Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare casetofon
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
andrei09
sad.gif
Doresc sa montez un radio CD pe un Logan.
Masina nu este prevazuta din fabrica cu radio casetofon
Doresc sa cunosc cateva detalii:
- de unde pot procura cauciucuirle care protejeazã cablurile pe porțiunea dintre corpul ușii și caroserie
- este necesar pentru montarea boxelor sã demontez ponoul ușii sau se poate desface doar capacul de la difuzoare
- detalii pentru montajul boxelor
- tipul ãsta de Logan nu are nimic cablat? antenã, soclu de siguranțã, fire de alimentare?
arg_solenza
salut in general masinile vin din fabrica cu precablaj(mufa antena radio si mufe iso pt alimentare si semnal boxe fata cass). Poti sa te uiti singur dand capacul la o parte.
Shaggy
Salut !
Tocmai mi-am montat un radiocasetofon Blaupunkt Dresden C31 pe masina (Dacia 1300 ) dar nu reusesc sa fac sa imi apara ceva pe afisaj . Adica apare, dar foarte slab luminat . Este posibil sa nu fi conectat eu toate firele cum trebuie sau s-au ars ledurile de la afisaj :-s. Din cate am inteles eu ar exista un fir separat pentru afisaj ..Am inteles eu gresit :-s ?
vibratie
Parerea mea este ca activat functia de "dimming" a aparatului prin legarea firului dedicat pe plus permanent. Normal ar fi ca functia asta sa actioneze doar cand aprinzi farurile wink.gif Verifica schema aparatului din nou si identifica firul respectiv. Sau este posibil sa dezactivezi functia asta din meniul aparatului.
Shaggy
Salut, din nou !
Dupa ce am studiat mai bine manualul de instructiuni de la casetofonul meu fain( aka Blaupunkt dresden c31) am observat ca pot sa imi montez si auxiliar. Ok, mi-am spus, am intrat pe vestitul motor de cautare, am cautat , cautat insa tot ce am gasit este un model de adaptor Blaupunkt 7 607 897 093. Am incercat la toate magazinele de electronice din oras insa mi-au spus ca nu pot gasi modelul de adaptor de care am nevoie, nici macar mufa. Asa ca fac un apel catre voi : Are cineva un astfel de adaptor sau aveti idee de unde as putea face rost de unul(macar de mufa, conexiunea mai departe cred ca ma descurc sa o fac)
Sau ,intr-o alta ordine de idei, cum altfel as putea conecta auxiliarul ?

Multam fain !
[attachmentid=1627731757]
davidut5
Sunt papucii ai mai mici, ca la difuzoare, care merg apoape perfect.
C@talin
adaptoru ala poti sal faci si tu dintr-un jack si prinzi firele in spate pe pini .
Shaggy
Wow, nu m-am gandit la faza cu papuceii blink.gif . O sa incerc si revin cu un reply sa va spun cum merg . Multam maxxim.

In legatura cu legatul direct pe pin, imi fac griji pentru ca am destul de multe ocazii sa merg pe drum neasfaltat si nu as vrea sa apara "zgomot" din cauza desfacerii conexiunii.

Multumesc de ajutor. blush.gif
bygy007
daca sint fixati bine nu este o problema , sper ca stii sa conectezi cablu sa nu incurci masa care este cea din lateral
Shaggy
Salut,

Revin si spun ca papuceii functioneaza de minune.Am facut montajul, si am parcurs si ceva km cu masina.Se aude bine, nu se aude fasait, totul e ok. Am mers chiar si pe drum de tara si nu am avut probleme.

Multumesc pentru sfaturi ! biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.