Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prelucrari mecanice Bucuresti
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
YRX
Automecanica SCM Unitatea 33
str. Nicolae Sebe 29-31 Sector 3 Bucuresti
tel 021.324.47.12
mobil 0766.707.500 - Dl. Liviu - sef service

Atelierul realizeaza o gama larga de prelucrari mecanice pentru domeniul auto.
Nu am vreo legatura comerciala cu ei, doar am facut o operatie de alezare jante acolo.
Avand nevoie de un astfel de atelier am cautat 2 saptamani cu limba scoasa si am realizat ca nu prea mai sunt, cel putin prin Bucuresti. Am postat acest anunt in ideea de a ajuta forumistii care au nevoie de astfel de servicii si totodata de a ajuta acest atelier sa supravietuiasca.

Pentru preturi, informatii tehnice etc. luati legatura direct cu ei, la telefoanele de mai sus.

LE: Povestea mea cu jantele este aici
SSilent
foarte utila informatia, merci cheers.gif
freeman30
Intradevar foarte utila, dar eu unul nu ii recomand,am fost anul trecut la ei pentru o simpla planare de chiulasa de Dacie,si de cum am intrat duhnea a bautura....+ ca ei erau ......In afara de asta mi-au spus un pret mult peste pretul pietei.Eu unul am renuntat sa imi las chiulasa pe mana lor desi au ceva vechime ca firma,si sunt cunoscuti.
YRX
Mai, eu la capitolul pret am fost foarte multumit. Mi-au luat 100 de lei pentru 4 jante de alezat, majoritatea mi-au dat un pret de 150 de lei plus cauciucurile date jos, ceea ce mai insemna 100 de lei la vulcanizare.
freeman30
Eu ii stiam de buni meseriasi, toata lumea imi ziceasa ma duc la Diham in spate.Si m-am dus.Pt o planare de chiulasa mi-au cerut 50 ron.Aceiasi planare de chilasa la service-ul de pe fata de pe B-dul Nicolae Grigorescu in spate la Petrom,mi-au cerut 30 ron si o faceau pe loc.Cred ca au mai lasat din preturi ca au inceput sa-i ocoleasca lumea.Acum zi si tu,daca i-ai fi mirosit a bautura,si un pic beti,ti-ai mai fi lasat jantele pe mana lor?
ydaniel
am auzit de automecanica,da nu stiu unde sunt:-??
eu ma duceam inainte la ciclopu dupa bd timisoara,da acuma e service fiat:(
einstein1984
Sunt unii care treji nu fac treaba...
http://www.strungarieauto.ro/
YRX
Asta este si site-ul, initial am postat la anunturi si acolo nu e voie cu link
http://www.automecanica.eu/

E, acu' eu v-am spus de ei, unde-i gasiti, inaite de a lucra ceva, bagati si voi nasu' dupa miros de secarica.... laugh.gif. Personal, n-am avut asemenea problema, jantele mi le-a facut un baiat tanar, intr-un fel am ramas uimit ca se mai apuca cineva de asemenea meserii.
Oricum, multe asemenea ateliere n-au mai ramas, s-au facut Mall-uri si birouri pe terenul lor, asa ca multe optiuni nu prea mai sunt, cand or disparea si astia sa vedeti ce-o sa mai plangem.
In alta ordine de idei, mai bagati si voi (care stie si cunoaste) contacte pentru:
- ateliere de prelucrari
- ateliere de acoperiri (nichelare, cromare etc.)
- diverse altele utile mecanicilor amatori
Sa facem o baza de date utila.
ydaniel
treaba e ca mai sunt diverse persoane care se ocupa cu prelucrari-sablari,dar care lucreaza numai cand nu e patronul acolo rolleyes.gif
YRX
E, se pot face operatii de genul si prin fabrici (care au mai ramas), dar daca n-ai pe nimeni nu poti sa intri.
Hai, care stie un atelier de acoperiri metalice (cadmiare, nichelare), vreau sa fac niste suruburi.
YRX
Alezare jante dubla 2 ... biggrin.gif
Si MCV-ul are parte tot de jante de Opel Vectra B.
In prima poza centrarea masinii cu ceasul comparator, in a doua arborele in actiune.
[attachmentid=1627714064] [attachmentid=1627714065]
markarian
Salutare,

