi raspunda as fi recunoscator daca si explica dezavantaje si avantaje la ambele situatii

merci anticipat
B31AYZ
QUOTE(fstoica @ 20 May 2005, 16:11)
am si eu o intrebara legat de insataltiile pe gaz.
cum e mai bine sa instalezi fultunul de la gaz la un carburator
-cum il monteza ei initial cu flanse
-sau sa dai gaura in carburator
intreb aici pentru ca nu am gasit in alta pare pe acest forum sa se discute prea mult despre instalatiile pe gas.
daca stie cineva sa-mi raspunda as fi recunoscator daca si explica dezavantaje si avantaje la ambele situatii

merci anticipat
*



La mine e montata cu gaura in carburator .L-am prins eu cu 2 piulite pe filetul stutului .De eficient e .Nu mi-a convenit cu gaura data dar.. .La nasul meu , e cu gaurain gascanul de plastic de la filtrul de aer .Zice ca nu are probleme dar nu sta prea fix .Trebuie bine fixat sa nu cedeze din cauza vibratiilor .
cipanu
ca sa golesti tot gaul din butelie procedezi astfel: prima data te asiguri ca nu esti incarcat cu sarcini electrostatice te asiguri ca nu ai nici o sursa de foc sau scantei desfaci la un sfert si apoi dupa golire de tot robinetul de la priza de alimentare spre butelie dupa care apesi cu o surubelnita bila din orificiul prizei de alimentare....sa nu te sperii pentru ca iasa cu ceva presiune....
draku
robinetul la e pe butelie, langa indicatorul de nivel, nu ?
ionut L.
La mine dca apas pe bila iese doar gazul de la bila pana la butelie, ce e in butelie nu iese ... cum sa fac sa iasa?
adumitrachy
E normal sa nu iasa gazul daca apesi pe bila,pt ca astfel,iese doar ce este pe teava.Eu am de exemplu,in partea superioara a buteliei un robinet in genul celor de la butelii.Cam odata la jumatate de an ii dau drumul la gaz.Ca sa scapati de presiunea din butelie,mergeti la firmele de specialitate.Daca nu aveti chef sa va duceti,cel mai bine e sa ii dati drumul la gaz cu contactul pus,dar aveti grija sa scoateti alimentarea de la bobina de inductie.
Nu va apucati sa apasati cu surubelnita pe bila de la gura de umplere,pt ca riscati sa va umpleti gura de gaz(prietenii stiu de ce...)
Daca nu mai aveti instalatia in garantie,va sfatui sa mergeti la o firma care monteaza centrale in apartamente si sa ii rugati pe baieti sa va monteze un robinet pt butelie de aragz pe butelia de gaz.Credeti-ma ca eu sunt super multumit cu robinetul asta(mentionez totusi ca asa a fost modelul buteliei).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.