Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 7 decembrie - ziua falimentelor bancare in intreaga
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
IRONICK
Site-uri care pe 7 decembrie indemna lumea ca sa puna capat sistemului bancar actual.

Franceza: http://stopbanque.blogspot.com/

Germana si italiana: http://stopbanque.blogsport.de/

Engleza si greaca: http://www.facebook.com/event.php?eid=137793666269183

Interesant este ca mesajele au fost preluate si de publicatii oficiale:

Süddeutsche Zeitung: http://jetzt.sueddeutsche.de/texte/anzeigen/513473

Quite interesting that the mainstream & conservative "Süddeutsche Zeitung" has written about this announced bank-run too. A few days ago this was the invention of French protestors. Now there are already Italian and German people joining in. It's gaining momentum. Maybe this fills the "French part" in the predictive linguistics in a way? There is hardly something more powerful in the hands of the people today than an organized large scale bank-run?"

La prima vedere sansele de reusita ale unei asemenea actiuni sunt mici. Sa nu uitam totusi de povestea cu DSB din Olanda: http://blog.flavian.ro/2009/10/joaca-de-bancile.html

Daca nu se va ajunge la falimentarea sistemului bancar, oare vor reusi strangerea unui numar suficient de persoane macar cat sa dea un semnal de alarma ?
neumann
Sa se inchida bancile si sa se dea la fiecare proletar cate o bucata, sa aibe ce pune pe masa la copii!

Eu nu zic ca faci reclama la grupuri retarde de stanga, nu mi-as permite asa ceva, insa am o rugaminte, daca vrei sa ai macar o urma de credibilitate, pune un link cu povestea DSB dintr-o sursa consacrata, sunt sigur ca exista jurnalisti adevarati care au scris despre asta.

Si cum propui dumneata sa ne platim facturile? Cash? adica muti monopolul financiar in mana unei singure banci, banca centrala(BNR), de stat evident? de ce nu facem asa si in telecomunicatii, au prea multa putere aia de la onex, osmo, sau olingi, deci de maine toata lumea inapoi la rocktelecom! sau invatam tehnici noi: fumaritul.
IRONICK
De curiozitate, oare de ce este lume asa disperata sa isi schimbe nick-ul? cristianco2002 ce avea?
Trecand peste faptul ca topicul a fost deschis exact unde ii este locul, adica la cafenea si nu la stiri sau sectiuni serioase.

PS. Sa nu uitam de: Al treilea Război Mondial începe pe 11 noiembrie!
neumann
QUOTE
unde ii este locul, adica la cafenea si nu la stiri sau sectiuni serioase


Pai zii asa, bre, ca n-ai vorbit serios. Ca dupa ce ai pus de doo ori mai multe linkuri intr-un post decat link master, chiar credeam ca vrei sa participi. Nu m-ar fi surprins deloc.

Pune si tu un emoticon ceva data viitoare ca e bascalie.
IRONICK
Am pus ... si eu care nu credeam ca in general nu sunt luat in serios
ady77
QUOTE(neumann @ 2 Nov 2010, 10:19)
Pune si tu un emoticon ceva data viitoare ca e bascalie.
*


nick-ul nu e suficient? biggrin.gif
cristio_79
QUOTE(IRONICK @ 2 Nov 2010, 10:57)

Bine ca pe 10 iau banii.
Markos
baga-i pe toti în conserve si biscuiti. si multa SanTerra.
neumann
QUOTE(IRONICK @ 2 Nov 2010, 10:57)


remarcabil!

QUOTE
Prima prezicere a făcut-o în 1940, cînd a descris cu lux de amănunte începutul războiului, ba chiar și numele celor din sat care se vor întoarce vii. Vestea s-a dus și, de la această întîmplare, Vanga a devenit tot mai căutată pentru puterea ei de a citi viitorul. Fiindcă prezicea evenimente politice, au început s-o caute șefi de stat. Printre ei, și Ceaușescu.
C@talin
deci pe 11 ok .am timp sa plec in US. acolo e sigur din ce am inteles de la clarvazatoarea mea personala unsure.gif
corbex
Bai, nu ma speriati, sa ma apuc sa desfiintez depozitele bancare !
C@talin
fugitiiii!!! Recomand!
IRONICK
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...ive-140814.html

QUOTE(www.capital.ro)
Fără absolut nicio legătură cu normele de aplicare ale vreunei ordonanțe de urgență sau directive europene, în rândul utilizatorilor de internet din mai multe țări europene a luat naștere o mișcare de protest împotriva băncilor, numită "Stop Banque", care presupune invitația de retragere masivă a banilor depuși în bănci, exact în ziua de 7 decembrie.