Sper ca nu gresesc cand resuscitez topicul asta.
M-am apucat sa imi schimb singur amortizoarele cu unele SACHS. Nu mi-am dat seama ca pilitele autoblocante noi au alt pas fata de filetul tijei de amortizor si astfel am deformat filetul pe o lungime de 5-8mm.
Incercand sa scot piulita s-a rupt si cheia imbus de 5 cu care tineam contra. Am incercat sa dau o gaura in imbusul rupt cu un spiral de metale insa nici nu se zgarie.

Concluzia e ca am nevoie de un atelier care sa poata extrage un imbus de 5 din gaura in care e blocat si apoi sa poata reface un filet M12.

Am sunat la cei din Baneasa si mi-au zis ca am slabe sanse de reusita si oricum ma costa peste 100 RON (decat asa mai bine iau alt amortizor).
Am vb si cu cei de la Diham si urmeaza sa le fac o vizita, insa nu s-au aratat nici ei prea optimisti.

Stiti un loc unde as putea sa rezolv beleaua asta? Multumesc anticipat!
mariuscond
Cheia imbus am rupt-o si eu cind am schimbat flansele...
Dupa ce m-am chinuit sa dau o gaura de 3 mm in restul de cheie ce a ramas in tija amortizorului vreo 45 de minute in care nu am reusit decit sa-l zgārii m-am dus frumusel la practiker si am cumparat un burghiu adevarat (~10ron de 3mm) si in 15 secunde am dat si gaura si "ciotul" l-am extras cu un holtzsurub pe care l-am infiletat un pic.
ydaniel
Asta iarna am fost la strungarie baneasa cu un bloc motor de ARO, pt schimbare bucse arbore cu came+rectificare paliere.a durat 2 zile dar a iesit bine,pretul 120lei.
pt rectificare chiulase am fost la un atelier mic pe langa fosta sticlarie in sectorul 2,vizavi de masini unelte.
Prelucrari mecanice se mai pot face la agromec stefanesti,unde preturile sunt mici,dar nu exista curatenie si atentie.
pt acoperiri galvanice exista un atelier in comuna pantelimon pe langa sectia de politie,iar in sectorul 4 pe langa depoul de tramvaie giurgiului si o firma specializata in macarale.
markarian
Multumesc de raspunsuri.

@mariuscond: incercasem deja cu burghiu adevarat. Din pacate si imbusul era adevarat (otel rapid de scule). Am mai rupt si eu imbusuri din alea de 2 lei in care intra burghiul fara probleme. De data asta gauritul nu era o soultie

Am rezolvat-o pana la urma cu cei de la Diham din primul post. Au constatat si ei ca nu se poate da gaura in imbusul rupt, au reusit sa taie cam 2mm din lungimea filetului, suficient cat sa poata trage imbusul rupt. Mi-a placut de ei si m-a costat 15 RON.
PH-06-BOA
Iar filetul e de M10X1, si-l poti rectifica cu filiera,pe care daca o cumparai, o aveai si maine si nici nu cheltuiai atat. Nu era mai mult de 5 lei. Sau poate stai la bloc. Eu am dat femeia afara, si tin fiarele-n casa!
markarian
Salut,

Poate nu m-am exprimat corect. Filetul e M12. Rectificarea filetului era partea simpla. Extragerea imbusului era problema mare.
YRX
O mica lucrare de strungarie.
Tija calaj arbore cotit - cost 30 lei.
[attachmentid=1627954077]
ydaniel
Unde ai efectuat lucrarea?
IN urma cu 30 ani erau peste tot strunguri&meseriasi,acuma sunt rari precum McLarenF1.
YRX
La Automecanica 33.
De aia le-am facut si topicul asta pentru ca asemenea ateliere le gasesti din ce in ce mai greu.
ydaniel
Ceva ateliere ati mai gasit?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.