Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modul comanda RCS/RCD pentru Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
cristutz
Ce ziceti, ai pus vre-unu satelit de comanda de la volan pe Logan. Se potrivesc alea de R.Clio si daca da, unde se gasesc si cat costa?
klaus
Incearca la ipso. Si se potrivesc sigur. Stiu eu unul pe o Solenza, si e acelasi RCD...
Gabi
La IPSO gasesti la aprox 2 milioane cu tot cu montaj ( atat era acum 1 an), insa vezi sa fie modelul de pe clio 1
cristutz
am inteles.. o sa ma duc sa vad preturile..
bogdan_iuly
Scuzati, poate pare deplasata intrebarea mea, dar ce este si cum se mananca un modul de comanda???

Control pe volan sau telecomanda?
Codrin
e in partea dreapta a volanului in spatele lui si ai pe el comenzi pentru radio. acelasi de pe Megane 1 si Clio
tarzy
QUOTE(Gabi @ 26 May 2005, 00:24)
La IPSO gasesti la aprox 2 milioane cu tot cu montaj ( atat era acum 1 an), insa vezi sa fie modelul de pe clio 1
*





grahhhh, cam scumput totusi
Gabi
Tarzy ... exista o vorba: obrazul subtire cu cheltuiala se tine. Eu unu am asa ceva si iti spun ca merita, mai ales la slz ( din cauza pozitiei unde e aseazat cassetofonu/cdplayerul). La logan poate ca nu ar fi nevoie insa ... odata obisnuit cu el ... e bine
loganelul
Modulul de comanda nu e cel de pe Megan 1 si din aceasta cauza nu merge la cdplayerul sau casetofonul de logan. Modulul e functioneaza doar pe cdplayere sau casetofoane sony si e produs de sony si se conecteaza printr-o mufa jack la aparatele sony, am vazut eu unu montat pe un cas sony nu la logan. La service costa cam 60euro modulul, nu stiu cat costa in alta parte. Mp3 playerul sony 3300 poate fi folosit si cu telecomanda.
thunder
Eu zic ca merge sigur si ala de Clio si Megane 1 pe CD-u original (ca e aceasi scula). Probabil tu te referi la cele oferite ca accesorii de Dacia. La Sony am si eu o telecomanda rotativa si e o bijuterie.
klaus
Loganelule, ti se pare tie ca am zis eu ceva despre "poate" s-ar potrivi cel de pe clio? Am zis ca "se potriveste". Merge sigur, se potrivesc cu siguranta, fara dubii, indiscutabil, garantat etc.
Ce naiba mai, mai cititi si voi topicul inainte de a zice prostioare...
Modulul de pe clio se potriveste la cass-ul de pe logan. Fara nici un sony in fraza, fara alte abrambureli.
Stiu personal modulul montat si functional (repet MONTAT SI FUNCTIONAL) de la Gabi? Pricepi ca ala merge fara probleme? Ba Solenza are inclusiv suportul de prindere pe coloana volanului la locul lui din fabrica(e o tabla cu gaura filetata...). Si suportul al nu are alt scop decat prinderea modulului de volan...Si asta din cauza derivarii coloenei din cea de clio...
Gabi
Loganelule scuze ca iti spun dar ... esti pe aratura rau de tot. Modulul de care se vorbeste aici il am montat eu pe masina. Este de pe clio/megane/kangoo. Modelul modulului este cel rotund si nu patratos. O sa iti pun poze sa te convingi ( desi nu stiu ce mare cucerire as obtine). Si by the way cum spunea si Klaus. Solenza este echipata cu culoana de la kangoo ( ca stiu ca ala nu avea volanul reglabil) si supriza ... are inclusiv suportul pentru modulul de volan.
Gata rog moderatorii ariei sa dea stingerea aici ca deja o sa se inceapa sa se vorbeasca pe langa subiect
aqua
poze?
tarzy
QUOTE(Gabi @ 30 May 2005, 14:04)
Tarzy ... exista o vorba: obrazul subtire cu cheltuiala se tine.  Eu unu am asa ceva si iti spun ca merita, mai ales la slz ( din cauza pozitiei unde e aseazat cassetofonu/cdplayerul).  La logan poate ca nu ar fi nevoie insa ... odata obisnuit cu el ... e bine
*




