Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema faruri
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Probleme tehnice - Dacia SuperNova
ilie90_161
SALuT am o problema cu farurile,se vad foarte prost,am avut becuri normale din fabrica de 45 si noaptea ma orbesc toate masinile.am schimbat becrile de 45 cu altele de 100,binenteles cu instalatie facuta cu relee,dar foarte mica diferenta,farurile bat prea jos si le-am ridicat la maxim din masina+ca am incercat toate suruburile de la faruri sa se mai ridice,dar nimic.sa fie becurile de calitate slaba?am dar 25lei setu.mi s-a spus ca nu gasesc becuri albe doar de astea colorate,eu am verzi.please help.
puiu82
Citeste aici....poate te ajuta.
http://www.daciaclub.ro/Becuri-auto-Philips-t36067.html
Bafta!
Maskatu
In primul rand daca ceilalti participanti la trafic "te orbesc" nu inseamna ca trebuie sa le raspunzi si tu cu aceeasi moneda si sa ii orbesti. Pe langa asta nu toti au reglate farurile dupa copaci si bufnite si nu ar fi corect fata de acestia sa primeasca in ochi o scurta reglata maxim sus.

In al doilea rand nu se monteaza becuri de 100 de W din aceleasi considerente de mai sus. Orbesti ceilalti participanti la trafic si distrugi corpul farului (oglinda si sticla), nu au fost proiectate sa reziste temperaturilor degajate de becurile de 100W. Daca mai dai si lunga deja se dubleaza totul !

In al treilea rand verifica farurile. S-ar putea sa fie defect definitiv reglajul pe cablu si reglajul "fin" pe surub.

In al patrulea rand becurile cumparate sunt porcarii ieftine. Daca vrei becuri calitative cumpara ceva din gama Osram sau philips (night breaker, vision plus, x-treme power). Recomand cele din urma (x-treme power).

In ultimul rand dupa ce montezi becurile noi mergi intr-un service sau o statie itp si roaga baietii de acolo sa iti regleze farurile sa nu mai lumineze dupa avioane, mai ales ca ai stricat de tot reglajul "fin" de inaltime.
boditza
becurile alea de 100 sunt frectie.. nu au mai mult de 50. incearca asa:
cumpara o pereche de becuri osram night breaker, sunt cele mai ieftine din gama premium (am vazut la 55ron setul)apoi mergi la un service auto si roaga-i sa iti regleze farurile nu le regla tu in porti sau in cine stie ce gard. ei ti le vor regla cum stiu ei. tu faci cateva ture noaptea si vezi ce si cum apoi daca nu iti convine te duci peste ei si ii rogi sa ti le lase mai sus sau mai jos dar nu cred sa fie nevoie
serviccom
Era un topic calumea pentru asa ceva cu reglaje, tipuri de becuri si tot ce te interesa pe tema asta, dar cine sa dea search.
puiu82
Sau.....poate din cauza becurilor de 100 w pe care le-ai avut......ai distrus oglinda farului........si trebuie sa le schimbi.
Bafta!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.