Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tu cu cine faci banking?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Marty
Asadar, in ultima perioada ma tot lovesc de diverse caterinci bancare, care mai de care mai ciudate.
In primu' rind am fost obligat de (inca) actualul angajator sa-mi deschid cont de salariu la bancprost. Deci vai de viata mea! Astia iau comision pentru orice, inclusiv penstru consultarea soldului la bancomat.
Mai am un cont deschid prin 2006 la aiengi, asta-i contu' principal", ca sa zic asa. N-am mari plingeri vis-a-vis de ei, doar ca din cauza lor am... pierdut contractul din Gabon. In 2008 mi-am schimbat buletinu' (la termen), drept pentru care m-au anuntat ca daca nu le prezint buletinu' nou, imi blocheaza contu'. Mai oameni buni, nu sunt in tara, sunt undeva unde n-am ambasada, consulat, n-am nimic, n-am cum sa-mi schimb buletinul, va dau o copie dupa pasaport daca doriti. Nu, daca nu ne dati copie dupa buletin, va blocam conturile.
Pe vremea aia mai aveam un cont la Raifaizan, cont pe care-l ignorasem de la deschiderea contului la aiengi. Ma duc intr-o zi (citeva luni dupa incidentul cu aiengi) sa-l inchid. Imi zice cucoana respectiva ca am contul suspendat. Zic "stiu, pentru ca n-am adus buletinul". Cica "ce-ai domne, ce buletin, e suspendat din lipsa de activitate". I-am explicat femeii toata tarasenia cu buletinu' si s-a cracanat pe ea de ris, ca cica lor le e de ajuns CNP-ul, n-au ce sa faca cu celelalte date din buletin. Imi venea sa ma duc la aiengi si sa le dau foc.

Ma rog, voi, vreo banca preferata?
vis-a-vis
Salteaua wink.gif
yoncv
Eu, mai nou, votez pentru Unicredit Tiriac, dupa ce ani de zile am fost client berede si aiengi. De BRD am divortat pentru ca n-a vrut sa-mi mareasca limita de credit la card - oficial dadeau 6 salarii lunare, dar in realitate mi-au oferit vreo 3,5. Plus ca eram deja suparat pe cateva comisioane introduse abuziv, zic eu. ING m-a enervat teribil cand au bagat un comision de vreo 10 sau 20 RON lunar daca nu fac cel putin 10 plati cu cardul pe luna. In conditiile astea, eu dadeam bancii bani ca sa aiba grija de banii mei mad.gif
La Unicredit deocamdata e bine. N-am comision de consultare sold sau de retragere numerar de la bancomatele lor (din toata lumea!), am internet banking gratis, iar singurul comision este de 15 RON anual. Doar ca bancomatele sunt mai rare decat ale BRD, dar ma descurc.
Marty
Au, era sa uit... Masina e luata prin Unicredit. In primu' rind am stat 1 luna fara masina, ca atit le-a luat sa-mi vina cu inmatricularea definitiva. Apoi, la inceput de tot am platit un nu-stiu-ce comision de 170 de lei. DUpa vreo 8 luni ma suna una de la o cooperativa de recuperari creante ca sunt dator cu 170 de lei si c-a ajuns la ei problema, da' sa dau banii ca sa n-am probleme. Intrucit n-am gasit chitanta, am platit iar taxa aia. Dupa inca vr-un an jumate ma suna iar de la pravalia aia, aceeasi cucuana, cu aceeasi poveste. Fa, esti proasta? Chiar tu m-ai sunat si mi-ai bagat aceeasi vrajeala, na meilurile de le-am schimbat atunci. Zice ca da, ca parca-si aduce aminte, da' banii aia tot tre' sa-i platesc daca nu le fac dovada platii. Iar n-am gasit chitanta si de data asta le-am platit cu OP. Evident ca iar m-a sunat aia pe la inceputul anului asta, da' deja am luat-o la morti, ca n-am mai rezistat! I-am bagat copia dupa op si i-am zis c-o sparg la bot.
Acu' o saptamina ma trezesc c-un plic de la BCR. Sa fac o criza de apoplexie, cica-mi multumesc pentru contu' deschis la ei si ca sa mai umblu la el ca altfel mi-l inchid. In viata mea nu m-a batut gindu' sa-mi fac cont la BCR, daramite sa-mi fac cont. M-am dus la ei si au inceput sa ridice din umeri, ca am un cont deschis din Sept. '08, la Sucursala Lipscani si ca nu am facut nicio tranzactie pe contul ala, intr-adevar, da' tre' sa platesc 650 de mii comisioanele de administrare pentru cont si pentru card, bani adunati de atunci si [pina acum. Le-am zis sa ma caute intens, eu n-am deschis niciun cont la ei!
Diac
Nevasta-mea lucreaza in banca, sa incep sa povestesc si eu? happy.gif
yoncv
Din serialul "Aventuri cu banci", cititi aici:
http://www.gds.ro/Actualitate/2010-10-30/P...ana+Parchetului
QUOTE
Ofițerii de la așa-numita „poliție a poliției“ au verificat informațiile potrivit cărora polițista ar fi obținut de la serviciu adeverințe de salariu pe numele mai multor colegi, pe care le-a folosit la diferite instituții de creditare. Concret, și-ar fi trecut mai mulți colegi polițiști drept giranți la împrumuturi de ordinul sutelor de mii de lei, fără ca respectivii să aibă habar de acest lucru. Au aflat abia când băncile sau CAR-urile le-au trimis înștiințări de plată, pentru că Gabriela Racea „uitase“ să-și achite ratele...