subtire, subtire da ... de 2 bulioane bag benzina ptr toata luna

stiu ca-i foarte comod, mai conduc si-un Clio de la scarbici care are asa ceva.
sper sa gasesc ceva mai ieftin totusi, ce pana mea cu 4-5 mil cred ca iau un cass cu totul care sa aiba asa ceva inclus, iar astia vor 2 mil ptr 3 butoane si-o bucata de fir.
Gabi
Ai dreptate tarzy insa ... eu unu acum nu ma mai despart de el decat pt un cd cu el inclus pe volan ( kenwood, alpine ) sau un cdplayer care se poate controla cu el. wink.gif
radu-ab
Eu nu mai inteleg care-i treaba cu modulul asta de comanda. Am inteles de mai sus ca se prinde pe volan. Am mai inteles ca are un fir. Dupa capul meu astea doua nu prea se impaca, pentru ca volanul ar trebui invartit iar firul incurca treaba asta.

Si nu prea-i vad utilitatea pe Logan, chiar si fara fir. Poate pe berlina, unde casetotnul statea aproape pe podea, dar aici...
klaus
QUOTE(radu-ab @ 1 Jun 2005, 07:12)
Am inteles de mai sus ca se prinde pe volan. Am mai inteles ca are un fir. Dupa capul meu astea doua nu prea se impaca, pentru ca volanul ar trebui invartit iar firul incurca treaba asta.
Imi permiti sa-ti spun ca nu ai inteles cum trebuie? Cred ca de altfel nici nu te-ai uitat la topicul/pozele postate de Burliu... Te mai uiti inca o data la ele, le faci o analiza dupa care mai vii si faci afirmatii despre unde este montat modulul...
tarzy
QUOTE(radu-ab @ 1 Jun 2005, 09:12)
Eu nu mai inteleg care-i treaba cu modulul asta de comanda. Am inteles de mai sus ca se prinde pe volan. Am mai inteles ca are un fir. Dupa capul meu astea doua nu prea se impaca, pentru ca volanul ar trebui invartit iar firul incurca treaba asta.

Si nu prea-i vad utilitatea pe Logan, chiar si fara fir. Poate pe berlina, unde casetotnul statea aproape pe podea, dar aici...
*




nu-i prins chiar de roata volanului, ci de consola volanului, dar aproape de roata

astfel incat tu cu mana drepata pe volan sa poti da la butoane

utilitatea este ca nu va trebui sa iei mana deloc de pe volan cand vrei sa umbli la volum sau sa schimbi postul la radio.

clr
QUOTE(tarzy @ 30 May 2005, 11:16)
grahhhh, cam scumput totusi
*



Daca nu esti dispus sa cheltui pe ceva de la mama lui, si care probabil arata si mult mai bine, poti incerca asa ceva :
http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=148
IRONICK
Oare nu se pot lua butoanele de la alt volan ( opel astra .. ) si monta la Logan pentru >> http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=148
loganelul
QUOTE(thunder @ 30 May 2005, 23:53)
Eu zic ca merge sigur si ala de Clio si Megane 1 pe CD-u original (ca e aceasi scula). Probabil tu te referi la cele oferite ca accesorii de Dacia. La Sony am si eu o telecomanda rotativa si e o bijuterie.
*




QUOTE(klaus @ 31 May 2005, 10:59)
Mai loganelule, ti se pare tie ca am zis eu ceva despre "poate" s-ar potrivi cel de pe clio? Am zis ca "se potriveste". Merge sigur, se potrivesc cu siguranta, fara dubii, indiscutabil, garantat etc.
Ce naiba mai, mai cititi si voi topicul inainte de a zice prostioare...
Si spre uimirea ta informativa, iaca ca modulul de pe clio se potriveste la cass-ul de pe logan. Fara nici un sony in fraza, fara alte abrambureli.
Pricepi matale ca stiu personal modulul montat si functional (repet MONTAT SI FUNCTIONAL) de la Gabi? Pricepi ca ala merge fara probleme? Ba pentru cunostinta ta, Solenza are inclusiv suportul de prindere pe coloana volanului la locul lui din fabrica(e o tabla cu gaura filetata...). Si suportul al nu are alt scop decat prinderea modulului de volan...Si asta din cauza derivarii coloenei din cea de clio...
*





Mai documentati-va si dupa vorbiti. Modulul oferit de dacia pt logan e pt catetofon si cdplayer sau mp3 sony si nu e ca si cel de pe clio megan 1, e ceva gen maneta semnalizare dar mai scurta si se conecteaza la aparat printr-o mufa jack. E altceva faptul ca se potriveste cel de clio pe cdplayerul actual, dar acesta nu este oferit xa acesori de dacia. Se poate gasi separat modulul de pe clio, se imbina perfect cu plasticul din jurul volanului
?

