Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Politia si problemele din trafic
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Clipuri video
AlinREHAU
daniel4ro
domnule politist, acum 2 minute in urma cu 300 m, masina culoarea gri, marca pejo cu nr... a iesit, m-a bruscat, m-a omorat, etc...

daca incepe cu "NENEA... in Romania se fura..." din start a pus problema gresit
rtBK
am asistat la o discutie prin statie in primele zile intre 2 tiristi... unul oprise sa ii lase pe niste nefericiti sa intre in trafic ( printre care ma aflam si eu ) si altu a inceput sa il apostrofeze la care tiristu ii spune " daca ai fi tu in locul lor i-ai fi injurat pe toti".

corect.. nu era legal ce a facut, dar pune-te si tu in locul lu ala cu pejo si gandeste-te daca ai fi turbat sau nu dupa 10 minute de asteptari.
M i h a i
foarte interesant clipul....cum avem camere din astea in masina cum devenim exemple in trafic..... vrei sa fac clip cu cel putin 100 de masini care trec zilnic pe rosu la un singur stop..rosu plin..nu galben... asta este...traficul este o jungla..cel putin in Ro..
Richelieu
rtBK, nu ai dreptate. Unii dintre noi daca am fi fost in locul aluia cu pejoul am fi dat cu spatele cand cel de pe drumul cu prioritate a venit pana in bara noastra. Insa nesimtitul cu pejoul a mers pe principiul "Fraiere, io-s mai smecher si nu-ti fac loc!"
AlinREHAU
Da
rtBK
am zis ca nu e legal... eu ma vad in acea situatie destul de des pe centura pe la carefour militari... uneori imbatranesti pana te lasa cineva si te cam ia cu nervi.


Infrastructura e tampita... inca o situatie asemanatoare este pe dn1 la campina si snagov.

lateredit: am fost intr-o situatie in care eu aveam verde si am avansat putin in speranta ca cei care blocau intersectia vedeau ca stau aiurea... unii radeau cu gura pana la urechi nu s-au miscat nici macar 1 mm... ei bun.. se pune rosu pentru mine, cel din spatele meu imi statea in bara si eram cam pe prima banda, iar ceilalti desi vazusera toti ce s-a intamplat tot pe mine m-au injurat. Nici eu nu am fost corect, dar sa fim sinceri nici ei... pe ei i-a durut in pix atata timp cat nu i-a afectat.

Din cauza asta zic.. incercati sa priviti si din celalalt punct de vedere.
Richelieu
Sunt de acord ca uneori sunt situatii aiurea cand vrei sa intri pe drumul principal, insa nu-s de acord cu nesimtirea aluia cu pejoul!
rtBK
nici eu.
xcss
De mare exceptie reactia politaiului. Avand in vedere ca am avut o experienta recenta in care unul din astia mi-a ridicat din umeri in fata, zicand "Asa, si?" dar cu mai multe cuvinte, ma declar definitiv scarbit de suboamenii astia.
rtBK
ei doar constata...
cosmin_2300
Mai este un clip pe DaciaClub, unde unul cu Dacia a avut accident în intersecția aia ...
argon
Corect era da stiti domnu politist, depaseam ca berbecu prin dreapta, ca sunt prea jmecher, si o femeie s-a gasit sa-mi ocupa o banda intreaga..
Vallybz
daca clipul este din weekendul asta, atunci ii dau dreptate celui cu pejoul, din cauza ca era varianta inchisa si era o coada interminabila acolo, politia statea degeaba si asista, iar inainte de acea benzinarie nu este nici-un semafor prea apropiat care sa mai opreasca traficul cat de cat ca sa ai timp sa te bagi si tu.
V a L y O
QUOTE(argon @ 18 Oct 2010, 21:27)
Corect era da stiti domnu politist, depaseam ca berbecu prin dreapta, ca sunt prea jmecher, si o femeie s-a gasit sa-mi ocupa o banda intreaga..
*



