Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Modul comanda RCS/RCD pentru Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
IRONICK
La satelitul ala lipseste un capacel ... ce vine peste surub
felixneagu
Cred ca pe JVC nu merge decat cu adaptoare. Improvizatiile rezistive se pare ca nu sunt acceptate. Pacat.
IRONICK
Nu sunt improvizatii, chiar asa functioneaza satelitii de telecomanda originali ai aparatelor ...
azaghorth
QUOTE(cristy90 @ 12 Oct 2010, 00:16)
cum se monteaza? Am citit pe aici ca trebuie decupat din cochilia inferioara insa nu stiu cat si cu ce sa decupez sad.gif…Astept  raspunsuri de la

satelitul trebuie sa aiba o mufa galbena, care se conecteaza in spatele casetofonului in mufa cea mai din stanga (are o banda galbena acolo),oricum doar in mufa aia se potriveste...biggrin.gif
Da jos cochilia inferioara si o sa vezi pe interior un contur gata facut,faci o decupare in V cu un cutter (grija sa nu te tai) si apoi dai la pila pana ajungi exact la contur.
Bafta
smile.gif
felixneagu
QUOTE(IRONICK @ 13 Oct 2010, 11:49)
Nu sunt improvizatii, chiar asa functioneaza satelitii de telecomanda originali ai aparatelor ...
*


As fi tare curios sa vad ce contine un adaptor. Oare numai rezistente? Atunci cum se justifica pretul exorbitant?
IRONICK
Se pare ca imi racesc gura degeaba ...

[attachmentid=1627665026]
[attachmentid=1627665027]
[attachmentid=1627665028]
[attachmentid=1627665029]

[attachmentid=1627665032]
Selsin
Exista vre-un adaptor pentru blaupunkt-ul cu fata detasabila de pe Logan pentru a puteas face satelitul de comanda functionabil?
felixneagu
QUOTE(IRONICK @ 16 Oct 2010, 20:19)
Se pare ca imi racesc gura degeaba ...



*


IRONICK, stiu cum arata butoanele de pe volan, (fara suparare) eu ma refeream la adaptorul dintre butoane si cd. Cel pe care tu l-ai realizat cu rezistente. L-am facut si eu si nu merge. Ziceam ca probabil pentru JVC nu functioneaza rezistiv.
IRONICK
Si eu am spus ca o sa functioneze pe JVC? Fiecare producator foloseste protocolul lui pentru comenzi, este normal sa nu functioneze. Chiar daca Sony si Pioneer au ceva asemanator pe partea de comanda.
felixneagu
OK. Nu ai spus ca va functiona pe JVC. Eu ceva mai sus am intrebat daca functioneaza. Ca am incercat. Am intrebat la modul general daca cineva a realizat pe JVC. Poate gresisem eu pe undeva, nu stiu, de aia e forum, sa discutam intre noi, nu sa " ne racim gura degeaba''.
IRONICK
Chiar daca se foloseste tot o mufa de 3.5', nu inseamna ca este acelasi principiu de comanda. Tu ai spus ca este o improvizatie adaptorul cu rezistoare, eu ti-am raspuns ca nu si este standard de fabrica pentru anumiti producatori (din cauza asta am dat exemplul cu Sony). La Blaupunkt daca te uitai mai sus, pe cele trei fire ai 12v/semnal/masa. Nu are cum sa functioneze, si mai mult ca sigur tot "semnale digitale" circula si la JVC.
Trebuie sa te documentezi singur de pe internet cum functioneaza, pe forum nu cred ca o sa primesti raspuns. Nu sta nimeni sa testeze ca sa confirme functionarea lui. O spun fara nici un fel de rautate.
parcat75
Buna! Am si eu o intrebare pentru IRONIK.Am achizitionat un Megane Coupe din Italia fabricat in 2001 ce avea montat CD-player model CDX-GT300S care functioneaza fara probleme.Ajuns acasa in torpedou am gasit un modul de comanda pentru montat pe volan ce parea nou (pus in punguta , avea chiar si surubelele de montaj)Modelul e Sony Rm-x1s si am atasat si o poza cu el.
As dori sa stiu de ce nu e functionabil atunci cand il conectez in spate la player si daca ii pot face ceva modificari pentru a-l putea folosi.
Multumesc!
IRONICK
La cum arata RMX-1S, nu cred ca o sa functioneze.

user posted image
parcat75
Atunci sa inteleg ca nu sunt compatibile intre ele?De asta il tinea respectivu in torpedou!
Nici cu un eventual adaptor nu se mai poate face nimic? Sau altceva.....
IRONICK
Probabil cu un adaptor, dar cum nu cunosc ce semnale sunt pe fire, nu pot sa iti recomand ceva.
smoovie2003
salutare....super subiectul asta....am o intrebare...pentru megane 2....un adaptor pt alpine s-ar putea construi pe baza sistemului descoperit de catre voi? va multumesc
vyalli
Salutare.