Gabi
Mai loganelule se pare ca tu esti cel care vorbeste pe langa.
Aici se vorbeste de modelul de modul oferit de RENAULT si nu de DACIA. Citeste mai atent pe viitor si apoi da-ti cu parerea.
Cel de care vorbesti tu este modulul XS... si nu stiu exact nuamrul care este de el Sony si este doar pentru casetofoanele/ cdplayerele SONY.
Repet noi aici vorbim despre modulul de volan pentru casetofoanele si cdplayer-ele montate din fabrica si subliniez acest lucru , din fabrica, pe dacia SuperNova, Solenza, Logan.

p.s. Incearca pe viitor sa citesti tot si apoi sa iti dai cu parerea.
loganelul
Eu am vorbit de modulul oferit de dacia pt logan ca optional si care este cel sony si care nu cred ca este produs de renault sau de dacia pentru ca l-am mai vazut montat pe alte masini. Nu am inteles de ce nu au oferit ca optional modul de renault care se potriveste la cdplayer-ul din fabrica. Cine a montat modul de renault pe logan sa puna poze aici sa vedem si noi cum se imbina cu plasticul din jurul bordului eventual sa spuna ce modificari a mai facut. Modul de renault functioneaza doar pe cdplayerul venit cu masina sau si cu alte marci?
Gabi
Loganelule o intrebare: vrei sa faci pe prostul sau nu stii sa citesti?( ma indoiesc de amandoua)
1. in postul nr 9 ai spus:
QUOTE
Modulul de comanda nu e cel de pe Megan 1 si din aceasta cauza nu merge la cdplayerul sau casetofonul de logan. Modulul e functioneaza doar pe cdplayere sau casetofoane sony si e produs de sony si se conecteaza printr-o mufa jack la aparatele sony, am vazut eu unu montat pe un cas sony nu la logan. La service costa cam 60euro modulul, nu stiu cat costa in alta parte. Mp3 playerul sony 3300 poate fi folosit si cu telecomanda.


La asta ti s-a raspuns de mine, Klaus si thunder acelasi lucru: ca nu vorbim de cdplayerul sony 3300 cu care vine OPTIONAL dacia logan ci de cdplayer-ul/casetofonul stock ( cel renault)
Burliu a pus un post princare spunea unde se gaseste pozele ( insa se pare ca pentru tine e cam greu sa recitesti ce au scris altii)
iti dau eu din nou acest link. http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...ype=post&id=293
Apoi se pare ca in continuare necitind acuzi altii membri ai forumului sa se documenteze inainte de a posta. E uite ca aceasta sugestie ti-o fac eu tie acum cu urmatoarea precizare: Informeaza-te si citeste inainte de a posta un lucru care nu are legatura cu ce se discuta
klaus
Loganelul draga, desi tii cu tot din-adinsul sa ai dreptate, nu ai...
Intrebarea a fost clara:
QUOTE(cristutz)
Ce ziceti, ai pus vre-unu satelit de comanda de la volan pe Logan. Se potrivesc alea de R.Clio si daca da, unde se gasesc si cat costa?
. I s-a raspuns ca se potrivesc. Intelegi... Alea de CLIO. nu era vorba de nici un Logan in fraza...
Dupa care ai venit matale si ai zis:
QUOTE(loganelul)
Modulul de comanda nu e cel de pe Megan 1 si din aceasta cauza nu merge la cdplayerul sau casetofonul de logan. Modulul e functioneaza doar pe cdplayere sau casetofoane sony si e produs de sony si se conecteaza printr-o mufa jack la aparatele sony, am vazut eu unu montat pe un cas sony nu la logan.
Atrag atentia ca nNU A FOST vorba nici o clipa de MODULUL DE VOLAN DE LOGAN, ci de cel de RENAULT.
Ca sa explic sa inteleaga tot romanul, ca vad altfel nu se poate:
Pe cass-ul de DSN/SLZ/LGN se potriveste modulul de volan de Clio 1 si megane 1. Fara probleme. Deci din nou: modulul de volan de pe clio 1/megane 1. Nu apare in fraza nici logan, nici sony...
Faptul ca pe logan sunt la optionale propuse cass-uri Sony cu modul de volan este altceva. Dar asta nu inseamna ca pe cass-ul existent (philips) nu se poate pune un modul compatibil. e, acest modul se monta pe clio 1 si megane 1... De-aia am trimis omul la IPSO, ca IPSO este si service Renault, si au module de volan pentru Clio 1 si megane 1, care se potrivesc, din intamplare si printr-o fericita coincidenta, pe cass/cd de logan... Cu nici un Sony in fraza, cu nici o optionala Logan... Aia e alta mancare de peste...