Vroiai sa zici devansare, nu depasire.
dragoselu
Si tu ce vrei acuma, sa stea nenea Dragoselu in fiecare dimineata cate 5-7 minute cand o ia la stanga pe bulevardul George Cosbuc din Galati, ca sa dea prioritate la toata lumea... Ai bagat botul la masina pe prima banda, ii saluti si le zambesti "big smile" si ai plecat la serviciu... Mai iei doua-trei injuraturi, dar ajungi la timp la serviciu... Si apoi in Bacau se circula prost, tare de tot...
AlinREHAU
Filmul nu cred ca este despre cum s-a incadrat masina care avea STOP ci despre cat de mult i-a pasat politistului despre cat de bine se circula in acea intersectie , Cat despre depasire prin dreapta ...In Romania se circula mai bine pe banda 1 , e cam pe dos decat prin tarile civilizate unde lumea chiar a luat permisul pe bune . Merg cu 50 trebuie sa fiu pe banda 5 din 5 ...
Richelieu
QUOTE(dragoselu @ 18 Oct 2010, 22:22)
Si apoi in Bacau se circula prost, tare de tot...
*


Esti sigur? Cred ca ai o perceptie deformata. Prin Bacau e cel mai decent trafic din Romania din cate orase am tranzitat.
pastrama
QUOTE(AlinREHAU @ 18 Oct 2010, 22:40)
In Romania se circula mai bine pe banda 1 , e cam pe dos decat prin tarile civilizate unde lumea chiar a luat permisul pe bune . Merg cu 50 trebuie sa fiu pe banda 5 din 5 ...
*


up.gif
liviu2004
la telefon putea vorbi la volan.
2xGI
atitudinea politistului e demna de romania........
iar ala cu peugeot-ul e un mare idiot........ nu ai loc sa treci, astepti pana se face, nu se face?, ocolesti pe alta parte. stiu ca sunt f. multe cazuri ca acesta, si tre sa fim intelegatori cu cei care asteapta, dar sa stepte civilizat, nu sa se bage ca un bou pana la jumatatea benzii, daca se baga, da dovada de nesimtire maxima, si merita sa il faci sa dea inapoi, daca asteapta cuminte, pana la urma il va lasa cineva sa intre si el, chiar daca dureaza mai mult, asta e trafic-ul ce sa-i faci.........
argon
QUOTE(2xGI @ 19 Oct 2010, 00:09)
atitudinea politistului e demna de romania........
*



nu e mai demna decat atitudinea paraciosului, in Romania capra vecinului e sport national.
gotty
si datu'cu parerea e sport national wink.gif
adip
Cred ca ar merge un giratoriu in intersectia aia unde pejo-ul a fost prins in mijlocul strazii. Pare sa fie destul loc si nici n-ar mai fi nevoie sa se injure toata lumea cu toata lumea. Si toata lumea pe garcea smile.gif
Richelieu
QUOTE(argon @ 19 Oct 2010, 08:35)
nu e mai demna decat atitudinea paraciosului, in Romania capra vecinului e sport national.
*


Iar vorbesti dupa ce ai auzit in fata blocului! Prin statele alea civilizate exista numai "paraciosi" din astia. Ai dat muzica mai tare, un vecin "paracios" suna la politie si imediat te trezesti cu politia la usa. Ai aruncat un chistoc pe fereastra, imediat un "paracios" suna la politie si iti iei o amenda de te ustura la oua. Iar argon din Deva zice ca asta se face numai in Romania din rautate. radmasa.gif La noi sunt prea putini aia care suna la politie cand vad o incalcare a legii, dar si asa politistii sunt lezati ca ii deranjezi.
jay333
QUOTE(argon @ 18 Oct 2010, 20:27)
Corect era da stiti domnu politist, depaseam ca berbecu prin dreapta, ca sunt prea jmecher, si o femeie s-a gasit sa-mi ocupa o banda intreaga..
*


Argoane, la voi la HD asta se numeste depasire? Ca la mine-n legislatie zice taman invers.


In alta ordine de idei, o fi traficul de Bucale cretin, nesimtit, idiot, aglomerat samd dar macar p-aici iti mai da voie lumea sa iesi din stradutele laterale. In provincie e jale, ar fi in stare sa treaca prin tine numai sa nu te lase, exemplu concludent fiind cel care a filmat, el preferand sa riste un mic accident pentru a ocoli pejosul si obligand un alt nene sa treaca pe sensul opus (deh, nenea din aceeasi specie de "nu-l las").

