Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: sa-i fim alaturi!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
yhattori
http://www.evz.ro/detalii/stiri/adrian-pau...sca-910400.html

propun ca fiecare din noi sa gindeasca un gind intru depasirea acestui prag dificil de catre bard!

ce-a fost, a fost! ce este, nu va mai fi! urmeaza ce-o sa fie, sa ne gindim la asta!
bucatzel
QUOTE
Potrivit unor surse, Adrian Păunescu ar suferi de o boală gravă a ficatului și de diabet. El a slăbit 30 de kilograme într-o perioadă scurtă de timp.


Pai normal, ca intreaga lui viata o baut ca porcu'. Partea nasoala e ca nici nu vreau sa fiu rau, doar il citez pe taica-miu, care l-a cunoscut pe vremea cand Paunescu ni' nu visa ca onanistii vor inlocui comunistii.
yhattori
are valentin silvestru o povestire scurta intitulata "degustare de vinuri".

m-am mirat intotdeauna ca cenzura a permis publicarea ei atunci.
DragosP
De compasiune a auzit cineva? nedumerire.gif
Așa, în general, că veni vorba.
tribunul
Poate mila.
DragosP
Nu-i tot aia decât într-un sens poate foarte general.
Și nu mă trimiteți la dexonline, da? smile.gif
corbex
Compasiunea-i sindromul ala care te face solidar cu tortionarul? Am auzit de el. A trait ca un porc, a incercat sa faca porci si din noi, duca-se ! FMCC, vorba lu' junge Bion !
DragosP
Nu, compasiune e ceea ce simt eu acum pentru tine, tataie corbex. smile.gif
corbex
Pai nu te-am schingiuit inca, sa ma compasionezi asa, fara merite ?
Ce vrei, asta-i unitatea in diversitate despre care tocmai scria OS pe aici. N-am trait aceeasi viata, n-am avut acelasi contact cu realitatile, inclusiv cu cele reprezentate de grohaitori ca sus mentionatul Paunescu, n-am tras caeleasi consecinte de pe urma vietuirii tagmei acestuia, drept urmare nu putem avea aceleasi atitudini. Posezi un pat al lui Procust? Vrei sa-mi tai picioarele?
DragosP
QUOTE(corbex @ 28 Oct 2010, 12:27)
N-am trait aceeasi viata, n-am avut acelasi contact cu realitatile, inclusiv cu cele reprezentate de grohaitori ca sus mentionatul Paunescu, n-am tras caeleasi consecinte de pe urma vietuirii tagmei acestuia, drept urmare nu putem avea aceleasi atitudini.

În mod evident nu, fiecare trage după el experianța și învățămintele pe care a reușit să le acumuleze în viață.
QUOTE
Posezi un pat al lui Procust? Vrei sa-mi tai picioarele?
*


De ce crezi că aș dori să fac asta?
Markos
Oricum, omul a declarat ca nu vrea sa moara pana nu vede Romania iesita din marasm. Deci vreo 30 de ani tot o mai duce, parerea mea.

Sanatate, Maestre!
Marty
Ma abtin sa comentez situatia, totusi nu pot trece peste ridicolul articolului. Na hal de exprimare:

QUOTE
Potrivit unor surse, Adrian Păunescu ar suferi de o boală gravă a ficatului și de diabet. [...]
Dr. Șerban Brădișteanu, [...] a declarat, astăzi, pentru Agerpres că starea lui Păunescu s-a mai ameliorat din punct de vedere al insuficienței respiratorii.
Ma rog, daca tot exista peste cu bronhii, poate ca omu' respira prin ficat...
Shush
Eu nu am nimic cu omul, dar am asa o curiozitate ... De ce de fiecare data cand e pe moarte o "celebritate" d-asta ar trebui sa ii fim alaturi ?
Poate sunt eu mai ciudat...
Oricum oameni se imbolnavec si mor in fiecare zi. Daca am sta sa ii "plangem" pe toti am plange in continuu. Nu ar fi mai intelept ca fiecare sa fie alaturi de ai lui ?
bion
Ca poet e mare nenea la capitolul caracter e cu minus. Dar se zice ca de la fiecare trebuie sa iei ce e mai bun. In perioada cenaclului i-a facut pe multi oameni care altfel strangeau piulite prin fabrici sau isi toceau coatele prin vreun birou.Oricum o personalitate controversata da nu a fost tortionar.
Pentru mine e un mare poet cu caracter de suina.Dar unui semen de-al meu aflat in suferinta nu-i pot dori decat sanatate.
Marty nenea e rau are insuficienta multi cardiaca respiratorie renala si hepatica ii cedeaza in cascada toate organele.
corbex
Ce ironie, sa i se traga tocmai de la organe !
Cenaclul Flacara, ala de la inceputul anilor 70, merita sa ramina in amintirea tuturor. ulterior s-a transformat intr-un imens shou politic, favorizator de trafic de influienta si stringere de cotizatii.
DragosP
QUOTE(Shush @ 28 Oct 2010, 13:00)
De ce de fiecare data cand e pe moarte o "celebritate" d-asta ar trebui sa ii fim alaturi ?
*


