Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stie cineva rusa?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
sorin1983
Am nevoie de cineva sa imi traduca formularul de inscriere pe un forum... e vorba despre Cernobil/Prypiat. Sunt multe chestii interesante dar nu stiu sa fac cont smile.gif Rog pe cine are cunostiinte de rusa sa raspunda aici sau pe pm. Pun si link, daca contravine regulilor sa se stearga.
http://forum.pripyat.com/register.php?do=register
Se poate sterge am gasit sa il dau in engleza biggrin.gif
E varza in engleza...
sorin1983
e ca dracu ca tot nu reusesc... se pare ca e in blacklist domeniul?
cand era in rusa/engleza reuseam sa ajung la formularul de inregistrare acum cu translate nu mai merge.
GoGu
Nu, nu merge register din google translate. Comuta forumul pe engleza si descurca-te asa, vad ca formularul de inregistrare e cat de cat utilizabil (pe partea de date obligatorii)
cosmin_2300
Poți să încerci să traduci cuvânt cu cuvânt ...
Uite aici un exemplu smile.gif
dragoselu
Da, stiu eu! Mai stau 1 ora pe net, apoi ies. Cu ce sa te ajut? Cu inregistrarea? Apropo, nu te aventura la Pripiat, Cernobal, chiar vrei sa te expui la radiatii inutile? Stiu ca se organizeaza chiar si excursii pana acolo, in schimbul unor banuti, dar nu vei sti niciodata de la ce ti se trage nus ce boala...

<span class='edit'>7 Nov 2010, 15:16:</span>
Имя: Nume

Пароль: Parola....

Подтвердите пароль: Repetati parola

Адрес электронной почты : Adresa de e-mail

Подтвердите адрес : Repetati adresa (de e-mail)

Подтверждение изображения : Confirmati codul din imagine

Были ли Вы в Припяти? - Ati mai fost la Pripiat?
Da, 1 singura data
Da, de 2 ori
Da, de 3 ori si mai vreau o data
Nu, dar as vrea
Nu, dar am de gand
Am locuit acolo
Am lucrat acolo
Am invatat acolo
Acolo lucrez

Настоящее имя - Numele real

Дата рождения - Data nasterii (luna, zi, an), la buton dreapta ai "Sterge"

Реферрер - Daca ai Referent, mentioneaza numele lui de utilizator

Reglarea ceasului (aici gaseste GMT + 2 ORE, e bun pentru Bucuresti)

Учитывать переход на летнее или зимнее время (DST). (astea le lasi asa, e pentru fixarea ceasului cand se schimba ora, nu e cazul aici)


Получать электронные письма
Время от времени администрация может посылать вам сообщения по электронной почте.
Если вы не хотите получать эти сообщения, отключите эту опцию.
Получать электронные письма от администрации
Разрешить другим участникам писать вам по электронной почте.
Получать электронные письма от других участников (daca vrei sa primesti
mail-uri de la administrator si alti membri, daca vrei sa primesti, bifezi cele doua casute, daca nu, nu bifezi nimic)

La urma ai doua butoane (stanga - Finalizeaza inregistrarea si dreapta - Renunta)

Kanetz filma si nu zaetz pagadii! Sfarsit film si las ca te prind eu iepuras! Cu o bere! wink.gif radmasa.gif Plus o decontaminare de radiatii a monitorului! smile.gif
Alex4u
eu stiu dar nu vreau sa va arat ca stiu..
dragoselu
QUOTE(sorin1983 @ 7 Nov 2010, 14:12)
Am nevoie de cineva sa imi traduca formularul de inscriere pe un forum... e vorba despre Cernobil/Prypiat. Sunt multe chestii interesante dar nu stiu sa fac cont smile.gif Rog pe cine are cunostiinte de rusa sa raspunda aici sau pe pm. Pun si link, daca contravine regulilor sa se stearga.
http://forum.pripyat.com/register.php?do=register
Se poate sterge am gasit sa il dau in engleza biggrin.gif
E varza in engleza...
*



Spasiba vam balishoe! rolleyes.gif
Alex4u
cred ca rusa e cea mai grea limba ..nu stiu daca m-as descurca daca as ajunge vreodata in rusia :-/ sorry do you speak english..:0 No? sad.gif
sorin1983
acum incerc iar... reusisem sa rezolv cu datele dar mai cerea ceva... aici:
[attachmentid=1627670717]
@dragoselu : mersi frumos.