Apărută în Franța, mișcarea s-a răspândit apoi pe bloguri din Germania sau Olanda, iar acum dispune de un cont pe Facebook care are ca titlu de pagină: REVOLUTION! ON 12/07 LET'S GO EVERYBODY TO WITHDRAW OUR MONEY!.

Contul are deja aproape 1.500 de fani, utilizatori de Facebook.

Detalii despre campanie au început să apară și în presă. astfel, publicația jetzt.de arată faptul că deponenții băncilor sunt invitați să retragă banii din bănci și să-i depună în bănci sociale sau să-i țină în casă.
corbex
Ca sa retragi trebuie sa depui mai intii sau merge si asa?
As retrage mai de dimineata, inainte sa se sadune retragatori multi, ca la Banca Cooperativa de Credit.
Merced
Eu am scos deja toti banii. sad.gif
IRONICK
http://www.dailybusiness.ro/stiri-finante-...i-romania-51745

QUOTE
In Europa, clientii bancilor se agita. Va contamina miscarea "Stop Banque" si Romania?
Numerosi clienti bancari din Europa si-au propus sa pedepseasca drastic bancile, retragandu-si simultan fondurile depuse, pe data de 7 decembrie. Va fi adoptata si in Romania aceasta miscare, denumita "Stop Banque"? Reprezentantii clientilor bancari au pareri impartite: experimentul ar putea sensibiliza clasa politica, dar este periculos.
"Stop Banque" s-a nascut recent in Franta. In scurt timp, francezilor li s-au adaugat germani si locuitori ai altor state, curentul cooptand pana acum foarte multi clienti bancari.

Miscarea are deja cont pe Facebook, unde a reusit sa atraga mai multe zeci de mii de parteneri. Mesajul scris pe frontispiciul contului este: "Revolution! On 12/07 let's go everybody to withdraw our money!". (Revolutie! Pe 7 decembrie sa mergem cu totii sa ne retragem banii). Banii ar urma sa fie tinuti acasa de deponenti sau depusi in asa numitele banci sociale, care in Romania ar avea drept corespondent Casa de Ajutor Reciproc.

"Ideea a luat nastere in Franta, dar s-a extins peste tot in lume", mai scrie pe pagina de Facebook.

Originea miscarii nu este cunoscuta. Potrivit unor zvonuri, unii dintre clientii din Germania ar fi fost nemultumiti pentru ca bancile le-ar fi majorat dobanzile la credite cu 0,25 puncte procentuale si au ales aceasta forma de organizare.

Cauzele pot fi insa multiple. De la inceputul crizei, clientii bancilor din intreaga lume au acumulat o serie de nemultumiri care i-au determinat sa recurga la actiuni concertate impotriva bancilor.

Spre exemplu, un alt cont de pe Facebook, denumit "Stop Bank Greed" (opriti lacomia bancilor) si lansat in 2009, indeamna clientii bancilor sa ceara socoteala pentru banii de care au beneficiat in timpul crizei. "Fiecare barbat, femeie, copil, din America, oameni de rand, au ajutat bancile cu cate 15.000 de dolari (bani din bugetul SUA - n.r.). Gigantii financiari si-au revenit, dar nu au facut nimic pentru a ajuta economia. Acum trebuie sa repare ce au stricat".

Ne-am putea astepta la ecouri ale miscarii "Stop Banque" si in Romania? Reprezentantii clientilor bancari din Romania au opinii diferite.

Danut Sandu, unul din liderii grupului de clienti nemultumiti ai Alpha Bank, spune ca solutia ar putea fi adoptata si de romani. "Nu cred ca bancile s-ar lasa impresionate de acest gest, dar daca miscarea ar fi mediatizata, ar putea influenta clasa politica", este de parere acesta.

De altfel, romanii cu credite ar putea participa doar cu greu la aceasta miscare, pentru ca nu prea au depozite bancare. "Daca ar avea bani stransi, atunci i-ar folosi ca sa isi achite creditele in avans", crede Sandu.

Pe de alta parte, Adrian Paraschiv, liderul grupului de clienti nemultumiti ai Volksbank, considera ca miscarea este extrem de periculoasa pentru sistemul bancar. Acesta povesteste ca a mai asistat la un curent de opinie impotriva unei banci locale si a putut vedea ce inseamna o multime derutata.