Nu te pune nimeni să-i fii alături.
Dar nici să te apuci (nu e vorba de tine) să-i urezi să crape! Și asta nu neapărat că i-ar face lui rău wink.gif
bion
Aciu Corbex Taci ca si tie sigur unul din organe a cedat biggrin.gif Cu varsta intra in greva si alelalte smile.gif
Io ce ziceam sa luam partile bune ale activitatii lu nenea asta
tribunul
Eu consider ca pe lumea asta este un echilibru.
vis-a-vis
QUOTE(corbex @ 28 Oct 2010, 12:27)
Posezi un pat al lui Procust? Vrei sa-mi tai picioarele?
*


Nenea, dupa cate te cunosc, matale cred ca ar trebui sa ti se lungeasc anitel picioarele, nu sa ti le taie tongue.gif

Pentru mine Paunescu este un geniu, un poet. Nustiu cati dintre voi au zamislit vreo poezie. E chiar arta sa impletesti literele in cuvinte, cuvintele in versuri si versurile in poezie. Nustiu cat rau a facut Paunescu, dar cred ca a facut si bine. Eu sunt alaturi de el. Asa imperfect cum e (dar oare cine e perfect? Mai ales voi, astia de pe la cafenea wink.gif ), pe mine m-a inspirat de multe ori.
tribunul
Cica starea poetului e critica, a fost trecut pe aparate.
Daca vrea Georgel sa ne ajute cu un link.
Markos
Sper sa nu cada curentu'
DragosP
Dumnezeu să-l ierte!
corbex
Titlul topicului a devenit sugubat. Eu as mai ramine putin, nu vreau, inca, sa-i fiu alaturi.
Marty
Dumnezeu sa-l ierte!
GIC
QUOTE(corbex @ 5 Nov 2010, 10:49)
Titlul topicului a devenit sugubat. Eu as mai ramine putin, nu vreau, inca, sa-i fiu alaturi.
*


La asta ma gandeam si eu.

RIP
aphophis
QUOTE(DragosP @ 28 Oct 2010, 11:14)
De compasiune a auzit cineva? nedumerire.gif
Așa, în general, că veni vorba.
*


compasiune fata de ce? Ca a trait toata viata ca un belfer, din pupatul ceausistilor? Sau ca dupa aia a dus-o foarte bine, fiind de partea tatucului ilici? Da, as zice ca ar merita sa plangem un coanda, un eminescu sau ceva de genul asta, insa pentru asta sa arati compasiune?Dar de accidentul lu' nevasta-sa se mai aude ceva?
argon
aloo, huoo, nu a zis nimic de reno, da-i pace, a murit si gata.
kog
a murit azi dimineata sad.gif
neumann
Desi, fara indoiala, a avut multe rele in viata lui, Adrian Paunescu ramane o valoare de referinta a Romaniei. Prefer 1 Paunescu decat 10000 de boci si basesti la un loc.

In orice caz, cand aud Paunescu, primul lucru care imi vine in minte e asta:

QUOTE
"Adrian Paunescu - Ruga pentru parinti"




Enigmatici si cuminți
Terminîndu-și rostul lor
Lîngă noi se sting și mor
Dragii noștri, dragi părinți.
Cheamă-i Doamne, înapoi
Că și-așa au dus-o prost
Și fă-i tineri cum au fost
Fă-i mai tineri decît noi.

Pentru cei ce ne-au făcut
Dă un ordin, dă ceva
Sa-i mai poți întîrzia
Să o ia de la-nceput.
Au plătit cu viața lor
Ale fiilor erori
Doamne, fă-i nemuritori
Pe părinții care mor.

Ia priviți-i cum se duc
Ia priviți-i cum se sting
Lumînări în cuib de cuc
Parcă tac și parcă ning.
Plini de boli și suferinți
Ne întoarcem în pămînt
Cît mai sîntem, cît mai sînt,
Mîngîiați-i pe părinți.

E pămîntul tot mai greu
Despărțirea-i tot mai grea
Sărut mîna, tatăl meu!
Sărut mîna, mama mea!
Dar de ce priviți așa
Fata mea și fiul meu
Eu sînt cel ce va urma
Dragii mei mă duc și eu.

Sărut mîna, tatăl meu!
Sărut mîna, mama mea!
Rămas bun, băiatul meu!
Rămas bun, fetita mea!
Tatăl meu, băiatul meu,
Mama mea, fetïța mea!



LE:
77licu
odihneasca-se in pace.
Ampt
Dumnezeu sa-l ierte !
skija
...trebuia sa apara si oameni gen aphophis sau KXZ (care si-a facut cont doar ptr. asta) care sa inceapa sa injure mortii...

A fost Comunist, a fost lingau, a scris ptr. ceausescu.. ok.. dar a inventat Cenaclul (intrebati parintii ce insemna), a descoperit talente artistice (vezi Tatiana Stepa, Baniciu, Vintila), a sustinut talente artistice (vezi Iris) si a lasat in urma o mare zestre literara. Este, din punctul meu de vedere, cel mai mare poet contemporan. defapt.. cam singurul poet contemporan.