LE: Era sa uit de politist. Da, mare branza. Omul o fi fost cu alta misiune, o fi fost sictirit de scaderea salariului, i s-o fi rupt pantalonul in dos si nu putea sa iasa din masina. Reactie tipica a bugetarului roman, niciun motiv de mirare/surpriza.
mih_mlv
Salut,dragi colegi daca nu va place cum se circula in Romania,veniti in Italia sa va rupeti parul din cap, asa ca nu va mai plangeti,va rog ,se circula extraordinar in comparatie cu alte tari!!!.
Cu stima,
Arhimede
Ce limba vorbeau aia din clip?
M i h a i
s a dus catre peugeot chiar daca a vazut din timp ca astepta pomana acolo....ca deh...ocupa banda lui...si pe urma a dat cu spatele...si s a bagat pe stanga....ce sa zic..penibil.. a rezolvat ceva? nu..
cosmin_2300
Alaltăieri era să fac accident pe bd. Unirii pentru că un imbecil s-a trezit să dea cu spatele pe banda 2 (adică aia din mijloc pentru cei care nu știu).
Nu-i convenea că i-a "murit" unei tipe din fața lui motorul ... eu intenționam să opresc în spatele lui, dar dacă imbecilul a dat cu spatele fără să se asigure, a trebuit să pun o frană "violentă" (noroc cu cel din spate că a păstrat distanța) ... asa că întreb și eu : ce a rezolvat)?
AlinREHAU
Parerea mea este ca daca te uiti la borduri iti dai seama ca
1 masina aia nu mergea cu 10 la ora (nici nu avea mai mult de 50 ) si in viata reala nu e ca in jocurile video unde apesi frana si esti inghetat pe sosea (ca nu am dacie si nici reanult sa ma pot lauda cu frani bune)
2 o camera montata in mijlocul masinii prinde unghiul mai din timp fata de soferul din partea stanga a masinii .
3 poate se asigura din stanga sa vada daca are loc sa intre pe 2 fara sa jeneze pe nimeni acolo .
4 poate avea si el pe cineva in spate care nu ar mai fi avut timp sa franeze (si de asta nici nu a dat prea mult in spate)
5 skoda alba a vazut miscarea si vazand ca e loc de pe contrasens a facut mai mult loc pe banda 2 .

Camera aia nu are unghi larg de filmare sa iti poti da seama exact de viteza si de distanta de franare .
, In afara de sonor ca se aud toate zdranganind in film pare o frana violenta ?
Uite aici camera unde percepi altfel treburile :
&feature=player_embedded .
cosmin_2300
Poate nu a făcut intenționat, dar dacă a făcut intenționat, nu a rezolvat nimic smile.gif
Nu există șofer care să nu fi forțat intrarea în stilul asta (adică sa blocheze un sens de mers) cel puțin o dată!
argon
QUOTE(Vallybz @ 18 Oct 2010, 21:40)
daca clipul este din weekendul asta, atunci ii dau dreptate celui cu pejoul, din cauza ca era varianta inchisa si era o coada interminabila acolo, politia statea degeaba si asista, iar inainte de acea benzinarie nu este nici-un semafor prea apropiat care sa mai opreasca traficul cat de cat ca sa ai timp sa te bagi si tu.
*



Nu-s din Bacau, fereasca D-zeu, si nici nu cunosc limba, dar ati citit postul asta de mai sus? cine stie de cand statea sa iasa, cati dintre voi n'ati fortat intrarea dupa x minute de nervi, pentru ca daca nu te lasa cineva pur si simplu nu poti sa iesi?!

Nu, ca cel mai simplu e sa facem ca la gradinita, cu pâra.
AlinREHAU
Dupa cum am mai spus , filmul nu se cheama uite cum ocupa o banda ci uite cat de indiferent e un politist caruia i se reclama ca e o problema in trafic ...
Faptul ca mergi la un om al legii si ii spui ca se intampla ceva in neregula intr-un loc nu inseamna ca esti paracios ... Tu in sinea ta vrei sa ajuti traficul , Nu a mers nimeni acolo sa spuna : Banda mea a fost blocata de masina cu numarul xxzs . In acea intersectie sta politist si dirijeaza traficul cand este aglomeratie, ceea ce se cerea la momentul respectiv .
Argon , Nu poti opri o coloana care merge cu 50 - 60 la ora pe E85 in curba sa iasa cineva de pe drum secundar , sa fim realisti mai ales ca nici din sensul opus nu era liber si acele masini acolo trebuie sa ajunga . Nu confundati cazul in care mergi in colana si in fata ta masinile sunt oprite si tu la randul tau mergi sa stai la coada fara sa il lasi pe unul sa se bage . Imi pare rau ca nu vorbesti limba Romana care se vorbeste in Bacau doar ca are un alt dialect fata de unde esti tu , sincer nu te inteleg , nu am avut niciodata probleme de genul ca ala e de acolo ca ala e de dincolo , am facut armata intre unguri si sa stii ca tot oameni sunt .
argon
QUOTE(AlinREHAU @ 21 Oct 2010, 10:22)
Argon , Nu poti opri o coloana care merge cu 50 - 60 la ora pe E85 in curba sa iasa cineva de pe drum secundar ,
*