Eu in continuare nu vad in intrebare unde s-a mentionat daca se potriveste modulul oferit de dacia ca optional. repet intrebarea, ca poate nu s-a citit nici la inceputul topicului, si nici la inceputul acestui post
QUOTE(cristutz)
...Se potrivesc alea de R.Clio si daca da, unde se gasesc si cat costa?
. Unde naiba apare in aceasta fraza mentiunea de potrivire a modulelor oferite optional de dacia? rog ca pe viitor sa se si inteleaga ceea ce se scrie...

loganelul
Gabi poza asta am vazut-o este de la solenta. Eu vreau o poza cu el montat la logan. Mi se pare destul de greu de folosit in spatele volanului, mi se pare mai practic cel oferit de dacia. La ce marci de cdplayer (mp3) mai merge acest modul.
klaus
Si eu as vrea-o pe nicoleta luciu la mine in pat... Oricum, este un pas inainte ca s-a vazut poza de la solenza... Ar fi un pas inainte daca s-ar si vorbi in cunostinta de cauza...
Dsign
loganelule, logan si solenza au acelasi volan (unele) si aceeasi cochilie. deci nu mai ai ce sa vezi... exista suport special sub cochilia volanului la logan si solenza, pentru montarea acestui modul, mostenire de la Renault. Mentionez ca am desfacut bordul lui Gabi si stiu ce este acolo, chiar m-am jucat cu modulul lui si e foarte comod.
adinoshu
Cred ca o telecomanda Blaupunkt ce se monteaza pe volan e mai practic\ieftin.
bendix
QUOTE(adinoshu @ 12 Jun 2005, 14:08)
Cred ca  o telecomanda Blaupunkt ce se monteaza pe volan e mai practic\ieftin.
*



Pai vino cu amanunte despre telecomanda Blaupunkt, ca ma intereseaza :
- costuri
- de unde se procura
- cum se monteaza
adiya
Costa cam 1.3mil, se gaseste in targ la magazinele de scule audio si o poti monta singur; telecomanda se prinde de volan cu ajutorul unei curele de cauciuc iar ledul cu infrarosu are la capat o mufa mini ISO care se conecteaza la cass. Am sa incerc sa pun si niste poze (nu dispun de camera foto).
P.S. sper sa iti mai fie util raspunsul si sorry de intarziere.
djvibecmc
Si esti singur ca e unviersala telecomanda asta.. eu am avut un cd player blaupunkt la care se putea adapta ceea ce zici tu acolo... dar tipul de acolo mi-a zis ca merge doar pe scule blaupunkt...nush sigur.. eu intreb...
ice cube
QUOTE(Dsign @ 12 Jun 2005, 08:39)
loganelule, logan si solenza au acelasi volan (unele) si aceeasi cochilie. deci  nu mai ai ce sa vezi... exista suport special sub cochilia volanului la logan si solenza, pentru montarea acestui modul, mostenire de la Renault. Mentionez ca am desfacut bordul lui Gabi si stiu ce este acolo, chiar m-am jucat cu modulul lui si e foarte comod.
*



Unde ai vazut suportul la Logan? Trebuie sa desfaci carcasa din plastic in care e imbracat axul volanului?
Pana la urma, si-a montat cineva pe Logan? Daca da, puneti si niste poze, va rog.
burliu
poze au fost puse mai demult de mine sint pe undeva acele poze sigur i-ti spun
ice cube
Am vazut poze, dar erau la Solenza, nu la Logan.
Codrin
poate n-a fost clar de prima data:
QUOTE(Dsign)
logan si solenza au acelasi volan (unele) si aceeasi cochilie. deci nu mai ai ce sa vezi... exista suport special sub cochilia volanului la logan si solenza, pentru montarea acestui modul, mostenire de la Renault
*


Gabi
Mai dragilor problema asta se discuta de multa vreme. Sunteti precum Toma necredinciosul. Daca sunteti caposi si nu intelegi cand va spun unii desfaceti dragilor singuri cochilia de la volan si va convingeti. In loc sa postati asa de dragul postarii si sa contraziceti fara argumente.