"Sistemul bancar face parte din coloana de business a Romaniei. Noi nu vrem sa ne razbunam pe banci, ci sa le transformam in partenerii nostri", a spus Paraschiv.

El sustine initiativele care semnalizeaza comportamentele abuzive ale bancilor, "dar in limite rationale". Spre exemplu, clientii Volksbank chiar au avut o initiativa prin care si-au propus sa ramburseze in masa, in avans, un singur euro din creditul contractat, ca gest simbolic de revolta.

Bancile locale au fost supuse in trecut la presiuni similare din partea clientilor, insa nu din cauza nemultumirii acestora, ci a unor zvonuri privind instabilitatea financiara a bancilor. Cel mai recent exemplu este cel al Bancii Comerciale Romane, care in urma cu cativa ani, s-a confruntat cu o serie de zvonuri potrivit carora urma sa dea faliment, ceea ce a determinat o parte din deponentii bancii sa mearga la sucursale pentru a isi retrage banii. BCR a reusit insa sa contracareze zvonurile, prevenind astfel o eventuala criza de lichiditate.

Valoarea medie a depozitelor bancare este in Romania de cateva mii de euro, scadenta medie a acestora fiind de circa 3 luni.
corbex
Chestia e ca daca 1000 de insi capabili financiar se pun pe scos bani dintr-o singura banca, o cam baga in ceata, ca astea merg la risc, n-au numerar destul. Si dupa ce amina citiva insi la plata, se sperie toata lumea si falimentu-i gata.
Markos
la noi ia amploare "Stop banc".
ady77
A mai fost mai demult, in perioada in care se falimentau bancile pe la noi, zvonul ca o sa cada si BCR. Erau cozi la retragere dar BCR a facut fata si a castigat si o caruta de bani, nemaifiind nevoita sa plateasca dobanzile la depozitele lichidate inainte de termen.
Merced
Deci in realitate miscarea asta este de fapt o conspiratie ca sa se imbogateasca bancile. plange.gif
ady77
Exact icon_mrgreen.gif
corbex
La vremea aia BCR-ul era de stat. Banca statea bine, incercau doar sa scoata un pret mic la cumpararea ei. Cine? Mogulii, bre !
CataOlar
QUOTE(corbex @ 3 Nov 2010, 11:22)
Chestia e ca daca 1000 de insi capabili financiar se pun pe scos bani dintr-o singura banca, o cam baga in ceata, ca astea merg la risc, n-au numerar destul. Si dupa ce amina citiva insi la plata, se sperie toata lumea si falimentu-i gata.
*


Corbex, insii respectivi, capabili dpdv financiar nu au timp de bullspit-uri de astea. Cred ca ii pasioneaza mai mult sa faca bani decat sa se tina de cioace
corbex
Asta nu-i o cioaca. Dupa ce niste clienti vor dovedi ca pot baga o banca in kkt, toate celelalte se vor umple de respect pentru ei si-si vor mai scoate, macar cu citiva centimetri, miinile din buzunarele lor.
CataOlar
Ce interes ar avea? Daca sunt suficient de mari si colaboreaza cu banca respectiva, inseamna ca banca respectiva ii gadila intr-un mod placut, preferential astfel incat sa nu-si doreasca sa plece.
Noi, cei cu maruntis prin conturi nu prea contam.
neumann
Eu nu stiu daca ati urmarit fenomenul, dar... va aduceti aminte de cand cu vulcanul islandez, de a tinut la sol avioanele timp de aproape o saptamana? De au avut aia pierderi? Ei bine, toate biletele sunt acum mai scumpe cu 50-60 de euro fata de cum erau inainte de criza.

Daca chiar o sa faca pierderi, vor recupera ulterior din comisioane marite. Plus retragerile inainte de termen, vor genera venit suplimentar pentru banca. Ceea ce ma face sa cred ca nu sunt foarte destepti aia de au initiat miscarea.

QUOTE
că deponenții băncilor sunt invitați să retragă banii din bănci și să-i depună în bănci sociale sau să-i țină în casă.