Aveti idee daca pt LG LAC5900RN merge modulul de comanda?
razvanamza
incerc adaptarea unui modul comanda duster/clio/kangoo la un blaupunkt brisbane sd48. pinii din casetofon au diverse rezistente (pe masurate), unul furnizeaza 12V, iar la o legatura directa intre masa si fiecare se anuleaza cate un canal audio. chiar ciudat. sa inteleg cas acest aparat merge "pe impulsuri" digitale, si nu "analog"???
Andrei LGN
Schema postata de IRONIK, adaugita. Am folosit-o pentru un Sony GT 420U cu USB.

E posibil sa fie nevoie de inversarea firelor galben si verde intre ele, in caz ca cele doua butoane de la partea de sus a satelitului folosite pentru Track +/- sunt inversate (eu am pus track - in stanga si track + in dreapta.


http://www.filedropper.com/schemaadaptorco...olanrenaultsony
sau
http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=6140946

user posted image




Satelitul Renault folosit

http://mike.f.free.fr/But.jpg


Link folositor, catre un forum francez

http://www.forum-auto.com/les-clubs/sectio...sujet132836.htm
gimy
salut..eu pe masina am un LG LCS 500UR si satelitul Sony RM X4S functioneaza perfect pe acest player
IRONICK
[attachmentid=1627731994]

Pentru modelul acesta de player (DEH-2800, desi cred ca si restul de modele au acelasi mecanism) daca nu mai scoate cd-ul afara, nu va impacientati sa il duceti la doctor. Se scurteaza un arc cu 5 spire de mecanismul cu rola care apasa pe cd si se rezolva problema.
christig
daca mai intereseaza pe cineva, in iarna, de plictiseala, stiti voi cum e, sarbatori, vacanta, afara frig, in soba foc etc...m-am apucat sa rezolv integral problema adaptorului. am terminat frumos in vreo 2 saptamani. bine, ca la final m-a costat triplu de cat ar fi costat un adaptor cumparat e altceva. ideea e ca am invatat cum sa programez microcontrollere si mi-am facut o baza cu niste componente pe care ulterior le-am folosit si la alte jucarii. cine e interesat cam cu ce se mananca poate aici toata istoria. smile.gif
IRONICK
interesant, dar acolo lipsesc pozele ...
mariuscond
La Alpine are cineva idee ce fel de protocol e? Rezistiv sau "dijital"?
IRONICK
Eu declar pierduta fata detasabila de la aparatul din poza de mai sus. sad.gif
Prin Romania, m-am trezit a doua zi ca nu mai am cu ce sa ascult muzica. Undeva pe munte ...
bygy007
o gasesti data viitoare cind mai ajungi pe acolo laugh.gif
vibemp3
sunt bune valorile din schema daca vreau sa leg comenzile unui Renault Clio din 2000 la Sony CDX-GT500?
user posted image
image hosting
IRONICK
CDX-GT500 conform http://www.docs.sony.com/release/CDXGT500_install.pdf foloseste satelit RM-X4S

RM-X2S = RM-X4S

Acestea sunt valorile pentru comenzi:

user posted image
vibemp3
si o schema asemanatoare cu ce am eu acolo.. sau macar una facuta de cineva cu valorile pentru fiecare fir.. ca dupa aia nu stiu sa o fac sad.gif
Miria
Mi-am montat si eu o jucarie din aceasta pe un Logan,avand cd-ul original din prima generatie.Trebuie decupata doar cochilia inferioara si in rest vine la fix.E chiar super usor, toata treaba iti ia cam 20 -30 de minute.Spor!
Gabryel.GLN
Salut! Cine ma poate ajuta si pe mine cu un "adaptor home made" sa pot folosi comenzile de la volan pe un Sony CDX CA900? Platesc! biggrin.gif
costyy86
Salutare.
Am un Renault Scenic I din 2003,si vreau sa-i schimb Radiocasetefonul original cu un MP3. am citit acest topic si am observat ca se pot pastra comenzile de pe volan,dar problema este ca la mine la acea mufa care intra in casetofon sunt doar 5 fire, si din ce am inteles eu,mufa satelitului in acest caz intra direct n display,intrebarea meaeste,pot face comenzile de pe volan sa functioneze? unde vin legate rezistentele ? la mufa care intra in dsplay? imi va mai afisa pe display fregvenya si numele postului de radio?
Am decuplat acea mufa de la casetofon si nu mai aveam comenzi pe volan si nici un fel de afisaj pe display, nici macar lumina.
Multumesc.
X@by
Rog sa puna cineva poze cu decuparea cochiliei pentru acest tip de satelit. Multumesc
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1627731994
X@by
Nimeni nu vrea sa puna o poza?
Lazer
Aveti idee ce valori ar merge la un Pioneer DEH-4000UB...si daca e valabila schema ptr Sony ... ma refer la conexiuni...Multumesc
KMY17
buna ziua

are cineva schema pinilor mufei galbene de la comenzile volan? Am montat o navigatie, functioneaza perfect dar nu stiu cum sa o conectez la comenzile de pe volan. Chinezii mi-au trimis doar instructiuni in limba rusa.

Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.