ba poti, intotdeauna incetinesc si el fac semn sa iasa, sau daca intra pe sensul celalalt daca nu vine nimic de pe contrasens, multi fac asa aici, nustiu cum sunt regulile de politete in trafic la Bacau, posibil sa nu existe. Culmea, cand fac asta, cei din spate pe care ii 'incurc' nu se agita sau comenteaza niciunul.
jay333
Alin, nu stiu daca e al tau clipul, nu conteaza. Ideea e ca "paraciosul" ar fi putut ajuta traficul nu prin a-l lua la intrebari pe militist, ci prin a-i lasa macar pe cativa dintre cei de pe strada fara prioritate sa-si vada de drum. Eventual mai scotea si mana pe geam sa-i opreasca pe cei de pe banda a doua, chiar daca-i europeana care trece printr-un oras. Aia de pe sensul opus ar fi oprit si ei probabil.
Tot in Bacau, sambata dimineata, la iesirea spre Piatra era un nene cu un tir ce vroia sa intre intr-o curte, motiv pentru care a cam oprit circulatia pe ambele sensuri. Nu s-a gasit nimeni sa claxoneze sau sa iasa pe contrasens, au asteptat un minut cumintei. Deci se poate, da?
rtBK
QUOTE(AlinREHAU @ 21 Oct 2010, 10:22)
Dupa cum am mai spus , filmul nu se cheama uite cum ocupa o banda ci uite cat de indiferent e un politist caruia i se reclama ca e o problema in trafic ...
*




tu te plangi de un amarat care incerca si el sa ajunga la munca, acasa sau la amanta... mie mi-au ridicat din umeri cand le-am zis ca m-a sicanat unu.
mih_mlv
QUOTE(M i h a i @ 20 Oct 2010, 14:40)
s a dus catre peugeot chiar daca a vazut din timp ca astepta pomana acolo....ca deh...ocupa banda lui...si pe urma a dat cu spatele...si s a bagat pe stanga....ce sa zic..penibil.. a rezolvat ceva? nu..
*



Salut,bine punctat!
Brabus
QUOTE(AlinREHAU @ 21 Oct 2010, 09:22)
Nu a mers nimeni acolo sa spuna : Banda mea a fost blocata de masina cu numarul xxzs .
*



salut
ai dreptate in tot ceea ce ai zis, mai putin afirmatia de mai sus.
omul nu i-a zis politistului ca e problema de trafic intr-o intersectie sau asa ceva ci efectiv s-a plins ca cea cu peugeotul l-a blocat pe el, aia ii era durerea lui....

ca e multa indiferenta printre politisti asta stim cu totii. in baia mare nu au mers semafoarele 2 saptamini intr-o intersectie foarte aglomerata si au fost si citeva accidente acolo dar nici urma de picior de politist. cica nu stiau ca nu merg semafoarele.

AlinREHAU
QUOTE(argon @ 21 Oct 2010, 09:24)
ba poti,  intotdeauna incetinesc si el fac semn sa iasa, sau daca intra pe sensul celalalt daca nu vine nimic de pe contrasens, multi fac asa aici, nustiu cum sunt regulile de politete in trafic la Bacau, posibil sa nu existe.  Culmea, cand fac asta, cei din spate pe care ii 'incurc' nu se agita sau comenteaza niciunul.
*



Vezi a doua intersectie , sa vezi ca nu e chiar asa de rau in Bacau wink.gif . Pentru posesorii de LOGAN, Nu recomand sa vedeti filmul pana la capat sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.