Ce-s alea banci sociale? Exemplu in ro de asa ceva (Caritas, fni?) ? vreau sa imi scot banii sa ii depun acolo smile.gif)
corbex
Despre banci sociale obtii informatii complete de la PNL. E doctori !
IRONICK
QUOTE(neumann @ 3 Nov 2010, 11:18)
Ceea ce ma face sa cred ca nu sunt foarte destepti aia de au initiat miscarea
cristianco, gluma, gluma, dar comparatia este aiurita. Este evident ca bancile au facut pacturi intre ele sa previna falimentele. Nu pentru miscarea asta, vb. la modul general. Sa nu uitam de cartelul bancilor austriece, la noi reprezentate destul de bine la fruntase in ilegalitati.
GIC
Hauleu mancatias, stau in Pharis si vad pe calendar ca sunt de lucru in tura de noapte pe 7 decembrie 168.gif . Ce recolta o sa scoata baiatu' daca nu se baga caralii ... ph34r.gif
neumann
@ironic

deci te cam bate un gand sa iti scoti banii pe 7 decembrie? radmasa.gif

Cred ca o sa aibe hotii de lucru in ziua aia radmasa.gif
IRONICK
Ete lula, chiar crezi ca se deranjeaza cineva? Desi, daca stam sa ne gandim cum lumea crede tot ce spun aia la zeroteve, cu un pic de mediatizare ...
corbex
Neulander uita cum a fost cu invazia martienilor in america. cum si-au suit aia catelul in masina si au luat-o la sanatoasa spre tarile calde. Daca face unul misto la Tv si zice ca OMS a recomnadat scoaterea banilor pe 7, apai 20% din populatie va semna condica la ghiseele bancilor !
neumann
Posibil, insa presimt ca prostia o sa ne arda la buzunar pe toti. Daca scade profitu' simtitor, maresti preturile, asa face toate.

In Belgia au anuntat unii la un zero tv ca s-a divizat statul, si era sa iasa macel. A fiert toata tara o zi intreaga... Asa e peste tot, media are putere semnificativa.
corbex
Pai vezi? Si mai zici ca nu e posibil !
neumann
E posibil orice, prostia omeneasca n-are limite! Are doar unitate de masura: bocul.
Markos
QUOTE(corbex @ 3 Nov 2010, 10:22)
Chestia e ca daca 1000 de insi capabili financiar se pun pe scos bani dintr-o singura banca

O banca (care nu-i de Herastrau) poate obtine în max 30 de minute o duba blindata plina de cash de la trezoreria benere la sediu. La nevoie, a doua, a treia..
Daca aia 1000 de insi sunt foarte capabili financiar, aceeasi banca poate apela la un transfer de urgenta din tara-mama. Chestia asta dureaza cateva ore, e adevarat.
Daca totusi aia 1000 de insi sunt deosebit de capabili financiar, aceeasi banca se va împrumuta overnight de la benere si/sau de la bancile "prietene". Asta dureaza cam 24 de ore.

Oricum, insi atat de capabili financiar nu exista la noi de ordinul sutelor. Poate persoane juridice, dar alea nu-si phuterizeaza conturile de dragul distractiei.
Garett
Nu ca n-as bea un pahar de sampanie in cinstea bancii la care am credite daca se duce dupa bancorex, da' pun si eu o intrebare stupida: Ok, falimentam bancile, what's next? Ca salariile se cam dau pe card, la cumparaturi nu te duci cu sacosa de bani, etc.
Ar trebui puse cu botul pe labe, asta da, dar falimentul bancilor in ansamblu nu-i o solutie viabila.

<span class='edit'>3 Nov 2010, 12:39:</span>
QUOTE(neumann @ 2 Nov 2010, 09:43)
...sau invatam tehnici noi: fumaritul...
*


Man, aia era o taxa, si n-o mai vehicula p-aci ca te trezesti maine c-o pune bocul in aplicare!
Era vorba de semnale de fum, da' la cate tedei-uri sunt prin oras cred ca se pierde "conversatia" pe drum!
Markos
QUOTE(Garett @ 3 Nov 2010, 12:37)
falimentul bancilor in ansamblu nu-i o solutie viabila.

Absolut, am vazut în 2008 care sunt efectele. Criza financiara la nivel mondial, bursele se prabusesc, dupa care economia o ia la vale, tot la nivel mondial. Intai ne zice Base ca pe noi ne ocoleste, iar dupa vreo doi ani ne zice ca nici n-a început ca lumea de fapt.