7 Nov 2010, 22:37:
[attachmentid=1627670718]
aici ce dracu trebuie sa fac?
dragoselu
Iti spun eu ca daca ajungi tu in Rusia, te prapadesti si mori de foame cu zile cu engleza ta! Rusa, da, e o limba foarte grea, de vorbit o vorbeste oricine, dar te omoara declinarile... De obicei evit sa ma amestec in declinari de care nu sunt sigur. Si ca sa te convingi de bogatia vocabularului rus, deschide un dictionar roman-rus mai mare si uita-te la verbul a "sta" sa vezi ca sunt zeci de cuvinte (in romana inseamna a sta, dar in rusa se spune diferit la a "sta pe masa, a sta in picioare, a sta asezat, a sta rezemat, a sta picior peste picior). E cumplita limba rusa.
sorin1983
vezi ca am mai pus o imagine mai sus, poate poti sa imi spui unde dracu sa dau click sa termin odata smile.gif mersi.
dragoselu
QUOTE(sorin1983 @ 7 Nov 2010, 23:32)
acum incerc iar... reusisem sa rezolv cu datele dar mai cerea ceva... aici:
[attachmentid=1627670717]
@dragoselu : mersi frumos.

<span class='edit'>7 Nov 2010, 22:37:</span>
[attachmentid=1627670718]
aici ce dracu trebuie sa fac?
*



In primul atasament: mai erau de completat rubrica Daca ai mai fost la Pripiat? Ti-am tradus eu in topic care erau variantele de raspuns
"Были ли Вы в Припяти? - Ati mai fost la Pripiat?
Da, 1 singura data
Da, de 2 ori
Da, de 3 ori si mai vreau o data
Nu, dar as vrea
Nu, dar am de gand
Am locuit acolo
Am lucrat acolo
Am invatat acolo
Acolo lucrez"

Apoi urma data nasterii, luna, zi, an, aveai si butonul pentru Corecteaza

Apoi sa-ti alegi o intrebare secreta (in caz ca uiti numele de utilizator sau parola (ce vad eu e ziua de nastere)

In al doilea atasament,

Moi cabinet (Contul meu; apesi butonul Vpiriod, adica poftim de intra!)
Ajungi la Вход (Intra):
Имя: Numele de utilizator (cum te-ai inregistrat)
Пароль: Parola
Запомнить (Retine parola) si pe acelasi rand Забыли пароль? Запомнить? (Ati uitat parola?)

Apoi sub link-ul de la Ati uitat parola ai 2 butoane: Vhod (Intra/Enter) si Sbroc (Renunta)
Il apesi pe cel din stanga si intri in Contul / "Cabinetul tau: Moi cabinet, cum zic rusii)

Bafta si daca mai ai probleme, te ajut cu mare placere...

Dragos
sorin1983
astea le-am rezolvat si am ajuns la a doua fereastra pe care am pus-o si la care nu stiu unde sa dau click smile.gif
a mers cu google translate... mersi de ajutor pentru restul traducerii.
dragoselu
Sa-mi spui daca te-ai descurcat, k ?

Markos
QUOTE(sorin1983 @ 7 Nov 2010, 22:32)
[attachmentid=1627670718]
aici ce dracu trebuie sa fac?
*


zice sa-ti cumperi gume de iarna.
dragoselu
Grecule, nu-l mai speria pe om cu gumele de iarna, mai bine si-ar lua un costum de cauciuc sa nu-l strapunga radiatiile de la Cernobal... tongue.gif
bion
Bre daca omu` vrea sa moara luminand ca o veioza si sa creasca din el lalele mutante ce te bagi.Bine de-a sila nu se poate. cool.gif
Garett
Sorine, vrei sa joci S.T.A.L.K.E.R. live, este? biggrin.gif
sorin1983
@Markos: am gume m+s tongue.gif
@bion: ma gandeam sa mai fac economie la lumina si poate reusesc sa sudez fibra optica cu mainile goale... si vreau sa se puna rosii peste nu lalele.
@Garett: dadada ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.