Dumnezeu sa-l ierte...
Zippy
Un articol interesant: http://www.contributors.ro/cultura/de-ce-a...rimile-noastre/

Dumnezeu sa-l ierte!
DragosP
@aphophis: după cum îi spuneam lu' tataia Corbex, aceeași compasiune și cu aceeași intensitate o am și pentru tine.
om_bland
skija de poeta noastra Ana Blandiana contemporana cu noi ati auzit ? Care inca se afla in viata si din pacate nu se prea mai aude nimic de ea in media ... Acum cand cineva trece in nefiinta se gasesc multi sa spuna : Ce om , ce valoare , ce caracter ! Oricum e prea tarziu acum ....Sa va mai dau inca un exemplu desi acesta nu face parte din On -topic dar reflecta realitatea ! ...Cat de des se mai vorbeste de Laura Stoica sau de Gica Petrescu ? . Dar deh asa suntem noi romanii incepem sa ne aducem aminte de oamenii de valoare care se afla printre noi abi dupa ce acestia se afla la cumpana dintre viata si moarte ... si inca putin pana se duce in pamant !
aphophis
QUOTE(DragosP @ 5 Nov 2010, 11:53)
@aphophis: după cum îi spuneam lu' tataia Corbex, aceeași compasiune și cu aceeași intensitate o am și pentru tine.
*


sa-ti fie de bine. Nu te teme ca nu mor de grija compasiunii tale. La fel cum si paunescu nu murea de grija compasiunii mele sau a tale icon_mrgreen.gif
Alex4u
Dumnezeu sa-L ierte..
rodi
Controversat ca un artist, a intrat in istoria Romaniei.
bion
A murit un mare poet sad.gif
ady77
QUOTE(aphophis @ 5 Nov 2010, 11:18)
compasiune fata de ce? Ca a trait toata viata ca un belfer, din pupatul ceausistilor? Sau ca dupa aia a dus-o foarte bine, fiind de partea tatucului ilici? Da, as zice ca ar merita sa plangem un coanda, un eminescu sau ceva de genul asta, insa pentru asta sa arati compasiune?Dar de accidentul lu' nevasta-sa se mai aude ceva?
*


Aphophis ai si tu noroc ca prostia nu doare.




On topic:
D-zeu sa-l ierte.
aphophis
da, is prost ca mi se rupe de un tampitel ce a pupat tot timpul unde trebuie, si ca a avut o viata de huzur pe chestia asta, in timp ce i se rupea de pulime. Is prost ca nu is ipocrit ca nu plang un ins de care mi se rupe.. Pun pariu ca tu o sa-l plangi pe vadim cand o sa moara smile.gif
OAP
Dumnezeu Sa Il Ierte! sad.gif
bion
Multicelularule du-te.....da departe cat mai departe. E vorba de un poet mare care a murit.
Cand ti-o mierli idolu` ce o sa poti sa spui despre el. Ca la capitolul caracter era ca AP dar la cultura si talent e o nulitate periculoasa.Sau o sa-mi spui ca versurile alea palite de sentimentalism de betivan care lacrameaza cu capu pe tejghea sunt poezie. mad.gif
bucatzel
afofis, unii oameni mai stiu sa si taca.
vijelie
Fiti alaturi si de aphophis!
argon
CUlmea ca el condamna exact ce face el cu basescu sau renault.
Garett
QUOTE(vijelie @ 5 Nov 2010, 12:43)
Fiti alaturi si de aphophis!
*


Da' ce-a patit?

In alta ordine de idei, am dispretuit omul politic adrian paunescu dar am respectat poetul Adrian Paunescu! Condoleante!
klaus
QUOTE(aphophis @ 5 Nov 2010, 12:29)
un tampitel ce a pupat tot timpul unde trebuie,
*

nono.gif poate incercam sa fim on topic, fara autocaracterizari inutile.
skija
QUOTE(om_bland @ 5 Nov 2010, 11:59)
skija  de  poeta noastra  Ana  Blandiana  contemporana cu noi  ati auzit ? ...
*



cine ma???? poeta voastra! tu macar ai citit o poezie de-a asteia? Femeia aia (sau ce-o fi) a scris cantitate, nu calitate. Aia scrie cam cum scriam eu poezii in clasa a IV-a. Pana si Dinescu are scrieri mai profunde decat Blandiana. Personajul asta, s-a remarcat prin ardoarea cu care il dorea pe Regele Mihai. Cred ca, virgina fiind, isi dorea un print (in cazul nostru, rege) sa o ia... de nevasta.

Din punctul meu de vedere, oar Nichita se ridica pe aceasi treapta cu Paunescu (sau invers...)


PS: Mai am eu o matusa care a publicat parca 2 carti de poezii. si e contemporana... si nimeni nu vorbeste despre ea... e cam pe aceasi linie cu Blandiana..

PS2: aaa.. sa nu uitam.. Paunescu l-a convins pe Hagi sa revina la nationala cand am batut Ungaria. Ar trebui sa fie sanctificat..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.