Bancile sunt un rau necesar. Problemele majore apar atunci cand lacomia lor depaseste orice limite imaginabile.
Garett
Asta pentru ca toata lumea le tine in brate, isarescu le mangaie parinteste pe crestet, etc!
corbex
QUOTE(Markos @ 3 Nov 2010, 13:28)
O banca (care nu-i de Herastrau) poate obtine în max 30 de minute o duba blindata plina de cash de la trezoreria benere la sediu. La nevoie, a doua, a treia..
Daca aia 1000 de insi sunt foarte capabili financiar, aceeasi banca poate apela la un transfer de urgenta din tara-mama. Chestia asta dureaza cateva ore, e adevarat.
Daca totusi aia 1000 de insi sunt deosebit de capabili financiar, aceeasi banca se va împrumuta overnight de la benere si/sau de la bancile "prietene". Asta dureaza cam 24 de ore.

Oricum, insi atat de capabili financiar nu exista la noi de ordinul sutelor. Poate persoane juridice, dar alea nu-si phuterizeaza conturile de dragul distractiei.
*


Nu ma gindeam ca bancile n-au bani de hirtie, ci ca n-au lichiditati, fiindca le plaseaza imediat ce apar. La noi e si mai naspa, banii tuturor bancilor sint plasati in imprumuturi de stat.
Nu stiu cit de rapid (si e chestie de ore) si pina la ce plafon te imprumuta cineva intr-o situatie d'asta, daca te mai si banuieste c-ai putea s-o iei la vale, te lasa toti cu curu-n balta.
neumann
Bancile tre' sa faca profit. Legislatia nu trebuie sa le permita a fi prea lacome (legi anti-carteluri, etc.).

Iar cine are multi bani, ii are in plasamente la termen. Portofolii de investitii, depozite, etc. Pentru aia, lichidarea inainte de termen e extrem de costisitoare. Prefera sa se imprumute printr-o linie de credit. Investitiile se lichideaza inainte de maturitate doar cand esti executat silit si/sau dai faliment.
Markos
QUOTE(Garett @ 3 Nov 2010, 12:56)
Asta pentru ca toata lumea le tine in brate

Tu, daca ai fi presedintele Shell, BP sau Exxon, ai lasa bancile sa falimenteze? Banci în care ai întamplator cateva zeci de miliarde. Nu, ai pune mana pe telefon si ai suna vreun prim-ministru, vreun presedinte, de-astea. Dupa care "statul ar preveni dezastrul din sistemul bancar, care ar afecta milioane de oameni nevinovati". Cum? Pai cu banii fraierilor nevinovati, desigur biggrin.gif
C@talin
toti cei care vreti sa falimentati bancile.dupa ce scoateti toti bani din banci,lasa-ti si adresele aici 243.gif
corbex
C@ataline, amina vinzarea Prafsterului pentru dupa 7 decembrie, cu ce dracu-ti mai cari banii?
C@talin
radmasa.gif
gabynew1
eu cred ca deja fac parte din miscare ... ca in ziua in care am luat banii deja i-am scos pe toti sa-mi platesc darile si ratele:p...cred ca sunt in miscarea asta din prima zi in care m-am dus la munca...

uite mah sunt revizionist de stanga fara sa vreau...
IRONICK
De urmarit: Colapsul Economic al Argentinei

http://www.youtube.com/results?search_quer...c+al+Argentinei
corbex
La noi colapsul o sa aibe maxim 2-3 episoade.
neumann
QUOTE(C@talin @ 3 Nov 2010, 14:05)
toti cei care vreti sa falimentati bancile.dupa ce scoateti toti bani din banci,lasa-ti si adresele aici 243.gif
*



Super oferta!
Cei care faceti asta, primiti inapoi 10% din suma!!
zanzie
QUOTE(ziar romanesc)
Film despre datoria SUA, cenzurat de televiziunile de peste Ocean

Un clip despre datoria imensă a Statelor Unite a fost cenzurat de televiziunile de peste Ocean. Acțiunea filmului se petrece în 2030 și prezintă China drept o super-putere care controlează destinele americanilor.

Filmul, produs de organizația Cetățeni Împotriva Risipei Guvernamentale, a fost produs pentru a trage un semnal de alarmă asupra datoriei publice a Statelor Unite, scrie antena3.ro. Cu toate acestea, clipul publicitar a fost respins de către majoritatea posturilor de televiziune din Statele Unite pentru că ar fi prea controversat.

Decizia a stârnit o serie de critici peste Ocean. Criticii spun că mesajul ar fi trebuit transmis pentru că datoria publică este foarte mare. În timp ce acum 25 de ani, aceasta era de 2.000 de miliarde de dolari, în zilele noastre se apropie de 14.000 de miliarde.


sursa:
http://www.jurnalul.ro/stire-externe/film-...ean-558946.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.