Rog moderatorii sa inchida topicul de fata.
klaus
Nooo, ramane deschis. Vreau si eu sa vad pana unde o sa se puna aceeasi intrebare pe nestiute si neverificate...
ice cube
QUOTE(Gabi @ 31 Jul 2005, 16:43)
Mai dragilor problema asta se discuta de multa vreme. Sunteti precum Toma necredinciosul. Daca sunteti caposi si nu intelegi cand va spun unii desfaceti dragilor singuri cochilia de la volan si va convingeti. In loc sa postati asa de dragul postarii si sa contraziceti fara argumente.

Rog moderatorii sa inchida topicul de fata.
*



Ce sariti dom'ne asa, ca n-am dat cu parul. Pai mi-e mai usor sa va intreb pe voi, care stiti, decat sa desfac cochilia de la volan.
b7gdan
am facut eu niste poze, vezi atasat; problema e ca nu se potriveste chiar perfect, la clio exista o ...'scobitura' in care se fixeaza si e ceva mai departat de volan....dar chiar si asa e ok daca nu esti prea pretentios; singura problema este ca va forta un spatiu oarecum inestetic (de ~2 mm) pe partea dreapta intre cele 2 parti de plastic care compun masca de plastic din spatele volanului.
Steve From Oradea
Arata beton!De unde ai luat si cat costa?Cum ai montat?
b7gdan
la IPSO; m-a costat 1.8 milioane, si parca 300 mii sau 500 mii manopera de instalare (o sa ma uit pe factura si iti zic exact); l-au montat in aprox. 2 ore.
Gabi
2 ore???? dar ce-au facut tata atata? ca eu mi l-am montat in jumatate de ora si asta ca nu prea stiam ce e pe acolo. Burliu poate confirma. S-ar putea sa iti fi taxat 2 ore ca mai mult de 15 - 30- de minute nu aveau ce face. Oricum sa il stapanesti sanatos
b7gdan
multumesc.
au taxat doar o ora; daca taxau mai mult ma certam serios cu ei pt ca nu se justifica atata timp...insa tipul ala de acolo numai chef de munca nu avea...era exact genul de ...roman.
stef_bn
Exista oare vreun site de pe care sa se poata comanda un asemenea modul care sa se potriva pe RCD-ul cu care vine Ambition-ul?
Gabi
QUOTE(stef_bn @ 23 Aug 2005, 15:00)
Exista oare vreun site de pe care sa se poata comanda un asemenea modul care sa se potriva pe RCD-ul cu care vine Ambition-ul?
*



Este acelasi modul de volan. Site unde sa il comanzi nu cred ca este. Insa la IPSO sigur il gasesti.
Dsign
QUOTE(b7gdan @ 20 Aug 2005, 23:00)
problema e ca nu se potriveste chiar perfect, la clio exista o ...'scobitura' in care se fixeaza si e ceva mai departat de volan....


faza e ca obositul ala iti putea taia un pic cochilia volanului, si avea surpriza sa afle ca exista acolo suport special pt modul. Gabi stie
ice cube
Astazi am fost la dealerul de unde am luat masina si, in catalogul de accesorii de la Logan figureaza satelitul. Am dat comanda pentru el. Nu arata ca cel de la Clio, dar banuiesc ca are aceleasi functii. Nu stiu cat costa montajul, dar banuiesc ca ceva intre 30-50 lei. Asa ca, intrucat preturile sunt asemanatoare cu cele pe care le-ati aflat de la IPSO, sau din alra parte, n-are rost sa va mai bateti capul cu alte modele, daca figureaza deja ca accesoriu.
fbatran
cum de nu e pus pe stanga? mie parca mi-ar mai place la mana stanga ... si sunt dreptaci
nu se poate? e mai greu?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.