E adevarat ca aici au fost oarece infractiuni, dar asta nu scuza modul absolut fantezist in care bancile respective au verificat girantii cand au acordat imprumuturile.
turturel
eu am la bcr un card de debit..si unul brd finace..de credit..de cumparaturi...nu am mai umblat pe el de nu mai tin minte. il tin in caz de necesitate Doamne Fereste..ca nimeni nu iti da in ziua de zi. am si jucaria aia de la bcr dar nu ma obosesc sa o folosesc prea des..nu fac plati de acasa sau altceva..prefer sa platesc cu factura.
apropos de reclama cu banking..eu m-am..pe mine de ras cand am vazut-o prima data.
george_slz
Bai Marty mai treci ma pe la Biserica, ca ghinionist ca tine n-am pomenit. Adica ai platit o taxa de 3 ori, pentru ca nu ai tinut de niste chitante. Pai de camatari ce sa mai zic, ca daca nu ai banii azi , maine platesti dublu. Pai astia macar tin minte, si fara chitante! Degeaba te pun sa semnezi atatea formulare.... Peste tot(Banci, Posta, AF) folosesc computerul doar ca pe o masina de scris, adica ca pe o fabrica de chitante numa bune de ratacit, pt ca oricum clientu' plateste.
silvik1313
Au mai fost curiosi si altii si uite ce a iesit. biggrin.gif
corbex
Tu tot mai crezi ca astea-s pibuni? farsele lu' Maciuca asta, vreau sa zic.
argon
argon nu face banking cu bancile, bancile fac banking cu argon.
DragosP
Credeam că cel mai corect e: "argon nu face banking cu băncile, băncile fac argoning cu argon".
corbex
Ai vrut sa zici "argonking". Sau "Argon King".
marksman
QUOTE(argon @ 1 Nov 2010, 09:28)
argon nu face banking cu bancile, bancile fac banking cu argon.
*



Da, da, bancile se imprumuta de la argon! Omul cu cele mai tari limuzine woo!
silvik1313
QUOTE(corbex @ 1 Nov 2010, 09:27)
Tu tot mai crezi ca astea-s pibuni? farsele lu' Maciuca asta, vreau sa zic.
*



Da o cautare in iutub dupa viorel gaita. Eu cred ca alea is pe bune. Si daca aia puteau sa debiteze asemenea prostii... de ce nu ar putea si astia din vremurile prezente? smile.gif
Markos
QUOTE(argon @ 1 Nov 2010, 10:28)
argon nu face banking cu bancile, bancile fac banking cu argon.
*


Recomand!
garlic_dog
QUOTE(Markos @ 1 Nov 2010, 13:54)



Merge doar stând pe o banca, fireste si bînd cripleac. Cu banca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.