Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: pozitia pedalei de ambreaj
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Duster > Probleme tehnice - Dacia Duster
Ygi_17
am condus DUSTER numai la drive test ( era 4x4 110 cp dci)
am avut impresia ca pedala de ambreaj este reglata cam sus ( era o pozitia inalta pentru mine)

aceasi impresia am avut-o si la LOGAN 1,4 benzina si mai ales la SANDERO 1.4 BENZINA.

nu este ceva foarte rau dar este un disconfort zilnic care se repeta la infinit.
klaus
poate o fi reglata prost pe masina cu care te-ai obisnuit.
fansuv
Se regleaza foarte usor. Poate e si de la scaun- poti regla scaunul.
klaus
QUOTE(Ygi_17 @ 6 Nov 2010, 18:56)
( era 4x4 110 cp dci)
*
QUOTE(fansuv @ 6 Nov 2010, 19:37)
Se regleaza foarte usor.
*

Daca nu e cu suparare, o detaliere a modului de reglaj foarte usor la dusterul 4x4 dci ar fi binevenita. Multa lume cred ca e interesata cum s-ar putea regla pedala de ambreiaj la ambreiajul hidraulic.
Ygi_17
Symbolul meu are pedala de ambreaj ceva mai jos. am mai condus "asa de proba" vw passat si ford fiesta new si nu am ce sa le reprosez la pedala de ambreaj.
dar scuze, la gama DACIA e un chin pentru mine sa ma obisnuiesc cu ambreajul. parca sunt o barza cu piciorulin aer candschimb vitezele.

daca cineva a facut reglarea pozitiei pedalei de ambreaj ( daca nu pierzi garantia etc) sa spuna.
saddan
Din punctul meu de vedere este doar o problema de obisnuinta. Habar nu am cum imi este reglat ambreiajul la logan (gama dacia) nici la loganui lui taica'miu. Ceea ce stiu sigur ca la mine e ok din punctul de vedere al pozitiei pe cand la tata ii omor motorul ori de cate ori am ocazia din cauza ambreiajului.... daca pe el nu il deranjeaza.......
Pe de alta parte la duster benzina nu am nici o problema cu ambreiajul... ca e prea sus, ca e prea jos... chestie de obisnuinta probabil.

Nu in ultimul rand propun mutarea acestui topic la categoria probleme tehnice dat fiind faptul ca reglarea pedalei de ambreiaj la solenta (gama dacia) este tot in categoria probleme tehnice, in conditiile in care pozitia pedalei de ambreiaj este o problema.

Cu bine
Dsign
Un ambreiaj reglat sa cupleze prea sus poate avea probleme mai tarziu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.