Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Placute frana 1310.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Piese auto - Dacia Clasic
Alexio
Va salut!

Vine ITPul si am nevoie sa schimb placutele de frana.

Cam ce marca ar fi mai bune si la ce pret.

Ma gandeam la romanestile de Fermit de 29 lei setul.

Alte pareri?
bucatzel
La un moment dat, pe aici, erau laudate intr-o veselie Ferodo Premier.
Alexio
Si alea la ce pret sunt? si ce tara de origine au? eventual unde se gasesc?

Dar totusi vreau pareri si despre Fermit.
nelu_1985
Placutele de fermit sunt foarte proaste, nu mai au azbest in componenta (ca in trecut) si sunt foarte dure, scartaie in draci dupa cateva drumuri nu au eficienta la franare si rod discul. La ultimul schimb de placute am folosit un set de placute de "uzina", de fapt tot fermit dar, produse in urma cu 10 ani, diferenta mare fata de astea de fermit din prezent. In alta ordine de idei, renunta la fermit si mergi la auto import si comanda un set de ferodo target sau premier (mai scumpe), target erau vreo 35-40 de lei, iar astea de fermit sunt 30.
ydaniel
ferodo premier cam 120lei.
eu recomand EBC greenstuff-cam 140lei.
ghitza
ce vorbiti ma aici de 140 de roni eu am fermit si nu au nici o treab cu ele franeaza excelent fara scartaieli sau alte minuni si au costat 30 de roni ,pune fermit fara grija
the fast and furious


Eu am pe masina de cand am pus discuri noi, placute TRW ( cod GDB 148 parca ).
Sunt facute fara insertii metalice , vizibil au o suprafata de carbune compactat, fapt care duce la o foarte mare mizerie la folosire ( jantele stau foarte mult timp negre de la placute ). Nu au scartait niciodata , le am din vara lui 2007 si acu vreo jumatate de an erau cam jumatate la uzura. Au costat 80 ron setu.
paul-tm
biggrin.gif Placute frana autospeed 15 lei setu .Oare or fi bune de ceva?
Am un set acasa de placute inclusiv discuri frana noi de autospeed si ma gandesc daca sa le montez.
ghitza
discurile mai merg dar placute nu puen mai bine pui mai atata pe langa aia 15 lei si iei fermit
G I M
Si eu tot fermit am, sunt la al 4 set, in afara de scartait la franare dupa ce se incalzesc n-au nimic, franeaza excelent.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.