Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cel mai bun set motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Pages: 1, 2, 3
andu911
ph34r.gif Daca stiti cumva din experienta care sunt cele mai bune seturi pt 1300 si 1400...
ydaniel
s-a mai vb ,pai alea de uzina sau daca prinzi ceva made in germany
andu911
nu stiu cat de made in germany sunt astea care de-abia rezista 100k km
ydaniel
ma depinde acum si cum mergi cum o intreti cum se monteza ....o mie de factori sunt!!!
dadoshel
si eu am auzit ca alea de uzina sunt cele mai bune
andu911
sa stii ca am citit si eu cateva din topicurile alea inainte sa il deschid pe asta...nu m-a lamurit niciunu suficient...ma gandeam ca o sa fie persoane pe-aici care sa zica...domne eu am avut mahle si m-a tinut atatia km...

si ca sa nu mai deschid alt topic, stiti ce supape se pot pune de la al tip de masina pe dacie ? parca auzisem ceva de Matiz...
axel
QUOTE(andu911 @ 22 May 2005, 04:05)
ph34r.gif Daca stiti cumva din experienta care sunt cele mai bune seturi pt 1300 si 1400...
*


mahle
Bytzu
dc ai pistoanele impecabile, OK, te duci si-ti faci camasi pe comanda, la cat vrei tu - 2 sutimi, 4..
Tonyus
Am vazut set Kolbensmidth(sau cum ii zice) ptr.1300 la 366 RON in Oradea.Daca nici astea nu-s Made in Germany,atunci nu stiu..
ydaniel
citeste pe ele si vezi unde sunt made:P smile.gif
andutzu
Nu stiu ce sa zic... kolbenschmitd... eu am schimbat segmetii lui originali dupa 2000km.Aia de ungere erau praf.ulei a avut bun, rodaj a avut... Acum am segmenti goetze si merge perfect.Nu consuma ulei deloc.deci... nu stiu ce sa zic cu "made in germany"
sechi
Renault si Borgo, de departe! Am facut 380 000 km cu un Borgo.
Sir_Alex
Am pus eu pe Brekul vechi Mahle si sunt extrem de multumit.
ydaniel
borgo pt motor de 1,4 exista?
BLK
unde gasim borgo si renault si pentru ce motoare se gasesc?!?!
Tonyus
QUOTE(BLK @ 30 Oct 2005, 14:46)
unde gasim borgo si renault si pentru ce motoare se gasesc?!?!
*


Si la ce pret?
Adrian xlz
borgo frate
BLK
de unde, iar intreb, nu stie nimeni de unde pot cumpara un set borgo? se gaseste si de 1400 sau 1600?
ydaniel
pe un set mahle am citit made in romania!asa e????????????????
raresito

Am vazut set Kolbensmidth(sau cum ii zice) ptr.1300 la 366 RON in Oradea.Daca nici astea nu-s Made in Germany,atunci nu stiu..


Io azi mi-am luatset Perfect Circle cu 377 RON
Mi-am luat cuzineti axiali, palier si de biela, marca Kolbensmidth. Vibrochenu il fac la R1, imi planex chiuloasa, rectific axu cu came, schimb biele, supape, pompa ulei, lant distributie cu tot ce tine de el, carb. dacia 1400 plus tot ce mai trebe.
Voi fi foartecurios cum va merge.
Dacia e din `84, are 170.000 km la bord sia fost doar segmentat pana acuma de 2 ori. Doar segmentii...

Is curios pe cand va fi gata cum va merge.
Si atunci o sa va potspune si eu daca sunt satisgacut de perfect circle, de Kolbensmidth, etc.
Sper safie asta cat de repede...
andu911
QUOTE(raresito @ 8 Dec 2005, 14:10)
Am vazut set Kolbensmidth(sau cum ii zice) ptr.1300 la 366 RON in Oradea.Daca nici astea nu-s Made in Germany,atunci nu stiu..
Io azi mi-am luatset Perfect Circle cu 377 RON
Mi-am luat cuzineti axiali, palier si de  biela, marca Kolbensmidth. Vibrochenu il fac la R1, imi planex chiuloasa, rectific axu cu came, schimb biele, supape, pompa ulei, lant distributie cu tot ce tine de el, carb. dacia 1400 plus tot ce mai trebe.
Voi fi foartecurios cum va merge.
Dacia e din `84, are  170.000 km la bord sia fost doar segmentat pana acuma de 2 ori. Doar segmentii...

