Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Imbunatatiri - Dacia Clasic
bosseby
salut am o dacia papuc din 98 si ma gandeam sa'i schimb pinionul de la viteza a 5a , si sa'i pun unul de viteza ,tinand cont de faptul ca cel pe care il are este de tractiune. este posibil? dauneaza cu ceva (eu nu car , nu fac transporturi cu ea )
WGX
se auzea prin "targ" ca merge pus cel de nova , ca e de "fuga", asa ca in principiu se poate
Furry-Rasputin
In primul rand nu se schimba un pinion, ci iti trebuie schimbate ambele pinioane ale vitezei a 5-ea, si pinionul de nova este acelasi ca si cel dupa 1310, iar la 1310 cu cutii de 5 viteze s-au pus doua combinatii de pinioane, adica 31x36 si 29x38, cu prima combinatie ai la 3000 de ture ~ 105 km/h, cu cea de-a 2-a si ~115.

Later edit : Ai putea peciza codul cutiei de viteze pe care o ai pe 1307(pentru a afla ce rapoarte ai)?
Ionut_Nedelcu
Eu am pinioane "de fuga" pe tr. 5. Consumul a scazut cu aproximativ 1 l / 100 de km . Daca merg cu 110 km/h am 2900 de turatii/ min si consuma 6 - 6,2 %
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.