Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Imbunatatire planetare !
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia SuperNova > Imbunatatiri - Dacia SuperNova
Wizard5
stiu ca paote sa ma discutat problema asta si imi cer scuze ..dar eu nu am gasit ceva util !

se stie ca problema generala a supernovelor este planetarele !!

a incercat cineva sa puna alte planetare ? dupa alta masina ?ce fel de planetare s-ar mai potrivii la supernovele noastre ?efectiv ma dispera ..cand le aud ca bat ! 5 milioane parca nu imi vine sa cumpar altele noi ..ca peste 20 de mii km sa le apuce iar !

CE ESTE DE FACUT ?
powertodacia
ale mele au 7 ani, sunt originale ale masinii si bat doar in viraj maxim.
Incearca cu unele aftermarket la vreo 2 mil asam si incearca sa nu le fortezi in viraje, sa nu dai scartz si la frana de motor si acceleratie sa le exploatezi corespunzator .
u ai probleme cu planetarele eu cu burdufele, le am shcimbat anu asta pe dreapta cred cade 4 ori,pe stanga nu ma bag ca e rulmentul cu pricina. prefr planetara noua asam acolo.
Wizard5
QUOTE(powertodacia @ 5 Nov 2010, 13:12)
ale mele au 7 ani, sunt originale ale masinii si bat doar in viraj maxim.
Incearca cu unele aftermarket la vreo 2 mil asam si incearca sa nu le fortezi in viraje, sa nu dai scartz si la frana de motor si acceleratie sa le exploatezi corespunzator .
u ai probleme cu planetarele eu cu burdufele, le am shcimbat anu asta pe dreapta cred cade 4 ori,pe stanga nu ma bag ca e rulmentul cu pricina. prefr planetara noua asam acolo.
*




pune burduf original renault ! am patit si eu si eu asa ceva ...se spargea tot timpul buruduful ! pana la urma am luat unu original am dat 40 de lei pe el parca .. si este ok nu mai am probleme de 2 ani aproape !

intradevar tot in viraje imi bat si mie ..in linie ddreapta este ok ! dar ma dispera la culme ..cum accelerez putin cum bat ! :)in viraj ma refer ! nu sunt eu adeptul condusului sportiv ...de obicei merg calm ..cu taote ca ma mai apuca si pe mine din cand in cand !
powertodacia
originale am pus. de batut si la mine bat in viraje cand accelereza, nai ce sa faci.
djasu82
nemtesti si nu mai ai treaba cauti pe la solz un topic despre asa ceva .
Wizard5
nemtesti ca nemtesti ..dar m-ar interesa o masina exacta ..de la care s-ar potrivii
pician90
pai cauti la solenza. este un topic cica ..vorba lu' djasu82
sunt si eu curios.

http://www.daciaclub.ro/Planetare-Italia-s...za-t186105.html
postul 8 ..o sa ma interesez pe la magazine sa vedem daca au asa ceva.
djasu82
mai bine nu pleci de pe loc zapacind cauciucul planetara si ambreajul iar in curba nu-i dai gaz violent si te tin planetarele mult si bine .
Vrei sport cati nemtesti cu asa zisi rulmenti dar se pune problema ai suspensi bune daca tot vrei sa o frigi in curbe ?
Wizard5
QUOTE(djasu82 @ 13 Nov 2010, 20:37)
mai bine nu pleci de pe loc zapacind cauciucul planetara si ambreajul iar in curba nu-i dai gaz violent si te tin planetarele mult si bine .
Vrei sport cati nemtesti cu asa zisi rulmenti dar se pune problema ai suspensi bune daca tot vrei sa o frigi in curbe ?
*




ironia este ca de fel merg calm ....fff rar ma dau la ea ! nu ma intreba de ce au crapat ! au cam 100.000 km planetarele astea !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.