Is curios pe cand va fi gata cum va merge.
Si atunci o sa va potspune si eu daca sunt satisgacut de perfect circle, de  Kolbensmidth, etc.
Sper safie asta cat de repede...
*



Unde e facut ? In India ? Uita-te si zi=mi si mie te rog.

mai bine ca n-ai luat Kolbensmidth, nu prea gasesti orginale.
paulica
Kolbenschmidt sunt austriece. N-am set motor ca n-am probleme, dar am avut odata o belea cu o pompa de apa la un Astra (la firma). Pâna sa vina pompa originala GM i-am bagat in ma-sa si am cumparat o pompa noua Kolbenschmidt. Au dat mecanicii de la Opel (p-atunci era in pipera unde-i azi Porsche Romania) in bâlbâiala ca cica era mai buna de 10 ori ca aia GM. Si era si cam la juma' pretu. Sa speram ca au pastrat calitatea.
Bafta
argon
Parerea mea:
Cel mai bun set este cel original, cu care au iesit masinile pe poarta fabricii.
Ce se gaseste in comert sunt 90% rebuturi neconforme facute de diverse SRL-uri, ambalate in cutii atragatoare.
ydaniel
argoane alea de uzina zici ca sunt cele mai bune?smile.gif
argon
QUOTE(ydaniel @ 14 Dec 2005, 13:32)
argoane alea de uzina zici ca sunt cele mai bune?smile.gif
*




Mda..pacat ca odata cu iesirea din productie a Daciei 1310 nu se mai fac seturi calumea, chiar si sub denumirea "de uzina" sunt toate stifturi
ydaniel
pai si tu de care zici sa iau?smile.gif asa nu pt mine:)
nelu_1985
Ca sa nu deschid al 132345-lea topic despre set motor bag aici: stiti daca se mai gaseste set motor borgo de 1400? si daca da la ce pret si mai ales unde. sunt interesat de un set brici...
CriSTI68
3 sute si ceva de in bucuresti de la un magazin unde am eu abonament smile.gif
nelu_1985
ii bine de stiut ca este, o comanda se poate face...mersi sef... wink.gif
nelu_1985
problema sta in felu urmator
m-am apucat de cautat prin magazine un set motor de 1400 pe cauciuc, iar la mine in oras am gasit setcar cu segmenti frantuzesti la 450 lei, mi sa parut cam scump, astfel ca am luat google-u si m-am apucat de cautat. Am gasit la o firma de distributie din brasov un set motor facut de Gluton(?) la pretul de 260 lei tva inclus, am sunat acolo, mi-a spus ca mi-l poate trimite prin curier, are garantie tot. Ulterior am vrut sa caut informatii despre Gluton...si am si gasit, respectiva fabrica se afla la brasov, am sunat si acolo si am intrebat de pret si era mai putin cu 10 lei, doar ca astia nu fac distributie, dar doamna mi-a spus ca ei sunt singurii producatori ai setului motor de "uzina", si sunt singurii care ambaleaza in cutii cu holograma..smile.gif.
Acum intreb cunoscatorii, e bine daca cumpar setul respectiv, sa nu am surprize si sa mearga bine si mai ales daca stie cineva ca a lor e "setul de uzina".
Muttley
De ce nu iei Mahle?
Si idee: mai cauti un arbore de 1.6 (nou / SH), setul il iei de 1.6 si ai alta masina wink.gif
nelu_1985
treaba e ca vibrochenul il am deja, l-am luat in iarna 260 lei si cuzinetii asemenea, la fel piesele pentru distributie si pompa de ulei, mai am nevoie doar de setul motor si chiulasa restaurata.
Am fost acum prin magazinele din oras sa vad de set motor dinnou, am vazut ca setul motor ce il gasisem azi dimineata la 260 lei e de la aceeasi firma de care e facut si vibrochenul pe care l-am cumparat adica Gluton Universal Servcom. Ma gandesc ca e un set bun, ca atunci cand am luat vibrochenul mi-a zis doamna ca e cel mai scump si nu s-a plans nimeni, pe vanzatoare o cred ca-i cunostinta buna.
La un alt magazin, mi-a zis vanzatoarea ca poate aduce nemtesc KOBELSMITH cica pentru volvo ar fi, dar e singurul compatibil cu cel de dacia 1400 pe cauciuc. Acuma sa vad la ce pret. Si inca ceva, pana la urma nu cred ca aia de la Gluton Universal ambaleaza setul in cutii cu holograma, eu am luat vibrochenul cu o cutie galbena inscriptionata cu numele lor.

P.S. Mahle n-am gasit nicaieri, la ce pret informativ 1400 cauciuc, sau daca prin absurd presupun ca fac schimb de vibrochen undeva cat e setu' de 1600 deasemenea cauciuc.
Muttley
Eu am dat pe Mahle 3.7 mil anu' trecut. Dar l-am luat din Mioveni. In magazine obisnuite-i 4.5 - 5 mil. Pretul e acelasi si la 1.4 si la 1.6.

Daca tii musai sa ramai pe 1.4 si gasesti, Kolbenschmidt e de departe cea mai buna alegere. Nu te uita la bani, merita!
argon
QUOTE(Muttley @ 8 Oct 2008, 12:53)
si ai alta masina wink.gif
*




mda..mai costisitoare (aka gurmanda) 04.gif
ydaniel
nu am auzit de gluton....ciudat nume.
nelu_1985
daca imi va spune doamna de la magazin ca imi poate aduce iau Kolbenschmidt, nu o fi el 10 milioane...wink.gif
Muttley
4 - maxim 5.
nelu_1985
parfum...
Adrian_Boy
Vad ca mai exista pe piata si o marca ceva mai ciudata ca nume: Ruver. Are cineva asa ceva pe masina pus, sau daca stiti un pret ? biggrin.gif
nelu_1985
nedumerire.gif, n-am auzit niciodata, peste cateva zile , trebuie sa-mi vina mie Kolbenschmidt-u, e 460 lei..... cool.gif. Astept sa vina primavara sa-l rezolv...pana atunci merge asta, nu consuma ulei, are doar o bataie de bolt destul de urata, dupa ce se incalzeste nu mai face, mai apare deasemenea la avans marit.
ydaniel
aia ruver-sunt magazin nu producatori.
Adrian_Boy
Da .... orice ai fi trebuie sa spui ce vinzi, ca daca esti un mare magazin, nu poti sa pui numele magazinului pe toate piesele, trebuie sa scrii producatorul adevarat, ca nu merge cu cioara vopsita dry.gif
nelu_1985
cum sa nu, traim in Romania...
diaconuliviu
QUOTE(Adrian_Boy @ 3 Jan 2009, 01:17)
[...]ca daca esti un mare magazin, nu poti sa pui numele magazinului pe toate piesele, [...]

Ce, n-ai vazut "Ulei Annabella"? Annabella e magazin in Rm.VL. Si nu are anexa de productie ulei. Si mai sint market-uri care fac asta, cred ca si Billa. Sint magazine care marcheaza unele produse cu numele lor.

Adrian_Boy
QUOTE(raresito @ 8 Dec 2005, 14:10)
Am vazut set Kolbensmidth(sau cum ii zice) ptr.1300 la 366 RON in Oradea.Daca nici astea nu-s Made in Germany,atunci nu stiu..
Io azi mi-am luatset Perfect Circle cu 377 RON
Mi-am luat cuzineti axiali, palier si de  biela, marca Kolbensmidth. Vibrochenu il fac la R1, imi planex chiuloasa, rectific axu cu came, schimb biele, supape, pompa ulei, lant distributie cu tot ce tine de el, carb. dacia 1400 plus tot ce mai trebe.
Voi fi foartecurios cum va merge.
Dacia e din `84, are  170.000 km la bord sia fost doar segmentat pana acuma de 2 ori. Doar segmentii...

Is curios pe cand va fi gata cum va merge.
Si atunci o sa va potspune si eu daca sunt satisgacut de perfect circle, de  Kolbensmidth, etc.
Sper safie asta cat de repede...
*



se poate sa exista o diferenta intre seturille de motor in ceea ce priveste zgomotul acestuia, adica unele sa fie mai galagioasa, iar altele mai silentioase, intreb pentru ca stiu pe un nene cu un motor borgo si e super silentios coolspeak.gif

pe la ce pret se mai invarte un borgo de 1300 ? ( ca bani )

raresito cum merge masina, zine si noua ceva din impresiile tale, cum trage etc. ?
ydaniel
pai borgo..ce se da pe la bursa..300-500lei.
mad toz
QUOTE(Adrian_Boy @ 5 Feb 2009, 21:04)
raresito  cum merge masina, zine si noua ceva din impresiile tale, cum trage etc. ?
*


NU a mai intrat pe forum din 2006 crezi ca intra acum sa iti zica cum merge masina? laugh.gif Daca o mai are.
Adrian_Boy
QUOTE(mad toz @ 5 Feb 2009, 20:48)
NU a mai intrat pe forum din 2006 crezi ca intra acum sa iti zica cum merge masina? laugh.gif Daca o mai are.
*



poate a vandut-o indradevar, dar este pe aici pe forum omul cu masina biggrin.gif ... daca nu e la remat si au halit-o sacalii biggrin.gif

daniel, borgo nou nu se mai fabrica ? sad.gif
sandu_race
BORGO !!!! Garantat cel mai bun set pt dacie , nu se mai gaseste nicaieri , daca aveti noroc gasitii pe la batraneii pasionati de dacia , sau in targ , borgo super fabricatie pana in 85 e usor de recunoscut , interiorul camasilor nu sunt perfect lustruite , la pistoane se poate vedea ca sunt ELOXATE , au un strat suplimentar de crom pe cap ( sa reziste la temp. mai mari un timp indelungat ) Atentie , se vinde set motor BORGO poansonat aiurea , deci e scris pe el borgo foarte frumos ( pe interiorul pistonului ) , astea sunt tepe !!!! Nu toti stiu ce e ala set motor deci daca intrebi de Borgo fara sa sti cum arata o sa te arda " cinstitii din targ " , asa ca ochii mari de la cine cumparati ! Incercati prin obor sau pe unde se mai strang oamenii cu vechituri . Despre alti producatori nu ma pronunt , e ca la telefoanele mobile , poti sa iei o chinazarie si sa te tina toata viata sau unu scump care se duce in 3 zile , cele testate au intaietate ! Cu respect !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.